شورای مصالحه یا لوی جرگه دیگر؟!
با وجود اینکه شورای مصالحه ملی باید از چند تن محدود به نمایندگی از حکومت و دولت و مردم افغانستان از میان چهره های بی طرف و آگاه تشکیل می شد، خود لوی جرگه دیگری گردیده و یکبار دیگر افراد معامله گر دور هم جمع شدند 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۰۳    ۱۳۹۹/۶/۱۱ کد خبر: 164643 منبع: پرینت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper) شورایی مانند شوراهای دیگری که در طول این سال ها تشکیل شده و تعدادی از تشکیل این شوراها به نوایی رسیدند و سکوت را بر حقوق حقه مردم ترجیح دادند، بنام شورای مصالحه ملی ایجاد شده است.
طبق توافق معامله گر بزرگ سیاسی جناب عبدالله، ریاست این شورا به وی رسید و دیگر اذناب و حواریون وی نیز به مناصبی در دولت دست یافتند.

اما اشرف غنی با زیرکی تمام یکبار دیگر عبدالله و اذنابش را غافلگیر کرد و به آنان فهماند که باید فرمان وی در همه امور این شورا نافذ باشد.
اشرف غنی در فرمانی، تشکیلات شورای مصالحۀ ملی و نام‌های شماری از اعضای این شورا را اعلام کرد.
بربنیاد این فرمان، نوزده عضو این شورا از شخصیت‌های جهادی و سیاسی هستند، نُه عضو آن اعضای حکومت و هشت عضو دیگر زنان هستند.
این شورا یک رییس و هفت معاون دارد و دو تن دیگر عضو رهبری این شورا هستند.
عبدالله عبدالله رییس و عبدالسلام رحیمی، عنایت الله بابر فرهمند، اسدالله سعادتی، زهره مطهری، عطاالرحمان سلیم، حاجی دین محمد و اکرام اخپلواک معاونان این شورا هستند.
معصوم استانکزی، رییس هیات مذاکره کنندۀ افغانستان و نورالحق علومی از اعضای رهبری این شورا هستند.
نام‌های چهره‌هایی چون حامد کرزی، عبدالرب رسول سیاف، گلبدین حکمتیار، کریم خلیلی، محمد محقق، عبدالرشید دوستم، یونس قانونی، صلاح الدین ربانی، عطا محمد نور، اسماعیل خان، حامد گیلانی، سید منصور نادری و عنایت الله شهرانی، ذبیح الله مجددی، انجینیر محمد خان، محمد حنیف اتمر، میررحمان رحمانی، فضل هادی مسلمیار، حمدالله محب، صادق مدبر، محمد اسماعیل غضنفر، مولوی خدایداد صالح، امرالله صالح، سرور دانش، نجیبه ایوبی، ماری اکرمی، ضیا گل رضایی، عالیه یلماز، فریده مومند، نسرین اوریاخیل، زرقفا یفتلی، در ترکیب اعضای شورای مصالحۀ ملی دیده می‌شوند.

با وجود اینکه شورای مصالحه ملی باید از چند تن محدود به نمایندگی از حکومت و دولت و مردم افغانستان از میان چهره های بی طرف و آگاه تشکیل می شد، خود لوی جرگه دیگری گردیده و یکبار دیگر افراد معامله گر دور هم جمع شدند در حالیکه طرف مذاکره کنند (طالبان) ترکیب این شورا را قبول نخواهند کرد و با تعدادی از افراد این شورا بر سر میز مذاکره نخواهند نشست.

هرچند همه ما میدانیم که صلحی به این زودی ها در افغانستان در کار نیست و اینها صرفا فریب و مصرف بودجه قرضی مردم این سرزمین برای اسارت بیشتر و فراهم آمدن زمینه غارتگری غارتگران جهانی است، اما از بس که رنج و درد بی وطنی و اسارت و جنگ را کشیده ایم به اینچنین بازی هایی دلخوش کرده ایم که شاید به نتیجه برسد در حالیکه یقین داریم به هیچ نتیجه مثبتی برای مردم و کشور و آینده این سرزمین نخواهد رسید.

تشکیل اینچنین شورایی یکبار دیگر بودجه سنگینی را بر مردم ما تحمیل خواهد کرد، همچنانکه شورای مفت خوران ملی (مجلسین) و لوی جرگه های پی در پی بر ما گرده های مردم ما سنگینی می کند. افراد بی شمار این مفت خوران شورای مصالحه هرکدام موتر و محافظ و پول دسترخوان و کش و فش های خود را طلب می کنند و یک تعداد سودجوی استفاده گر نیز در این میان به نوایی می رسند و ملت ما بازه فقیر و فقیر تر می شود.

در اخیر به این نکته نیز باید توجه کرد که اشرف غنی و سفارت آمریکا از ایجاد شورای مصالحه صرفا استفاده ابزاری کرده و از لحاظ سیاسی نیز به مفت خوران تفهیم می کند که بخورید و کیف کنید و کاری به کار غارتگران جهانی نداشته باشید و سکوت را با لذت هایی که این شورا به شما عطا می کند بر قیل و قال دزدی های بین المللی ترجیح بدهید که شان شما همین است.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
شورای مصالحه
لوی جرگه
نظرات بینندگان:

>>>   صلح عادلانه وپایدار خواست وآرزوی های چهل ساله مردم مومن وجنگزده افغانستان هستند.درسایه صلح وآرامش میتوان تمامی اقوام برابر افغانستان به زندکی مسالمت آمیز خودها ادامه دهندوهمچنین درتمامی زمینه ها رشدوترقی نمایند.درقرآن کریم خداوند الصلح خیر فرموده اند یعنی صلح یک عمل نیکو وکارخیر است. تمامی جنگ های جهانی وداخلی سرانجامش باصلح خاتمه یافته اند.شاعری درباره صلح چنین شعر جالب سروده است:
در سرای زندگانی جنگ قدرت تا به کی
این همه تعجیل کردن بهر ذلت تا به کی
با محبت دشمنی نابود و خنثی می شود
زندگانی بهر صلح است ، جنگ و نفرت تا به کی
ما که از اول همه اولاد آدم بوده ایم
بعد با شمشیر و ترکش ، مرگ ذلت تا به کی
جنگ از آغاز خلقت یکه تازی کرده است
این همه فکر جدایی رو به سرعت تا به کی
می توان در اوج قدرت یک کمی آرام شد
تا به خود آییی که دیگر هتک حرمت تا به کی
زشت باشد هر که را در دل عداوت پرورد
مهربانی خوشتر است آزار و محنت تا به کی
صلح را فریاد کن تا گوش هستی بشنود
زندگی معنا پذیرد روز حسرت تا به کی
آسمانی می شوی با مهربانی خو کنی
بیش از این نامهربان ، در جنگ سبقت تا به کی
ای وطندار این شعر هم این گونه می گردد تمام !
رشته ها را پنبه کردن فوت فرصت تا به کی

سعدی هم راجع به پیوند و رابطه انسان ها میفرماید:
بنی آدم اعضای یکدیگرند که درآفرینش زیک جوهرند
چوعضوی به درد آوردروزگار دیگر عضوهارا نماند قرار

برای اعاده وتحقق واقعی دیموکراسی ومشارکت تمامی اقشار مختلف سیاسی عم ازذکور واناث ،رشد وترقی وهمزیستی مسالمت آمیزتمامی اقوام برابر درافغانستان به صلح پایدار وامنیت سرتاسری اشد ضرورت دارد.جای نهایت خوشحالی ومسرت است که پوهنتون ها ودانشگاهای ملکی ونظامی زمینه رشد وترقی تعلیم وتربیه افراد مسلکی وملکی ونظامی عم ازذکور واناث درافغانستان مهیا گردیده اند وانتخابات برای زعیم دولت وشورای ولایتی و ولسی جرگه ومشرانو جرگه صورت گرفته اندوقانون آساسی به عنوان وثیقه ملی موجود است.بازسازی ونوسازی درتمامی نقاط افغانستان باسرعت ادامه دارد.باآنهم جنگ وخونریزی درافغانستان وخانه جنگی ازمردم مومن افغانستان هرروز قربانی میگیرد.متاسفانه ترورهای هدف مند در مرکزو ولایات برای ازبین بردن شخصیت های مومن، علمای دینی ووطندوست ادامه دارد.ازطرف دیگر تلاش های صلح ازطرف گروه های سیاسی وملی درداخل وخارج از افغانستان صورت میگیرند.لذالازم است که همه باهم به ندای صلح عادلانه وآشتی ملی لبیک گویند ودرجهت رشد وترقی وانکشاف در افغانستان جد وجهد بنمایند ونگذارند که افغانستان بیشتر ازین درجنگ خانمانسوز وویرانی مبتلا باشد بلکه سیاست مداران مومن ووطن دوست وعلمای دینی وروحانیون محترم همه باهم عم ازذکور واناث برای اعاده دیموکراسی وحقوق بشرتلاش خستگی ناپذیر نمایند وازتبلیغات سوء وزهرآگین به هرشکل که باشد لطفا پرهیز گردد که این تبلیغات افغانستان را به طرف نابودی وجنگ خانمانسوز سوق میدهد.گروپ های کوچک جنگ طلب وماجراجو ونفاق افگن که مخالف صلح وامنیت پایدار است ومنفعت خوهارا درجنگ داخلی وماجراجویی میداند توسط ملت مومن وصلح جو افغانستان انشالله به مرور زمان محو ونابود میگردند.درخاتمه به پیش به سوی صلح عادلانه پایدار، تحقق دیموکراسی وعدالت اجتماعی وحقوق بشر وامنیت دایمی ،رشد وترقی وانکشاف همه جانبه درافغانستان، محو ونابود باد گروه های هراس افگن وماجراجو وجنگ طلب درافغانستان.
ومن الله التوفیق.
عبدالرشید ناصری ازآسترالیا

>>>   محمد اکرام اندیشمند
اگر کرزی در هیچ تشکیل حکومتی برای صلح شرکت نمی کند، او چرا میلیون ها افغانی را از بودجۀ حکومت برای مصارف خود می گیرد؟
آیا کرزی در صدد تسلیم حکومت به طالبان و بازگرداندن امارت طالبی است؟
ارگ می گویدكه مصارف حامد كرزى سالانه ٤٠٠ ميليون افغانى است كه از بودجه دولت پرداخت مى شود.تشريفات و امنيت آقاى كرزى برابر با تشريفات و امنيت رييس جمهور غنى است.
اما حالا کرزی برای امتناع از شرکت در شورای صلح دلیل می آورد که در تشکیل حکومتی برای صلح عضو نمی شود. کرزی با این ابراز نظر و موضع گیری نشان می دهد که حکومت را به عنوان طرف اصلی جنگ با گروه تروریستی طالبان قبول ندارد و اصطلاح مذاکرات بین الافغانی را او و زلمی خلیلزاد به میان آوردند تا اعتبار و موقعیت دولت و حکومت در مذاکرات صلح به عنوان طرف اصلی جنگ با طالبان از میان برود و راه برای حاکمیت طالبان مساعد شود.

>>>   Hasan Ali Adalat
اعضای شورای عالی مصالحه همانهایی اند که بیست سال قدرت و ثروت را در اختیار داشته اند که مدیریت نادرست و فساد گسترده همین ها باعث تقویت طالبان گردیده است !
باند های مافیایی قدرت و ثروت و افراد وابسته به آنها زیر نام دولت ، شورای عالی صلح ، وزارت صلح ، کمیته های صلح ، لوی جرگه های صلح ، هیأت مذاکره کننده صلح و بالاخره اعضای شورای عالی مصالحه گرد هم جمع می شوند که چگونه منافع خود را حفظ نمایند .
در لیست ۴۶ نفره که ارگی ها نشر کرده اند یک نفر که بیرون از حلقه مافیایی قدرت و ثروت و وابستگان آنها وجود داشته باشد وجود ندارد .
همین ها که در لیست های گوناگون ردوبدل می‌شوند برای تقسیم قدرت و ثروت در مدت بیست سال باهم اختلاف داشته اند و همین اکنون هم بالای پست های پردرآمد اختلاف دارند ، وقت که اینها در میان خود صلح کرده نمی توانند چگونه با طالبان مذاکره و یا صلح می کنند ؟
نپذیرفتن حامد کرزی عضویت شورای عالی مصالحه را به این معنی است که در میان باند های مافیایی در زمینه مذاکره و روند صلح دیدگاه واحد وجود ندارد .
تمام ام و غم اینها در مذاکره با طالبان طرح آتش بس و حفظ امتیازات شخصی است و هیچگونه برنامه برای صلح ندارند .
صلح بدون قربانی محال است ، برای آوردن صلح هم باند های مافیایی که قدرت و ثروت را در اختیار دارند و هم طالبان باید آماده قربانی شوند و تا هنوز هیچ یکی از جوانب چراغ سبز برای قربانی به خاطر صلح نشان نداده اند .
تقسیم چوکی های دولتی و حتی صلح گزینشی ، اجباری و نیابتی به معنای ادامه جنگ است و بالاخره سرنوشت صلح در میدان جنگ تعیین خواهد گردید .

>>>   محمود منجم زاده
جنجال تازه اشرف غنی بر ضد توافق نامه
اشرف غنی همواره با خلاف کاری تلاش دارد داکترعبدالله به حاشیه براند
اشرف غنی برخلاف توافق نامه شورای عالی صلح افراد مورد علاقه خود را با فرمانی درلیست اشتراک کننده گان با طالبان انتخاب کرده است .
داکترعبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، فرمان اشرف غنی، رئیس جمهوری اتلافی این کشور را درباره اعلام اعضای شورای عالی مصالحه ملی خلاف توافق نامه میداند که در۲۷ثور۱۳۹۹بین اشرف غنی و داکترعبدالله امظا شده است .
حالا اشرف غنی چنان تشنه قدرت است ، که به توافق نامه ها توجه نکرده می خواهد مانند حدود بیشتر از۵ سال گذشته به تقلب کاری کاری ادامه دهد ، وی بدون صلاحیت انتخاب اعضای شورای عالی صلح ، اشخاصی را معرفی کرده است مانند حکمتیار، فضل‌هادی مسلم یار ، استانکزی و احتمآ کریم خرم که نظرشان با طالبان بسیارنزدیک است و با طالبان روابط نسبتآ خوبی دارند. گفته میشود درلیست یکه اشرف غنی فرمان داده احتما یک خانم وجود دارد

>>>   باید در قانون تشکیلات شورای صلح تغیرات ایجاد شود و یک ماده در اًن اضافه شود که اقلاً باید تعداد معاونین شورای صلح،پنجاه فیصد مجموع اعضأ شورای صلح را تشکیل بدهند.
به نظر من هفت معاون خیلی کم است و باید تعداد آن به بیست و پنج معاون اضافه شود.
هرچند در هنگام عبور و مرور و تلاشی موتر های آنها،ترافیک و مسؤلین امنیتی دیوانه خواهند شد که این چه قسم دولت است که یک ریاست آن هفت بیست و پنج معاون دارد و هر موتر می آید و میگوید من معاون شورای صلح هستم،اما چه کنیم ضرورت است.
زیرا در شهر خربوزه،باید تمام کارهایشان مطابق خربوزه باشد.

>>>   بارتباط اعلان و تركيب اين شورا دو چيز برجسته، اول اينكه غني يكبار ديگر ثابت ساخت كه پاپند هيچ عهد و پيمان نيست و خودش يكه تاز ميدان است. اينكه عبدالله ذلت را قبول كرده ورياست شورا را پذيرفت ، باز هم نشاندهنده معامله گري و خيانت او در رأي مردم بود. وأما اگر يك ذره هم عقل ميداشت، بايد ميفهميد كه در دوره قبلي كه به ابتكار و تضمين بادار مشترك شان يعني جان كري تشكيل شده بود، او رول سمبوليك داشت و غني تمام اختيارات را به ديده درايي بدست گرفت. اينبار به وساطت كرزي و سياف باز فريب خورد و فكر كرد كه راستي هم غني همرايش قدرت را تقسيم ميكند. اين يك إنسان ضعيف النفس و بي خاصيت است. همكاري با او خودرا ذليل ساختن است. متأسفانه هنوز هم مردم فريب اورا ميخورند. مسأله دوم نشان ميدهد كه اين چند نَفَر محدود در طول بيست سال اخير، همه قدرت و امتيازات را در دست دارند. در هر جاي سر و كله اينها ظاهر ميشوند. مثل اينكه در اين وطن هيچكس موجود نباشد.رول اين همه دانشگاها كه سمارقوار در هر گوشه و كنار سر ميزنند، چيست؟ مگر در بين اين همه تحصيل يافتگان كسي به سويه خاديستان بيسواد مثل اتمر و ستانكزي پيدا نميشود، كه اينها از يك چوكي به چوكي ديگر ديسانت ميشوند. همچنان ديگران شان. جالب است كه در اين ليست نامهاي كروخيل، شكريه باركزي و خانم سرابي ديده نميشوند.

>>>   تا زمانی که ریاست شورای صلح به بی بی گل نه رسد هیچ صلحی در کار نیست.
بچه سلطان شهردار کابل برای انجام بهتر امور در روز دهم محرم با یک خانم نا محرم جلسه خصوصی داشت تا مشکلات شهر را به گونه اساسی حل کند و در نتیجه روز بعدش به پروان رفت تا با استفاده از مشوره های آن خانم نا محرم کار و بار سیل زدگان پروان را محرمانهدسر و سامان بدهد.
فقط یک جلسه بی بی گل و ملا هیبت صلح سرتاسری را در افغانستان به ارمغان می آورد.
گل بیدین میگوید که اگر اینجا شد خوب در غیر آن من درخواست ملازمت در رکاب ملا هیبت را از قبل تسلیم مقامات کرده ام.

>>>   هنوز هم مفت خورها وپرازیت ها از خون مردم وبیت المال تغذیه میشوند.در حالیکه ملیون ها دالر ازبیت المال ذخیره وغصب کرده اند مانند ربانی کرزی مسعود فهیم قانونی برادران مسعود وغیره.
کرزی از خدا بترسد برود در زاد گاهش.
باشنده کابل.

>>>   اکرم خپلواک کاملا شخص خاین است بنده در یکی از جلسات مهم خارجی باوی بودم ایشان انسان خاین به وطن اند.
صلح دوست

>>>   اصلا در طول ۲۰ سال ۵۰۰ نفر چهره های کثیف وجود را که گاهی وکیل گاهی در پوست های بلند از یک چوکی به چوکی دیگر متبادله می شوند در افغانستان در ۳۵ میلون نفر هم کسی دیگر دارای تحصیلات عالی وجود ندارند فقط همین ۵۰۰ نفر خوشبخت انطباقی مانده ۳۵ میلون نفر دیگر همه بد بخت اند

>>>   کرم خپلواک فقط ... غنی است.
بی بهره از دانش و دین
...بود این کثیف به یقین


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است