راهبرد متفاوت رییسان جمهور امریکا در قبال افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۲۲    ۱۳۹۹/۶/۲۱ کد خبر: 164753 منبع: پرینت

پس از سال ۲۰۰۱ میلادی و سرنگونی رژیم طالبان در افغانستان، رییسان جمهور ایالات متحده راهبردهای متفاوتی را در قبال افغانستان داشته‌اند.
هنگامی که جورج دبلیو بوش، رییس‌جمهور وقت امریکا در سال ۲۰۰۱ تصمیم گرفت رژیم طالبان را سرنگون کند، بسیاری‌ها فکر می‌کردند جنگ به‌زودی در افغانستان پایان خواهد یافت.

به گزارش طلوع، پس از حملۀ امریکا بر افغانستان، جورج دبلیو بوش برای مبارزه با هراس‌افگنی و از بین بردن لانه‌های القاعده که زیر حاکمیت طالبان فعالیت می‌کردند، به افغانستان لشکر کشید. راهبرد بوش در برابر افغانستان بیشتر یک راهبرد جنگی بود.
بوش، شصت هزار نظامی امریکایی را با چهل هزار نظامی کشورهای هم‌پیمان واشنگتن در افغانستان بسیج کرد.
آقای بوش در آن زمان تأکید کرد که هدف او از یورش بر افغانستان نابود کردن القاعده و طالبان است. آقای بوش، دست‌کم در زمان ریاست‌جمهوری خود فرصت این را نیافت تا گواه پیروزی نهایی در جنگ با هراس افگنی در افغانستان باشد.

با روی کار آمدن بارک اوباما در سال ۲۰۰۹، سیاست واشنگتن هم‌چنان بر پیروزی از راه نظامی در افغانستان متمرکز بود.
اوباما دست‌کم سی هزار نظامی بر شمار نیروهای امریکایی در افغانستان افزود تا شمار کل نیروهای خارجی در این کشور به ۱۴۰هزار تن برسد.
اوباما کشتن اسامه بن لادن، رهبر پیشین شبکۀ القاعده را در پاکستان بزرگ‌ترین دست‌آورد خود می‌داند. او سپس شمار نیروهای امریکایی را در افغانستان تا مرز بیست هزار تن کاهش داد.
اوباما بارها جنگ افغانستان را پایان یافته اعلام کرد و گفت در این جنگ پیروز شده‌است؛ اما با گسترش فعالیت‌های طالبان او باما در اواخر ریاست‌جمهوری‌اش جنگ افغانستان را جنگ خود افغانان دانست.

اما، جانشین اوباما، دانلد ترامپ که جنگ افغانستان را به میراث گرفت، گفت که جنگ افغانستان بی معنی است و هزینه و مصروف شدن در افغانستان ضایع شدن وقت است.
یکی از بزرگ‌ترین وعده‌های ترامپ در پیکارهای انتخاباتی‌اش، بیرون کردن کامل نیروهای امریکایی از افغانستان بود.
رییس‌جمهور ترامپ هفت ماه بعد از به قدرت رسیدن، راهبرد حکومت را در برابر افغانستان اعلام کرد.

آقای ترامپ در میان گروهی از نظامیان امریکایی در نزدیکی واشنگتن، برخلاف وعده‌اش برای خروج کامل، اعلام کرد که اشتباه خروج شتاب زده از عراق را در افغانستان تکرار نخواهد کرد. او افزود نمی‌خواهد خلای ایجاد شده به قدرت گرفتن گروه‌های هراس‌افگن در این کشور بینجامد.

هرچند ترامپ شمار نیروهای امریکایی در افغانستان را به هشت هزار و پنج صد تن کاهش داد، اما وعده‌اش برای خروج کامل از افغانستان پیش از پایان دور نخست ریاست‌جمهوری‌اش ظاهرأ عملی شدنی نیست؛ زیرا پنتاگون می‌گوید که پس از انتخابات امریکا نیز تا چهار هزار نظامی امریکایی در افغانستان خواهند ماند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
بوش
اوباما
ترامپ
نظرات بینندگان:

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است