قاچاق میلیون ها دالر روزانه از هرات به ایران
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۲۱    ۱۳۹۹/۶/۲۰ کد خبر: 164744 منبع: پرینت

روزانه بیش از یک میلیون دالر از مرز این ولایت به ایران قاچاق می‌شود.
به گفتۀ مسؤولان اتحادیه صرافان هرات، قاچاق دالر به ایران اثرهای منفی بر اوضاع اقتصادی کشور به‌ویژه وضع اقتصادی هرات به‌جا گذاشته‌است.
بهاء الدین رحیمی، رییس اتحادیۀ صرافان هرات اظهار داشت: «موترهایی که ترانزیت دارند به ایران و رفت‌وآمد دارند به این کشور و همین‌طور تاجران به‌خاطر سود زیاد، دست به این کار می‌زنند.»

در همین حال، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات نیز می‌گوید که گرد‌آوری دالر از بازاری‌های هرات و انتقال آن به کشورهای همسایه، اقتصاد کشور را زیانمند ساخته‌است.
عبدالله دشتی، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات گفت: «این کار بر کاروبار تاجران در افغانستان تأثیرات زیاد دارد.»

مقام‌های محلی هرات، انتقال غیرقانونی دالر از این ولایت به بیرون از کشور را تأیید می‌کنند، اما تأکید می‌ورزند که تدابیر جدی برای جلوگیری از قاچاق ارز به بیرون از کشور در مرزها گرفته شده‌است.
جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات بیان داشت: «بعضی افراد فرصت طلب می‌خواهند که با قاچاق اسعار، زر اندوزی بکنند اما نیروهای امنیتی که در سرحدات موظف استند به‌گونۀ جدی با متخلفین برخورد می‌کنند.»

با آن‌که مقام‌های محلی هرات از بازداشت ده‌ها تن در پیوند به قاچاق دالر به بیرون از کشور خبر می‌دهند، اما برخی از آگاهان امور می‌گویند که حتا شماری از مقام‌های دولتی در قاچاق ارز دست دارند و حکومت تا هنوز نتوانسته‌است آنان را بازداشت کند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
قاچاق دالر
دلار
هرات
نظرات بینندگان:

>>>   بسیار کاری نیک است، قاچاق پول حرام نیست و به هیچ کس صد مه نمی رساند ، برعکس به مفاد کشور همسایه و برادر ما ایران هم است.
کشوریکه در محاصره ظالمانه اقتصادی حکومت امریکا لعین قرار دارد.
خداوند قاچاقچیان و زارعان مواد مخدر را به غضب خود گر فتار کند،

>>>   دلایل فرار "ارزهای سخت" (مانند دالر و يورو ...) از افغانستان به خارج از کشور چیست؟
اگر نهادهای دولتی در افغانستان ابتدا دلایل "قاچاق" ارزهای مانند دلار از افغانستان را بررسی کنند ، بهتر و موثرتر است ، چرا ارزها ، که به ویژه جامعه جهانی از افغانستان حمایت می کند ، دوباره در دبی ، استانبول و سایر کشورهای عربی سرمایه گذاری می کنند و نه در افغانستان تحقیق شوده .
چرا دولت دستنشانده کشور افغانستان ، که اين کشور توسط ایالات متحده آمریکا و کشورهای ناتو اشغال شده است ، سعی می کند ایران را مسئول همه شکست های سیاسی ، اقتصادی و مالی خود بداند. آیا افغانستان نوکر ایالات متحدهامريکا است و يا ب ایالات متحده امريکا چنان وابسته است که در هر فرصتی برای بی آبرو کردن ایران برای جلب رضایت سرکرده ناتو نام ايران را بدنام مى کنند . مثلا در باره آب هيرمند و هريرود و فراه رود و سه ميليون پناهنده و کرونا وغيره با اين يک انگشت پيگار (معرب پارسى: پيغار؛ پشتو: پيغور) به سوى ايران و يا پاکستان سه انگشت را بطرف بى کفايتى خود مى کنند و هر بار لاف و گذاف مى زنندند و نتيجه " فللى فيس" ( صفر)!
دلایل فرار "ارزهای سخت" از افغانستان به خارج ترجیحاً باید در ساختارهای داخلی افغانستان ديده شود و نه در کشورهاى خارج. مسووليت و تقصير سياستمداران دولت شکستخورده ودرمانده ونامستقل و فرمانبردارایالات متحده امريکا است. .
پس دلایل چیست؟
۱. پشتونیسم یا افغانیت به بخشهای زیادی تقسیم می شده اند که در سطح دولت در دو بخش است. اول- دولت غنی و پشتونان بطور عمده و برخی ازافغان شده گان غیر پشتون بطور فرع وناچيز و دوم - بخشی مانند طالبان که فقط از پشتون ها یا به اصطلاح افغانتباران قومی تشکیل شده است. هر دو دولت دستنشانده توسط ایالات متحده آمریکا حمایت می شوند. در همين سالهاى اخير و از آواخرماه فبورى امسال ایالات متحده آمریکا منافع طالبان را حتى سر دولت دستنشانده قبولاند و گرز پشتونيسم دزدى شده از چنگيز (جرگه و خان ازچنگيز خان و فرهنگ قانونساز دوران مغولهاى قرون اوسطى اى ) مجبورا فرمان اقوام هزار قبيله اى و خيلى و زى وزايى افغان يعنى پشتون به باداران خارجى خود لبيک گفتند. کشورهای ناتو- اکثر اتحاد يه اروپا اعضاى ناتو - هم از صلح امريکا وتروريستهاى طالبان پشتيبانى باوجود دورويى کشورهاى ايکه طالبان سربازان آن کشور را را کشتند.
۲. کشور افغانستان شکست خورده ناامن است ، به طوری که حتی افغان ها یا پشتون ها ترجیح می دهند سرمایه خود را در خارج از کشور ، به ویژه در منطقه عرب ، سرمایه گذاری کنند و خانه بخرند یا هتل ها را تصاحب کنند.
۳- سرمایه داران قبل از هر چیز پول را دوست دارند و بنابراین سود خود را به حداکثر می رسانند. سرمایه گذاری در خارج از کشور در" دنیای آزاد" کشورهاى به اصطلاح سرمايه دارى بازار آزاد مجاز است. نه تنها در ايالات متحده آمریکا بلکه در همه دنيا دخول سرمايه نامحدود مجاز است ولى اخراج ارز ازايالات متحده آمریکا و کشورهاى ديگر محدود است. مثلا اخراج زيادتر از پنج تا ده هزار يورو از سرحدات آلمان مجاز است و اگر زيادتر باشد پول زيادترازآن را پوليس گمرک مى گيرد.
۴- افغانستان کشوری نیست که کالا تولید کند ، بلکه به خرید کالا وابسته بوده و هست. به همین دلیل افغانستان يک کشور مصرفى مى باشد . ۶ اسفند ۱۳۹۸ (۲۵ فوریه ۲۰۲۰ ) بى بى سى گزارش داد : "ایران مقام اول را در صدور کالا به افغانستان گرفت". اداره آمار افغانستان اعلام کرد که ایران با صدور کالای به ارزش یک میلیارد و ۲۴۷ میلیون دلار به این کشور، جایگاه اول را در صدور کالا دارد.

>>>   قاچاق یک مفهوم اقتصادی و یک مفهوم اخلاقی دارد
مبادله و فروش و جابجایی هر کالایی که نه به زیان اقتصادی برای بازرگان و فروشنده داشته باشد و نه از لحاظ اخلاقی فروش و مبادله آن ایرادی داشته باش به معنای قاچاق نیست


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است