افغانستان در قلمرو ژیوپليتيك نظامى، سياسى پاكستان
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۱۶    ۱۳۹۹/۶/۲۰ کد خبر: 164748 منبع: پرینت

مواضع احساساتى و شتاب زده سران حكومت در كابل نشان مى دهد كه از برنامه ريزى و آرايش روند صلح به شدت ناراضى هستند و ايالات متحده، پشت دولت و نظامى را كه خودش ايجاد كرده بود و مهمترين دستاورد سياست خارجى مبتنى بر گسترش دموكراسى و راهبرد حقوق بشرى خود مى دانست، خالى كرده است.

با اقدامات يك ساله اخير خليلزاد، امريكايى ها كابل را بيش از گذشته تضعيف كردند و اكنون يك دولت در حال شكست را وارد گفتگوهاى صلح با طالبان مى كنند. جغرافياى حاكميت دولت هاى در حال شكست، تبديل به قلمرو اعمال اراده و نفوذ ژیوپليتيك كشور دوم ( در اينجا پاكستان ) مى شود و امريكا كه در سال ٢٠٠١ قلمرو نفوذ ژئوپليتيك پاكستان را در افغانستان تحديد كرده بود اكنون دينش به پاكستان را ادا مى كند.

اسلام آباد واشنگتن را متقاعد كرده كه افغانستان هنوز در قلمرو ژیوپليتيك نظامى، امنيتى، سياسى، فرهنگى (از منظر افراطيت) و اقتصادى پاكستان قرار دارد.
مذاكرات آتى صلح، از اين منظر، سرنوشت ساز و تا حد زيادى براى آينده كشور، پرخطر و ساختار برانداز مى باشد زيرا شاهد يك گذار ژیوپليتيك ديگر در زمينه افغانستان خواهيم بود كه سال ها دوام خواهد كرد. پاكستان تلاش مى كند پس از ٢٠ سال با تكيه بر ژئوپليتيك فرهنگى خود ( افراطيت ) قلمرو نفوذش را از امريكا بازپس بگيرد.

شجاع محسنی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
افغانستان
پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   خیلی شرم آورست خودرا حقیر دانستن .
آنهائیکه امریکای زوراور و زورګو را با تمام ګرګان وحشی اش شکست داد و به فرار مجبورش کرد این چلر های بیغیرت پاکستانی جلو چشم آنها خس و خاشاک اند .
به پرواز آ و شاهینی بیاموز
تلاش دانه در خاشاک تاکی

>>>   هیچ مردی در افغانستان پیدا نشد که واقعیت موجود جهان را در نظر گرفته و مشکلات را با پاکستان و ایران حل و فصل کنند.
از کرزی و غنی گرفته تا چوچه گک هایش.
در اینجا استراتیژی و تاکتیک و هدف همه مقطعی و گروپی و فردی است.
غنی تعین میکند که چه شود یا نشود و فردا که وقت غنی پوره شد تمام پلان هایش توقف میکند و یک بی عقل دیگر می آید و روز از نو و روزگار از نو.
با همسایه ها باید به یک حل برسیم و راحت زندگی کنیم در غیر آن هیچ چیز تغیر نمیکند.

>>>   مطمین باشید پاکستان با اعمال و رفتار بد اش در کشور ما و حمایتش از جاسوسان و غلانانش طالبان چنان در نظر مردم بد جلوه کرده که هرگز نمیتواند درین کشور دلخوش پیدا کند مردمان ما به استثنای طالبان جاسوسانش که نیم فیصد نفوس را نمیشوند دیگر تمام مردم از هر قوم و زبانی که هستند بر ضد پاکستان و عمال جنایتکارانه پاکستان بودند و هستند هیچگاهی پاکستان را دوست و همسایه خوب خود نمی شناسند سخت در بین مردم ما نفرت عیه پاکستان وجود داد و روز تا روز بیشتر و بیشتر میگردد .

>>>   در گذشته میگفتند که دیگران را شیر و پلنگ می خورد ما را موش کور.
حالا جهادیون خود را خینه کنند.
آزاده


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است