تشکیلات حکومت فرسوده و نیاز به بازنگری دارد
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۵    ۱۳۹۹/۷/۸ کد خبر: 164974 منبع: پرینت

دکتر عبدالقیوم سجادی رییس کمیسیون امور عدلی و قضایی مجلس نمایندگان در نشست عمومی روز دوشنبه (7 میزان) با ارایه گزارشی تاکید کرد که آنان در سه ماه گذشته تشکیلات اساسی دولت به ویژه ایجاد، الغا و تعدیل ادارات دولتی توسط حکومت را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده‌اند که تشکیلات اساسی دولت کهنه و فرسوده است.

سجادی اضافه کرد که هرچند بر بنیاد مواد ششم و پنجاهم قانون اساسی دولت مکلف به ایجاد ادارات سالم و خدمتگذار می‌باشد و در ادارات موجود نیز اصلاحات انجام دهد؛ اما حکومت به اقدامات غیر قانونی در زمینه دست زده است.

بر بنیاد گفته‌های سجادی؛ ساختار ادارات حکومتی افغانستان و تشکیل آنها جداً به بازنگری و تجدید سازمان نیازمند است؛ چون این ساختار کهنه و فساد آلود جواب‌گوی نیازمندی‌های کنونی نمی‌باشد.
به گزارش آوا، او تاکید کرد که حکومت از مسیر قانونی وارد اقدام شود و هرچه عاجل طرح تشکیلات اساسی حکومت را به شورای ملی ارائه کند.

در این طرح تعداد وزارت ها طوری تعیین شود که همه ادارات مستقل زیر مجموعه وزارت‌ها قرار بگیرند و صلاحیت‎ها و وظایف ادارات به گونه توضیح شود که از ایجاد ادارات موازی و تداخل وظیفه‌ای ادارات جلوگیری به عمل آید.

سجادی علاوه کرد که کمیسیون عدلی و قضایی مجلس پیشنهاد می‌کند که تا زمانی طرح تشکیلات اساسی حکومت به شورا فرستاده نشده، حکومت نمی‌تواند اقدام به ایجاد، ادغام و یا تعدیل ادارات کند.

این کمیسیون همچنین پیشنهاد کرد که شورای ملی از تصویب بودجه برای اداراتی که طی فرامین تقنینی به صورت غیر قانونی ایجاد گردیده است جلوگیری نماید تا جلو اقدامات غیر قانونی حکومت گرفته شود.

در همین حال پیشنهادات کمیسیون امور عدلی و قضایی از سوی رییس مجلس نمایندگان در تالار عمومی مجلس به رای گذاشته شد که از 127 نماینده حاضر در مجلس تنها 8 نماینده با آن مخالفت کردند و این پیشنهادات با اکثریت آرای نمایندگان حاضر در مجلس به تصویب رسید.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
تشکیلات حکومت
فرسوده
نظرات بینندگان:

>>>   حکومت فرسوده و مغز حاکم گندیده.

>>>   هر روز اداره ساخته می شود ؟ این حکومت مانند حکومت های شب عروسی است که سابق در قراه و قصبات برای سرگرمی مهمانان که در محفل عروسی دعوت می شدند ایجاد می شد . هر روز اداره ایجاد می شود کمیسیون ایجاد می شود کمینه ایجاد می شود شورا ایجاد می شود اما کار و نتیجه معلوم نیست تعداد مشاورین از حساب خارج شده ریس جمهور خود نمیداند که چند صد مشاور دارد اینها همه سر در گمی و نا کار آمدی را نشان مید هد. گفته می شود که یکی از نزدیکان ریٌس جمهور برایش پیشنهاد کرده که ریصس صاحب تعداد جلسات شما آنقدر زیاد است که اعضای حکومت به کار های اصلی و اساسی خود نمیرسند ریٌس جمهور برایش گفته که جلسه کابینه را دعوت کنید تا تصمیم گرفته شود که تعداد جلسات را کم کنیم ؟؟؟؟


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است