خلیلزاد: میان مذاکره‌کنندگان بی‌اعتمادی بسیار است
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۵۸    ۱۳۹۹/۶/۲۳ کد خبر: 164780 منبع: پرینت

زلمی خلیلزاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که میان هیات مذاکره کنندۀ افغانستان و طالبان بی‌اعتمادی بسیار وجود دارد، اما رسیدن به صلح ناممکن نیست.
آقای خلیلزاد این گفته‌هایش را ساعتی پس از نشست نخستین میان افغانان در دوحه، بیان کرده‌است.

فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان دو طرف مذاکره کننده را اما فرا می‌خواند که هر چه زودتر مذاکرات شان را به‌پیش ببرند: «ما آنان را تشویق می‌کنیم که هرچه‌ زودتر حرکت کنند. این یک فرصت تاریخی است که نباید از دست برود. امیدوارم که به‌پیش بروند؛ اما می‌دانم که بی‌اعتمادی بسیاری وجود دارد. جنگ برای مدت درازی ادامه داشته‌است و در افغانستان از رهگذر تاریخی گذشت آسان نبوده‌است. این کار دشوار است اما ناممکن نیست.»

خلیلزاد، تهدید نشدن امریکا را از سوی هراس‌افگنی از افغانستان، مهم‌ترین خواست واشنگتن می‌داند: «رضایت ما این خواهد بود که هیچ‌گاهی دوباره تهدید نشویم، این تعهد هر دو طرف یعنی حکومت و طالبان دربارۀ هراس‌افگنی است و این مهم‌ترین شرط است. اگر این شرایط تا پایان ماه اپریل سال آینده تکمیل شوند، ما برای بیرون شدن یک جدول زمانی داریم.»

زلمی خلیلزاد می‌افزاید که برای ادامۀ کمک‌های امریکا به افغانستان پس از توافق احتمالی صلح، چک سفید وجود ندارد و این کمک‌ها به تصمیم‌های مذاکرات میان افغانان بستگی خواهد داشت.
این در حالی است که مایک پومپیو، وزیر خارجۀ امریکا نیز در سخنرانی‌اش در نشست امروز گفت که نوع تصمیم‌گیری در مذاکرات صلح روی کمک‌های آیندۀ امریکا به افغانستان تأثیر دارد.
نشست نخستین میان افغانان روز شنبه در دوحه برگزار شد و قرار است مذاکرات رسمی روز دوشنبه آغاز شوند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خلیلزاد
مذاکره
نظرات بینندگان:

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است