۶۰ درصد طالبان رهاشده به میدان جنگ برگشته‌اند
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۳۱    ۱۳۹۹/۶/۱۵ کد خبر: 164686 منبع: پرینت

پس از تکمیل روند رهایی پنج هزار زندانی طالبان، یافته‌های یک تحقیق تازه نشان می‌دهد که بیش‌تر طالبان آزادشده، تعهدشان را زیر پا کرده و دوباره به میدان جنگ برگشته‌اند.
به گزارش شفقنا، مجله‌ فارین‌ پالیسی گزارش داده‌است که به یک تحقیق نشرناشده‌ دانشگاه کووین در ایرلند شمالی دست‌ یافته که نشان می‌دهد بیش از ۶۰ درصد زندانیان طالب پس از رهایی، به فعالیت‌های جنگی برگشته و شماری از آنان به‌عنوان فرماندهان نظامی و ولسوال‌های نام‌نهاد طالبان گماشته شده‌اند.

این تحقیق دانشگاه کویین در ایرلند شمالی که از سوی مایکل سمپل و فلیکس کویین؛ دو پژوهشگر مشهور تهیه شده و نسخه‌ای از آن پیش از نشر در اختیار مجله‌ فارین پالیسی قرار گرفته، نشان می‌دهد که از میان ۱۰۸ زندانی پیشین طالبان که در این تحقیق با آنان گفتگو شده، ۶۸ درصد آن‌ها دوباره در برابر دولت سلاح گرفته‌اند و حتی شماری از آن‌ها به‌عنوان فرماندهان نظامی و ولسوال‌های نام‌نهاد این گروه گماشته شده‌اند.

بر اساس این تحقیق، تنها هشت درصد از زندانیان آزادشده که می‌خواهند دوباره به میدان‌های جنگ برگردند، با مخالفت خانواده‌های‌شان به ویژه همسران‌ خود رو به رو شده‌اند.
۲۴ تا ۲۷ درصد زندانیان آزادشده هم به دلایل مختلف قصد ندارند دوباره به میدان‌های جنگ برگردند.
پیش از این مقام‌های حکومت افغانستان ادعا داشتند که زندانیان رهاشده طالبان دوباره به میدان جنگ رفته‌اند.
این در حالی است که طالبان این ادعا را رد کرده‌اند و دولت نیز پیش‌تر اطمینان داده‌بود که در این زمینه از زندانیان، پیش از آزادی‌شان تعهد کتبی گرفته می‌شود.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
میدان جنگ
نظرات بینندگان:

>>>   تعهد کتبی از انسان خاین وطنفروش جهالت است اگر انهاپابند به قانون میبودند و ترس از قانون و مجازات میدشتند و چشم شانرا کلدار و دالر نمی پوشاند دست به قتل و کشتار و وطنفروشی بیغیرتی و بی ننگی نمی زدند گرفتن تهعد از چنین اشخاص جز دوکه و فریب مردم چیزی دیگری نبوده ونیست نهبچه غنی در جنگگ کشته میشود نه از دانش و دیگران شان هر بلایی که میاید بر مردم بیچاره و فرزندان و وابستگان انها میاید خداوند لعنت و نابود کند جنایت پیشگان خاین را.

>>>   مگراز شپش و کیک ها میتوانی تعهد بگیری که بعد از رهایی از قطی دوباره در موی و بدنت نچسپند؟
آزاده

>>>   آزادی طالبان به هدف شامل شدن آنان در جنگ جاری عملی شد چون نیروهای تعلیم دیده طالبان کاهش یافته بود و طالبان به کمک امریکا و پاکستان و دولت مزدور اشرف غنی طالبان را آزاد کردند تا جنگ طالبان متوقف نشود. در زمان کرزی چند مرتبه زندانها شکسته شد تا نیروی تازه نفس برای طالبان تهیه شود.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است