کارنامه جمهوریت و امارت مشابه یکدیگر اند
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۱۶    ۱۳۹۹/۶/۲۳ کد خبر: 164791 منبع: پرینت

برای اکثریت مطلق مردم افغانستان جمهوریت ارگی ها و امارت طالب ها منفورترین ساختار آزموده شده در افغانستان است، جمهوریت ارگی ها نماد از فساد گسترده ، فحشای لجام گسیخته، زاده تقلب آشکارا، به شدت قومی و انحصاری است و امارت طالبان هم نماد از تحجر قرون وسطایی، شلاق، زنجیر، زولانه و کاملا تک قومی در پوششی مذهبی است.

گفتگوی این دو سیستم به شدت قومی و انحصاری در قطر چندان پیام صلح برای مردم افغانستان ندارد ، صلح حقیقی برای اکثریت مطلق مردم افغانستان از جانب ارگی ها و طالب ها به معنای معجزه است که مشکل است این معجزه رخ بدهد و شاید صلح قومی، مقطعی، نیابتی و فرمایشی میان دو گروه به شدت قومی به میان آید که به معنای صلح نیست.

صلح واقعی زمان ممکن است که منبع قدرت و ثروت از انحصار تک قومی بیرون آید و سیستم سیاسی افغانستان به صورت غیر متمرکز و فدرالی اصلاح گردد تا همه ای اقوام از جمله پشتونها، تاجیک ها، هزاره ها و ترک تبار ها و بقیه اقوام، بدون تبعیض سیستماتیک و به صورت عادلانه در منبع اصلی توزیع قدرت و ثروت سهیم باشند.
لذا مشکل است و حتی در محدوده فکر نمی گنجد که از مذاکرات قطر انتظار صلح پایدار، با عزت و همگانی را داشت.

حسن علی عدالت


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
جمهوریت
امارت
نظرات بینندگان:

>>>   پس جناب عدالت شما کدام رقم نظام میخواهید نه جهوری ونه هم اماراتی معلوم میشه که شما دوباره نظام شروفساد میخواهید

>>>   دوران مجاهدین عالی ترین دوران بود .

>>>   واقعآ درست فرمودید جناب ، اگر حکومات فاشیستی ، تک قومی و فاسد کرزی - غنی نمیبودند ، جنگ چگونه از جنوب به شمال کشور نقل میکرد ، طالب وحشی و مزدور را همین اشخاص خاین ، مزدور و بشدت قوم پرست چنان غرور کاذب داده اند که حالا به قول فردوسی بزرگ :

زشیری شترخوردن وسوسمار
عرب را بجایی رسیده است کار
که تخت کیان را کند آرزو
تفو برتو ای چرخ گردون تفو
تف به این چرخ گردون که طالب وحشی دستار پوش را طالب نکتایی پوش و قوم پرست بالای مان میخواهند حاکم بسازند تا پاکستان از عقبه امن برخوردار شود.

کوه کن

>>>   طالب و دولت هردو توسط امریکا تمویل می شود. هرکس نان دهد فرمان دهد. از این هایکه به نمایندگی دو طرف اشتراک کردن دوغ جور نمی شود. بچه مارشال و امپراپوف را دیدم . همچنان سخن گوی بی سواد طالبان هم نر و ماده گفته میرف دیدم اینها همه بی برنامه هستند فقد شکم چرانی رفتند و بس
بدخشانی

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است