سران حكومت از آرايش روند صلح ناراضى هستند
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۴۶    ۱۳۹۹/۶/۲۲ کد خبر: 164771 منبع: پرینت

مواضع احساساتى و شتاب زده سران حكومت در كابل نشان مى دهد كه از برنامه ريزى و آرايش روند صلح به شدت ناراضى هستند و ايالات متحده، پشت دولت و نظامى را كه خودش ايجاد كرده بود و مهمترين دستاورد سياست خارجى مبتنى بر گسترش دموكراسى و راهبرد حقوق بشرى خود مى دانست، خالى كرده است.

با اقدامات يك ساله اخير خليلزاد، امريكايى ها كابل را بيش از گذشته تضعيف كردند و اكنون يك دولت در حال شكست را وارد گفتگوهاى صلح با طالبان مى كنند. جغرافياى حاكميت دولت هاى در حال شكست، تبديل به قلمرو اعمال اراده و نفوذ ژئوپليتيك كشور دوم (در اينجا پاكستان) مى شود و امريكا كه در سال ٢٠٠١ قلمرو نفوذ ژیوپليتيك پاكستان را در افغانستان تحديد كرده بود اكنون دينش به پاكستان را ادا مى كند.
اسلام آباد واشنگتن را متقاعد كرده كه افغانستان هنوز در قلمرو ژیوپليتيك نظامى، امنيتى، سياسى، فرهنگى (از منظر افراطيت) و اقتصادى پاكستان قرار دارد.

مذاكرات آتى صلح، از اين منظر، سرنوشت ساز و تا حد زيادى براى آينده كشور، پرخطر و ساختار برانداز مى باشد زيرا شاهد يك گذار ژیوپليتيك ديگر در زمينه افغانستان خواهيم بود كه سال ها دوام خواهد كرد. پاكستان تلاش مى كند پس از ٢٠ سال با تكيه بر ژئوپليتيك فرهنگى خود (افراطيت) قلمرو نفوذش را از امريكا بازپس بگيرد.

شجاع محسنی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
صلح
سران حکومت
نظرات بینندگان:

>>>   بهترین راه پیوستن به پاکستان است.
پاکستان بی عقل های آنطرف خط را کم کم اهلی ساخته و با پیوستن افغانستان به پاکستان و ایجاد یک پاکفغانستان بی عقل های ما هم کم کم اهلی خواهند شد و مشگلات هم ختم.

>>>   نمیدانم جهان چقدر بی احساس وپسیف گردیده وسازمان ملل اله ای دست قدرت های بزرگ وممثل اراده ای انها است در همه دنیا یک روزنامه نگار بی طرف ومنصف وجود ندارد که این شعبده بازی خارجی ها را زیر سوال قرار دهد نمیدانم این مدل صلح افغانستان از کدام نوع مذاکره وتفاهم است تا هنوز کسی این مدل صلح ومذاکره را نه دیده ونشنیده است در حالی که هم طالب وهم دولت دست نشانده وهمه اطراف نزاع زیر فرمان واداره ای خودشان است هردوطرف دست ساز ومختلق ایشان است اینکه طالب را در کویته ای پاکستان تاسیس نموده تمویل وتسلیح ان را به خلیج سپاریدند ورهبری انهارا ای اس ای ودولت پاکستان برعهده داشت وتا امروز در حیطه ای کنترول انهاست بانهم مدت تقریبا دوسال با انها مذاکره ومفاهمه مینمایند واینطرف کابلیان هم نشات یافته از کنفرانس بن و دولت ساخت خلیل زاد ولختر ابراهیمی مزدور ودولت امریکا بود وتا امروز همه امکانات انها را خارجی ها می پردازند یکی به یک دست خارجی ها ودیگرش در دست دیگرشان ونام اینطرف را هم جمهوری اسلامی !!! گذاشتند که نمونه اسلامیتش فوزیه کوفی وخواهرش وشکریه باریکزی ودیگران که هرکدام ده ها فاحشه خانه دارندوانطرف هم امارت اسلامی !!!که با خارجی ها پیمان صلح امضا مینمایند وبا فوزیه کوفی ها زیر یک سقف ودر یک تالار می نشینند وطالبی که انسانهارا بخاطر داشتن تلویزیون وزنها را جهت بیرون امدن برای ادای حاجات ضروری شان شلاق میزدند
زین همرهان سست عناصردلم بگرفت
شیر خدا ورستم ... ارزوست
گل نبی عیدی زاده

>>>   نظر دهنده اول حتما اوغان استید که ایگونه گپ زدید...اگر گپ جدایی باشد که اوغان بچسبد به پاکستان هزاره و شیعه جماعت ایران و ازبک ها و تاجک ها به ترتیب ازبکستان و تاجکستان...وسلام


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است