جنگ نرم آغاز شد
 
تاریخ انتشار:   ۱۳:۲۵    ۱۳۹۹/۶/۲۲ کد خبر: 164775 منبع: پرینت

هرچند چانه زنی های سیاسی را در مذاکرات به کشتی نرم بشتر تشبه کرده اند اما برای مردم سر زمینی که ۴۰ سال در جنگ و خشونت های متعدد بسر برده اند جنگ نرم و گفتگو روی میز مذاکرات نسبت به جنگ گرم و رویا روی بشتر اهمیت دارد.

ممکن بیش از نیم نفوس کشور بنحوی با سلاح ها و تفنگ ها آشنایی دارند ولی شاید از این همه ادم ها ۰۰۰۰۰۰/۱ یک فیصد با ادبیات، روش و مفاهیم اساسی گفتگو و مصالحه دریک چنین سطحی اشنا نباشد و یا از تجارب چنین اتفاقات در کشور های دیگر اگاهی نداشته باشد، ترفندهای سیاسی، نیات پشت پرده حتی متحدین خود را نفهمد و در میز مذاکرات با تمام احساس و عاطفه و گویا حفظ دست اورد ها به سخن گفتن لحظه شماری کند.

اما دانش و هنر مذاکره را با تقویم و تسلسل لازم فراموش کند و با لب خند های طرف مقابل گاهی سرنوشت مردم رااز یاد ببرد، واقعیت ها را زیر فشار و تحایف و وعده ها نا دیده انگارد، خون ها فراموش شود و دژ های مستحکم که با صد ها فیر راکت و تهاجم مقاومت کرد و با خون مدافعه شد، در یک بازی نرم، دور از تصور، فرسنگ ها دور از خاک وطن با رنگ قلم فروریزد، این جنگ زیر سقف هزار بار دشوارتر از جنگ در میدان وسیع یا دشت و کوه است و من سخت نگرانم از انچه میدانم.

جاوید کوهستانی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
جنگ نرم
مذاکرات
نظرات بینندگان:

>>>   بهترین راه مبارزه کشتی دو به دو است.
خانم سرابی مقابل ملا حکیم
فوزیه کوفی در مقابل ملا برادر
و بدین سان دو به دو جوره شوند و هر تیم که بیشتر خواند برنده میدان است.
خانم سرابی خو در اولین مقابله ملا را کله زنگ میکند و چت.
اما فوزیه کوفی نیامده به میدان چنان عطر شنلش ملا برادر را مخمور خواهد کرد که به جای مقابله در فکر مغازله خواهد شد و آنگاه با یک ضربه دست بنداژ شده کوفی نقش زمین.

>>>   حقیفتآ کوهستانی صاحب ما در جنگ برنده و در سیاست بازنده بوده ایم همیشه.
کابلی

>>>   جنگ نرم سالهاست شروع شده و ماههاست که به بن بست رسیده بلکه جنگ سخت از طرف غرب و شمال کشور شروع شده که نظر ضعیفی مردم به خاک نشسته افغانستان، آن هم بزودی به بن بست مواجه خواهد شد و فقط سیاهی زغال میماند.

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است