خلیلزاد به چه شکل پروسه دموکراسی را سبوتاژ کرد؟
سیاست خارجی امریکا ایجاب می کرد که یک پشتون در راس دولت افغانستان قرار گیرد. پروسه دموکراسی برای افغانستان در نطفه توسط زلمی خلیلزاد غلزی خفه گشت 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۱۴    ۱۳۹۹/۶/۱۷ کد خبر: 164715 منبع: پرینت

حامد کرزی و غنی غلزی چه رقم بجای حرکت به پیش به پشت زور می زنند؟
زلمی خلیلزاد به چه شکل پروسه دموکراسی را سبوتاژ کرد؟

روی کرد حامد کرزی در مقرری ها از قوم و قبیله خودش در همان شروع مرحله مورد پسند همکاران و متحدین جنگسالاران جهادی واقع نشد. اکثر افراد و خانواده محمدزایی ها و سدوزایی ها بعد از سقوط نظام داودی در سال ۱۹۷۸، آخرین زمامدار قبیله درانی، متوطن اروپای غربی و امریکای شمال گردیدند و با تحولات و وضعیت جدید افغانستان که برای بیش از دو دهه افغانستان را از بیخ و بن دیگرتگون ساخت بلدیت و آشنایی نداشتند. تمام تلاش و فکر و ذکر این افراد اعاده دوران نظام ظاهر شاهی و داود شاهی بودند و حضور افراد و شخصیت ها از سایر اقوام و قبایل افغانستان را در حکومت بی حرمتی نسبت به مقام و منزلت حکومت تلقی می کردند.

وقتی حامد کرزی شروع به برکناری سران جهادی از حکومت کرد، این مجاهدین علنا علیه حامد کرزی موضع و موقف گرفتند. این جهادی ها خود را قهرمان جهاد افغانستان تلقی کرده و افتخار نجات افغانستان از حلقوم کمونیزم را بخود منسوب می ساختند.

تلاش و تیله تنبه حامد کرزی با هدف عقب راندان افغانستان به دهه ۱۹۶۰ افغانستان از گفتار و کردار وی معلوم بود. بشکل مشابه، چون غنی غلزی از خود رسالتی ندارد، شعار می دهد که رسالت ناتمام امان الله خان را تمام می نماید. حامد کرزی بمجرد ورود به ارگ توسط امریکایی ها نشان و سمبول بیرق دوران ظاهر شاهی را اعاده کرد. دایر سازی شورای ملی مرکب از ولسی جرگه و مشرانو جرگه و لوی جرگه قبیلوی الهام از قانون اساسی ۱۹۶۴ ظاهر شاهی بود.

اعطای لقب بابای ملت برای ظاهر شاه و آوردن وی را از ایتالیا بحیث شرط اساسی احیای افغانستان نوین ثبوت این مدعا بود که حامد کرزی بجای حرکت به پیش به پشت زور زده راهی بود. دوران ظاهرشاهی، خوب یا خراب، جزو تاریخ افغانستان گشت و احیای تاریخ یکی از ناممکنات است اما می توان تاریخ را خواند و از آن پند گرفته و اشتباهات گذشته را تکرار نکرد. کرزی همزمان از داود تجلیل بعمل آورده و استخوان های پوسیده وی را از پولیگون پلچرخی کشید و طی مراسم خاص در پشت دیوار های ارگ، دور از انظار مردم، مراسم تدفین و تکفین وی را صورت داد. در حالیکه داود در اولین بیانیه خویش زیر عنوان خطاب به ملت بعد از سرنگونی نظام شاهی این نظام را فاسد قلمداد نموده و نارسایی های افغانستان را به غفلت و اشتباهات ظاهر شاه نسبت داد. حامد کرزی تلاش داشت هم از ظاهر و هم از داود برای افغانستان قهرمان سازی کند.

در لویه جرگه ۲۰۰۲ حامد کرزی ظاهر شاه را رییس افتخاری جرگه معرفی کرد. این باین معنی بود که حامد کرزی می خواست و انمود سازد که وی رسالت ناتمام محمد ظاهر را تمام می کند که توسط داود به بیراهه کشانده شد. وقتی ظاهر در ماه جولای ۲۰۰۷ فوت کرد، حامد کرزی مراسم تدفین و تکفین وی را بشکل رسمی و طوری صورت داد که برای یک رهبر برحال مملکت معمول است. جسد ظاهر با شان و شوکت تمام و با اجرای تشریفات عسکری در تپه مرنجان در پهلوی پدر بخاک سپرده شد. هدف از تظاهر کرزی به چپن پوشی و قره قل تلاش وی بمنظور احیای رسم و رواج لباس پوشی عنعنوی دوران ظاهر شاهی بود.

تمام تلاش های جامعه بین المللی غرض ایجاد یک نظام مردمی، توسط حامد کرزی به بیراهه کشانده شد. تدویر لوی جرگه ۲۰۰۲ که در فیصله کنفرانس بن غرض ایجاد حکومت سرپرست پیش بینی گشت، اعضای آن قرار بود توسط ساکنین افغانستان انتخاب و معرفی گردند ولی کلیه اعضا از طرف کمسیونی انتخاب و آورده شد که توسط حامد کرزی دایر گردیده و اعضای آن مقرری شخص حامد کرزی بود. در این جرگه ۱۶۰ زن از طرف حامد کرزی گلچین گشت و هیچ یک از طرف مردم انتخاب نگشت. تمام پنجصد تن اعضای جرگه توسط نفری های حامد کرزی بشکل گلچین انتخاب گشتند. حتی یک تن شان از طریق رای مردم وارد جرگه نگشت. در بین اعضای این لوی جرگه حدود پنجاه تن از تفنگسالاران مورد نظر حمایت کرزی وارد گشتند. این پنجاه تن در قطار اول جرگه موقف گرفته و گفتار و کردار اعضای جرگه را بشدت زیر نظر گرفته و کنترول می کردند. حدود هفتاد تن از شرکت کنندگان لوی جرگه فرمایشی از این که فضای لویه جرگه بی نهایت اختناق آور بود، جلسه را تحریم کرده و از تالار جرگه خارج گشتند. فضا و حال و هوای لوی جرگه هیچ فرقی از لوی جرگه های فرمایشی ظاهر خانی و داود خانی نداشت.

لوی جرگه نظر بخواست و خوشی شخص حامد کرزی توسط ظاهر شاه افتتاح گشت. ای کاش ظاهر شاه یک موقف و موضع رسمی در حکومت کرزی می داشت. هواخواهان ظاهر شاه تلاش کردند که ظاهر شاه را بحیث رییس دولت موقت بجای حامد کرزی بقبولانند. از اثر فشار زلمی خلیلزاد، نماینده خاص رییس جمهور امریکا، و نماینده خاص سرمنشی ملل متحد حاضر در جرگه، این پیشنهاد رد گردیده و هواخواهان ظاهر شاه نتوانستند خواست خود را دنبال نمایند. گزینه دیگر برهان الدین ربانی برای ریاست دولت در دوران انتقال بود ولی کاندیدی وی نیز باین دلیل از طرف زلمی خلیلزاد ویتو گشت که تاجیک بود و قرار اقرار زلمی خلیلزارد سیاست خارجی امریکا ایجاب می کرد که یک پشتون در راس دولت افغانستان قرار گیرد. به این ترتیب بدون اینکه اعضای لوی جرگه فرمایشی موقع رای دهی یابد، حامد کرزی توسط زلمی خلیلزاد به مقام رهبری اداره موقت یا دوره انتقال تقرر یافت. این به این معنا است که پروسه دموکراسی برای افغانستان در نطفه توسط زلمی خلیلزاد غلزی خفه گشت.

عبدالحمید


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خلیلزاد
دموکراسی
نظرات بینندگان:

>>>   دموکراسی امریکایی خواهر امارت طالبانی است. امریکا در آسیا از دیکتاتوری و استبداد در زیر عنوان امارتهای اسلامی طالب و داعش حمایت میکند. عربستان سعودی مثال واضح آن است. در خود امریکا دیموکراسی مرده است.

>>>   ....های استعمار یکی رسمن به نمایندگی امریکا و دیگری غیر رسمی به نمایندگی پاکستان بر سرنوشت کشور ما معامله میکنند و اسمش را گذاشته اند مذاکرات بین اوغانی۰ از همین نام افغانی ات کاملا تنفر پیدا کرده ایم۰ در دنیا کسی حاظر نیست به حیث انسان به شما وحشی های مفسد و بیفرهنگ ببیند....

>>>   خلیلزاد کی است؟
تعریف خلیلزی در یک جمله:
خلیلزی کمزاد، سگ درجه یک امریکا است۰ آیا تا حال هیچ کسی را در تاریخ دیده اید که حاضر شده باشد منحیث سفیر و نماینده یک کشور دومی در کشور پدری خود وظیفه اجرا کند، و بانی نگهداشت منافع آن کشور دومی در مقابل منافع کشور آبائی خود شود؟
چنین سگی خلیلزاد است۰
گاهی از خود سوال کرده اید که این کثیف از منافع ملی کدام کشور دفاع میکند؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است