ادارۀ بازرسی هنوز چارچوب قانونی ندارد
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۱۲    ۱۳۹۹/۵/۵ کد خبر: 164305 منبع: پرینت

نهاد بازرسی افغانستان هنوز چارچوب قانونی ندارد و به‌همین دلیل نتوانسته‌است کارش را برای رسیدگی به ادعاهای فساد در برابر فسادپیشه‌گان به‌ویژه مقام‌های بلندپایه حکومتی آغاز کند.

غنی دوسال پیش در فرمانی این اداره را ایجاد کرد. در فرمان رییس‌جمهور آمده‌است که طرح چارچوب قانونی این اداره در سه ماه باید آماده شود.
یک سال پیش، غزال حارث کارش به‌حیث رییس ادارۀ بارزسی افغانستان آغاز کرد.

اما اکنون با گذشت یک‌سال، غزال حارث، رییس این اداره می‌گوید که تاکنون ادارۀ بازرس چارچوب قانونی ندارد و کاری را در زمینۀ رسیدگی به اتهام‌های کلان درباره فساد و ادعاها دربارۀ بهره‌گیری جنسی در دفترهای دولتی انجام نداده‌است: «هرگاه طی مراحل قانونی صورت گرفت، ادارۀ بازرسی می‌تواند عملأ شکایت‌های مردم را در رابطه مقامات عالی رتبه دولتی دریافت بکند.»

رییس‌جمهور، یک‌سال پیش در مراسم معرفی غزال حارث، به‌حیث رییس ادارۀ بازرسی افغانستان گفته بود که این ادار می‌تواند تمامی ادعاها بر مقام‌های حکومت حتی رییس‌جمهور را بررسی کند و از همین رو این اداره ایجاد شده‌است.

به گزارش طلوع، رحمت‌الله بیژن پور، آگاۀ سیاسی در این باره اظهار داشت: «در حقیقت این بازرس در دستور رییس‌جمهور قرار دارد. رییس‌جمهور در هر بازیی که درگیرش کرد و هرجایی که فرستاد طبیعتأ همان کار را انجام می‌دهد. چارچوب وظایف قانونی آن تعریف نشده‌است.»

ادارۀ بازرسی افغانستان در اوضاعی ایجاد شد که انتقادها از فساد گسترده در حکومت بالا گرفت و حتی در ارگ ریاست‌جمهوری کسانی در بهره‌گیری جنسی از زنان متهم ساخته شد.
آرش شهیر پور، استاد دانشگاه گفت: «کمیسیون‌ها به دوهدف به وجود آمدند. یک کنترل و مدیریت افکار عمومی و دوم تطمیع شخصیت‌های سیاسی و رسیدن به اهداف شخصی.»

ناصر تمیوری، عضو دید‌بان شفافیت افغانستان نیز بیان داشت: «تا این‌که نهاد مستقل مبارزه با فساد اداری ایجاد و حمایت و نهادهای عدلی و قضای عاری از فساد و مداخله سیاسی نشوند، کار مبارزه با فساد حکومت نتیجه نخواهد داد.»
بررسی چگونگی مدیریت مبارزه با ویروس کرونا و فساد در این روند، نخستین مأموریت ادارۀ بازرس افغانستان است؛ اما این مأموریت نیز با نارسایی‌هایی روبرو است.

رییس این اداره می‌گوید که وزارت صحت‌عامه اطلاعات درست بدست نمی‌دهد و اطلاعات بدست آمده تناقض دارند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
اداره بازرسی
غنی
حارث
نظرات بینندگان:

>>>   یکسال قبل تلویزیون BBC فارسی راپور مستندی را در مورد آزار و اذیت جنسی خانمی که توسط یکی از مقامات (وزیر بر حال غنی )شکایت داشت نشر کرد و همه مردم آنرا دیدند چه شد کی پرسان کرد همین اداره بازرس کجا بود. همه این حرف ها عوام فریبی و خاک به چشم مردم زدن است مرگ موش باید بخورید تا مردم از شر شما نجات یابد. از نان خشک مردم شما بدزدید ، به ناموس مردم شما تجاوز کنید ، ملیون از بیت المال شما دزدی کنید و همین است حکومتداری خوب و دولت سازی !

>>>   در این یک سال به کدام قانون معاش گرفتند؟

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است