احمدشاه مسعود را اینگونه ببینید
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۲۴    ۱۳۹۹/۶/۱۸ کد خبر: 164726 منبع: پرینت

اول:
احمدشاه مسعود در کنار اینکه اشتباهات و بعضا خطاهای فاحشی در عملکرد وی و یا افراد نزدیک به وی دیده شده است، قهرمان مردم افغانستان برای جلوگیری از پیاده شدن طرح ها و نقشه های بیگانگان به خصوص امریکایی ها در افغانستان بود.
وی مانع غارت کشور توسط غربی ها شده بود و همین مساله غرب را وادار ساخت تا وی را از مقابل خود بردارند.

دوم:
از احمدشاه مسعود به عنوان معلم اخلاق در میان دوستان و همکارانش یاد می شود. وی خصوصیات بارز ارزنده ای داشت که در وجود دیگر سران جهادی به ندرت مشاهده شده است. وی فردی صبور، مدبر، مدیر، متعهد و با پشتکار قوی بود. اما با وجود همه خصوصیات اخلاقی و رفتاری منحصر به فردش، نتوانست در اطراف خود نیروهایی تربیت کند که در آینده پیرو خط مشی وی بوده راهش را ادامه دهند و مغلوب طرح های غربی ها نشوند و به فساد مالی و اخلاقی متهم نگردند.

سوم:
مسعود در زمان حیات اش به رفتنش نیندیشید و همین مساله سبب گردید که پس از مسعود کسانی مطرح شدند که بنام مسعود بر مردم تاختند، جنایت کردند، تجاوز کردند، غارت کردند، غصب کردند، زور گفتند، به خیابان ها ریختند و برای مردم مزاحمت ایجاد کردند و این نقطه ضعف بزرگ مسعود بود که البته تا اندازه ای عمومیت دارد اما از نخبه های سیاسی کمتر انتظار می رود.

کد (4)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
احمدشاه مسعود
اخلاق
نظرات بینندگان:

>>>   نورالله وليزاده
امرالله صالح در این گفته بر حق است که اگر از ۱۸ سنبله دولت به گونه رسمی و با شکوه تجلیل کند، انگیزه خیابان‌گردی در نزد دوست‌داران مسعود تضعیف خواهد شد. بخشی از شورمندی دوست‌داران مسعود در ۱۸ سنبله از آنجا ناشی می‌شود که آنان فکر می‌کنند حکومت با مسعود دشمنی دارد. ایجاد رژه‌های نظامی، شلیک هوایی و رفتارهای پرخاش‌جویانه که از مظاهر حرکت‌های اعتراضی و شورش‌گرایانه است، ریشه در همین احساس دارد.
امسال وضعیت خوب بود. مراسم رسمی با شکوه‌تر برگزار شد. اما آقای غنی خودش در مراسم اشتراک نکرد و سخنی در مورد مسعود نگفت که بتوان از آن نتیجه گرفت که وی با مسعود و آرمانش براستی آشتی کرده باشد.
سیاست‌های قومی‌ای که آقای غنی در سال‌های اخیر اعمال کرده، باعث شده تا روحیه ستیزه‌جویی قومی در اقوام تحریک شود که نشانه‌های این ستیزه‌جویی در رفتارهای خیابان‌گردان ۱۸ سنبله مشهود است. هرچند امرالله صالح گفت که اشرف غنی در روند صلح راه مسعود را می‌رود اما حتا اگر چنین باشد، این امر بیشتر ریشه در تلاش آقای غنی در استفاده ابزاری از ارزش‌های ضد طالبی برای ماندن در قدرت دارد. در حالی‌که ما برای ایجاد یک جامعه با نظم وعادلانه نیازمند تغییر بنیادین در اندیشه‌های برتری‌جویانه قومی در نزد ارگ‌نشینان استیم.

>>>   عطا صفوی
آمدند ، گفتند ؛ خوردند ورفتند....!!
کاش آرمان مسعود با گرفتن چند قطعه عکس یاد گاری وفریاد های موسمی وآنهم با مقاصد شوم خلاصه میشد که نمیشود ،اگر میشد ما حالا به این حالت اسفناک گرفتار نبودیم. گرچه سالهای قبل دراینمورد مطلب مختصری از طریق این دریچه خدمت عزیزان تقدیم نموده بودم . ولی بار دیگر تاکید میکنم هرآنچه تفکر ایجاد نمیکند ذره از عملی بودنش درآن به مشاهده نمیرسد وسایه جعل وفریب به آن سایه انداخته است ، درحقیقت اینچنین فریاد های موسمی وآنهم در365 روز درسکوت مرگبار فرورفته فقط وفقط دوساعت بیهوده چیغ زدن ها و شعارهای واهی بی بنیاد زنده باد ومرده باد بنام مسعود وآنهم برای اهداف شخصی وبسا اهداف رذیلانه ومعاملات ننگین با همان چهره های خسته کن وشناخته شده درضمن اینکه ما را بجای نمیرساند حتی شرم آور هم است .
بنآ آرمان ها را باگرفتن چند قطعه عکس یاد گاری وتهیه یک نوار وفریاد های دروغین و فریب مردم نباید قاطی نمود. فقط این گروه واین افراد جزضیایع وقت وسردرگمی برای مردم وجامعه نبودندونیستند ،٬ایکاش که چیزی به گفتن میداشتند که بادرد ودریغ که محروم آن نیزاند.
تجربه زندگی نشان دادبا خدا حافظی ودیدار یکسال بعد جلسه را به پایان میرسانند, " آمدند ٬گفتند ورفتند". وبس ودیگر هیچ.

>>>   نورالله وليزاده
همراهان مسعود سست عنصری کردند. از بطن همین سست عنصری، عناصر مسعودستیز ، ظهور کرده، جسور شدند و خواستند که نام مسعود را با بی‌بندوباری، بی‌برنامه‌گی و بی‌نظمی گره بزنند. در حالی‌که مسعود شاخص‌ترین چهره نظامی-سیاسی نظم‌افرین در قرن بیست در افغانستان بود.
مسعود در پی افگندن نظم جدید و عادلانه بود و طرفداران و حافظان نظم ظالمانه چه در زمان حیات مسعود و چه اکنون با مسعود به همین دلیل دشمنی داشتند/دارند.
با این حال مسعود راه و رسمی ایجاد کرد که بی‌راهرو نخواهد ماند. یاد مان باشد، در هر زمانی که کسی یا کسانی در افغانستان در پی ایجاد نظم عادلانه باشند، ناگذیرند که از راه و رسم مسعود برای رسیدن به هدف شان بهره‌گیرند؛ چه این‌ها دوستان مسعود باشند، چه حتا دشمنان

>>>   Assad Sahak
جوانان مسلمان، هرگز با خطاب نمودن قاتلین ملت به نامهای شهید اتل، قهرمان ملی، مارشال، رهبر، امیر و آمر به جنگ خدا و رسول نروید!
دوستان گرامی، چون اکثریت مطلق سیاسیون و جوانان ما چنین قضایا را با دید قومی، مذهبی، لسانی، سمتی و تنظیمی قضاوت نموده و آن را حساسیت برانگیز میدانند. بدین لحاظ در این مورد خاص خواستم حکم خدا و رسول را با جوانان شریک سازم.
" و هرکس عمدا مؤمنی را بکشد کیفرش دوزخ است و در آن ماندگار خواهد بود و خدا بر او خشم می گیرد و لعنت اش می کند و عذاب بزرگ برایش آماده ساخته است. سوره النساء، ایه ۹۳.
" هر کس انسانی را بدون ارتکاب قتل یا فساد در زمین بکشد، مانند آن است که همه انسانها را به قتل رسانده باشد، … سوره المائده، آیه ۳۲. "
با وجودی که من معتقدم که با موجودیت حکم صریح قرآن کریم ضرورت به حکم احادیث نیست. ولی نسبت حساسیت این موضوع در جامعه که هنوز لیسانسه های ما قاتلین ملت را قهرمان و الگوی خود میدانند، لازم میدانم تاییدی از پیامبر خدا را با کلام مبارکشان هم داشته باشم که ایشان در مورد چنین می فرماید:
" هر گاه دو مسلمان، بدون دليلى از سنّت، به روى هم شمشير بكشند، قاتل و مقتول هر دو در آتشند. عرض شد: اى رسول خدا! قاتل درست، اما مقتول چرا؟ فرمود: چون او هم قصد كشتن داشته است. " همچنان پیامبر خدا می‌فرمایند:
" هرگاه دو مسلمان رو در رو شوند و يكى از آن دو با اسلحه بر برادرش حمله برد، هر دو بر کناره دوزخ باشند و هرگاه يكى ديگرى را بكشد، هر دو به دوزخ روند. " حال می خواهم چند سوالی از شما دوستان داشته باشم و آن اینکه:
آیا آنهایی را که قهرمان ملی، مارشال، آمر، رهبر و اتل خطاب می نمایند، یک مسلمان را هم بی گناه بقتل نه رسانیده اند؟ آیا ده ها هزار افغان را که چپی ها در زندان پلچرخی، پلیگونها و بمباردمان وحشیانه 32 ولایات افغانستان و یا ده ها هزار افغان را که راستی ها در جنگ های کابل و ترور های فیزیکی به شهادت رسانیدند، یکی از آنها هم مسلمان و بیگناه نبودند؟ آیا قتل برادران مومن و مسلمان، چون نخبگان، استادان پوهنتون، قهرمانان ورزش، مدال آوران المپیک و قوماندان های مجاهدین تنظیم های مخالف، با این آیات و احادیث مطابقت ندارد؟
پس مسلمان باید تابو شکن، خداترس و حقیقت گو باشد و در برابر ظالمین و اوباشان ایستادگی نماید. آنهایی که هنوز هم میگویند خوب کردند که کشتند و نزد ما قهرمان بودند و قهرمان هستند، این را هم باید بدانند که پیامبر خدا در موردشان چنین فرموده:
" اگر كسى در مشرق عالم كشته شود و كسى در مغرب عالم به قتل وى راضى باشد، او نزد خداى عزّوجلّ شريك قاتل است. "
حال قضاوت بدست شماست، تا از خداوند (ج) بترسید و به مجادله به فرمان خدا و رسول نپردازید. وقتی خداوند متعال بر آنها لعنت فرستاده و جایگاه آنها را جهنم قرار داده، پس زبانم گنگ شود که قاتلی را قهرمان ملی خطاب نمایم و جایم جهنم باد که داعیه جهاد علیه هر اشغالگر را تردید نمایم. خداوند جهاد مجاهدین واقعی را که در جنگ های داخلی و برادرکشی سهیم نه بودند قبول و مقام شهدای جهاد واقعی را جنت فردوس گرداند. آمین!

>>>   به حماسه افرین دوران احمدشاه مسعود : ای آنکه باب فتح وطن افتخارتوست - صدگلستان خجل از ان خارزار توست...

>>>   همزمان با تجلیل از سل ل روز شهادت احمد شاه مسعود مردم افغانستان باید سالروز شهادت احمد جان پنجشیری قهرمان در ورزش پهلوانی که افتخارات بیشمار ورزشی را به افغانستان بدست اورده است و در سال ۱۹۸۰ حینیکه از طرف دولت وقت برای مذاکره با احمد شاه مسعود فرستاده شده بود و از طرف احمد شاه مسعود به قتل رسید نیز باید تجلیل گردد. مسعود نه تنها وطندار خود را به خا طر انکه شهرت سراسری در افغانستان داشت و از ترس انکه نام و شهرت وی تحت شعاع قرار نگیرد با توطیه ای شمع زندگی قهرمان ورزش پهلوانی افغانستان را برای همیشه خاموش کرد. مسعود به این هم اکتفا نکرد او پسر کاکایش را نیز به قتل رسانیده است. کاکای احمد شاه مسعود که بنام ترجمان در کارته پروان مشهور بود و در شرکت دواسازی هوخست در کابل ایفای وظیفه میکرد طی مصاحبه با روزنامه حقیقت انقلاب ثور احمد شاه مسعود را قاتل فرزندش و سایر جوانان پنجشیر که با نظرات تروریستی موصوف مخالف بودند و به سرنوشت احمد جان پهلوان و پسر کاکایش دچار شدند میداند.من شخصا با فامیل ایشان در رابطه بو ده ام و مسایل بیشتر از فعالیتهای تخریبی مسعود علیه مردم پنجشیر در بین پنجشیری ها زمزمه میگردد ولی از ترس حاکمیت مافیای مسعودی ازادانه حرف نمیزنند.
حالا سوال این است که طرفداران مسعود به شمول حفیظ الله منصور هم احمد شاه مسعود را شخصیت ملی و هم حزب جمعیت اسلامی را حزب ملی اسلامی افغانستان به حساب میاورند...
تا جاییکه من از کلمه ای ملی بر داشت دارم معنی دگری دارد. شخصیت ملی یعنی کسی که دید وسیع و افکار ملی به نفع تمام ملیتها و اقوام ساکن کشورش داشته باشد. کلیپ های ویدیویی مشمول صحبت های احمد شاه مسعود علیه پشتونها در یوتیوب موجود است . هیچ کسی با چنین طرز تفکر نمیتواند به حیث شخصیت ملی خطاب گردد. همچنان قهرمان ملی .
قهرمان ملی کسی است که در چوکا ت اردوی رزمنده ای افغانستان علیه تجاوزات از پاکستان و جنگ اعلان ناشده قهرمانانه جنگیدند و شهید شدند چون جنرال احمدالدین ویا هنوز زنده اند چون اصف دلاورز قهرمانه در جنگ جلال اباد پوز پاکستانی ها را به زمین زدند
مسعود در شرایط کاملا مساعد ارضی که در مغاره های کوهپایه های هندوکش برایش سنگر های مطمن و مستحکم ساخته بود قرار داشت و هم پول وافر با امضای پروتوکولها با روسها و استخراج سنگهای زمرد و فروش ان به دلالان سنگهای قیمتی و چپاول قطار های اکمالاتی افسوتر از حیرتان به کابل خارج از انچه موصوف از سهمیه ای ایکه امریکایی ها از طریق IsI برای جمعیتی ها میدادند و مسعود سهم خود را دریافت میکرد .
در حالیکه مردم کابل با غارت شدن قطار های مواد خوراکه در سردی و گرسنگی به سر میبردند. در این زمینه اسناد فراوان وجود دارد .
امید است هواداران احمد شاه مسعود و اعضای رهبری جمعیت با مطالعه ای بیشتر در مورد انکه شخصی ملی قهرمان ملی و حزب ملی کی و کدام است به تحقیق و تدقیق بپردازند. تنها با نوشتن کلمات و شعار ها و چسپاندن ان به پسوند نام افراد و احزاب نمیتوان همه کس و همه چیز را ملی نامید.
مشکل ما افغانستانی ها این است که به هر ملیتی تعلق داریم انسان شریف و ناشریف مربوط به ملیت خویشرا به یک چشم میبینیم . به همین خاطر است که به سوی قوم پرستی و زبان ستیزی لغزیده ایم و در این راستا انقدر افراطی پیش رفته ایم که دست ناسیونالیست ترین و فاشیست ترین احزاب و افراد را از پشت بسته ایم.
پریان
باشنده شهر کابل

>>>   کسی که در جنگهای دزدان تنظیمی در شهر کابل وزیر دفاع بود ولی نتوانست از شهر دفاع کند چگونه میتوان بر چسپ قهرمان ملی زد؟
مسعود جنگهای کوهی میکرد او در جنگها در اراضی هموار چون شهر کابل یک نظامی ناکام بود.متاسفانه به هر ملیتی که مربوط استیم کوچکترین موفقیت خود را برابر به پیروزی در جنگ دوم جهانی میدانیم...و از قهرمانا ن جنگهای جهانی از مارشالان جنگ دوم جهانی میخواهیم تا انها در برابر ما زانو زنند ...خیر لاف زدن و کته گویی عادت ما افغانستانی ها است.
خیرخواه
ولایت بغلان

>>>   سایت مشرق نیوز یک آلبوم عکس ۱۰۰ تایید از احمد شاه مسعود نشر کرده است که بسیار زیبا است.

>>>   گروه ها وسازمانهای انقلابی هراز گاهی بروز نمودند وتا ما قدرالله به حیات طبیعی وسیاسی خویش ادامه دادند وچند صباحی درخشیدند وبلاخره مسولیت هاووظایف خویش راتاحدی انجام دادند انچه درین میان اسیب پذیرتر ودارای مخالفین بیشتر میباشند سازمانهای اسلامی اند دشمنان این موسسه های اسلامی قبل از تولد ویا درحین رشد قبر انهارا حفرنموده در فکر نابودی انها گردیدند گاهی این گروه های اسلامی چندین مخالف ودشمن دارند که در یک ان ولحظه نمیتوانند با همه مصاف دهند وبعضا یکی را دشمن اصلی میدانند وبا ان درحال پیکار میباشند وضربه ای اصلی را از جانبی که مطمین اند ویا کمتر احساس خطر مینمایند متحمل میشوندوازان ناحیه بیشتر خساره مند میگردند میگویند گوسفند یک عمراز گرگ تشویش دارد ولی بلاخره کارد را در گلویش شبان<چوپان> میگذارد وذبح مینماید بدون شک احمد شاه مسعود از محدود کسانی بود که خطرات همه دشمنها را واندازه ای خطر انها را درست میدانست ودرسیاست هم خیلی اگاه وبلد بود اما شرایط سخت وناگوار برایش مجال واجازه نمیداد تا نیک عمل نماید وبلکه در اواخر تقریبا خودرا به ما قدرالله تسلیم نموده بود وکاملا میدانست که از چهار طرف واز سوی دوست ودشمن در محاصره قرار گرفته وفهمیده بود که قانونی وعبدالله در سازمانهای استخباراتی بیگانه جلب گردیده اند وداکتر عبدالرحمن بااو مشکل اساسی وعقیدتی دارد وامرالله صالح ازاد میگفت تا این کج کلاه در پنجشیر باشد وتا مردم پنجشیر خودرا ازین مصیبت خلاص نکنند روی خوشوقتی را نخواهند دید واندازه ای مخالفت امریکا وانگلیس وروس وپاکستان وایران همه راخوب درک میگرد وان شعر راشاید بیاد می اورد که گفته اند<قاصد رسید ونامه رسید وخبر رسید== درحیرتم که جان را فدای کدامین کنم> انتقاد و نقد نمودن بدون این که شرایط وموقعیت سیاسی اورا درک نمایم اسان است ا ما انصاف انست که این یار ارجمند ما در شرایط بسیار ناگوار ودشوار قرار داشت ویگانه چیزی که میتوانست انجام دهد قربان نمودن خویشتن بود که انجام داد انا لله وانا الیه راجعون
تبنگچی

>>>   مسعود برای ما سمبول افتخار است اما:
یک نفر از همرهان مسعودرا نشان دهید که درغصب اختلاس دزدی تجاوز قانون شکنی خیانت طی این سالها دست نداشته بوذده باشد

>>>   مسعود اول فریب آی اس آی را خورد .
بعدا بخود آمد که پاکستان دشمن افغانستان است و درمقابل پاکستان ایستاده شد که همین سبب شد امریکا وپاکستان طرح ترور اش را برنامه ریزی کردند.

>>>   مخالفت ها با نکات فوق:
اول: مسعود قهرمان مردم افغانستان نه بلکه قهرمان پنجشیر بوده و درین هیچ شکی وجود نداشت. او نه تنها مخالف بلکه موافق غربی ها بخصوص اجنت فرانسه در افغانستان بود.
دوم: وی یک معلم نبود: چرا که نستوانست نقش معلم در تربیه افراد خویشرا ایفا نماید. و یا اگر معلم بود پس همین رویدادهای امروزه مشمول بر دزدی، غارت، غصب از جمله موضوعات تدریس شده وی میباشد.
سوم: قسمیکه قبلاً یادآور شدیم، وی یکی از نمایندگان شبکه های جاسوسی در افغانستان بود و به وی اجازه فکر کردن به رفتنش داده نشده بود.
جاوید اقبال

>>>   ضرب المتل معروف است چیزی که دردیگ است درکاسه میبراید نتیجه عملکردمسعود به تمامی مردم افغانستان مثل افتاب درخشان است وهرگز لقب که براو به شکلی مصلحتی ازجانب کرزی داده شده به کرسی واقعی نمی نیشیند ودرمیان مردم افغانستان جایگاه خاص ندارد ونه خواهند داشت وهواخواهان اش روزبه روزجایگاه مسعودرا تضعیف ترونفرت انگیزمیسازد.

>>>   اگر انعده از اشخاصی که در زمان جهاد دراطراف مسعود جمع شده بودند.اگر این اشخاص درهمان حالت باقی می ماندن .و حالا بهترین آبرو .عزت .ماندگار و ابدی پیش مردم داشتن و این ارزش ها را مردم به افتخار یاد می نمودند.واما متاسفانه صد افسوس که این ها خودشان دراین چهار روز دنیای زودگذر برای یک مشت پول ودالرهاي باد آورده فروختن و فعلا نزدی مردم افغانستان بعنوان اشخاص فاسد یاد می شوند.

>>>   اکثریت از انسانهای بدنفس خوداشان را خیلی زود درمقابل پول و دالرميفروشند.بدون اینکه فکر کنند.چه چیز های با ارزش رآ از دست میدهند.آنهاي که ایمان محکم دارند هیچ وقت زیری تاثیر وسواسه های شیطان نمیرود.

>>>   هر که بود و هر چه کرد گذشت. آما یک شحص با غیرت،با ایمان ووطنپرست بود. در موجودیت او اشغال این کشور نا ممکن بود. اشغالگران او راهدف اولین حمله انتحاری قرار دارند تا راه را برای اشغال اماده سازند. فراموش نکنیم که 9 و 11 سپنامبر با هم مرتیط است.
بلال

>>>   خوب وبدش در کتاب افغانستان چنگتبا شو مشخص شده است بیشتر نیازی

>>>   مسعود ...ملي با بد نامي مرد و عده اي كور كو رانه و از روي تعصب از بت ساختند مسعود و گلبدين در اوج پيروزي شكست خوردند
دوست دار وطن

>>>   كدام قهرمان . قاتل دو ميلون كابلي يا كسي كي اورد
افغانستان را بالاي باكستان فروخت يا أرجنت KGB
افسوس. به حال ما
قهرمان از مسكو

>>>   یکی کمی از چنایات هوا خواهان مزاری نیز باید یاد شود چرا همیشه یکطرفه قضاوت میکنید

>>>   سلام.جنایات مرحوم مسعودو همدستانش انقدر زیاد است که در حافظه کمپیوتر هم گنجا نیده شده نمی تواند.
سعید پروانی

>>>   برای قوم خود بد نبود.
ولی برای اقوام دیکر ؟؟؟؟؟
آنها ....کاری بیش نیست.
خود تان قضاوت کنید.
بهزاد ننکهار

>>>   سألتم دوستان.
قهرمان ملي به شخص صدق ميكند كه هميشه قيام ملي كرده بأشد نه قومي. طوريكه اشاره شده است در بالا اين لقب قهرمان ملي إز مسعود نماينده كًي نميكند بلكه مصلحتي است.
مقاومت اين مبارز در مقابل رؤسها قابل ستايش است بدون شك هر جند به كمك و دستور اي إس اي و سي اي ا بود. مكًر بعد إز خارج شدن روس اين قهرمان ملت جه بلا يي به جان ملت اورد اين را مردم فراموش كرده؟؟؟؟
مسعود هيج تلاشي براي اتحاد تمام مليتها ها در افغانستان نكرد بلكه هميشه قوم برست و خودخواه بود.
خداوند مغفرتش كند.
بيدار إز ملبورن

>>>   من بحیث یک بنجشیری میتوانم بګویم که !!!
مسعود مرد خوب بود اما بسیار انسان ها را کشت جنګ کرده همراه جنرال دوستم و یا همراه مجاهدین او یک ...ملی است نه یک قهرمان ملی.
جواد بروانی

>>>   ستيف كول نويسنده مشهور امريكاي در كتابش "جنگ اشباح" معلومات هاي مستند از دوران سالهاي هشتاد ميلادي تا روز هاي قبل از قتل مسعود يكا يك چگونه س ا ي "سيا" كومك هاي نقدي و تخنيكي به مسعود نموده بر شمرده. در ارتباط مسعود با طالبان در سال 2000 از چند موضوع تذكر داده,
اول فرستادن امرالله صالح ريس پيشين امنيت ملي به نزد نماينده طالبان به سويس، دوهم دوبار تماس تليفوني مسعود با خود ملا عمر در تشكيل يك دولت موقت با طالبان كه هر دوبار بي نتيخه ماند، اين مطلب نقطه دو چهريي مسعود را به نمايش ميداد كه چطور ديگران در اتحاد با او بر عليه طالبان ميجنگيد اما مسعود مثل هميش در فكر و زد بند و منفعت خود بود، متل است كه ميگويد مرغ زيرك در دو دام گير ميماند ويا اينكه ملخك جستي اخر به دستي
كبير

>>>   خیلی عالی به واقعیت ها اشاره کردی، اولین مقاله خوب و خواندنی در سایت افغان پیپر بود

>>>   براستی شروع قیامهاکه ازدره صوف سمنگان وبلخاب سرپل وچهارکنت بلخ اغاز وبه شمال شرق وپنجشیر وبعدهاهرات وکابل وتمام کشور انجامید بدست چه کسانی بود . قیام کنندگان واقعی بادستان خالی شهید ومرحوم شدند وبه کناری رفتند وتنظیمهای خانه جنگی مزدورپاکستانی عرب افغانهای سلفی وبلک غرب درمواجهه باشوروی ماندند وبعدهابرادرکشی رابه دستور بادارانشان به راه انداختند ...نواندیشان

>>>   مسعود کسی بود که به 4 تا پنج شیری خود خدمت کرد وآنهارا به مقصد رساند کاردیگری نکرده...
فایق از هرات.

>>>   من براي مسعود متاسفم كه از كساني حمايت كرد چند وقت پيش قصد داشتند حتي سالروز شهادتش از تقويم افغانستان را حذف كنند

>>>   صفات پاک و انسانی و اسلامی مسعود با جنایات نیروهایش در دوران درگیری های داخلی زیر سوال رفت.

>>>   خداوند ج همه شهدای فی سبیل الله راه جهاد بزرگ مردم متد ین افغانستان را غرق رحمت کند.
اول از تحلیل همه جانبه تان اظهار امتنان .
دوم همیشه کسی که در بالا قرار دارد و قومانده میدهد مسول تمام انجام کار ها است به هر نامی که مسما باشد )امیر، ریس جمهور ، امر، قوماندان، و غيره(
سوم سوال این جا است که بازماندگان وی فکر کنند که ایا وی راستی اين لقب و روز را تنها به خود ميخواست یا به همه همقطاران ، شهدا ، قهرمانان جهاد بزرگ؟ در اسلام عزیز شهید بهتر وجود ندارد.
لذا باید روزی قهرمانان و شهدا باید تجلیل شود تا همه ملت در ان شرکت کنند نه یک چند نفر از یک محل معین با انگیزه معین.

>>>   یکی ازبرجستگی های مسعود شهید آنست که نه سلطه ای بیگانه را
می پذیرفت ونه هم آماده آن بود که تحت امر بیگانه گان باشد.
روانش شاد و یادش گرامی باد
ـ فروغ

>>>   بدون شک که مسعود عزیز زیر بار بیگانه نرفت و مردانه زیست، اما یارانش امروز حتی خود را هم فروختند که نهایت ننگ آور است

>>>   زمین وآسمان خون گریه میکرد - کسی خود رابه مردم هدیه میکرد
غم یک قهرمان و مرگ سرخش - به روی پلک مردم سایه میکرد

>>>   یاد شهدای راه آزادی جهاد و مقاومت مردم افغانستان ، هفته شهدا و یازدهمین سالگرد قهرمان ملی کشور و سردار آزادگان و رهبر عزیز احمد شاه مسعود رح گرامی باد !
ناصر از استان غور

>>>   بی شک مسعود یک جنجگوی تمام عیار و یک فرمانده لایق بود
اما لیاقت او در خدمت قومش بود نه در خدمت افغانستان
او از تمامی استعدادهای خدادی اش در راه کسب قدرت و پایمال نمودن حقوق اقوام ضعیف بهره جست.
او برای کسب...
آری مردم کابل به خوبی او را می شناسند.
هر وقت صدای فیر به گوش می رسد نا خدا گاه یاد مسعود تداعی می شود.
آری میان او و صدای فیر ارتباط ناگسستنی وجود دارد.
میان او و ویرانی ارتباط شگرف وجود دارد.
احمد نذیر

>>>   قهرمان ملی افغانستان امر شهید کسی بود که افغانستان را از چنگال روسها و پاکستانیها نجات داد . اگر امر شهید زنده می بود امریکا را از افغانستان بیرون میکرد .
سید محمد

>>>   در اوغانستان هیچگاهی جنگ داخلی رخ نداده.
مبارزات آزادیخواهانه مسعود - جهان استکبار را واداشت - که او را بردارند.
مسعود در زمان تصدی وزارت دفاع بطور مستقیم با جهان جنگید - همان جهانیکه امروز کرزی را با نیزه به قدرت رسانیده و کشور را تاراج مینمایند.
یک واقعیت هم اینست - که اگر مسعود -نمیبود / بعد از خروج روسها در کشور جنگ هم ختم و پشتونها امروز با سربلندی مانند -گذشته تاریخ تقلبی می نوشتند/ و مقاومت مسعود - هویت اجیران.... پاکستانی انگلیسی / ترکیه و دیگر کشورهای متجاوز را هویدا و امروزه همه چهره های فروخته شده به مردم کشور مانند آفتاب روشن اند.

>>>   معسود تنها برای اداره کردن دره پنجشیر خوب بود نه برای اداره کردن یک کشور. اشتباهات معسود خان بود که تا حالا ما مردم اقغانستان ضجر و دردش را احساس میکنیم. معسود همه ارتش 200 ساله ما را به کشور های خارجی فروخت از 350 فرونت طیاره های جت حالا که یکی هم باقی نمانده. مثل این تمام چیزهای دیگر که داشتیم و حالا نداریم...
بااحترام
نادرخان از پنجشیر

>>>   زمانی که در مکتب بودیم صنعت شعری را در بدیع و بیان می حوتندیم که یک بیت آن تا هنوز یادم است:
الحق که این مطر ب ما گرچه زند ساز بد
لیک این خاصیتش است که نا خوش خواند
مسعود هم گرچه ساز بد زد و اما ناخوش خواندن هم خاصیش بود....
حیدر

>>>   احمد شاه مسعود کی بود و چه کرد، سر جایش اما افراد و اشخاص که بعد از او عمل کرده و میکند افراد ناباب و... هستند، بیشتر شمالی وال ها عکس های مسعود را به موتر ها و دکان های خود می چسپانند و هرگونه اعمال ناشایست را از نام او انجام می دهند و همچنان مبادرت به فروش مواد مخدر نیز میکنند که در بسیاری از کوچه ها و پس کوچه ها گاهی لباس اردوی ملی را می پوشند و زمانی یونیفورم پولیس به جان شان است و همچنان بعضی اوقات لباس امینت ملی را به تن میکنند و تفنگچه را گاهی به گردن آویزان میکنند و زمانی هم سر پطلون شخصی به نمایش میگذارند و ازین حالت استفاده های عجیب و غریب میکنند حتی دختران و پسران جوان را آزار و اذیت میکنند و در محلات که زندگی می کنند هم مسلح هستند و هم کار های دور از مقررات جمهوری اسلامی افغانستان انجام می دهند که واقعاً تمامی کارکرد های مسعود را زیر سوال می برند و خصوصاً افراد کاکا مسعود که در دستگاه های امنیتی افغانستان به شکل رسمی و یا غیر رسمی کار میکنند خود سری زیادی را انجام می دهند که متأسفانه اگر دستگیر هم شوند بدون اینکه به داد گاه ها کشانیده شوند دو روز بعد دو باره با تفنگچه و بسته های مواد مخدر و غیره در کوچه و بازار دیده می شوند و بیشترین فروشندگان مواد مخدر در کابل نیز همین افراد هستند که حتماً ادارات مبارزه با مواد مخدر و سایر مردم در جریان هستند و... خداوند بزرگ شر ... را به خود شان واگذار کنند و همچنان از زور گیری زمین های دولتی که در گوشه و کنار کابل حصه گرفته اند کامل اًمشهود که شهر کابل را ... و پر از... نموده اند و نیز شاهد واقعات بسیار دلخراش در کابل هستیم که توسط افراد کاکا قهرمان ملی عملی می شود اما دستگاه فاسد فعلی نیز زور آنها را ندارد زیرا واسطه قوی در سیستم ... فعلی دارد که تمام رویش را... گرفته است
احمد فرید از کابل

>>>   ... در بعضی قضاوتهایت درست فکر نکردی و نوشتی چون آمر صاحب در کودتای که به ضد نجیب صورت گرفت نه تنها که شرکت نداشت بلکه برخلاف آنهم بود و کدام اردو را مسعود از بین برد این درست بود که وی سمت وزارت دفاع را داشت ولی همه میدانند وقتیکه مجاهدین در کابل آمد و جنگها در گرفت همه سربازان و صاحب منصبان با وجودیکه عفه عمومی اعلان شد فرار کردند و مدت خدمت مجددی 3 ماه بود نه دو ماه بود . در باره جنایات جنگهای داخلی این مسعود نبود که جنایت میکرد بلکه گروه های دیگری در غرب کابل بودند که نه تنها از جنایات شان پشت انسان میلرزد بلکه حتی فکر کردن به آنهم انسانرا میترساند . به نظر شما آیا مسعود بعد ازینکه حکمتیار به او پیوست و تسلیم شد چی میکرد آیا او را میکشت اینکه در خصلت وی نبود . وی حتی اسیران جنگی را که از میدان جنگ میگرفت نمیکشت که نمونه اش ملا مجاهد و اسیران پاکستانی هست .
من بازهم از خداوند میخواهم که به ملت افغان چنان همبستگی نصیب کند که دیگر بدون اینکه فکر کنیم که کی از کدام قوم و یا زبان و یا سمت است به کارهای خوب اش افتخار کنیم .

>>>   اي كاش مسعود عزيز زنده مى بود...
مجاهد از جوزجان

>>>   مردم افغانستان مرده پرست است. اگر نه مسعود امسال او .... را انجام داده
توریالی کابلی

>>>   شکی نیست که احمد شاه مسعود قهرمان بود، قهرمان است و در قلب هر افغان قهرمان باقی خواهد ماند... شخصیتی چون احمدشاه مسعود در تاریخ مبارزات مردم افغانستان استثنایی است و افسوس به... که اینقدر سطحی و با غرض درباره مسعود قهرمان مطلب نوشته است.

>>>   خوب بهرحال. روزهای که طیاره های جیت از میدان هوای خوجه رواش پرواز میکرد و به صورت وحشتناک غرب کابل را بمباردمان میکرد این هم یک مجاهدت است افتخاراست به قهرمان ملی کشورمان چونکه این ملت ضعیف ترین ملت در تاریخ کشور بود

>>>   مسعود به شهادت رسید او مانند ما یک انسان بود در همه ادوار زندگیش اورا دوستان و دشمنانش در تنگنا قرار میدادند گاهی همکار مخلص و بی الایش نیافت هرکه با میزان ضرورت و استفاده جوی ها خودرا با او نزدیک میساختند
او بنا بر وظیفه ای ایمانی اش مجبور بود علیه دشمنان عقیده و ایمانش مانند همه مجاهدین و ازادگان دیگرجهاد و مبارزه نماید ولی دشمن او تنها کمونست ها نبود غربی ها نیز او را تسلیم نا پذیر و قاطع یافته بودند هر قدر سعی ئتلاش نمودند تا او را به دام بیاورتد موفق نشدند
اگر او سلطه طلب و یا به قول بعضی انحصار طلب میبود از گرفتن رتبه و مقام وکرسی متلذذ میشد و در فکر اندوختن مال و خرید خانه های متعدد میگردید وقتی گفتند او وزیر دفاع باشد این خدمت را پذیزفت و باز در جلسه جلال اباد وزارت دفاع را از او گرفتند باز در خدمت وطن قرار گرفت
مخالفینش ارزو داشتند که او صحنه را به نفع انها ترک نماید ولی او تاجای من میشناختم این امر را به نفع وطن و ملت نمیدانست اوکه در مقابل بعض همسایه ها موقف سلبی داشت ما که انواع همه تنارلات را بکار بستیم ازین کرنش و تواضع در برابرانها چه سود بردیم هر قدمی که ما عقب گذاشتیم انها یک قدم جلو امدند
او از نقشه و پلان توسعه جویانه ای امپریالیست ها اگاهی داشت وقتی پوتین پیشنهاد مینماید که او مواقع طالب ها در قندهار را بمباردمان مینمایددر جواب میگوید در نزد من زمرد پنجشیر وریک قندهار یک حیثیت را دارد و چون امریکای ها مواضع طالب ها را راکت باران کردند او این عمل انها را تجاوز به خاک افغانستان خواند
اونه یار با وفا داشت و نه همراز و همدل مخلص مجبور بود برای پیش برد مبارزه از همه انهایکه در راستای مفکوره اش تشابهاتی داشتند هم صدا و هم سنگر باشد تا سنگر مقاومت خالی نگردد و تا حدی مقاومت ادامه یابد
نزد او اسلام یکی بود تقسیم و در جه بندی را نمی پذیرت انهایکه مسلمان را به بنیاد گرا و معتدل و.... و مترقی تقسیم میکردند مخالف بود او مسلمان را به باتقوی و با ایمان قوی و مراعیاعمال خوب و ضعیف الایمان و مسلمان کم عمل و کم توجه باساسات دینی میپذیرفت ولی انقسام و طبقه بندی دشمن را برسمیت نمی شناخت
متاسفانه همه ای ما کور خود و بینای دیگران هستیم وقتی ما با پروگرام های او مخالفت مینمودیم و در راه او مانع وسد میشدیم دیکر اکر ما بحای او میبودیم چه میکردیم شاید او ترک نمودن ضحنه و خالی نمودن سنگر را به نفع کشورش نمیدید و گرنه اسایش و ارامی را همه دوست دارد

>>>   مسعود قهرمان بانی تخریب وطن... به وجود آوردن طالبان... و تجهیز کردنشان و سرانجام همه این خیانتها فدا کردن جان و مال میلیونها انسان و منافع افغانستان به خاطر دو تا چوکی ربانی و خودش که عاقبتش ورود قدرتهای غربی به کشور هست!
چاووشی

>>>   ... بهر صورت نمیخواهم که از مسعود دفاع کنم و نه هم حوصله اش مانده . ولی فکر کن که در روز قیامت در پیشگاه خدا همه ایستاده باشیم و خودت و امثال خودت فریاد بزنند که اینها و آنها جنایت کردند و بر ما ظلم کردند و و و بالاخره خداوند همه ای... سوال اینست که وقتی نوبت خودت بیاید و خدا از تو بپرسد که ، خب اینها که ... بودند و سزاوار...و به... فرستاده شدند. اما تو، مرد کدام کار زار و مرد کدام میدان بوده ای و....
قبل ازینکه کسی را محکوم نمایی، یکبار خود را در همان موقف قرار بده .
در بین این احزاب و این اشخاص همان یکی که جنایت نکرده باشد را نشان بده . اگر یکی هم پیدا شود، آنهم صرف برای قوم خودش برخواسته و در صدد نابودی قوم دیگری بوده .
زمانگل چارپلاق

>>>   آنچه من از بزم عشق آورده ام دانی که چیست؟
یک ســبد گل، یک نیستان ناله، یک خمخانه می
سلام

به زبانم نویشتی خوب نویشتی ولی مسعود بزرگ بالا تر از... است.
حیفت که دشمن ستیز بود و ....
من میخواهم ملی فکر کنم ولی در کجا؛ در حاکمیت فاشیسم باید مسعود وار فکر کرد .... و حراف بودن،دشمن ملی گری است.
بیا کم به وجدانت افزون کن میتوانی مسعود بزرگ را بیابی .
مجلس هرات قبل از حاکمیت اعراب و پاکستانی ها بود...

>>>   سلام و احترامات خدمت همه علاقمندان افغان پیپر!
چونکه تاریخ بیانگر گذشته است به همین لحاظ زمان حال هم روشنگر حقایق است. اینکه مسعود کی بود و چی کرد؟ این دو پرسش را میتوان گذشته و حال واضح ساخته و جواب دهد.کسانیکه درباره مسعود دقیقآ مطالعه کرده اند و اکنون هم مشغول اند و از حقایق و اصلیت مسعود چشم نمی پوشند یعنی بی طرفانه اظهار نظر,قضاوت و وابسته به هیچ گرو,تنظیم,جنبش,حرکت و حزب نیستند میتوانند این ملت که سالها رنجدیده و بی خبر از حقایق مانده اند و یا اینکه از آن چشم پوشی میکنند,از حقایق و شخصیت اصلی مسعود با خبر سارند تا که بتوان وظیفه اسلامی و وجدانی خویش را در مقابل خداوندج و ملت انجام داده (یعنی دروغ,کینه و تعصب را کنار گذاشته).مسعود شخصیکه از استخبارات کشورهای بیگانه رهبری,تجهیز و تمویل میشد تا به اهداف این کشورها بطور مثال فرانسه از طریق وی جامعه عمل پوشانده و به آن نایل آیند کوشش ها و تلاشهای زیاد کرده است.مسعود بحیث یک رهبر... و ناقل رهبریت بود.بدین لحاظ کشورهایکه میخواهند در کشور های دیگر مداخله, نفوس و مهره پیدا کنند همیشه کوشش میکنند که مهره های را برگزینند که.... و مهمتر اینکه به منافع آن کشور در کشور خودش دلچسپی داشته باشد. پس مسعود شخصیکه... توانست یکی از عاملین جنگ های داخلی کشور و قاتل شصت و پنج هزار شهروندان بی گناه کابل باشد. و مسعود توانست وطندارانش یعنی پنجشیری ها و قومندانانش از طریق... یک زندگی آرام و مرفع بخشد.قسمیکه شما اکنون شاهد استید.
و من الله توفیق!

>>>   الله رحمت كنه
اما افغانستان
خيلى قهرمان دارد

>>>   سلام،
شهید مسعود دو دشمن دارد یکی کومنست های وطنفروش و دیگر حزب اسلامی به رهبری گلبدین قومگراه. عجب مردم هستند نه شمشیر زن معلوم است نه ک... مسعود که جهاد کرده... است مگر گلبدین که غلام آی اس آی است وطن دوست است....
ننگراری

>>>   جای شیر خالی تو پنجشیر پنجشیر شیر خود را از دست داد
نبی جاغوری

>>>   مطلب خوب بود چرا كه حقايق... را روشن ساختيد ولي درباره داود خان و نجيب درك تان اشتباه است چرا كه انها تحصيل كرده و وطندوست بودن مسعود و اطرافيانش فقط ... انجام دادند.
با تشكر،...از امريكا

>>>   مسعود يک... بود که از ابتدا تا انتها به ساز اجانب می‌ رقصيد ، از فرانسه دستور می‌ گرفت با روس ها اتش بس ها می‌ کرد و هميش زمينه را مسعد می‌ ساخت تا کمونست ها و روس به خاطر ارام عميات هاي گوناگوني عليه مردم مجاهد قره باغ انجام دهند
کبير از قره باغ سابق مجاهد فعلآ دوکاندار در ليسه مريم

>>>   خانه نویسنده ابن مقاله با حقیقت نامه آباد باد. هرچه نوشته است مقرون به حقیقت است. مسعود یک انسان بود انسان هم کارهای خوب را انجام میدهد و هم مرتکب سهو و خطا میشود. سهو و خطا را خداوند میبخشد و از ګناهانش که درحصه بندګانش دانسته و فهمیده کرده بګذرد. و بازماندګانس باید از آن درس عبرت بګیرد حق و ناحق خطابه و ترانه نسرایند.

>>>   با سلام فرآوان به تمام خواننده گان...
مسعود از ابتدا مبارزات خود بر ضد پاکستان قرار داشت چنانچه ای س ای وقتی مسعود در زمان داود در پاکستان مهاجر بود پلان قتل وی را گرفتن که مسعودا از پلان ای س ای نجات پیدا کرد و یک رفیقش به شهادت رسید.
و همچنان از پا درآوردن کمونستان کودتا نه بلکه یک قیام مردم مسلمان و یک انقلاب بود و وقتی محاهدین پیروز شدن اردو از هم پاشیده بود و اصلا اردو وجود نداشت که مسعود او را از بین برده باشد.
و همچنان مسعودبه خاطر آمدن صلح از سمت وزارت دفاع استفا داد و به جبل السراج اقامت گرفت.
گلبدین را به خاطر صلح و ثبات با وحود همه.... به حیث صدر اعظم پزیرفت. در آخیر باید یاد آور شوم که شاگردان واقعی مسعود نه غاصب هستند و نه تجاوز گر کسانی هستند از جمله...
اگر شخصی به خاطر گفتن واقعیت توسط زبان سرخ سر سبز خود را از دست بدهد شهید میشود وباکی هم ندارد و اگر واقعیت را طور دیگر نوشت باز او وقت است که از مزگ هم میترسد.
عبدالصمد از کابل

>>>   امروزه مسعود یک فرد عادی در ادبیات نظامی و سیاسی نیست ،من یک نظامی هستم که در جریان جنگهای سی ساله از تجارب بسیاری استفاده برده و خود هم کوشش کردم تا یک سلسله ابتکاراتی را بکار اندازم ،ولی میدانم که نظامی بودن کار بسیار مشکل است وخصوصا درجوامع مثل افغانستان که در جنگهای متعدد استخبارات منطقه با استفاده از تکنالوژی های متنوع داخل کارزار مبارزه شده اند .مسعود اگر مصلحت رهبران را احترام نمیکرد بحیث یک نظامی میدانستم که ابرنظامی مقتدری بود که نظیر آن بعد از هتلر و استالین کسی نبود او ژنرال ژوکوف گونه تصمیم میگرفت و یقینا وقتی جنگ کرسنه گوردسک را مطالعه میکنیم طاقت مسعود زیر بمباران طالبان به همان لحظه های میماند که ژوکوف از غرب روسیه دفاع میکرد و همه امید ها به آن بسته شده بود .اما نظامی ها گاهی درمحاسبات اشتباه میکنند ولی کسانیکه در بیرون از محدوده به فعالیت های استخباراتی میپردازند و نمیخواهند از خود برتری را ببینند به توطئه دست میازند که این در برابر مسعود بکار رفت .
مسعود اشتباهات نظامی نکرد ولی بازی بازیهای سیاسی را خورد عقب نشینی با مصلحت از کابل باعث مشکلات زیاری شد که بهتر بود در کابل میماند ولی سیاست آنرا به پرابلم ها ی مواجه ساخت که یک تاز گردید و این وضعیت باعث شد که حتی به مرگ آن منجر گردید ولی تمرکز قدرت درنظامی ضرور است وما کشوری بودیم که پاکستان تا انتهایش نفوذ استخباراتی داشت و ما را نگذاشت که هیج چیزی حتی یک نظامی ماهر داشته باشیم .ولی مسعود در وطنپرستی یک نمره دارد آن اینکه :تانکها ،توپها (اوراگان - لونا - اسکات وغیره ) ودیگر وسایط کارآمد نظامی را بسان کسانیکه فابریکه نساجی بگرامی - فابریکه ذوب آهن جنگلک - تانکها ،ماشین های محاربوی و توپهای ی جنوب ،شرق و جنوب غرب را به ...... فروختند !!!!!!!!!! نفروخت و به دولت انتقالی تسلیم کرد و شما این تصاویر را از تلویزیون ها در پروگرام دی دی آر مشاهده کردید ولی باید قضاوت کرد و قضاوتی عادلانه که مسعود آدمی از تبار پنجشیر نه بلکه به مردم افغانستان ارتباط داشت هم پشتون بود ،هم تاجک ،هم هزاره بود و هم ازبک و غیره که منافع ملی را درنظرداشت ،بسان این همه کسانیکه شما به آن انتقاد میکنید فساد را سخت میکوبید و واقعا هیچ چیزی نداشت چزء اینکه مصرف همه قابلیت ها و امکانات برای آنچه که ما بدست آورده نمیتوانیم .روحش شاد باد!

>>>   اری یاد ما هر گز نمی رود که مسعود با درخواستش از ناتو در تجاوز به خاک شریف افغانستان چه خدمتی به خاک و ملت افغان نمود !!!!
(امین وطندوست از هرات)

>>>   مسعود نه تنها قهرمان ملی است بلکه نماد افتخار هر مسلمان در دنیا است و قهــرمان جهانی است نه فقط ملـی نویسنده محترم با بعض حرفهای شما موافقم انسانها همه اشتباه میکنند و حتی... در اثر اشتباهات مورد عتاب خداوند قرار گرفته اند. خداوند روح مسعود را شاد داشته باشد. مسعود یک مسلمان واقعی ، روشنفکر و میانه رو بود او هیچ وقتی در دین خدا افراط نکرده بود، و این حرف شما کاملا اشتباه بزرگ است که وی را افراطی وانمود کرده اید. نه تنها در افغانستان بلکه در دنیا هم مانند ولی مرد با شهامت تولد نخواهد شد و ضرورت نیست که بعض فاشیستهای قومی شخصیت وی را تخریب کنند چون مسعود مسعود است و نام زیبای وی برای دشمنان افغانستان کافیست. روح اش شاد و یادش گرامی باد

>>>   اگر مسعود خوب می‌ بود حالا افراد اولش ( قانوني، فهيم، عبدالله، ضيا) در غم اسلام و وطن می‌ بودند مگر متآسفانه هر يک ......

>>>   اگر مسعود به پیمان اتحاد شمال پایبند باقی می ماند و به تعهداتش در قبال آن عمل می کرد. افغانستان حال و روز امروز را نداشت. او برای از میان بردن رقبایش تلاش کرد و برضد هرکدام جنگهای خونینی به راه انداخت. بیاینه مجددی هنگام کناره گیری اش از قدرت گویایی بسیاری از این مسایل است.

>>>   کاملاً بجا فرمودید!

>>>   ... مسعود بزرگ تکرار شدنی نیست، مسعود در قبل ملیون ها انسان آزاده جای دارد، کسانی هستند که حاضرند بخاطر مسعود جان های خود را فدا کنند.
مسعود برای ما همه چیز است، کسی حق ندارد خدای نخواسته به مسعود بی احترامی کند!
موفق باشید.
کربلائی...

>>>   کمبود بلوغ آدمی بود شود
اضراجهان جمله به ما سود شود
امکان ضعیف است دیگر مادر
پوری دیگری زاید و مسعود شود
حفیظ مصداق
ازکابل قلعه فتح الله

>>>   برادر عزیز تشکر بسیار زیاد از نوشته تان! ولی دوست عزیز، دزدی، غصب زمین، قتل عمومی، کوچ اجباری، حذف فرهنگ دیگران، خاک قروشی، مزدوری به خود و بیگانه، و غیره مگر از یاد تان رفته است؟ در این جای شکی نیست که کمی و کاستی در دوران مقاومت باک و برحق مردم افعانستان بوده است که این یک امر طبیعی در هر مدیریت و اداره بوده و میباشد! ولی خیلی بی شرمانه و جاهلیت است که دست آورد بززگ و عظیم مردم بر حق افغانستان را به قیمت های اندک ببازی و دغدغه بگیریم.
1.در دوره های از قدیم به عظمت دزد های جان و مال مگر متوجه نشدید، جان های عزیزما، بزرگان مان را دسته دسته از مردم غیور افغانستان گرفتند.
2. و خیلی جالبتر اینکه دوستان گاه گاه از غضب زمین یاد میکنند، و به راستی این یک بدیده نو نیست، از دیگران گذشته، فقط به دوره ریاست ظاهرشاه اگر بنگریم، غصب زمین به جریب نه بلکه به آستان و شهرستان ها نه تنها اینکه زمین غصب کردند بلکه همزمان قتل و اجبارا کوچ دادند، فرهنگ بی تاریخ خواستند بقبولانند که خیلی و بدنام و رسوا شدن و همه چیز جعل و فریب بدر آمد، از هر کوچه و بسکوچه جمع کردند و در مناطق دیگران جا بجا کردند، زمین های مردم بیچاره را گرفتند و اسناد و مدارک جعل ساختند از آنجایکه در جعل و فریب از بابایشان درس گرفته و خیلی دست بالا دارند!
3. دور نرفته به نزدیک بیبینییم" در دوران برادران تان و اچداد تان(مزدوران باکستان و عرب) بیبینید، خوب قضاوت کنید، وجدان از خود تان است! یک قسمت عظیم افغانستان را بنام کافر یاد کردند، زمین های شان را سوختاندن(مگر یاد شما نوسنده نمک حرام رفت؛ سیاست کوچ اجباری و زمین سوخته). تاک مردم بیگناه را سوختاندن، در چاه های آب زهر ریختند، خانم های مظلوم را به باکستانی ها و عرب ها فرختند(دلالی و مرده گاوی گردند).
- بنده صنف هفت مکتب بودم که در این دوره جاهلیت" ریاضی، فزیک، کیمیا، انگلیسی و دیگر مضامین اساسی از مکاتب کابل آهسته آهسته بر داشته میشد که به کمک خداوند فهار لعنت به سراغ شان آمد، رسوا و رسوا تر و بدنام و بدنامتر شدند.
- از مادران و خواهران ما مکتب، کار، وظیفه،تحصیل، عزت، آبرو، و همه را گرفته بودند مگر اینکه طبقه زن طبقه حیوان غیر ناطق و وحشی بوده یا انسان نباشند(و بنده مطمئن هستم که حتما خواهران و مادران شما نیز شامل بودند)، امروز در کشور باداران شان از هر دین فرهنگ وجود دارد بسر و دختر یکجا درس میخواند، علم و دانائی شان خیلی بهتر از لعنتستان(افغانستان) است، امروز از کشور خود کشور اتمی ساختند، مرد و زن دوشادوش یکدیگر کار میکنند و با هم احترام متقابل دارند!
هر چه نوشته کنم کم است، گفتند دیگران مغز میخورند و ما بوست. لعنت خدا به تو و مثل تو!
* و در خیر دست دعا بلند نموده بتمام شهدای بر حق افغانستان،شهید بروفیسور استاد برهان الدین ربانی ریس جمهوری اسبق افعانستان، شهید عزیز و فرمانده بزرگ جنرال داود، شهید مزاری و خاصتا به روح و روان باک شهید و فرمانده بزرگ، روح الله احمد شاه مسعود رحمته الله علیه دعا نموده از خداوند منان جنت فردوس برایشان تمنا داریم
با احترام
دانشجویان بزرگمنش مقیم جمهوری خلق جین

>>>   هر که بود و هر چه کرد گذشت. آما یک شحص با غیرت،با ایمان ووطنپرست نبود

>>>   با تقدیم سلام و احترام
تحلیل خوبی بود ،اما باید از گذشته ها عبرت گرفت که افغانستان را نمی تواند یک قوم خاص رهبری کند باید همه در فکر وحدت ملی و تشکیل دولت وفاق ملی باشند.

>>>   من به حیث یک جوان از فداکاری های قهرمان پنجشیر ستایش میکنم ،به خاطر قهرمان پنجشیر که صرف برای پنجشیریان خدمات فراوان را انجام داد.اکنون ما شاهد همبستگان قهرمان در حکومت افغانستان هستیم.

>>>   بسیار یک تحلیل همه جانبه و عالی بود. تشکز از شما.
شبرغان - جوزجان

>>>   مسعود بزرگ در جغرافیای افغانستان "اسطوره شهادت و مقاومت" و اولین شهید راه تروریزم بین المللی است! شاد باد روح مسعود بزرگ
میرویس از جمهوری چک

>>>   یازدهمین سالگرد 18 سنبله، روز شهادت قهرمان ملی کشور "احمد شاه مسعود" است. بیاییم به پاسداشت و تقدیر از عملکردهای فرمانده مسعود و آرمان های بلندش، عکس پروفیل خود را با یکی از تصاویر این مرد بزرگ و تاریخ ساز تعویض نموده، تا اهریمنان بدانند، که «مسعود زنده است»!
از دانشگاه کابل

>>>   زمین وآسمان خون گریه میکرد
کسی خود رابه مردم هدیه میکرد
غم یک قهرمان و مرگ سرخش
به روی پلک مردم سایه میکرد
نادر

>>>   اما من ؛ شهادت این رادمرد بزرگ با اندیشه ، متعهد و با احساس را ، گر چه سخت متأثر کننده ، جانگداز و سنگین است ، برخلاف احساس کمر شکستن ، شیون و خاک بسر ریختن ، به همه راهروان با بصیرت ، مبارکباد میگویم و حسـرت گفتن یک آخ را بر دل مزدوران سخت نامرد و بی احساس خواهم گذاشت . تا آنها بر طبل شادی نکوبند و خیال نکنند که مادر رستم عقیم شد . تاریخ ما پـُر از رشادت ها ، حماسه ها و قهرمانی هاست . هر تند بادی که شاخه ای را شکسته ، جایش شاخۀ تنومند دیگری جوانه زده . متیقن باشند ، غروب زنده گی این عزیزان ، طلوع غرور آفرینان دیگریست . به جاودانگی پیوستن ، مغمومیت نمی خواهد ، شیون را کسانی سر دهند ، که با انفجار خود ، به امید وصال حوران خیالی در بهشت ، به جهنم رهسپار میگردند ، چه تفاوت بزرگی
لطیف کریمی

>>>   مسعود پدیده ای تکرار نا پذیر مرد جهاد و مقاومت در برابر دو تجاوز سرخ و سیاه که تا اخرین لحظه زندگی اش از مبارزه دست نکشیده و شب روز تلاشهای خستگی نا پذیر نمود اما متاسفانه امروز جیره خوران غرب زده با نکتایی های رنگارنگ میخواهند تا نامش را حتی از تقویم حذف کنند اما کسانیکه میخواهند خود را رهروان راه مسعود میخوانند بانصب کردن عکسهای ان شهید و یا برامدن به جاده ها نمیتوان ادعا کرد که ما رهروان راه مسعود استیم . دوستان بیایید واقعا رهرو راه مسعود باشیم فکر ها و اندیشه های ان شهید را سرمشق در زندگی خود بسازیم.
با عرض حرمت
احمد جواد از لوگر

>>>   نخست از همه امروز شهادت رهبر بزرگ تاریخ احمد شاه مسعود (رح) سردار آزادگان و سردار پر افتخار اسلام و خانواده عزيزش را به شما و تمام عدالتخواهان و آزاديخواهان تسليت عرض نموده و برای رهروان راه آن شهيد بزرگ، عزت و موفقيت بيشتر را از خداوند بزرگ مسئلت می نمايم.
شهرام از ولایت کنر

>>>   سلام العليكم
آزادي بيان بسيار خوب است اما...اما...اما بايد نزاكت وعفت كلام را حفظ كرد و درباره ي كسي يا كساني نبايد به خاطر قوم ، گروه و يا حزب خود توهين و قضاوت عجولانه كرد،بهتر اين است كه اول تحقيق كنيم و بعد از آن مطلب بنويسيم و حتي مي توان خود را جاي ايشان فرض كرد وتصميمات خود را در نظر گرفت و بعد نظر داد.
موفق باشيد.
ًضابط از ايران

>>>   سلام.
همپیمانان مسعود صرف بخاطر بقای خود قدرت نمایی میکنند.
وگرنه همه میدانند که قاتل مسعود جنایت کار همینها میباشند.
هی کشته کی را کشتی تا کشته شدی زار
حامد کوه دامنی

>>>   سلام برادران عزیزم قصه جالب است تا آخر بخوانید!

من یک شخص بی طرف که در کابل کسی نداشتم از خارج به وطن عزیزم برگشتم به مرور زمان وضع اقتصادی ام ضعیف شده و یک دفتر را افتتاح نمودم که در منزل دوم عکس شهید احمد شاه مسعود نصب بود قابل ذکر است که منزل اول دفتر خودم بود اما در بالا دفتر شخص دیگر . برادران واقعآ بگوئیم هر جایکه من عکس مسعود جوان را می دیدیم صلوت میگفتم و گریه ایم می آمد و میگفتم ای خدا به شهید احمدشاه مسعود جنت فردوس نصیبش کنید خلص خودم بشتو زبان ماستر تقریبآ یازده لسانهای بین الملل خوب صحبت و کتابت کرده میتوانم این قهرمان ملی را بسیار دوست داشتم که واقعآ یک شخص مرد جوان قهرمان با شهامت بود به هر صورت یک روز دریشی بوشیده بودم ما مهمانان در دفتر نشسته بودم که گروه بیست نفری بنجشیری لوحه های دفتر من را باره باره کردند و به جانم امد از نکتایی مرا گرفت مانند حیوان و بیرون از دفتر کش کرد وبدون کدام سوال به زدن من شروع کرد زنان جوانان دخترا ن که در نزیکیها مرکز آموزشی بود من را تماشا میکردند و میگبفتد که ببین بیجاره را چطور بی عزت کرد علت زدن خودم این بو د که گویا به این قواره من عکس شهید احمدشاه مسعود را باره کرده ایم به خدا قسم که من عکس من عکس مصعود صاحب را ندیدم و خبر هم نبودم این مردم که من خوب تا به حال میشناسیم بنجشیری بودند واقعآ برادران محترم من را بسیار بی حرمتی کرد بی عزت کرد حتی از خجالت منطقه مذکور را ترک کردم. گناه من چه بود اگر یک شخص بی علم می بودم میگفتم که این بقایای شهید مسعود است اما من هیچ وقت نمی گوییم صرفآ این مصلحت دارم به برادران جوان بنجشیری که همیشه حوصله داشته باشید بهلوان کسی است که حوصله داشته باشد. در آخر به شهید قهرمان ملی احمد شاه مسعود جنت فرودس از خداوند متعال از ابد خواهانم

محب از کابل

>>>   افشارافشارافشارافشارررررررررررررررر

>>>   شهامت وقهرمانی مسعود+ ازهم پاشیدن نظام باقوای مسلح وتجهیزات ان تخریب 80%شهرکابل وشهیدساختن 65000 افراد بیگناه شهرکابل وغیره‏=‏ صفر شفیع شکردره

>>>   قهرمان ملي افغانستان دشمنان و بد خواهان كوردلت هرگز به مقصد نخواهند رسيد..
جامي
هرات

>>>   شهادت افتخار آفرین مسعود بزرگ، سردار شهدای جهاد ومقاومت را به کافه ملت مسلمان و آزاد اندیش، تهنیت و تسلیت عرض میکنم.
مسعود کبیر این ابر مرد تاریخ، هم زندگی و هم مرگ اش نمادی از آزادی، پایمردی، متانت و هدف مقدس میباشد. او با مبارزه و استقامت در برابر ابر قدرتی که مجهز با آخرین تجهزات جنگی و خیال رسیدن به آبهای گرم را در سر داشت، چون دیوار پولادین ایستاد و رویاء شکست ناپذیری آنرا غلط ثابت کرد و حس آزادی خواهی را در روحیه کوبیده، ملت های در بند رفته زنده کرد و ثابت کرد که داشتن هدف والا و اراده راسخ انسان را به پیروزی میرساند نه ساز و برگ مودرن نظامی. با پبروی ار درس های آزادی که از این رهبر آزاده آموخته بودند، ملت هایی که ده ها سال را تحت اسعمار سرخ بسر برده بودند، با دستان خالی مگر اراده قوی، به جنبش در آمدند و زیستن در سایه استعمار را عار دانستند، رزمیدند تا جایگاه خود را منحیث ملت های آزاد تثبیت کردند.
تاریخ نشان داده است که وجود همچون ابرمردان هیچگاهی برای لاشخواران قدرت طلب قابل تحمل نیستند و همیشه در فکر حذف و از میان برداشتن ایشان اند. پاکستان که هیچگاهی افغانستان آزاد و نیرومند را تحمل ندارد، به کمک آشوب آفرینان جانی خود دسایس و توطئه هایی را یکی پی دیگری ریختند، پست فطرت ترین و خود فروخته ترین افراد را به خدمت گماشتند تا این فرصت را از این ابر مرد تاریخ بستانند، تا نتواند به آرمان های علیای اسلامی و ملی اش برسد و بر آلام ملت خود ملحم نهد.
نخست دندان های گلبدین خونخوار را سوهان زدند و تیز کردند، تا بتازد، بدرد و بکشد و مجال ندهد که حکومت نوپای مجاهدین برنامه های خود را جامه عمل بپوشاند، روز تا روز مردم به پرتگاه بدبختی کشانده میشدند و مردم را از نعمتی محروم کردند، بجزء تنفس آکسیجن را نتوانستند که بر آن تسلط نداشتند و نتوانستند که آنرا بر مردم حرام کنند، دیگر هر کاری را که از دست شان آمد روا داشتند، تا مردم را راضی به استقبال از هر تحولی ساختند.
این بار نوبت به شکل دادن طالبان با شعار شریعیت، مگر لباس های وحشت آفرین کوچی گری، مو ها و ریش کشال و چرکین رسید. طالبان با اندیشه فاشیستی، نسل کشی و سرکوب گرایانه ولی ظاهرا تطبیق شریعیت، باغها و جایداد مردم را سوختاندند، تخریب کردند، نسل کشی کردند، آثار تاریخی و باستانی را منحدم کردند و در مجموع کشور را به یک وحشت سراء مبدل کردند. فقط مردی چون مسعود در برابر این همه موج جنایتات توانست بایستد. او هرچندکه از لحاظ کمی با دشمن دجال صفت قابل مقایسه نبود مگر از لحاظ آرمان بلند اندیش و هدفمند بود و تا آخرین توان جلوی رسیدن دجالان به اهداف شوم شان گردید، مگر هیچگاهی سر تسلیم خم نکرد، معامله نکرد، و به آرمان های مقدس و ملی خود پشت نکرد تا در این راه مردانه جان سپرد. روحش شاد یادش گرامی باد.
زمری از ولایت خوست

>>>   دشمنان مسعود - از ناچاری و در مانده گی مسعود بزرگ را به هرکشور بیگانه - از روسیه شوروی تا پاکستان و از امریکا تا فرانسه و اعراب وغیره ارتباط میدهند -
اما آمدن مسعود به کابل و مقاومت مستقیم و جانانه اش در مقابل مزدوران معلوم الحال خارجیها از روس تا پاکستان وغیره
روح آزادیخواهی و جاویدانگی مسعود را در مقابل وطن و مردمش و افتخارات نیاکانش به اثبات رسانید.
یادش گرامی و روحش شاد باد
ضمیر

>>>   برای اینکه بدانیم مسعود چگونه آدمی بود باید درمیان مردمی که با او بودند رفت و از آنان در باره مسعود پرسید.
و برای دست یابی به این حقیقت مردم کابل بهتر از هر کسی دیگر او را می شناسند.
وقتی نام مسعود به کوش کابلی ها می رسد، صدای تیر و تفنگ به یاد آنان تداعی می شود.
این یعنی اینکه مسعود = با ویرانی
با بی خانمانی با در به درری با جنگ و خونریزی
شادباش احمدی

>>>   راست گفتی جواد جان پروانی تو یک نمبر هستی ها ها ها
همه گپ هایت راست است واقعا
م.س

>>>   سلام به همه دوستان که در داخل و خارج کشور هستید. برادر ها درباره قهرمان ملی کشور شهید احمد شاه مسعود(رح) برادر ها شما روی اغراض شخصی و نفاق گپ های را ارایه کردید. برمیگردیم من روی واقعیت ها چند کلیمه کوتاه خدمت خواننده گان عرض میکنم برادرها شما.... گپ نزنید درباره شهادت مسعود بزرگ خدای بزرگ خودش انشاالله شهادت این ابر مرد تاریخ را قبول کرده است. سوال میکنم از شما یک نفر در خانه اش دو عرب را ماه ها به اخلاصمندی مهمانداری کند و در کشور حکم میدان هم باشد. همین دو عرب یا هر کسیکه بود به اخلاص تمام با خود در هلیکوبتر به محل کار خود ببرد. خلاصه گپ درکشور و در خانه خود از طرف همین دو ژورنالیست
خارجی به شهادت میرسد.خدای واحد در کتاب مقدس خود این را شهید توصیف کرده اگر ایمان به خدای بزرگ داریداصل گپ همین است. و اگر کدام راه دیگر روان هستید گپ علایده است. اگر چی بسیار گپ های زیاد گفتنی است. به ارتباط شهادت کابلی های عزیز هم شما چیزی گفتید. اصلآ برادران ما همه چیزی که یاد داشتند گفتند. از اصل گپ و شهادت کابلی های عزیز هیچ درکی نداشته اند که این ملت را که شهید کرد کوتاه جواب میگویم استاد مزاری را ازخانه اش که برد و که شهید کردقطار موترهای مهمات در چهار آسیاب 20و 30 موتر در هر مرتبه که پایان میشد که میداد و که در هر بار صدها فیر بی ایم چهل را در بالای خانه های کابلی شارت میکرد و حالا هم همین پلان قتل ملت افغانستان و کابلی های عزیز به شدت به پیش میرود در مراد خانی در هلمند در ننگرهار در تخار در فاریاب در قندهار در همه قرا و قصبات کشور انتحار قصابی ها مثل.... به تکتیک های گوناگون پیش برده میشود بی خریطه فیر میکنید دزد را گذاشته اید پی را میپالید یا اینکه رفیق isi و فضل الرحمن پاکستانی هستید. میدانم که این گپ ها را کدام مردم میگویند اگر به واقعیت ها را تا حال ندانسته اید باید بدانید.گپ های بسیار گفتنی دارم اگر همین پیمانه باشد گپ های دیگری هم دارم
احترام به همه احمد ازکابل

>>>   برادران و خواهران عزيز!
فاشست هاي يهودي و قبيله گرايان متعصب از چندي قبل بدينسو بصورت گسترده از ابزار هاي مختلف ميكوشند تا بهر صورت ممكن به عنوانين مختلف از رشادت هاي قهرمان ملي بكاهند. مثلا درين اواخر آوازه است كه ميگويند تصاوير مسعود در شيشه هاي موتر نميتواند مسعود شود دوستان هوشيار باشيد اينها پلان هاي افغان مليتي هاي يهودي است كه ميخواهند از دوست داران مسعود بزرگ كاسته شود. من از تمام شما خواهشمندم كه تصاوير بزرگ مسعود را در تمام محلات تان و شيشه هاي موتر هايتان نصپ كنيد تا يهود ها ..... و بنگرند.
محمد کابل افغانستان

>>>   نامت جاويدان باد اي ابر مرد تاريخ
از ولایت کنر

>>>   بنام خداوند جان افرین
و عرض سلام خدمت شما خواننده گان عزیز.
بنظر من مسعود یک ادم... که هیچ غرور ملی نداشت فقد خود را میخواست چون همیشه همه چیز را برای خودش میخواست من در حیرتم که این کسانی که تا دو روز پیش یک دیگر خود را می کشتن برای رسیدن به قدرت امروز از هم دیگر تمجید میکند ما مردوم افغانستان چه قدر ساده هستیم.... افسوس بر ما.
افسوس

>>>   قهرمان دره پنجشیر را خدا از تقصیراتش بگذرد! امین یا رب !
کرزی

>>>   من طرف هیچ کس نیستم. میخوام بگویم چرا ما عادت داریم چشمانمان را ببندییم و بخوابیم، تا یک سری آدم مملکت را غارت کنند و هر چه می خوان سر مملکت بیارند، اگربیداریم بودیم بگوییم آنها قدرت ندارن و قدرت دست خارجی هاست، زمانی که رژیم برگشت بگوییم آنهای که بودند این کارها کردند چرا ما همیشه نیش دارو پس از مرگ سهراب هستیم.از قدیم گفتند پیشگیری بهتر از درمان است. چرا در صحنه نباشیم .این میخواهم بگویم قضاوت در مورد آدم مرده بدون حضور آن هیچ معنی ندارد زیرا اون نیست که از خود دفاع کند. در پایان متشکرم از اینک مدتی که صرف خواندن مطلب این حقیر کردین
منان از مشهد

>>>   نخست درود بي پايان به روح شهيد زنده ياد قهرمان ملي كشور شهيد احمد شاه مسعود بزرگ و ديگر شهداي جهاد و مقاومت برحق ملت افغانستان عزيز. شما پيش از اينكه در مورد شخصيت بزرگ چون شهيد احمد شاه مسعود بگوييد بياييد تعصب و قوم گرايي را كنار بگذاريم همه خود را افغان بدانيم نه تاجك نه ازبيك نه پشتون نه هزاره... ميدانم اين همه سخنان زشت را چرا دوست ها مينويسند چون مسعود يك تاجك بود. امروز خيانت و جنايات كساني كه از اقوام ديگر چه در گذشته و چه در حالي حاضر در دولت استند پوشيده است. افسوس به حال ما كه خود را افغان ميناميم و در بين خود جز تعصب و قوم پرستي ديگر چيزي را نمي بينيم...
ذبيح الله اسدي از مزار شريف

>>>   هفته شهید برهم مردم افغانستان مبارک باد مسعود شهید واقعن یک مرد ازادیخا بود خیلی سختی کشید رنج بورد بلاخیرا جام شهادت نوشید لقبه قهرمان ملی ازان خود کرد میلت افغانستان یاد چنین فرزند حماس ساز را گرامی میدارند ما مهاجیرین افغان مقیم ترکیه هم یاد این بزورگ مرد تاریخ را گرامی میداریم
احمد ظاهر

>>>   به استناد آیت قرآن کریم ذره ذره اعمال خوب و بد ما در روز آخرت محاسبه میشود. بناء هر چی کرده خوب یا بد حتما جزای آنرا خواهد دید.
تقی لاریجانی از تهران

>>>   احمد شاه مسعود در راه وطن جان خودرا فدا نمود مسعود گیانه کسی بود نمیخاست که افغانستات تحت اشغال بیگانه گان باشد و خواستن شهید به اروپاه یک آزمایش آزمایش زهنی بود با دیدن آن 20 کشور جهان پلان ترور ویرا داشتن

>>>   مهم نیست که ما و شما شخصیت مسعود را کتمان کنیم، حالا گپ از گپ گذشته و تمام دنیا مسعود را به حیث یک شخصیت اشتثنایی تاریخ پذیرفته اند.
مهدوی
از کابل

>>>   مسعود قهرمانانه علیه باکستان رزمید و به شخص محوری اقوام علیه طالبان و پنجابی ها بود، زنده باد مسعود .
...و سایر متعصبین دریا پاک باقی میماند .
مردم کشور و حتی اروپایی ها مسعود را دوست دارند ، شخصیت زنده ای که برابری با مسعود در کشور کند وجود ندارد .
با احترام

>>>   آن رهبر جهادی که به خیر مردم کار کرده و به وطن خدمت کرده کیست بگو بگو
همه....ارتباط به یک کشور بیگانه دارند .
بیغم از هلند

>>>   سلام بر همه ملیتهای ساکن در افغانستان .
شخصیت احمد شاه مسعود واقعا قابل تقدر است در طول جنگهای که در افغانستان رخ داد کارنامه های نیک بجا گذاشت است ولی یک عده افراد وطن فروش و خاین به نام قوم به شخصیت او لتمه زدند و هنوز هم بنام این شخصیت ملی سو استفاده مینمایند بنآ ما از روی حقایق قضاوت کنم نه از نام قوم که در هر جنایت دست دارند .
وطن دوست از ولایت دشمن شکن تخار

>>>   در سال 1371 زمانی که جنگ بین حزب وحدت و شورای نظار در حال جریان بود یک موشک از کوه شیر دروازه(کوه توپ)توسط نیروهای اقای مسعود فیر و درحویلی ما واقع پل سرخ کارته سه اصابت کرد و برادر چهارده ساله ام شهید شد. حالا سوال من از طرفداران اقای مسعود این است ک من مسعود را به چه عنوان خطاب نمایم؟ ...؟
رضا از کابل

>>>   شاید مسعود بزرگ مثل سایر انسانها اشتباهات را مرتکب شده باشد اما قطعا که نقش او در جهاد علیه روسها و مقاومت ملی علیه پاکستان نقش محوری و کاملا کلیدی بود. احتمالا نیروهای تحت فرمان او در زمان جنگ های به اصطلاح داخلی اشتباهاتی را مرتکب شده باشند اما قطعا ویرانی کابل و قتل کابلیهای بیگناه (60 هزار نه دو ملیون) بدوش افراد است که بخاطر بدست اوردن قدرت و... علیه او جنگیدند... و در نهایت امر به چند نفر پاکستانی برهنه پا و طالبان ... و افراطی تسلیم شدند تا از مسعود بزرگ انتقام گیرند اما خداوند آنها را رسوا کرد... و اینست سزای کسانیکه علیه منافع ملی میجنگند و به ایادی بیگانه تسلیم میشوند.

>>>   تنها مسعود نه تمام رهبر ان... بعد از شکست روسها بزرگترین اشتبهاه را در تاریخ این کشور مرتکب شدند. انهایکه نیستند خداون مغفرت شان کند و انهایکه زنده هستند از ای ملت رنج کشیده عذر خواهی نموده و از عرصه سیاست دور بروند ... بگذارند یک طبقه که در دل انها سمت پرستی و قوم پرستی نباشد در عرصه سیاسی این کشود داخل شوند و یک امید به اینده بهتر و خوبتر این کشور پیدا شود.
مبارز از قندهار

>>>   شخصیت مسعود بزرگ به همه معلوم است ضروت به توضع ندارد معقوله بزرگ است که میگویند اگر میخواهد شخصیت کسی را بشناسید میتوانید آن را از دشمنانش حدث بزنید بنآ.... مسعود قهرمان مرد تاریخ بود که نظیرش در جهان هرگز نبوده و هیچگاه تکرار نخواهد شد. روحش شاد و یادش گرامی باد.
رامین اکیلا

>>>   مسعود شخص که تاریخ افغانستان را به شجاعت ورق زد و هیج گاه بردگی پاکستان را قبول نه کرد جایگاهش در تا ریخ به سابقه است lمردانه زیست
ملک سامانیان از کابل

>>>   شهید احمد شاه مسعود، قهرمان ملی شخص مسلمان، دیندار، وطن دوست، مجاهد، با تدبیر و روشنفکربود. این بدبختی ما افغانهاست که خداوند او را از ما گرفت، روحش شاد باد یادش گرامی. شهادت آمرصاحب و سایر شهدای راه اسلام را به تمام مسلمانان تسلیت میگویم... چشم دشمنان داخلی و خارجی مسعودبزرگ....

>>>   چیزیکه عیان است چه حاجت به بیان است. چه کرد و کی بود‏. اینرا فرد فرد این وطن و .... با اسناد شاهد است.

>>>   بی غم جان
فکر کنم خودت هنوز درهلند...
مسعود فرمانده جهادی بود - نه رهبر جهادی - مسعود در افغانستان برای افغانستان جهاد نمود و درین راه به هیچ زورگو و خاین داخلی و استعمار خارجی تسلیم نشد.
ضیا

>>>   مسعود کسی بود که دیروز زنده شده بود و کابل خصوصاً غرب کابل را برای نشان دادن شخصیتش انتخاب کرده خود را نشان داد.

>>>   هرکه کج رفتار شد در فرق عالم جای گرفت
گر باورت نیست بنگر پیچش دستار ر ا
(شعله یی)

>>>   سلام وعرض ادب دارم خدمت اندرکاران این سایت من از شما خواهشمندم که اگر واقعا شما طرفداری آزادی و خدمت به این ملت هستید باید در راه خدمت به وطن و مردم خود صادق باشیدشماباید مقالات, اخبار وتحلیلات واقعی و بدون غرض رادر سایت تان قرار دهید واقعا اگر هدف شما خدمت به این مردم مظلوم و رنج کشیده است باید چیزهای را روی سایت تان قرار دهید تا اطلاعات عمومی جامعه را ارتقا دهد به وحدت ملی کمک کند مردم مان را علیه توطئه و دسیسه های دشمن آگاه کند اما به نظر حقیر امروز خیلی کم است کسانیکه بی غرض باشند و به این حزب یا آن حزب و بدتر ازآن به بیگانگان وابسته نباشند امید وارم شما به مردم وکشورمان صادق باشید

>>>   مسعود قهرمان ملي سپه سالار فاتح اسلام روحش شاد باد .... امروز نمي شود در باره كس درست قضاوت كرد وقتي جنگها خاتمه يابد چند دهه بگزرد باز نسل هاي بعدي و تاريخ خود قضاوت درست خواهد كرد...ممنون طالعم كه نه پيوست هيچ گاه با دشمنان دين به يك رهگزر مرا...
به هم يكي شويداي عقاب هاي غرور
كه كرگسان پي طاراج تان يگانه شدند
شعيب از افغانستان

>>>   مسعود چشم اميد همه مردم افغانستان درزمان تجاوز پاكستان (طالب) بود و توانست ازين سرزمين مردانه دفاع كند و... پاكستان را بخاك بمالد و گرنه امروز كشور ما ايالت پنجم پاكستان بود.
روحت شاد مسعود عزيز

>>>   هر چه که بود حالا درگذشت یک مرد باغیرت بود یادش گرامی باد
از تمام دوستان میخوامی که در وقت تایپ مطلب تان کمی دقت کنید که خود ودیگران را گنهگار نسازید.
برهان الدین از ولایت تخار

>>>   صدای ضجه ی کودکان افشار هنوز به گوش می رسد. خدایا خودت به این مردم وجدان عطا کن تا خوب را از بد تشخیص دهند

>>>   مسعود خودش ادم لایق بود ولی همراهانش جنایت های نا بخشودنی مرتکب شدند . ب - ش تهران

>>>   باعرض سلام عزيزانم مانده نباشيد هفته شهيد را براىهمه ملت افغان تبريك وتهنيت عرض ميكنم مقوله ايست كه كويند كسيكه خانه زشيشه دارد با سنك بازى نميكند وديكرى كويد جراغ به خود روشنى نمي دهد وقت ارزش زيادى دارد فكر ميكنم اينقدر كافيست
وطندوست

>>>   سلام بروح پاک شهید بزرگ مسعود عزیز !
مسعود بزرگ قهرمان بود وهست وخواهد بود و هیچ نمشود آفتاب را با انگشت پوشید و آنان که بدش را میکونید همان ها هستند که تاحال حلقه غلامی بیگانگان را از گوش شان بیرون نکرده اند درحال که جهان از کارنامه شهید و قهرمان دلیر نقدیر میکنند حتی دشمنانش باید بیاد دشت که دری .....
روحش شاد و یادش گرامی باد و راهش مشتدام و پیروانش با ثباتر باد!
محمد ادریس حسآن
از ولایت بادغیس

>>>   مسعود بی راه شده بود و...
ترشت وال از دانشگاه کابل

>>>   سلام بروح پاک فرمانده بزرگ و پیروی راه اسلام و مدافع نوامیس ملی کشور شهید بزرگ مسعود عزیز و درود بر آنانیکه از شهید بزرک پیروی و راه مرحوم را تعقیب مینماید . و اینجانب بنده حقیر به درگاه خداوند متعال دعامیکنم که جای معسود را در بهشت برین آماده نماید
عبدالرقیب
حصار از ولسوالی دره پنجشیر

>>>   مسعود ملقب به قهرمان پل پران ٬ قبل از آمدن قواه به سویش پل را انفجار میداد راه را میبست و لقب مهرمانی را از ان خود میکرد مثال زنده طونل و راهی سالنگ و... مترس از لندن

>>>   روحش شاد - یادش گرامی
مسعود بلند بود چو بام دنیا
افتخارپامیر و پارا پامیزا

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق
ثبت است درجریده عالم دوام ما

>>>   باور کنید من یک شب سر قبر امر رفته ببودم هر طرف نور بودنور از قبر امر صاحب بروون میشد

>>>   سلام به همه دوستان عزیز داخل وخارج کشورعزیز .درکشوریکه مثل افغانستان مسعود بزرگ (رح)رانداریم فعلآ کشور ما هیچ چیزی ندارد خدایاازعمر کم میکردید ودرعمر مسعود شهید (رح) افزود میکردید .که کشورما شکل یک چیزی بی صاحب مورد تاخت وتاز اجنبی ها قرار نمیگرفت.وهمسایه های بیرحم ما طفلکان معصوم مارا همه روزه مثل یک کشور بیصاحب وبیدون سرپرست به راکت های کور بسته نمیکرد وبه باروت های کثیف خود خاک ما وملت بی دفاع مارا نمیسوزاند.احترام به همه هموطنان عزیز وسلام واحترام به کارمندان محترم شبکه Afghanpaper احمد ازکابل.

>>>   پنج شیر؟
اگر این یک شیر آمد و این همه جنایات را خلق کرد و همه را درید ! ای وای و صد وای بحال کشور خراسان که اگر چهار شیر دیگر می آمد و چه می شد؟ احمد یعنی آخ آمد، شاه یعنی سیاه ، مسعود یعنی مسکور = مست شده. نتیجه: درد سیاه دیوانه قدرت. فرید از لغمان.

>>>   مسعود یک قهرمان بین المللی بود نباید مخالفان او را توهین کنند خداوند ازشان انتقام میگیرد
ذبیح الله حسینی

>>>   سلامبرهمه دوستان :
قضاوت را میگذاریم به تاریخ وتاریخ نویسان بی طرف چند سال قبل یک کتاب چاپ شده بود تحت عنوان آیا احمشاه مسعود قهر مان ملی است ویا خاین ملی که نویسنده آن هم یک مجاهدبودکه صافی تخلص میکردودر هیات مسعود به چاپ رسانده بود حتی نویسنده در کتاب خود تحریر نموده بودوهم از طریق رادیو بی .بی .سی مصاحبه نمود که اگر احمد شاه مسعود در باره نشریه من کدام ملاحضات دارد من در محکمه ملی وبین الملی حاظرم که جواب دهم این کتاب به تفصیل در باره مسعود وعضویت آن درشبکه های استخباراتی موسات اسرایل زمانیکه برای مدت به فلسطین رفته ودر آن جاجذب شد چه زمانی عضویت استخبارات فرانسه را کسب کرد ، چه زمانی عضویت سی آی .ی ، وچه زمانی هم عضواستخبارات کا.جی .بی برای بار نخست عضویت سازمان ای.اس. آی را در زمان داودخان کسب نمود مسعود به مردم دره پنچیر واقعآ خدمت نمود مردم ولسوالی پنجشیر رااز زندگی سقاوی ، از پنچر مینی ، دریوری ، دوبی گری ،نفر خدمتی ، جوالی گری وبلآخره کار ووظیفه پر در آمد شان که نانوای بود خلاص نمود بعد از سقوط حکومت داکتر نجیبالله به امر مسعود تمامآ دیپوهای نظامی ودولتی از سلاح ، مهمات ، روغنیات گرفته تا مواد غذایی ، تعمیراتی ، طبی ] توسط موتر های کاماز غند نقلیه سیاه سنگ ،315 ووسایط وزارت ترانسپورت روزمره کشیده میشد وبه ولسوالی پنجشیر انتقال میگردید که همه مردم کابل وخود مردم ولسوالی پنجشیر در جریان است . تمامآ زمی های دولتی را در شهر کابل بخصوص در ساحات خیر خانه ، کارته نو ،بادام باغ ، تامینی ، قصبه ، سر کوتل خیرخانه ، دشت چمتله وگرفتن خانه های مردم بیچاره کابل به زور وجبر از مکرویان ها ، 90 فاملی ، کارته پروان قول آبچکان ، کلوله پشته وغیره را میتوان نام برد . مسعود یک شخص خود خواوجاطلب بود میخواست که همه مردم ،تنظیم های جهادی وجریانات سیاسی مانند هتلر از او اطاعت بی شون وچرانمایدصدهابال طیاره نظامی وهزران چین تانگ وهزاران واسطه نظامی ودولتی دیگر مربوط وزارت خانه ها همه در زمان او به کولاب تاجکستان انتقال شد وشخصی حیف ومیل شد توسط قوم خودش همه شخصی شد . در زمان مسعود تمامآ پست های نظامی وملکی به یک قوم خاص که مردم ولسوالی پنجشیر بود تعلق داشت بدون در نظر داشت اهلیت وشایسته گی در زمان ظهور طالبان شخصآ مسعود همرا با افطاری رمضانی به میدان وردک به استقبال شان رفت این در حالی بود که طالبان با تنظیم جمیعت تا کنون نجگیده بود وقوماندان آنرا خلح سلاح نکرده بود تها قوماندانان حزب اسلامی گلبدین را خلع سلاح نموده بود مسعود میخواست که از این طریق با طالبان سازش نمایداما استخبارات پاکستان که در بین طالبان موجود بود برای طالبان اجازه نداد بعد از آنکه افراد چپاولگر شورای نظار نتوانست در برابر طالبان مقاومت نماید با کشیدن آخرین پول های باقی ماند ه بانک به طرف ولسوالی پنجشیر با فامیل های خود پا به فرار ماندمقاومت را در مقابل طالبان مردم پنجشیر نه کرد بلکه مردم شمالی بودند که با سوختاندن تاک وباغ خود واز جاندان صدها جوان خود دفاع نمودومقاومت نمود ام امروز افخار شان را آنا بخود کسب نمود مردم ولسوالی پنجشیر در تمامآ کابل صد خانه شخص نداشتن امروز از برکت چور وتاراج نیم شهر کابل را دارند

>>>   مسعود قهرمان ملی بود یا قهرمان مولی کدام قهرمانی و کدام فتوحات قاتل میلیونها انسان و چپاولگر کابل

>>>   من تاقیامت از او متنفر هستم همو نگذاشت که مکن افغانستان وپاکستان را یکی میساختم من برای پاکستانیها وعده داده بودم
گلبدین

>>>   اما یک سوال موجود است چرا همرهان سست عناصر مسعودصرف به فکر پول وزمین سرمایه شهرت غصب و اختلاس هستند ؟
بجز از کوته دست ها تعدادی مکتبی که برای آنها هم شاید زمینه مساعد نشده باشد باقی یکی رانام ببرید که آدم با تقوا وطندوست با داتنش ودر دزدی های این هجده سال شریک نباشد ؟

>>>   مسعود صرف قهرمان پنجشیر بود وبس در زمان روسها سازش کرده بود وبرای مشاورین روسها مهمانی ها میداد و در وقت داخل شدن تنظیمها به کابل کابل را همراه با تنظیم های دگر به ویرانه تبدیل کردند و به هزاران مردم بیگناه را کشتند و بعدا با امدن طالبان فرار نمودند و کابل را تنها گذاشتند و به تاجکستان ...پس کدام قهرمان

>>>   چرا کار های مثبت شهید چیزی نگفتی ؟

>>>   مسعود قهرمان و یا شهید ؟ قهرمان به کسی گفته میشود که از خود شهکاری های بجا گذاشته باشد و یاهم جای را فتح نموده باشد و اگر قهرمان جنگی بگویم بازهم به شخصی اطلاق میشود که به دشمن تلفاتی سنگین وارد کرده باشد . خوب اینکه غربی ها و یا هم پاکستان نخواست که فرمانبردار انها دیگر زنده بماند وی راا کشتند واز بین بردند که درجه شهادت دادن به کسی بدست خداوند متعال است و برای کسی که دستهای انها به خون مسلمانان سرخ شده باشد فکر نکنم ... ولی دادن و یا ندادن این لقب و درجه بدست مان نیست جز خداوند متعال . ولی سوال دیگر اینکه قهرمان ؟ مسعود در سه مرحله..مرحله اول در زمان جهادبه همرای روسها توافق کرده بود و دایم الوقت روسها مهمان مسعود در دره های پنجشیر بودو همرای روسها دوستی مستحکم داشت . مرحله دوم بعد از اینکه دولت داکتر نجیب همه وطن را در اختیار تنظیم ها تسلیم نمود با اغاز جنگ های داخلی به هزاران مردم مسلمان و همشهریان کابل از دست همین تنظیم ها به شهادت رسیدند و کابل به ویرانه تبدیل گردید... مرحله سوم با حمله طالبان مسعود نیز با همه تنظیم ها فرار را ترجیح دادند تا قرار...و بازهم مردم و ملت بیچاره را تسلیم روز سیاه دیگری نمودند..که اغاز ذوره سیاه طالبانی...پس کدام قهرمان ؟؟؟ صرف مسعود قهرمان پنجشیر بود نه قهرمان ملی صرف واقعا پنجشیر در امن بود هم از روسها و هم از طالبان.
داود س

>>>   قرارداد های مخفیانه مسعود را با روس ها فراموش کردید که بنویسید.
یکی مفاهمه جهت تجزیه افغانستان به شمال برای تاجک ها و جنوب به اقوام دیگر.
دیگری قرارداد آتش بس با روس ها و سرکوب مجاهدینی که هنوز علیه روس ها می جنگیدند. هردو خیانت ملی شمرده میشود.

>>>   کسانی که عقده مند از احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور هستند و چلندیات درین صفحه پراندند انها کسانی هستند که هم کمونست و هم قومگرای معتصب و هم جاسوسان پاکستان دشمن افغانستان اند شهامت مردانگی وطندوستی و خدا پرستی صداقت و قاطیت این ابر مرد تاریخ دشمنان کور دل و خاین اش را که در زمان حیات قهرمان ملی پوز شانرا بخاک مالیده بود با همان کینه و دشمنی از احمدشاه قهرمان ملی با چلندیات پوچک پرانی کردند اما مردم ازداده خواه عدالت پسند دشمن شکن کشور ما فداکاری ها و جان نثاری ها و خدمات صادقانه و پاک ابر مرد تاریخ احمدشاه مسعود را هرگز فراموش نمیکنند مردانه زیست و مردانه بدست انسان های زبون و جبون دشمن حق و عدالت و نا مردانه قهرمان ملی را بشهادت رساندند روحش شاد یاد و خاطرات اش جاویدان باد .

>>>   احمد شاه مسعود از نظر تفکر سیاسی و تاکتیک ها زیاده تر به شیوه های ماوویستی علاقمند بود برای او دین یک تخته خیز بود ، به هر حال او برای آنکه یگانه قهرمان باشد ، مشهور ترین پهلوان افغانستان یعنی احمد جان پنجشیری را که برای مذاکره از طرف دولت در سال ۱۹۸۰به پنجشیر رفته بود
اسیر و از بین برد ، در آن هنگام مسعود یک انسان گمنام بود ولی احمد جان شهرت سرتاسری در کشور داشت، بناءمشکل است که چنین شخص را شیر پنجشیر نامید و هم کوه های پنجشیر بهترین پناه گا برای او در جنگ ها بر ضد جمهوری دموکراتیک افغانستان بود ، او هیچگاه در زمین هموار در مقابل قوای منظم جنگ نه کرده است ورنه مقاومت برای او در برابر قوای مسلحوقت ناممکن میبود ، مسعود هر گاه ضعف نظامی خود را احساس میکر د با روس‌ها پروتوکول می‌کرد ، اما در کشتن و به دریا غرق کردن سربازان اردوی وقت بیرحم بود، مسعود از استخراج معدن زمرد که مال ملت بود و است استفاده ای عظیم اقتصادی کرد و امروز هم عده ای از مافیای پنجشیری ها به چنین دزدی ادامه می‌دهند، اگر مسعود علیه خارجی ها بود چرا دکتر عبدالله را برای جلب هر نوع کمک از امریکا به واشنگتن روان کرد البته این در زمان فرار و اقامت او در سرحد افغانستان و تاجیکستان بود
بهتر میبود که به پیشنهادات مکرر دکتور نجیب الله پاسخ مثبت میداد به مشی مصالحه میپیوست و با قوای مسلح افغانستان که پاکستان از آن خیلی ها میترسید یکجا می‌شد و بخاطر ختم جنگ و آرامی ملت همکار می‌شد ، شاید او از طرف عده ای از اخوانی ها مردود شناخته می‌شد ولی از طرف اکثریت قاطع ملت ، قهرمان و مدافع صلح یاد میگردید، و نامش جاودانه در تاریخ معاصر باقی میماند و من یقین داشتم که با موجودیت او در کنار مردم و نجیب الله پاکستان در آتش حسادت میسوخت ولی حیف که امروز نه دکتور نجیب است و نه او ، مردم با طالب و گلبدین دست و گریبان اند و هر روز قربانی می‌دهند.
کنشکا»»»

>>>   ما مسعود را از کردار و رفتار افراد وی میشناسیم. افراد مسعود نمایانګر شخصیت اوست. ضرور نیست که در بازه آن صفحات را پر کرد.
حسن غمکش

>>>   وقتی چهرهً معصوم این احمد شاه مسعود را می بینم، خودبخود اشک چشمام جاری می شود، دل ادم کباب می شود طبیعی هست کسانی که محفلی برای کسب پول و یا مقام و شهرت فعالیت می کنند، زود هم خسته می شوند،نیروهایی که آزادی و استقلال خود و ملًتشان هدفشان نباشد مانند کف آب ظاهر می شوند و به همان شیوه هم خسته و از میدان بدر می شوند. البته این موضوع و مسئله کلی هست و صرفاً مختص یک شخص و گروه نیست. چونکه اینجا مسئله شخصی نیست، آزادی یک کشور و مردم آن مطرح و مهم می باشد. قدر آزادی را کسی داند که به مصیبتی در دیکتاتوری و فقرو فلاکت گرفتار آید. پیروز باد اتحاد و مبارزات آزادی خواهانه مردم دلیر افغانستان.

قسم به عزت و قدر و مقام آزادی ***که روح‌بخش جهان است نام آزادی
به پیش اهل جهان محترم بُوَد آن‌کس *** که داشت از دل و جان، احترام آزادی
چگونه پای گذاری به صِرف دعوت شیخ *** به مسلکی که ندارد مرام آزادی
هزار بار بُوَد به ز صبح استبداد***برای دسته پابسته شام آزادی
به روزگار، قیامت به پا شود آن روز***کنند رنج‌بران چون قیام آزادی
اگر خدای به من فرصتی دهد یک روز *** کِشم ز مرتجعین انتقام آزادی
ز بند بندگی خواجه کی شوی آزاد*** چو «فرخی» نشوی گر غلام آزادی

>>>   متأسفم براي اونايي كه قدر قهرمان هاشون رو نميدونن
تنها مٓرد و تنها قهرمان افغانستان از ديد ما كسي نيست مگر شير دره پنجشير احمدشاه مسعود قهرمان ،
يك ايراني، لواساني از تهران

>>>   رابطه ایشان با پاکستان و دریافت کمک از بیرون هیچ وقت به معنی اطاعت و وابستگی نبوده بلکه یک تاکتیکی بود که قهرمان ملی برای دفاع از خاک خود در مقابل تهاجم بیگانه ها استفاده می‌کرد اگر با گروه ها ی وحشت در داخل هم سر میز مذاکره حاضر می‌شد بخاطر آن بود که دست از جاسوس بودن بردارند خود ایشان یک مشت قوی را در مقابل دشمن تشکیل دهند . اما گروپ های جدا از مسعود بیشتر به فکر زبان و قوم بودند که سر سازگاری با مسعود نداشتند . اشتباه کرد این که به درستی فرصت پیدا نکرد و نخواست به اطرافیان خود طرح یک افغانستان که در حالت امنیت چگونه اداره شود را ارابه میداد .
مسعود مرد آزادی خوده بود

>>>   کسیکه برای وطن ومردمش دست آورد نداشته باشد وصرف یک جنگی باشد قهرمان نیست من درافغانستان فعلا هیچ قهرمانی را نمی بینم زیرا هیچ کدام شان بیدون جنگ وتباهی مردم هیچ دست آوردی ندارند

>>>   من المومنین رجال صدقوا ماعاهدواا الله علیه ‍الایه
خداوند در هر عصر وزمان بنده های خاص خودرا موظف مینماید تا رسالت ووظیعه ای را که برایش میسپارد انجام دهد در یک برهه ای از زمان پروردگار ملت افغان را برای حهاد ومیارزه ومقاومت برگزید وازمیان انها اسطوره ها وبهترین هاشان را به رهبری وقیادت تعیین نمودتا این مامول بزرگ را به وجه احسن ادا نموده به امر توظیف شده به صورت درست وواقعی عمل نمایند معمولا بزرگ ها ونام اوران بخود جاه ومنصب ونشان قایل نیستند کار های نیک وستودنی انجام میدهند که بعد ها در پهلوی اجر الهی نام شان هم زنده وجاویدان می ماندبرای مسعود وهمراهانش زیبنده ترین نام کلمه ای مجاهد است که متاسفانه در میان پیکار گران حق علیه باطل بسار کم ونادر بود واست همانطوری که در اسباب ووسایل زندگی اصلی وتقلبی یافت میشود در قهرمانی ومجاهد بودن هم اوریجنل وواقعی واز سوی دیگر پاکستانی ونمبر بدل زیاد است خداوند به حکمت عالیه خود عده ای از مجاهدین رادر زمره ای شهدا آ به نزد خود خواست وبعض مدعیان جهاد ومجاهدین دروغین را زنده نگاه داشت تا همه بدانند که انها چقدر به بی راهه رفته اند با دولت اسلامی ولو دارای عیوب ونواقص سازش پزیر نبودند ولی با رولا غنی وامریکا از در سازش وتسلیم پیش می ایند انها گر به هر علتی اگر پدرود حیات میکفتند امروزه طرفداران وهوا خواهانشان انهارا نیز در شمار مجاهدین حساب نموده ادم هاب حسابی می پنداشتند هگر خارجی هاهر قدر امتیاز به مسعود پیشنهاد نمودند او فقط میگفت اگر به اندازه ای پکولش هم برایش جا باشد به جهاد خود ادامه میدهد اما دیگران که خداوند این مقام را نصیبشان نساخته بود با همه ناز ونعمت وفراخی ووسعت افغا نستان امدند وبا امریکا وعبدالله وغنی یکجا گردیدند وخسر الدنیا والاخره شدند
خوش بود گر محک تجربه اید بمیان
تا سیه رو شود هر که درو غش باشد
لالی از تنگرهار

>>>   ... شبکه اطلاع رسانی افغانستان مقاله را به نشرسپرده است که به حقایق نزدیک است امید واریم که دراینده نیزحقایق رانشرکرده وبه افراد واشخاص که تبلیغات شوم علیه یک قوم معین میکند وانرا توحین تحقیرواهانت میکند به نشرنه سپرده صرف مقالات تحلیلی که واقیعت داشته باشد وبتواند درایجاد وتحکیم وحدت ملی بین اقوام مفید وممد واقع شود نشرنمایند و منحیث یک شبکه اطلاع رسانی باورمند وقابل اعتباردرجامعه افغانی جایگاه داشته باشد.

>>>   مرده را به بدی یاد نکنید که هیچ سود ندارد .مسعود قهرمان بود وهست ولی اشتباهاتش زیاد بود و کار های خوب او نیز زیاد بود ویک مرد آزادی خواه بود

>>>   اگر به قهرمانی ها مسعود در مقابل روسها توجه نمائیم ممکن تا حد قابل قبول باشد، ولی اینکه وی از طرف کی و آن هم در زمان تسلط طالبان کشته شد، به معنی قهرمان بودن نیست چرا که طالبان نتیجه جنایات همین آقایون بوده است.

>>>   مسعود برای مردم ولسوالی پجشیر مسعود بود نه برای دیگران جنایت که درزمان مسعود شد امروز ما ثمره آنرا میچشیم مسعود در واقعیت یک شخص خود خوا ، جاطلب ومتکبر بود از خو دکرده بالاتر کسی را نمی خواست خواص هتلر راداشت میخواست که همه بدون چون وچرا از امر اواطا عت نمایند در غیر آن صورت از بین میبرد با کدام گروه وتنظیم جنگ نکردبا گلبدین ، جنبش ، هزاره های حزب وحدت کابل زیبا را به خاک وخون کشاند تمامآ دارایی های که از زمان حکومت نجیبالله مانده بود همه رااز کابل به پجشیر برد اردوی صدساله را که تا به دندان مسلح بود از بیخ وبنیاداز بین برد هزاران تنگ ، صدهابال طیاره وهزاران وسایط نقلیه را همه چور وتاراج نمود یگانه کسی که مانع مذاکرات سازمان ملل متحد تحت رهبری بینن سیوان در زمان حکومت نجیبالله گردید مسعود بود تخم نفاق قومی ، زبانی ، نژادی ، ومذهبی در زمان اقتدار او زرع گرید که تا امروز مردم ما درآتش ان میسوزد تونل سالنگ این سرمایه ملی را در زمان حکومت طالبان مسعود انفجارداد تا طالبان به استقامت شمال پیشروی نکنندساحات غرب کابل الی چهارآسیاب همه وقته شب وروز راکت باران وبمباردمان میشدواز ان طرف گلبدین خان هم با جواب متقابل ساحات شمال کابل را راکت باران میکرد خود خواهی وجا طلبی مسعود به حدی بود که وزارت دفاع ، وزارت داخله ، وزارت خارجه ریاست امنیت ملی وده ها وزارت خانه وریاست های مستقل وکلیدی دولت را همه در اختار وکنترول خود قرار داده بود برهان دین ربانی صرف به نام ریس جمهور بود وبس واقعآ مسعود به مردم خود خدمت کرد قوم که درتمامآ شهرکابل دوصد خانه شخصی نداشتن ونه کدام سرمایه وتجارت امروز از برکت سخاوت مندی های مسعود به قومش هزاران بلند منزل وهزاران خانه دیگر را بالای زمین های غضب شده دولتی از مال بیت المال در زمان او ساخته باید قومش برای اولقب قهرمان پنجشیر را به دهند نه لقب قهرمان ملی را زیرا که تنها به قوم خود خدمت کرد نه به دیگر اقوام وملیت ها از چپراسی مکتب گرفته تا وزیر ران، قوماندانان، با سواد وبیسوادقوم خود را شامل وظیفه در ارگان های دولتی ونظامی نمود رتبه های سرسام آور را سخاوتمندانه مانند خرمن کا توزیع نمود افشار سیلو در جنگ قدرت طلبی مسعود توسط افراد اش یک سره چور وتاراج نمود وامروز هم مردم ما از دست یک دسته اوباشان جاهل ونادان،بیسواد که عکس های مسعود را گرفته بارنگ آمیزی موتر های دولتی وشخص در جاده های شهر کابل برآمده باعث آزار وازیت مردم بندش راه ها گردیده از همه جاهلانه تر واحمقانهتر اینکه فیر های هوایی وخودنمایی مینماید که به اثر همین انداخت های جاهلانه احمق صفتان نادان وکودن بیشتر از ده نفر از هم وطنان ما زخمی گردیده وتمامآ مردم بار دیگر در وحشت انداخته ومردم زمان چور وچپاول سال های 71 یاد شان میآیدکه شورای نظار انجام میداد آیا با این همه صفات عالی که مسعودداشت وکسی هم انکار کرده نمیتواند میتوان همچو کسی را قهرمان ملی خطاب کرد ؟کدام قهرمان ملی قهرمان ملی کسیت که در قلوب تمامآ مردم از نگاه خدمت ، صداقت ، دلاوری،شجاعت ، ایمانداری ، تقوا ، عدالت جای داشته باشد ونمونه و الگو آنهم بدون تعصب قومی نژادی ،زبانی ،سمتی باشد این لقب را حامد کرزی بنابر مصلحت وقت وزمانبه خاطر وپیدانمودن طرف داران به تیم خود کور کورانه اینلقب را برایش سخاوتمندانه مانند حاتم طایی یعنی که به اصطلاع از کیسه خلیف بخشید

>>>   قهرمان ملی سال ها قبل از ظهور داعش اعمالی را مرتکب شد که بعد ها داعش با تقلید از وی انسان های بی گناه را به قتل رساند. از جمله سربریدن. آن هم سر زنان بی گناه غرب کابل در فاجعه غمبار افشار. حتی داعش هم سر زنان را تا به حال نبریده اند.
این است سابقه سیاه قهرمان. قهرمان غریب کش.
کابلی

>>>   شهید والامقام احمدشاه مسعود قهرمان تکرار نشدنی ودلاورتاریخ معاصر افغانستان چون دیگر شهدای جبهه مبارزه با استکبار جهانی نظیر شهید عبدالعلی مزاری است که با بذل جان خود مانع دست اندازی دشمنان به این خاک شدند..درحقیقت شهید احمد شاه مسعود خار چشم دشمنان بود .بسی مایه تاسف وشرمندگی است که امروز نا ااگاهنی از یک شیر مرد فداکار وشجاع که نمونه یک رزمنده سپاه اسلام است چهره ای منفور وبد بنمایش میگذارند ودیدگاه نسل جوان مارا نسبت به این شهید دلاور بدبین میکنند .یک انسانی که اشنایی چندانی باتاریخ این سرزمین ندارد ومطالعه واگاهی ندارد فقط نحوه شهادت این رزمنده پاکدل بیان کننده مظلومیت اوست.جای بسی تاسف وتالم است که افغانستان ما که باداشتن چنین افرادشجاع وطلم ستیز باید بخود افتخار کنند وسرشان را بالا بگیرند وبه ان مباهات کنند با سم پاشی افراد خائن وقوم پرستاز او چهره ای بد وتاریک میسازند.شهیدی که با تدابیر نظامی بسیار موفقیت امیز پوزه ارتش سرخ تابن دندان مسلح را به خاک مالید ومقاومت در دره پنجشیر حماسه ای تکرار نشدنی درتاریخ مبارزات افغانستان است روحش شاد وراهش پر رهرو باد.
داکتر عبدالرب آچکزی

>>>   هر آنچه که میگذرد توهین و تحقیر زیاد یک شهید میشود از همین لحاظ خداوند این وطن را تجزیه نماید تا مثل یک خانواده که ابتدا جنجال زیادی میباشد با جدا کردند هر فامیل صمیمیت های زیادی در آن خانواده پیدا میشود اگر انشاالله این وطن تجزیه شود صمیمیت های زیادی بین دو کشور پیدا خواهد شد تا اینکه ما شاهد توهین یکدیگر باشیم.

>>>   مسعود در سه کلام:
1 - مغرور 2 - خود خواه .... و سوم غارت گر دارایی های عامه! چندی سه دیگر هم از همین قبیل در خصوص مسعود وجود دارند

>>>   اصل جهاد قهرمان ملی کشور فقط بینایان دیده می تواند. نباید شخصیت های ملی کشور را قربانی تعصب های قومی کنیم.

>>>   احمد شاه مسعود را همچنین باید ببینیم:
1. احمدشاه مسعود قهرمان مردم افغانستان نه بلکه قهرمان پنجشیر بود که به یغما بردن و تاراج معادن زمرد بدخشان به خود و خانواده خود خدمات فراموش ناشدنی را انجام داد.
در ضمن وی یگانه فرد تطبیق کننده پالیسی های خارجی از جمله فرانسه و انگلیس در افغانستان بود. نامبرده را باید بانی همچنین وحشت و دیموکراسی غربی در افغانستان باید دانست.

2. وی را باید به عنوان معلم اخلاق نه بلکه معلم دزدی، چپاول، قوم پرستی، تعصبات سمتی و لسانی باید یاد کرد و قبول که خصوصیات بارز که داشت وی را از دیگر رهبران جهادی در جنایت و وحشت متمایز ساخت.
مثال روشن را از پیروان وی علی الخصوص اعضای محترم فامیل وی که میلیون ها دالر را به یغما به دوبی و کشور های غربی انتقال داد، میتوان دید.

3. نامبرده در زمان حیاتش بخاطر نیندیشید که برخلاف عقیده اسلامی، فکر میکرد شاید برای سالهای متمادی زنده بماند. ولی یک سخن را بیاد باید داشت که پیروان وی کمتر از وی نبودند و نیستند و راه وی را خوبتر و بهتر و با افکار متمدن تعقیب کردند.

نائب

>>>   سوء استفاده كنندگان مسعود!
===================
امروز يك عده دٌزد مجلس ميگيرند، تعدادي چپاول گر ظاهر ميشوند و راهزنان سخنراني دروغين آتشين مي كنند و جماعتي احمق براي آنها دست مي زنند!
منظورم روشن است امرالله صالح، عبدالله، عطا، اسماعيل خان، بسم الله، قانوني و... هستند آنهاي كه بي شرمانه مي آيند نام و سخن مسعود(رح) را تعريف مي كنند و هريك سعي مي كنند خود را آزاديخواه و پيرو راستين مسعود تلقي كنند!
اين عوام فريبان در مدت يك سال نام مسعود را در مجالس و سخنراني شان نمي گيرند اما امروز براي اينكه مردم را فريب دهند هريك داستاني از بودنشان را در كنار آن بزرگ مرد راستين تعريف مي كنند درحالي مسعود كجا و اينها كجا؟!!
هجده سنبله روزي است فرمانده تكرار ناپذير، مبارز سلحشور و پرچم دار اخلاق و انسانيت و از بزرگان تاريخ آزادي را از دست داديم آن ستاره تابناك را تا خوابگاه أبدي اش بدرقه كرديم و به خاك سپرديم، اين روز ياد آور زحمات مردي است براي آسايش، آرامش امنيت و آزادي مردم ما زندگي خود را وقف كرد اما از آن شخص درست مراقبت و محافظت نكرديم آن سپهسالار را با جسم زخمي و خون آلود به خاك سپرديم!
جاي خالي مسعود را ميتوان در دورترين نقطه هاي كشور حس كرد. مسعود چتر بزرگي بود كه مردم ما در سايه اش از زير تگرگ اهريمنان در امان بودند.
دوستداران مسعود زندگي قهرمان خود را اسوه قرار دهند و سعي كنند تحصيل و مطالعه زياد كنند، از آزادي بگويند و بنويسند و كتاب بخوانند.
از اين روز از آن جهت ياد آوري كنيم
تا مسعود مانند زندگي كنيم
نه اينكه راهزني و سوء استفاده براي اهداف شخصي خويش از نام مسعود استفاده كنيم.
‏Gol Amiri

>>>   احمد شاه مسعود شیعه سنی نمی کرد همین خوبیش ما را بس است
حسین هرات

>>>   پیشینیان گفته اند مرده را با لگد زدن از شهامت افغانی نیست تا اینجا همه نظریات مثبت ومنفی را در مورد احمد شاه مسعود خواندم نظریات مختلف ومتضاد د ر
باب ایشان بیان گردیده معمولا دوگروه مردم با مسعود مخالفت وضدیت تام داشتند یکی طرفداران حکمتیار ودیگری هم کمونیست های سابق یگان اشخاص نیشنلیست ومتعصب هم بدون این که مسعود را بشناسند ویا از کار کرد های او اگاه باشند کور کورانه اوراناسزا میگوینددر اصل عزت وذلت از طرف خداوند است کسی را که اوعزیز بدارد عزتمند میباشد والعیاذا بالله کسی که<ضربت علیه الذله والمسکنه باشد خوار وپریشان ودر بحر عقده مندی وخباثت غرق گردیده همچنان غریق باقی می ماند حال معیار ذلت وخواری چیست؟ هرانکه باکمال ذلت ورسوای زیر بار استعمار قرار گرفته ودر زیرپرچم متجاوزین شب را روز مینمایندطبعا از زمره ای شرمساران اند وانهای را که استعمار تحمل نتوانسته وبه کاروان شهدا پیوسته عزت مند وسر افراز میباشند القاب ظاهری معنی ندارد چه قهرمان ویاالقای نیک وزشت دیگر مقام ومنزلت انسان ومسلمان نزد پروردگارش عالی وبلند باشد کفایت میکند که مومن ومجاهد باشد اگر مسعود زنده می بود دولقب را برایش پیش می نمودی قهرمان ملی ویا مجاهد اوحتما دومی را انتخاب مینمود زیرا قهرمان ملی در اصل اصطلاح اسلامی نیست شهید وشهادت بلند ترین رتبه ایست که نصیب یک مسلمان می گردد
نیم جان از نیمروز

>>>   پنشيري ها را مسعود براي هميشه تباه كرد ، همه افغانستان بد بين پنشيري شده اند و هيچكس در افغانستان اين مسلمان كش و گلبدين مانند را دوست ندارد .
كابلي ازنيوزيلند

>>>   هوالله
اینکه درنزد مردم پنچشیر قهرمان هست
انرا بخود ایشان میگذاریم چراکه همیش برداشت مردم پنجشیر از زاویه تنگ نشلیستی سرچشمه میگیرد ونه نماینده تاجک ها بونه نماینخد واقعی مردم
ودرمورد انانیکه با مصعود خیانت کردند وسست تنصر بودند وشدند ضرب المثل عام ( چیزی که کاشتی درو میکنی) علت دوم سست تنصری همان چنگ زدن به منافع شخصی وحفظ قدرت وصلب کردن حق سایر اقوام این سرزمین
به همه مردم هویدا مبرهن هست که درزمان حکومت مصعود که ربانی بشکل یک سمبول نشلیستی بود هر وزارت خانه (مخصوصا دفاع داخله امنیت ومالیه) نوزادان که از هموطنان پنجیشیری ما به دنیا می امد بیه میشد یعنی باید دراین وزارت خانه جذب وامرا معیشیت زندگی انها تضمین میشد طوریکه بازماندکان امر صاحب وهمرکابان امر صاحب که امرزو سرمایه انها الی دوبی امارات وکشورهای غربی را فراه گرفته هست
بازهم برمیگردد
به تربیه وپرورش اینها که تحت نظر امرصاحب مستقیما قرار داشتند
اب که از بالا خت بود همه اب خت میباشد
به مانند دولت کنونی مستقر درکابل
بدرود محمد نصیر

>>>   اگر کشتن کودکان و بسوه نمودن زنان و ویران نمودن خانه های مردم و آواره وردن بیچارگان، معیار قهرمانی است حقیقتا باید گفت که مسعود قهرمان و بلکه یعرمان قهرمانان است. اما اگر معیار قهرمانی آبادانی، صلح و آرامش است بفرمایید که این ....چه صلح و آرامشی را برای افغانستان آورد؟

>>>   دزد وقاتل را از هر زوایه که ببینید همان دزد وقاتل است خر عیسی گرش به مکه برند چون بیاید هنوز خر باشد

>>>   احمدشاه مسعو خوب بود
اما یک مشکل دیگه است که طرفدارهایش شاخدار اند مثل گاوهای پیر
م.ا.ت


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است