دیدگاه سیاستگران امریکایی در باره مذاکرات صلح
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۱۵    ۱۳۹۹/۶/۲۱ کد خبر: 164751 منبع: پرینت

شماری از سیاستگران امریکایی می گویند که دولت افغانستان و طالبان تاکنون هیچ اراده واقعی برای گفتگو جدی در زمینه تقسیم قدرت نشان نداده اند و ازهمین رو حتی احتمال شکست این گفتگوها نیز دور از انتظار نیست.
به گزارش طلوع، اما برخی دیگر ازسیاستگران امریکایی می گویند که هرگاه امریکا به تعهدات اش برای بیرون شدن ازافغانستان عمل کند، ممکن است طالبان به سازش با جناح های سیاسی دیگر برای یک حکومت مشراکتی تن بدهند.

برخي از سیاست گران درایالات متحده، گفتگوهای میان افغانان را زمان گیر و دُشوار می دانند و می گویند که تاکنون حکومت افغانستان و طالبان اراده راستین برای تقسیم قدرت نشان نداده اند.

مایکل اوهانلون یکی از اعضای ارشد نهاد بروکینگ، گفت: «من فکر می کنم گفتگو با طالبان کارخوب است اما این واقعیت که به توافق صلح واقعی نزدیک نیستیم، کاملاً روشن است. حکومت افغانستان و طالبان هیچ توانایی واقعی برای گفتگو و قطعاً دستیابی به مصالحه اساسی در زمینه تقسیم قدرت نشان نداده اند. باید انتظار داشته باشیم که مذاکرات خواهند شکست و شاید بنظر برسد که مرده است، اما شاید بعداً احیا شود.»

اما برخی دیگر ازسیاستگران می گویند که یگانه راه برای پایان جنگ در افغانستان سازش سیاسی است.
جرت بلانك، سرپرست پیشین نمایندگی امریکا برای افغانستان و پاكستان، گفت: «برای من واضح است که فکر می کنم پس از بیست سال توانایی دستیابی نظامی به هدف مان را که جلوگیری از مبدل شدن افغانستان به پناه گاه امن است نداریم. بنابر این بهترین راه جستجوی توافق با طالبان است تا انان در برابر القاعده و سایر گروه های هراس افگن جهانی در بخش های زیر نفوذ شان مبارزه کنند. اما تضمین نمی کنم که آیا طالبان چنین خواهند کرد یانه.»

برخی ها حتی هشدارمی دهند که القاعده هنوزهم به حمله برامریکا تمایل دارد.
جنیفر مورتازاشویلی، استاد دانشگاه درامریکا، گفت: «من فکر می کنم ماهیت هراس افگنی جهانی در ۲۰ سال گذشته تغییر کرده است. بنابر این گروه های مختلفی را می بینیم که درگیر فعالیتهای هراس افگنانه در برابر ایالات متحده هستند... بنابراین القاعده هنوز هم مایل است به ایالات متحده حمله کند.»

جنگ افغانستان طولانی ترین جنگ تاریخ امریکا است که برای سه رییس جمهور این کشور به میراث رسیده است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سیاستگران آمریکایی
مذاکرات صلح
نظرات بینندگان:

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است