هزاران کانتیر ترانزیتی همچنان در پاکستان متوقف است
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۱۳    ۱۳۹۹/۶/۳ کد خبر: 164584 منبع: پرینت

با گذشت هفته‌ها از توقف هزاران کانتینر کالاهای ترانزیتی کشور در پاکستان، تاهنوز به این مشکل رسیدگی نشده‌است.
اتاق مشترک تجارت افغانستان و پاکستان اعلام کرد که افزون بر توقف محموله‌های ترانزیتی افغانستان در راه‌های پاکستان، افزایش اخاذی‌ها در آنسوی مرز با پاکستان به بازرگانان افغان دردسرساز شده‌اند.

بربنیاد آمارهای این نهاد، بازرگانان ازبهر پرداخت خاک پولی و هزینه‌های دیگر روزانه تا یک میلیون دالر زیان می‌بینند.
آمارهای اتاق تجارت مشترک افغانستان و پاکستان نشان می‌دهند که بیش از هشت هزار کانتینر کالای ترانزیتی افغانستان در بندر کراچی متوقف است.

نقیب الله صافی، رییس هیات عامل اتاق تجارت مشترک افغانستان و پاکستان بیان داشت: «موضوع آله‌های ردیابی یک مشکل فنی است، اما این‌که این موضوع حل نمی‌شود، قصدی است. هرگاه شرکتی که به‌گونۀ انحصاری مسؤولیت فراهم‌سازی این دستگاه‌ها را گرفته نمی‌تواند به اندازۀ کافی فراهم کند حکومت پاکستان می‌تواند با یک شرکت دیگر قرارداد کند یا به موترها اجازه دهد که بدون این دستگاه کالاها را انتقال دهند.»

بربنیاد اطلاعات اتاق تجارت مشترک افغانستان و پاکستان سه تا چهار هزار کانتینر دیگر در نزدیکی پشاور متوقف است. جایی که زورمندی محلی از هر موتر پنجاه تا شصت هزار کلدار اخاذی می کنند.
به گزارش طلوع، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان نیز می‌گوید که حکومت پاکستان پس از نصب وسیله‌های ردیاب بر موترهای باربریی که کالاها را به افغانستان انتقال می‌دهد اجازۀ انتقال کالاهای ترانزیتی را به افغانستان خواهند داد؛ اما به‌گفتۀ مسؤولان این اتاق، شمار این وسیله‌ها در مقایسه با شمار محموله‌ها بسیار اندک اند.

امین بابک، رییس اطلاعات و روابط عامه اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفت: «مشکل موضوع آلۀ ردیابی است که دولت پاکستان بسیار کُند در این بخش عمل می‌کند. توقع ما از دولت افغانستان است تا با دولت پاکستان گفتگو کند و هرچه زودتر این مشکل حل شود.»
احمدشاه یارزاده، بازرگان افغان در پشاور نیز افزود: «این‌ها موترهایی است که از کراچی تا متانو در سه یا چهار روز رسیده‌اند اما از متانو تا تخته بیک در پانزده یا شانزده روز رسیده‌اند؛ این مشکل تا تورخم وجود دارد.»

بازرگانان، بررسی صد درصدی هریک از محموله‌ها را در تورخم از سوی پاکستان از دیگر مشکلات شان می‌گویند. به‌گفتۀ آنان، بربنیاد تفام‌نامۀ مشترک تجارتی و ترانزیتی افغانستان و پاکستان تنها پنج درصد این محموله‌ها باید بررسی شوند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پاکستان
کانتینر
نظرات بینندگان:

>>>   مقابله بلمثل کنید.
همه لاری های ترانزیت پاکستان را در جلال آباد متوقف کنید.

>>>   يك ماه پيش كاميون هاي ترانزيتي ايراني رو همينطور شما افغان ها تو مرز چند روز معطل نگه داشتيد تا مسئولاتون باج نگرفتن اجازه رد شدن ندادن خوبه پاكستان كار خوبي ميكنه اگر مثل ايران باهاتون رفتار خوب داشته باشه طلبكار ميشد قدرداني كه سرتون نميشه


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است