پیشنهاد چین به طالبان پس از خروج آمریکا
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۵۷    ۱۳۹۹/۶/۲۰ کد خبر: 164737 منبع: پرینت

دولت چین به طالبان پیشنهاد کرده است که پس از خروج نظامی آمریکا با سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و بخش انرژی افغانستان می‌تواند از بی‌ثباتی در این کشور جلوگیری کند.
به گزارش تسنیم، بر اساس گفته‌های دو رهبر ارشد قبایلی که با گروه طالبان ارتباط نزدیک دارند، چین به طالبان پیشنهاد کرده است که اگر این گروه پس از خروج نیروهای آمریکایی صلح در افغانستان را تضمین کند، در ایجاد شبکه‌های مواصلاتی و زیر ساخت‌ها سرمایه گذاری می‌کند.

رهبران قبایلی که در ایالت شمال‌غربی بلوچستان پاکستان زندگی می‌کنند به «فایننشال تایمز» گفتند که دیپلمات‌های چینی در دیدارهایشان با طالبان که طی 3 ماه گذشته در پکن انجام شد پیشنهاد داده‌اند تا در بخش انرژی و زیرساختی افغانستان سرمایه‌گذاری قابل توجهی انجام دهند.

یکی از این رهبران گفت: مقامات چینی به طالبان گفتند که درصورت برقراری صلح در افغانستان، چین در بخش ساخت جاده در این کشور سرمایه‌گذاری خواهد کرد و در آینده نیز در پروژه‌های انرژی مثل تولید برق و همچنان انتقال نفت و گاز از کشورهای آسیای مرکزی از طریق افغانستان نیز سرمایه‌گذاری می‌کند.

یکی دیگر از این رهبران قبایلی اظهار داشت: وعده چینی‌ها با ایجاد شبکه‌هایی از راه‌ها آغاز می‌شود و آنها گفته‌اند که به محض ایجاد چنین شبکه‌ای از بزرگراه‌ها، دادوستد محلی و تجارت رونق خواهد گرفت.

به گزارش سلام وطندار، یک مقام ارشد وزارت خارجه پاکستان نیز تأیید کرده است که پس از شروع روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان مقامات چینی به دیدارهایشان با نمایندگان طالبان ادامه داده‌اند.

برخی مقامات دیگر پاکستانی نیز گفته‌اند که طالبان نیز چین را نه تنها به دلیل داشتن توانایی‌های مالی، بلکه به عنوان انگیزه برای توسعه افغانستان به رسمیت می‌شناسد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
چین
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   اصلا چینی ها را جان جور نمی خواهند
مثلیکه پاکستان چین را در راه ترورست پروری تشویق کرده که کشور چین چنین وعده سر خرمن را برای تشویق گروه طالبان به جنگ و گرفتن قدرت دولتی در افغانستان را کرده است چیزی که هیچگاهی واقعیت پیدا نخواهد کردهدف کش.ر چین همه میدانند که تقابل با امریکا است و خارج کردن امریکا از اسیاکه افغانستان مرکز و بام ان است بادرک اینکه گروه طالبان اشخاص اجیرانی هستند هر کسیکه برایشان پول دهد غلام و بار بردار و فرمانبردار ان هستند خداوند تباه و نابود که طالبان عوام فریب مسلمان نما را با چین منافق دشمن اسلام و اسلامیت را .

>>>   چین به اساس پروگرام (برد-برد)،این پروژه های زیر ساخت های ترانسپورتی و انرژی را نه تنها در منطقه،بلکه در سراسر دنیا از جتوی شرق آسیا گرفته تا آسیای میانه و شمال افریقا و شرق اروپا و کشور های امریکای لاتین روی دست گرفته است.
چین با دادن پول قرص به این کشور ها با بهره بلند و ساخت و ساز این پروژه ها با متخصصین چینی و کارگران چینی و مواد چینی،این پروژه ها را پیش میبرد.
این که این کشور ها توانایی پرداخت قیمت ازین پروژه ها را با بهره اًن در آینده خداهند داشت،معلوم نیست.
مثلاً در همین افغانستان به ده ها ملیارد دلار برای ساخت این پروژه ها ضرورت است.
این که افغانستان با سیصد میلیون دالر صادرات و پنج ملیارد دالر واردات،بعد از خروج قوای خارجی،اولاً این کسر تجارتی خود را از کجا میپردازد،چه رسد به ده ها ملیارد دلار سرمایه گزاری چین درین کشور،یک موضوعی است که حساب آن را هیچ مستوفی پیدا نمی کند.
اگر روس ها در وقت اش به این پروژه ها در افغانستان سرمایه گزاری کردند،امید و آرزوی رسیدن به بحر هند را داشتند.
اما چین با تمام جهان هم راه های بحری و هم راه های خشکه دارد و ضرورتی برای سرمایه گزاری ها درین زمینه به افغانستان ندارد.
همین حالا چین نفت و گاز مورد ضرورت خود را توسط پایپ لین ها ،از کشور های آسیای میانه به چین انتقال میدهد و از روسیه نیز.
جاده ابریشم نیز میتواند از قزاقستان و تاجکستان و ترکمنستان و ازبکستان تیر شود و هیچ ضرورت به افغانستان نیست.
گذشته از آن بعد از خروج قوای امریکا از افغانستان ،در افغانستان دوباره جنگ های داخلی کشور های همسایه در افغانستان شروع میشود که چین اصلاً نمیخواهد پایش را در جنگ افغانستان داخل کند.
همین حالا چین خودش با هند تشنجات مرزی دارد،چه رسد که پای خود را در افغانستان نیز دراز کند.
یک نمونه اش همین پروژه مس عینک است.
از پانزده سال بدینسو چقدر کار آن پیش رفته است؟
هیچ!

>>>   چینایی ها بسیار زیرک هستند و ترس و مشکلات شان با امریکا زیاد شده و چون امریکا هزینه های ۱۸ سال گذشته شان بطور کامل رها نکرده و حضور حداقلی خود را در افغانستان حفظ میکنند، چین بیشتر طرفدار جنگ افغانستان خواهد بود تا امریکا کاملاً خارج شود.
امریکا هم خود و اقتصادش را جدا و تقویت میکند و رقبایش، خصوصاً چین، را بیش از این تحریم و ناامن خواهد ساخت و حتی اگر شده از داعش و تندروها هم استفاده خواهد کرد.
بخیر صلح نسبی شروع شده و کم کم ثبات می آید و چین با مشاهده آشتی افغانها و برنامه درازمدت امریکا و جهانیان، در بخشهای ذکر شده شما شروع به سرمایه گذاری خواهد کرد نه با قدرتمند شدن یک گروه غیرمسلکی ، شوروایی و سرکش.

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است