حکومتی ها و مجلسی ها در گمرکات مداخله می کنند
 
تاریخ انتشار:   ۰۶:۵۹    ۱۳۹۹/۴/۹ کد خبر: 163988 منبع: پرینت

برخی از حکومتی ها، نمایندگان مجلس و زورمندان در مدیریت گمرکات دخالت دارند که همین موضوع سبب فساد در گمرکات کشور شده است.
کمیتۀ مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری (MIC) گزارشی را درباره آسیب‌پذیری گمرگات و عواید افغانستان منتشر کرد.
در این گزارش گفته شده که دخالت‌های غیرقانونی مقامات مرکزی و ولایتی، اعضای پارلمان و افراد بانفوذ از عواملی است که بر درآمد گمرگات و عواید تأثیر منفی گذاشته است.

میوند روحانی رییس اجرایی کمیته‌ مک گفت، گزارش تازه‌ی این نهاد نشان می‌دهد که رفتارهای فسادآلود، بیش‌تر از سوی مقام‌های حکومتی در مرکز و ولایت‌ها صورت می‌گیرد.
به گفته‌ی او، این مقام‌ها یا افراد خود را در منبع‌های درآمدی مقرر می‌کنند و یا هم کارمندان گمرک را برای پرداخت پول تهدید می‌کنند.
این کمیته در گزارش خود گفته است که قاچاق، درخواست رشوه و تهدید به خشونت علیه مقامات مالیاتی و گمرگات از موارد فسادآور در این بخش است.

در این گزارش همچنین آمده که تخطی شدید از طرزالعمل‎های مورد موافقۀ استخدام خدمات ملکی باعث شده است تا بست‌های زیادی خالی بمانند و افراد مناسب و دارای مهارت برای گزینش استخدام نشوند.
در ادامه این گزارش همچنین اشاره شده که «اتهام رشوه در جاهایی که مقامات ارشد در پروسۀ استخدام دخیل بوده‌اند، به‌ویژه گمرکات گزارش شده است».
در این گزارش آمده است که در گمرک فراه و نیمروز، کالاهای بازرگانان پس از محصول در ایران، در موترهای کوچک بارگیری و بدون محصول وارد کشور می‌شود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
حکومت
مجلس
گمرک
نظرات بینندگان:

>>>   دزد کلان غنی است و ارگی ها


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است