اعتصاب گروهی در زندان پلچرخی کابل
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۲۶    ۱۳۹۹/۷/۱۳ کد خبر: 165038 منبع: پرینت

هزاران زندانی در بزرگترین زندان افغانستان؛ پلچرخی در اعتراض به "عدم تطبیق عادلانه فرمان‌های عفو ریاست جمهوری" اعتصاب غذا کردند.
یکی از مسوولان این زندان که نخواست نامش در گزارش درج شود، به بی‌بی‌سی گفت که ۳۸۰۰ نفر از زندانیان از چند روز به اینسو اعتصاب غذا کردند اما زندانیان شمار اعتصاب کنندگان را خیلی بیشتر از این می‌خوانند.
تصاویری که از اعتصاب کنندگان به بی‌بی‌سی رسیده، نشان می‌دهد که شماری از زندانیان لب‌های‌شان را با سیم دوختند و وضعیت عمومی خوبی ندارند.

یکی از نمایندگان اعتصاب کنندگان در تماس تلفنی به بی‌بی‌سی گفت: "هر کسی که حق و حقوقی دارد به حق خود برسد، ما کسی را داریم که دو سال از زمان پایان حبسش گذشته اما هنوز زندانی است. دو نفر هم مجرم داریم که یکی حالا خانه است و یکی هنوز زندان است. "
نماینده دیگری از آنها گفت: "کسانی را داریم که کهنسال هستند، هشتاد سال دارند. کسانی دیگری به نامشان رها شدند. به نام قرنطین پایوازی/ملاقاتی سر ما بند است. غذا اینقدر خراب است که برای خوردن انسان نیست حتی برای خوردن حیوان نیست. کجاست حقوق بشر که صدای ما را نمی‌شوند؟"

این اعتصاب کنندگان تاکید دارند که فرمان‌های عفو ریاست جمهوری شفاف عملی نمی‌شود و در آن فساد است.
اما مسوولین زندان می‌گویند کسانی که اعتصاب کردند اکثرا مرتکبین قتل، آدم ربایی و قاچاق مواد مخدر هستند که به اساس ماده ۳۵۰ قانون اجراات جزایی از فرامین عفو بهره‌مند نمی‌شوند.

فرهاد بیانی، سخنگوی اداره زندان‌های افغانستان می‌گوید که در تمام فرمان‌های عفو ریاست جمهوری این موضوع درج شده که محکومین به جرایم این ماده از این احکام مستثنی هستند و از مزایای آن مستفید نمی‌شوند.
او تاکید دارد که عملکرد این اداره کاملا مطابق قانون و شفاف است.

گفته شده که شماری از زندانیان در پلچرخی از دوازده روز به این سو و شماری دیگر از پنج روز به این سو اعتصاب غذا را آغاز کرده‌اند.
مقام‌های زندان می‌گویند با نمایندگان اعتصاب کنندگان در گفت‌وگو هستند تا به اعتراضات‌شان پایان دهند.
اما زندانیان هشدار داده‌اند این بار حتی اگر بمیرند تا رسیدن به خواست‌های‌شان دست از اعتصاب نمی‌کشند.

فرمان‌های عفو ریاست جمهوری
ریاست جمهوری افغانستان به مناسبت های مختلف فرمان‌های عفو را سالانه صادر می‌کند.
مقام‌های اداره زندان‌های افغانستان می‌گویند در سال جاری تاکنون یازده هزار نفر به اساس فرامین ریاست جمهوری عفو شده و رها شدند.

اعتصاب زندانیان پلچرخی درحالی صورت می‌گیرد که حکومت در سال جاری به دنبال روند صلح بیش از پنج هزار زندانی طالبان را نیز رها کرد که شماری از آنها "بسیار خطرناک" هم خوانده شدند. سختگیری دولت در رهایی شمار دیگر زندانیان با وجود این اقدام، انتقاداتی را به دنبال داشته است.
همچنین محمد اشرف غنی، برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، سال جاری فرمان رهایی بیش از ۲۲ هزار زندانی را در دو مرحله صادر کرد.

زندان‌های افغانستان با مشکلات زیادی روبرو هستند. این مشکلات بارها سبب اعتراضات گسترده زندانیان شده و اعتصاب غذایی آنها را در پی داشته است.
افزایش شمار زندانیان و محدودیت فضا برای نگهداری آنها، مرگ ده‌ها زندانی سالانه به دلیل بحران بهداشت زندان‌ها، عدم رسیدگی به موقع به پرونده شماری از زندانیان از مهمترین این مشکلات‌اند.

به اساس آمار اعلام شده از سوی ریاست زندان‌ها، تا پیش از صدور فرمان‌های عفو به خاطر کرونا در زندان‌های افغانستان حدود ۳۶ هزار نفر زندانی بودند.
بزرگترین زندان افغانستان، زندان پلچرخی با ظرفیت ۴هزار زندانی در سال ۱۹۷۳ ساخته شده اما به اساس آخرین آمار اعلام شده، اکنون بیش از ده هزار نفر زندانی در آن نگهداری می‌شوند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
زندان پلچرخی
اعتصاب
نظرات بینندگان:

>>>   هیچ مجرمی مجرم تر و بی شرف تر از طالب نیست.
۵۰۰۰ طالب بی شرف بی عزت بی ناموس قاتل را رها کردید ، پس از نگاه داری این دیگران چه سود.
همه را رها کنید ، که هم صرفه جویی شود و هم مساوات.
درب قضا و عدلیه را ببندید و پولیس را به قوای کار معرفی کنید تا وطن را بسازد.
ارگی های ....شرم تان باد.

>>>   اگر قاتل باشند دهن گه که ک... شان ره هم بدوزند نباید آزاد شوند. ولی در مورد دیگران تحقیق صورت بگیرد که به چه جرمی محبوس شدن همچنان قاضی و سارنوالان که رشوه می گیرند باید مورد پی گرد قرار بگیرند چون تعدادی زا بدون جرم بندی کرده اند
ازبک

>>>   سلام علیکم ممنون از بی بی سی که این خبر را پوشش می دهد من از زندان پلچرخی برای تان این واقعیت را می نویسم که مدد نو ماه میشه که بی گناهی زندانی استم کارگرهای سی سال قید آزاد شد ولی من که شاهدانه داشتم در زندان هستم چوب در افغانستان کسی را نمی شناسم
مهاجر در ایران هستم


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است