دست فروشان معترض در مزار لت و کوب شدند
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۰۶    ۱۳۹۹/۶/۲۰ کد خبر: 164740 منبع: پرینت

چندین دست فروش روز (چهارشنبه، 19 سنبله) در شهر مزارشریف دست به اعتراض زده و می گویند که از ده روز به اینسو پولیس مانع فروشات آنان می گردد، اما این اعتراض به خشونت کشانده شد و چندین دست فروش از سوی پولیس مورد لت و کوب قرار گرفتند.

امین الله، یکی از این دست فروشان در مزارشریف به آوا گفت: پولیس از ده روز به این‌سو مانع فروشات آنان می شود و وقتی می گوییم چرا اجازه کار کردن به ما داده نمی شود؟، می گویند والی گفته شهر باید منظم باشد.
او افزود که بیش از دو هزار دست فروش از کار و زندگی شان مانده، اگر دولت می خواهد شهر زیبا شود، باید جای مشخصی برای آنان در نظر بگیرد تا زندگی مردم کارگر با چالش مواجه نشود.
امین الله گفت که صبح امروز دست فروشان خواستند صدای شان را بلند کنند، اما پولیس حوزه دوم بر آنان حمله کرده و در نتیجه 20 دست فروش از سوی پولیس مورد لت و کوب قرار گرفته که چندین تن آنان زخمی شده است.
او اضافه کرد که یک پیرمرد دست فروش از شد عصبانیت قصد داشت خود را آتش بزند، اما مردم او را نجات داده است.

محمد اسماعیل، از دیگر دست فروشان در ساحه شمالی روضه شریف به آوا گفت: پول و پیسه نداریم، روی میدان کار می کنیم تا یک لقمه نان به دست آوریم، اما هر روز می آیند کراچی های ما را جمع می کنند و می گویند والی بلخ گفته است باید کراچی جمع شود، والی وقتی پشت زیبایی شهر است، باید جوی ها را پاک کند، آپارتمان ها را درست کند، زورش به چهار نفر غریب می رسد".
وی که در جریان اعتراضات نیز از سوی پولیس لت و کوب شده، لباس هایش پاره شده و دست راستش کبودی دارد.

عصمت الله، دست فروش دیگر نیز می گوید که کار کردن حق مسلط شان است، باید زمینه کار برای شان مساعد شود، در غیر آن مجبور به پیوستن با مخالفین یا ترک کشور می شوند.

در میان این اعتراضات با سید کبیر 15 ساله مواجه شدیم، چهره غمگین، نشانه حزن و اندوه او را نشان می داد. سید کبیر در مصاحبه با آوا گفت: "امصبح چهار سیر سیب را قرض آورده بودم، پولیس کراچی مه را داخل جوی انداخت و تمام سیب ها هدر رفته، حال ماندم پول قرضی را چطور پوره کنم؟"
این دست فروش افزود: "پولیس همیشه کراچی میوه فروشان را داخل جوی می اندازند یا میوه اش را می خورد و با خودشان می برد، و بعد آنان را هم لت و کوب می کند".
به گفته ی این کودک، پولیس از او باج می گیرد که دیگر وی آزار و اذیت نکند، اما به این تعهدشان نیز اتکا نکرده و دوباره باعث آزار و اذیت او می شود.
سید کبیر یگانه نان آور خانواده 8 نفری اش است. او می گوید در نوآباد شهر مزارشریف زندگی می کند، پدرش مریض است و توان کار را ندارد.

پس از این تظاهرات در ساحه دروازه شمالی روضه شریف، معترضان به سوی شورای ولایتی بلخ رفتند و خواستار کمک از سوی وکلای شورای ولایتی شدند. پس از بیش از یک ساعت انتظار در مقابل درب شورای ولایتی، محمد افضل حدید، رئیس شورای ولایتی بلخ به معترضان گفت که فردا عرایض‌شان را بیاورند تا او این عرایض را به مقام ولایت بلخ برساند.

نبود جای برای خرید و فروش، پارکنیگ وسایط، مکان مشخص برای انداختن کثافات و نبود پیاده رو از مشکلات عمده در شهر مزارشریف است که طی سال های اخیر برای حل آن اقدام عملی صورت نگرفته است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
دست فروشان
اعتراض
نظرات بینندگان:

>>>   یک مرد پیدا میشد که دست فروشان کوته سنگی و ساحه کمپنی را لت و کوب میکردند.

>>>   مگر از رژیم هایی کذایی "دموکراسی" و چوکره هاتوقع دارید خرپول هارا لت وکوب کنند؟

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است