امام حسین از دیدگاه اندیشمندان بزرگ جهان
برای امام حسین (ع) ممکن بود که زندگی خود را با تسلیم شدن بر اراده یزید نجات بخشد، لیکن مسوولیت پیشوا و نهضت بخش اسلام اجازه نمی ‏داد که او یزید را به عنوان خلافت بشناسد 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۱۳    ۱۳۹۹/۶/۵ کد خبر: 164619 منبع: پرینت

ماربین آلمانی (خاور شناس معروف):
1 حسین با قربانی کردن عزیزترین افراد خود و با اثبات مظلومیت و حقانیت خود، به دنیا درس فداکاری و جانبازی آموخت و نام اسلام و اسلامیان را در تاریخ ثبت و در عالم بلند آوازه ساخت. این سرباز رشید عالم اسلام به مردم دنیا نشان داد که ظلم و بیداد و ستمگری پایدار نیست و بنای ستم هر چه در ظاهر عظیم و استوار باشد، ولی در برابر حق و حقیقت، چون پر کاهی بر باد خواهد رفت.

2 مهاتما گاندی (رهبر بزرگ هندوستان): من زندگی امام حسین، آن شهید بزرگ اسلام را به دقّت خوانده ام و توجّه کافی به صفحات کربلا کرده ام بر من روشن شده است که اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز گردد، باید از امام حسین پیروی کند. عظمت قیام، اوج فداکاری و ویژگی های دیگر امام حسین(ع) و یارانش، سبب شده که نویسندگان و اندیشمندان بزرگ جهان، در باره این نهضت و حماسه آفرینان عاشورا اظهار نظرهای بسیاری داشته، حتی برخی از نویسندگان غیرمسلمان درباره این واقعه کتاب بنویسند. اکنون به برخی از این دیدگاه ها اشاره می کنیم.
اگر منظور امام حسین جنگ در راه خواسته ‏های دنیایی بود، من نمی ‏فهمم چرا خواهران و زنان و اطفالش به همراه او بودند؟ پس عقل چنین حکم می‌نماید که او فقط به خاطر اسلام، فداکاری خویش را انجام داد.

جرج جرداق (دانشمند و ادیب مسیحی)
وقتی یزید، مردم را تشویق به قتل امام حسین(ع) و مأمور به خون ریزی تشویق می کرد، آن ها می گفتند: چه مبلغی به ما می دهی؟ امّا انصارحسین(ع) به او گفتند: ما با تو هستیم و اگر هفتاد بار کشته شویم، باز می خواهیم در رکابت جنگ کنیم و کشته شویم.

آنطون بارا (اندیشمند مسیحی)
اگر حسین از آنِ ما بود، در هر سرزمینی برای او بیرقی بر می افراشتیم و در هر روستایی، برای او منبری برپا می کردیم و مردم را با نام حسین به مسیحیّت فرا می خواندیم.

تاملاس توندون (رییس سابق کنگره ملّی هندوستان)
این فداکاری های عالی از قبیل شهادت امام حسین(ع)، سطح فکر آدمی را ارتقاء بخشیده، و شایسته است خاطره آن همیشه باقی بماند و یادآوری شود.

فردریک جِمس
درس امام حسین و هر قهرمان شهید دیگری این است که در دنیا، اصول ابدی عدالت و ترحم و محبّت وجود دارد که تغییر ناپذیرند و همچنین می رساند که هر گاه کسی برای این صفات مقاومت کند و در راه آن پافشاری کند، آن اصول همیشه در دنیا باقی و پایدار خواهد ماند.

بنت الشاطی (نویسنده معروف مصری)
زینب، خواهر حسین بن علی، لذّت پیروزی را در کام ابن زیاد و بنی امیّه خراب کرد و در جام پیروزی آنان قطرات زهر ریخت. در همه حوادث سیاسی پس از عاشورا همچون قیام مختار و عبدالله بن زبیر و سقوط دولت امویّان و برپایی حکومت عباسیّان و ریشه دواندن مذهب تشیّع، زینب ـ قهرمان کربلا ـ نقش برانگیزاننده داشت.

عباس محمود عقّاد (نویسنده و ادیب مصری)
جنبش حسین، یکی از بی نظیرترین جنبش های تاریخی است که تاکنون در زمینه دعوت های دینی یا نهضت های سیاسی پایدار گشته است... دولت اموی پس از این جنبش، به قدر عمر یک انسان طبیعی، دوام نیاورد و از شهادت حسین تا انقراض آنان بیش از شصت و اندی سال نگذشت.

چارلز دیکنز (نویسنده معروف انگلیسی)
اگر منظور حسین، جنگ در راه خواسته های دنیایی بود، من نمی فهمم چرا خواهران و زنان و اطفالش به همراه او بودند؟ پس عقل چنین حکم می کند که او فقط به خاطر اسلام فداکاری خویش را انجام داد.

محمد علی جناح (رهبر بزرگ پاکستان)
هیچ نمونه ای از شجاعت بهتر از این که حسین از لحاظ فداکاری و شهامت نشان داد، در عالم پیدا نمی شود. به عقیده من، تمام مسلمانان باید از این شهیدی که خود را در سرزمین عراق قربانی کرد، پیروی کنند.

ل. م. بوید
در طول قرون، افراد بشر همیشه جرئت و پردلی، عظمت روح و بزرگی قلب و شهامت روانی را دوست داشته اند و به خاطر همین هاست که آزادی و عدالت هرگز به نیروی ظلم و فساد تسلیم نمی شود. شهامت و این بود عظمت امام حسین و من مسرورم که با کسانی که این فداکاری عظیم را از جان و دل ثنا می گویند، شرکت کرده ام، هر چند که 1300 سال از آن تاریخ گذشته است.

مهاتما گاندی (رهبر بزرگ هندوستان)
من زندگی امام حسین، آن شهید بزرگ اسلام را به دقّت خوانده ام و توجّه کافی به صفحات کربلا کرده ام بر من روشن شده است که اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز گردد، باید از امام حسین پیروی کند.

توماس کارلایل (دانشمند انگلیسی)
بهترین درسی که از تراژدی کربلا می گیریم، این است که حسین و یارانش به خدا ایمان استوار داشتند. آنها با عمل خود روشن کردند که تفوّق عددی در جایی که حق و باطل روبرو می شوند، اهمیّت ندارد و پیروزی حسین با وجود اقلیّتی که داشت، باعث شگفتی من است.

توماس ماساریک:
اگر چه کشیشان ما هم از ذکر مصایب حضرت مسیح، مردم را متأثّر می سازند، ولی آن شور و هیجانی که در پیروان حسین یافت می شود، در پیروان مسیح یافت نخواهد شد و گویا سبب، این باشد که مصایب مسیح در برابر مصایب حسین، پر کاهی است در مقابل یک کوه عظیم پیکر.

ادوارد براون (پروفسور):
حتی غیر مسلمانان نیز نمی توانند پاکی روحی را که این جنگ اسلامی تحت لوای آن انجام گرفت، انکار کنند.

موریس دوکبرا:
اگر مورّخان ما حقیقت روز (عاشورا) را می دانستند و درک می کردند که عاشورا چه روزی است، این عزاداری را مجنونانه نمی پنداشتند، زیرا پیروان حسین به واسطه عزاداری حسین می دانند که پستی و زیر دستی و استعمار و استثمار را نباید قبول کنند و شعار پیشرو و آقای آن ها، تن به ظلم و ستم ندادن بود
این مختصری از نظریات دانشمندان بزرگ از هر دین و آیینی.

واشنگتن ایروینگ (مورخ آمریکایی):
برای امام حسین (ع) ممکن بود که زندگی خود را با تسلیم شدن بر اراده یزید نجات بخشد، لیکن مسوولیت پیشوا و نهضت بخش اسلام اجازه نمی ‏داد که او یزید را به عنوان خلافت بشناسد. او به زودی خود را برای قبول هر ناراحتی و فشاری به منظور رها ساختن اسلام از چنگال بنی امیه آماده ساخت و در زیر آفتاب سوزان سرزمین خشک و در روی ریگ‌های تفتیده عربستان روح حسین فناناپذیر است. ‌ای پهلوان و‌ای نمونه شجاعت و‌ای شهسوار من،‌ای حسین!

سید اسماعیل حکیمی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امام حسین
کربلا
نظرات بینندگان:

>>>   اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَابْنَ رَسُولِ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا خِیَرَةَ اللَّهِ و َابْنَ خِیَرَتِهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَابْنَ اَمیرِالْمُؤْمِنینَ و َابْنَ سَیِّدِ الْوَصِین.
*- اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَابْنَ فاطِمَةَ سَیِّدَةِ نِساَّءِ الْعالَمینَ.

>>>   سلام و درود بی پایان به امام حسین علیه السلام و یاران باوفایش و به راهروان راهش.

>>>   هرکس حسین را شیعه سازی کند خیانت به دین کرده حسین نواسه پیامبر ومربوط به همه مسلمانان میباشدودر ان دوران شیعه وسنی وجود نداشت.

>>>   حسین بن علی رضی الله عنه ویاران باوفایش با نثار خون خودبار دیگر عظمت وشکوه اسلام را که پس از پیامبرگرامی ص دچار انحرافاتی گردیده بود بازگرداندند.وبرای همیشه تاریخ اثبات نمود ه حق بر شمشیر پیروز است.روسیاهی وبدبختی برای دشمنان خدا بمثل یزید وعمر سعد وابن زیاد لعنت الله علیهم اجمعین باد(تمامی اشقیا حاضر در صحرای کربلا )و جنت ابدی در جوار پیامبر اعظم ص وتمامی انبیادواولیا الهی مزد مجاهدت یاران شهید حضرت حسین (ع ).چه خوب است سیاست بازان عالم و کشور ما راستی وازادگی را از این قهرمان کربلا درس بگیرند.
داکتر عبدالرب اچک زیMD

>>>   ای کاش تعصب می گذاشت که انسان ها زیر سایه ی بلند مرتبه ترین وجدان انسانیت امام حسین راه انسانی و اسلامی خود را می رفتند و به همدیگر عشق می ورزیدند
دین اگر فرق کند فرقی نیست
مذهب آنست که انسان به خدا پیوندد

>>>   آئینۀ حق نما حسین است حسین
جان و تن مصطفی حسین است حسین
مصبـــاح هدایت بشر تا محشر
بـــــی شکی حسین است حسین

>>>   امام حسین علیه السلام می فرماید
عقل کامل نمی شود مگر با پیروی از حق.
اگر تو انسانی تفکری بالاترین انسان را ازین جمله بدان و عمل نما

>>>   راه حسین راه مردانگیست
هر که مرد است بسم الله

>>>   14 قرن پیش ازامروز قیام حسین (ع) درسی است که امروز هرفرد ازمحاسن سفیدان وجوانان کشورما باید ازآن بیاموزند، زیرا ستمی که امروزبالای هرفرد ازافراد این کشور جریان دارد کمترازآن نه بلکه اضافه ترازآنچه که تصورمیشودجریان دارد، امافرقش دراین است که جنگ 43 ساله مردم مارادر مقابل تمام بی عدالتی ها و زورگویی ها بی تفاوت ساخته است. یزید همایزید است که بشکل وقواره دیگربالای ما حکم روایی میکنند.قابل یادآوری است که فرق آن یزید بااین یزید اینست که یزید اصلی طرفدارزیاد داشت ویزید کنونی طرفدارکم ولی نیرنگ اش قوی است .

>>>   صلی الله علیک یا اباعبدالله علیکم السلام

>>>   السلام علیک یا سید شباب اهل الجنه،یا رحمه الله الواسعه و یا باب نجات الامه.

>>>   کربلا محل درگیری ایمان و کفر نبود، بلکه محل درگیری معنویت ناب و معنویت غیر ناب بود. اگر امام حسین(ع) را بی‌دین‌ها کشته بودند، کربلا اوج قلۀ حیات بشر نبود. مسأله این بود که حسین(ع) را دینداران به قتل رساندند؛ کسانی که خدا و پیغمبر و قیامت را قبول داشتند
خدایا عاقبت بخیرم کن

>>>   در عجبم از افکار یک عده مسلمان ها که:
می گویند امام حسین نواسه پیامبر علیه خلیفه زمان خود خروج کرده بود وهابیت کمترازین و بیشتر ازین را نمی گوید ویک عده ای این عقیده را با کمال جاهلیت تایید می کنند در حالیکه خود را پیرو جد امام حسین می دانند
پس نمیدانم چرا از جدش پیامبر قبول کردند که علیه خلیفه خود خروج کند
امام حسین در مقابل مسلمانانی قرار گرفته بود که یزید در راسش بود و هنوز از یزید ناآگاهانه دفاع می کند در حالیکه قبول دارد امام حسین نواسه رسول خداست؟؟؟
اینها نه مسلمان اند و نه پیرو رسول خدا بلکه سگان گرسنه ای اند که دنبال لقمه ای می گردند که نه به دنیایی میرسند که میخواهند و نه به آخرتی که قبول دارند!!!

بنا به روایتی:دوستى حسين (ع) بر همگان واجب است‏
از يعلى بن مره روايت کرده ‏اند که حسن و حسين (ع) به سوى پيغمبر (ص) آمدند در حاليکه از يکديگر در تشرف بمحضر جدّ بزرگوار خود پيشى مى‏جستند، يکى از آنها قبل از ديگرى رسيد پيغمبر اکرم (ص) دست به گردنش انداخت و او را به سينه خود چسبانيد و بوسيد، سپس آن يکي را بوسيد و بعد فرمود: «انّى‏ احِبُّهُما فَاحِبُّوهُما» من ايندو را دوست مى‏ دارم پس دوست بداريد ايندو را. ( ذخاير العقبي 123 )
همچنين ترمذى، و احمد روايت کرده‏اند: "انَّ رسُولَ اللَّه (ص) اخَذَ بِيَدِ حَسَنٍ وَ حُسَيْنٍ فَقَالَ: مَنْ احَبَّنى‏ وَ احَبَّ هذَيْنِ وَ اباهُما وَ امَّهُما کانَ مَعى‏ فى‏ دَرَجَتى‏ يَوْمَ الْقِيامَةِ " يعنى رسول خدا (ص) دست حسن و حسين (ع) را گرفت و فرمود: هر کس مرا دوست بدارد و اين دو و پدر و مادرشان را دوست بدارد، روز قيامت با من در درجه من خواهد بود. (ترمذي 13/176، کنزل العمال 6/216، صواعق 185)

نمونه بارزی از یزید امروز سردمداران سعودی است که حق فلسطینی ها را زیرپا کرده با اسراییل میثاق دوستی می بندند و بر علیه مسلمانان می جنگند
فقط چشم بینا می خواهد و وجدان بیدار که خوب را بد از هم تشخیص دهد

>>>   اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَة وَ اَبیها وَ بَعْلِها وَ بَنیها وَ سِرِّ الْمُسْتَوْدَعِ فیها بِعَدَدِ ما اَحَاطَ بِهِ عِلْمُکَ

>>>   امام حسین پاره ی تنی رسول خداست
هرکس او را بیازارد رسول خدا را ازرده است
همانطوری که فرمود: حسین منی و انا من حسین

کسی که دوست امام حسین است باید دوستدار دوست امام حسین نیز باشد مگر اینکه در دوستی امام حسین ریا میکند
چی بسیارند کسانی که برزبان میگویند که رسول خدا را قبول داریم اما در باطن برعکس آنند مانند طالبان داعش و ووو

استکبار دقیقا نماد های واقعه کربلا را نشانه رفته است
با بیرق سفید و نوشته سیاه برای طالبان و با بیرق سیاه و نوشته سفید برای داعش یعنی هرگاه در ماه محرم بر پارچه سیاهی بنویسند و برای عزاداری بلند کنند در تلویزیون به هرکس نشان دهند که اینان داعشیانند و اگر روی پارچه سفیدی با رنگ سیاه بنویسند و برای عزاداری بلند کنند بازهم بگویند اینان طالبانند درحالیکه بلاد غیر مسلمان نمیدانند که روی پارچه ها چی نوشته شده است!!! پس معلوم میشود که دقیق و خبیثانه نمادهای عقیدتی را نشانه رفته اند

امام حسین ازین سخت تر و پیچیده تر مشکلات بزرگ در مقابل خود داشت که حتی بر ایشان صعب و لعن را روا می داشتند با آنکه می دانستند نواده ی رسول خداست صدای هیهات من الذله امام حسین بیانگر همین مشکلات و مصاییب است

سلام بر امام حسین و یارانش
سلام بر پیروان امام حسین

>>>   باید مردم ستم دیده افغانستان از عاشورای حسینی درس گرفته و در مقابل دشمن سنگ دل ایستادگی نموده که انشاالله یک روز در ارامی زندگی نمایند .
سید علی حسین (هاشمی )

>>>   امام حسین مظهر شجاعت و ایمان به خدا او در راه خدا هیچگاهی از خود شک و تردید نشان نداد و اطمنان کامل بر وحدانیت لایزال داشت به خاطر همین است که فرموده اند:
یا ایتهاالنفس المطمنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه!
امام حسین یگانه مظهر ایمان و اطمنان است
امروز در قدم اول ایمان برای بعضی ها سخت است در قدم دوم دوامش
یا ایمان ندارند اگر دارند دوام ندارند

>>>   عقل اگر داند که دل در بند زلفش چون خوشست
عاقلان دیوانه گردند از پی زنجیر ما
یزید و یزیدیان کور خوانده بودند که با شمشیر می شود ندای الله را خاموش کرد غافل ازانکه خود رسوایی ابدالدهر می شود

>>>   ان الحسین مصباح الهدای و سفینه النجاه

>>>   امام حسین مظهر شجاعت و مردانگی
پیروان امام حسین هم باید همانگونه باشند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است