دو عضو هیات مذاکره‌کننده چرا به‌ دوحه نرفته‌اند؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۶:۰۰    ۱۳۹۹/۶/۲۴ کد خبر: 164798 منبع: پرینت

هرچند ۲۱ تن در ترکیب هیات مذاکره‌کنندۀ دولت با طالبان هستند، اما دو عضو این هیات به دوحه نرفته‌اند و در نشست آغازین مذاکرات میان افغانان حضور نداشتند.
غیرت بهیر، نمایندۀ حزب اسلامی گلبدین حکمتیار در این هیات و فاطمه گیلانی دوتنی هستند که به دوحه نرفته‌اند.

حزب اسلامی گلبدین حکمتیار می‌گوید که نام آقای بهیر بی مشوره این حزب در ترکیب هیات مذاکره کننده جا داده شده بود و به‌همین دلیل مانع رفتن او به قطر شد.
این حزب، با ترکیب هیات کنونی مخالف است و این هیات را همه‌شمول نمی‌داند.
به گزارش طلوع، حفیظ الله نقی، عضو شورای رهبری حزب اسلامی گلبدین حکمتیار در اینباره گفت: «چیزی را که به‌عنوان معیار به تیم مذاکره‌کننده معیار تشخیص شده بود از سوی ارگ و سپیدار نادیده گرفته شده بود، به این اساس متیقین بودیم ما که یک یا چند نفر فرستادن به هیات برای پروسۀ صلح، مردم افغانستان و گفتگوهای افغانی تأثیری نخواهد داشت.»
اعضای هیات مذاکره کنندۀ افغانستان که در دوحه هستند می‌گویند که این هیات به‌جای نمایندۀ حزب اسلامی گلبدین حکمتیار، عین‌النعیم عضو شورای علما را که عضو هیات فنی بود، معرفی خواهد کرد.

فاطمه گیلانی، یکی از چهار زنی است که در ترکیب هیات مذاکره کنندۀ افغانستان است. او می‌گوید به‌علت بیماری که داشت نتوانست در مراسم آغاز مذاکرات میان افغانان در قطر شرکت کند، اما تا آغاز مذاکرات رو در روی دو هیات، به دوحه خواهد رسید. خانم گیلانی اکنون در لندن به‌سر می‌برد.
فاطمه گیلانی در رشته‌های ادبیات فارسی، تصوف و علوم اسلامی تحصیل کرده‌است: «در روز افتتاحیه که یک روز با عظمت و تاریخی بود نتوانستم شرکت کنم، اما انشالله به‌زودی به همکاران می‌پیوندم و در مذاکرات خواهم بود. حضور زنان در این مذاکره فوق‌العاده مهم است.»

فوزیه کوفی، عضو پیشین مجلس نمایندگان که در رشتۀ حقوق، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل درس خوانده‌است، نیز در ترکیب هیات مذاکره‌کنندۀ افغانستان است.
حبیبه سرابی، والی پیشین و وزیرپیشین امور زنان بانویی دیگری است که به‌نمایندگی از زنان در ترکیب هیات مذاکره‌کننده است. بانو سرابی، در بخش علوم پزشکی درس خوانده‌است.
شریفه زرمتی، عضو پیشین مجلس نمایندگان که در رشتۀ ادبیات پشتو درس خوانده‌است، نیز به‌نمایندگی از زنان عضو هیات مذاکره‌کننده شده‌است.

اما در ترکیب هیات ۲۱ نفری گروۀ طالبان، هیچ زنی نیست. این موضوع با انتقادهایی روبرو شده‌است.
اما، محمد نعیم، سخنگوی دفتر طالبان در قطر در اینباره گفت: «عدم حضور و یا حضور زنان فکر کنم، هدف اساسی این است که یک نظام اسلامی که در آن حقوق و تمام افراد تضمین باشد و دین اسلام آن را تضمین کرده‌‎است.»
قرار است ۴۲ نمایندۀ افغانستان و طالبان در روزهای آینده دربارۀ چگونگی رسیدن به یک توافق صلح مذاکرات رسمی را آغاز کنند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
هیات مذاکره
قطر
نظرات بینندگان:

>>>   نعیم وردک خودش نمیداند که اساسات یک نظام اسلامی چیست.
اگر طالب نظام اسلامی را میدانست حد اقل در یک قریه پیاده میکرد.
برای طالب نظام اسلامی پیاده کردن حدود جزایی است مثل قطع دست دزد و دره زدن زانی و سنگسار زنای محصنه و از این قبیل گپ ها.
چیزیکه هیچ نمیدانند اقتصاد و فرهنگ و صنعت و تجارت و ادب و فرهنگ و اخلاق و اصول و تعلیم و تربیه و تکنولوژی معاصر و امثالهم است.
پاکستان به طالب گفته شما فقط خشونت کنید باقی کار ها را ما برایتان انجام میدهیم.
همسایه ما همان کشوری است که ما با آنها معاهده دیورند را امضا کردیم.
در بین ما و همان همسایه دیگر کشوری وجود ندارد.

>>>   خانم گیلانی حتما" کرونا گرفته و باید قرانطینه شود.
شاید هم بمیرد.
بود و نبودش تاثیری ندارد.
خاندان پیر بغدادی و حضرت هندوستانی همیشه در خدمت انگلیس بوده و هست.
این نه پت است و نه پنهان
جای شان .....باد.

>>>   چشم اشرف غنی را صدقه شوم که بهترین لست را تنظیم نموده است این هیات میتواند کار چند سال را کوتاه سازد چون هر سه طرف
هیات دولتی
هیات جنکی در جوکات و قلمرو دولت
هیات. جنکی طالبان
تمام افراد دست اول جنک هستند
جنکی چهل ساله
تنها همین مردم و نماینده کان کشور های خارجی حامی شان موجود اند
بسیار کاری عالی و خوب است
احمدی

>>>   بعد از مذاکرات وجلسه های متعدد بلاخره تصمیم نهای را خارجی ها میگیرند وان اشی را که قبلا طبخ نموده اند در خورد ملت وجهانیان خواهند داد گرچه همه اعضای اشتراک کننده درین کنفرانس ویا مجلس بصورت مستقیم ویا غیر مستقیم در گروخارجی ها اند هرچه را انها بگویند ویا دکته کنند ان را به فیصله خواهند رساندولی بانهم قطع نامه ای نهای را ممولین هردوجانب که اتفاقایکی است تهیه خواهند کردواینهای که با کش وفش ودریشیهای لکس وفیشنی ویا لنگی های ملون انجا جمع شده اند صرف ان ورق را از رو میخوانند وحیثیت لودیسپیکر را دارند واین نوع جلسه ها همیشه تصنعی ودست ساز بوده در نتیجه همچوکنفرانس بن اراده ای پمبیو وخلیل زاد برهمه غلبه دارد ومعلوم نیست که درین گردهم ای ها چه نیرنگ های مضمر میباشد وشاید شامل کمپاین های انتخاباتی انتخابات امریکا ویا اهداف مرموز دیگری را دنبال مینماید وشاید ظرف چند روز اینده همه میدانند کهدر زیر این کاسه کدامین نیم کاسه نهفته است
حاجی ولایت خان صافی از کاپیسا

>>>   باید در ترکیب هیت مذاکره کننده با طلبان انسان های با تجربه صادق و بی طرف می رفتند آنها همه شان به خا طر منافع خود به خا طر دارای های خود رفته اند شما را به خدا غنی یهودی مریض انسان است که این اشخاص را انتخاب کرده اند فقط در چشم مردم خاک انداختن است مردم ساده ما را بازی دادن است

>>>   هردو شان به دستور ای اس ای پاکستان جهت ناکام سازی پروسه صلح نه رفتند.
زلمی

>>>   گروه جنایت پیشه طالبان دم از حکومت اسلامی میزند اما متاسفانه که از حکومت اسلامی هیچگاهی تا کنون توضیح و تشریح نکرده که حکومت اسلامی انها چیست؟ و اگر حکومت اسلامی خواست طالبان همان امارت خود ساخته و بافته ای اس ای پاکستان زمان اشغال افغانتان توسط قوای نظامی پاکستان بزیر نام طالبان باشد کجا ان اسلامی بود و مطابقت به اسلام ناب واقعی داشت در راه عام بی موجب زن و مرد را به دره و قمچین زدن از جانب پولیس یخن کنده چرکین پیراهن تنبان خشتک کشال و خفه کردن مردم در بلند کردن حق و حقوق شان غلامی شان و دستور گیری شان از پاکستان غارت اموال افغانستان به پاکستان اداءچندین بار نماز در یک وقت بزور دره و قمچین و داخل کردن نها به مسجد ضرب و شتم بی موجب کسانی که پشتو سخن نمی گفتند یک قصه حقیقی بیادم امد یکتن از پشتون ها بالای خانه همسایه اش که فارسی زبان بود نسبت جنگ و جدال بین اطفال شان در کوچه حمله کرده بود و سر همسایه فارسی زبانش را شکسته بود این شخص با سر شکسته به حوزه پولیس محل شکایت از همسایه پشتونش کرده بود وقتیکه همسایه پشتون را به حوزه پولیس احضار به جلب پولیس حاضر کرده بودند امر پولیس با وصف تعرض بر خانه همسایه اش و شکستن سر مرد همسایه و چاری شدن خون از سر ان امرپولیس به مرد فارسی زبان گفتهبود البته به پشتو که تو ملامت هستی مرد فارسی زبان گفته بود که این تعرض کرده و سرم را در داخلخانه ام شکستانده که شما میبیند سر شکسته ام را در جواب امر پولیس گفته بود که خولی ته گوره له دی خاطر تو ملامت هستی اینست حکومت اسلامی خواست طالبان و ده ها جنایت و بی عدالتی دیگری هم است که از حوصله این شبکه خبری پر بیننده ممکن نیست .

ایمیل:
لطفا فارسی تایپ کنید. نوشتن آدرس ایمیل الزامی نیست
میتوانید نام و محل سکونت خود را همراه نظرتان برای چاپ ارسال نمایید
پربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است