تقدیر هیات اداری مجلس از رییس فاسد گمرک هرات
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۴۰    ۱۳۹۹/۴/۱۷ کد خبر: 164076 منبع: پرینت

نمایندگان در نشست عمومی روز دوشنبه (16 سرطان) مجلس انتقاد کردند که هرچند رییس گمرک هرات از سوی کمیسیون امور مالی و بودجه این مجلس به دادستانی معرفی شده‌بود؛ اما هیات اداری از وی تقدیر کرده است.
آنان همچنین با اشاره به ممنوع‌الخروج شدن رییس گمرک هرات از سوی رییس جمهوری، یادآور شدند که احتمال دارد این فرد آلوده به فساد اداری و اخلاقی با هیات اداری مجلس وارد معامله‌ی پنهانی شده‌باشد.
به گزارش آوا، با این وجود میر رحمان رحمانی از تقدیر حمدالله همدرد اظهار بی‌خبری کرده افزود: کسی که از او تقدیر کرده است باید به نمایندگان مجلس پاسخ بدهد.

حمیدالله حنیف نماینده هرات در نشست گفت که رییس گمرک هرات از سوی کمیسیون امور مالی و بودجه مجلس متهم به فساد شده و به دادستانی معرفی شده است؛ اما از این سو هیات اداری بدون در جریان گذاشتن نمایندگان از وی تقدیر به عمل آورده است.
حنیف اضافه کرد که باید به مجلس وضاحت داده شود که اگر همدرد فرد کارکُن بوده چرا به دادستانی معرفی شده است و در غیر آن هیات اداری در مورد عملکرد خود پاسخ دهد.
حنیف همچنین به عبور وسایط بدون طی مراحل پروسه گمرکی از گمرک هرات اشاره کردو گفت که هم‌اکنون 190 موتر که بدون محصول وارد شهر شده بودند، از سوی والی این ولایت توقیف شده است.

سید احمد سیلاب نماینده قندهار نیز گفت که اسناد کمیسیون امور مالی و بودجه مجلس نشان می‌دهد که رییس گمرک هرات در فساد مالی و اخلاقی دست دارد.
سیلاب اضافه کرد که هرچند این کمیسیون حمدالله همدرد رییس گمرک هرات را به دادستانی معرفی کرده بود؛ اما هیات اداری از او تقدیر به عمل آورده است.
بر بنیاد گفته‌های سیلاب؛ یا اسناد کمیسیون امور مالی و بودجه مجلس درست نبوده و یا اینکه هیات اداری مجلس با همدرد وارد معامله پنهانی شده و آبروی نمایندگان را بُرده است.

غلام فاروق نظری دیگر نماینده هرات نیز گفت که جای تاسف است که یک فرد متهم که به دادستانی معرفی شده است از سوی هیئت اداری مجلس به شکل خودسرانه تقدیر نامه دریافت می‌کند.
اوهمچنین گفت که والی هرات 190 موتر بدون محصول این فرد را توقیف کرده است.

عمر نصیر مجددی دیگر نماینده هرات نیز تاکید کرد که مجلس باید به جای تقدیر از مفسدین از افرادی همچون وحید مجروح معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه تقدیر کند.
بر بنیاد گفته‌های مجددی؛ مجروح در سخت ترین شرایط کرونایی به تمام ولایت‌های نا امن سفر کرده و در راستای مبارزه با کرونا گام های ارزشمندی برداشته است.
با این وجود میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان از تقدیر حمدالله همدرد اظهار بی خبری کرد و گفت که هیات اداری اگر چنین کاری را انجام داده باید پاسخ بدهد.

پس از پایان نشست امروز میر افغان صافی رییس کمیسیون امور مالی و بودجه مجلس به رسانه‌ها گفت که آنان رییس گمرک هرات را به دلیل دست داشتن در فساد به دادستانی معرفی کرده بود؛ اما معاون اول مجلس به او تقدیرنامه اعطا کرده است.
او اضافه کرد که این کمیسیون اسناد لازم را در اختیار دارند که بر بنیاد آن رییس گمرک هرات به دلیل دست داشتن در فساد به دادستانی معرفی شده است. حالا معاون اول پاکی رییس گمرک را ثابت کند و یا کمیسیون مالی و بودجه گزارش می دهد و دزدی رییس گمرک هرات را ثابت می‌کند.
او با انتقاد تند از معاون اول مجلس خاطر نشان کرد که چرا به یک "دزد" از سوی معاون اول مجلس تقدیر نامه داده شده است. معاون اول باید پاسخ دهد که چرا اینگونه به خانه ملت توهین کرده است. چرا در فیسبوکش نوشته می‌کند که به نمایندگی از 250 نماینده به رییس گمرک هرات تقدیرنامه داده است.

حمدالله همدرد رییس گمرک هرات به دلیل دست داشتن در فساد از سوی رییس جمهور غنی نیز ممنوع الخروج شده است. نام او در فهرستی 68 کارمند عالی رتبه وزارت مالیه که از سوی غنی ممنوع الخروج شده‌اند، وجود دارد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
گمرک هرات
مجلس
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است