تغییر رژیم حتمی است
در موافقتنامه آمریکا با طالبان، تغییر رژیم گنجانده شده و آتش بس دایمی و فراگیر به توافق بر سر یک حکومت اسلامی جدید، گره زده شده است و چندین بار اسم امارت اسلامی در آن گنجانده شده 
تاریخ انتشار:   ۲۳:۵۸    ۱۳۹۹/۷/۱۷ کد خبر: 165077 منبع: پرینت

به وضعیت امروز ما نگاه کنید؛ در یک طرف میز مذاکرات صلح، یک گروه شورشی قرار دارد که هیچ چیز مهمی برای ما و کشور ما در جهان امروز ندارد و در طرف دیگر میز، تمامی نیروهای ضد طالب، از دولت گرفته تا گروه های بزرگ قومی، زنان و... یعنی طالب به تنهایی در یک طرف، و بقیه همه در طرف دیگر. یعنی وزن طالبان در این مذاکرات، برابر است با وزن همه ما.

قبل از آغاز مذاکرات طالبان با امریکایی ها، فرماندهان طالبان بارها از خستگی از جنگ گفته بودند، و به شهادت خیلی ها، بارها برای صلح با نمایندگان دولت تماس گرفته بودند. اما بعد از مذاکرات و توافق شان با امریکایی ها، یک باره همه چیز تغییر کرد. اینک طالبان عملا خواهان زیر و رو کردن خیلی چیزها هستند، و بدون تعارف از پیروزی کامل و عفو دیگران سخن می گویند. چرا؟

امریکایی ها با پاکستان به درک مشترکی رسیدند، و بعد اختیار مذاکره و سازش با طالبان را به آقای خلیلزاد دادند. ایشان، در دوران حاکمیت طالبان بر کابل و قبل از آن، برای آنها در امریکا لابی می کردند و می گفتند که آنها یک گروه تندرو ضد امریکا مثل ملاهای ایران نیستند. همین آدم به نمایندگی از امریکا با طالبان موافقتنامه امضا کرد و در آن حتی یک بار نامی از جمهوری اسلامی افغانستان نیاورد، اما چندین بار اسم امارت اسلامی افغانستان را در آن گنجاند. در این موافقتنامه به طالبان، حیثیت و اعتبار یک دولت را داد، و دولت افغانستان را کاملا و به صورت بسیار تحقیر آمیز نادیده گرفت و به حاشیه راند.

در این موافقتنامه، تغییر رژیم گنجانده شده است و آتش بس دایمی و فراگیر به توافق بر سر یک حکومت اسلامی جدید، گره زده شده است. تازه، ما از بخش های پنهان این موافقتنامه، چیزی نمی دانیم. باید چیزی مهمی باشد که پنهان می کنند. این موافقتنامه و محتویات آن به طالبان، امید، غرور، حمایت بیشتر، و انرژی تازه بخشید، و آنها را عمیقا دچار توهم کرد. اینک، آنها خود را برنده می دانند، و روایت جدید شان را در اطراف این واقعیت، دارند خلق می کنند.
این نتیجه امید بستن و تکیه بر بیگانه است.

عبدالله وطندار


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
تغییر رژیم
امارت اسلامی
نظرات بینندگان:

>>>   وقتی امریکا گریخت معاهده اش با طالبان هم باطل میشود.
ما قبول نداریم.
طالبان بروند دروازه قصر سفید و پیاده شدن معاهده را گدایی کنند.

>>>   اقای وطندار!
ازسابق میگفتندکه سیاست دوست ودشمن دایمی ندارند.جزافغنهای باشهامت که همیشه روی بکسک جیبی شان معامله میکنند،دیگران صرف براساس منافع ملی شان میسنجندوعمل میکنند.
عاقل

>>>   آمریکا و پاکستان و عرب ها دوباره زاده خودرا رویی کار میآورد جون آمریکا و پاکستان اینو میداند که طالب کاری جز ظلم ادم کوشی و خراب کاری وطن فروشی به اسم قرآن بلد نیستند .آمریکا و پاکستان خا هان افغانستان بی سواد و فقیر است تابتوانند ازین طریق به غارت کردن معدن های افغانستان به راحتی دست رسی پیدا کنند. و معدن های افغا‌نستان بین آمریکا و پاکستان تقسیم شده که این بازی صلح
را درپیش گرفتند.تا کسانیکه مخالف آمریکا و پاکستان است توسط طالب جنایت کار حزف کنند.
امیری

>>>   اقای خلیل زاد آگاه باش که انشاءلله
ترامپ ناکام است و خدمات نا جوان مردانه ای تو به زاد گاهت ک به او انجام میدهی
و امید ارتقایت در امریکا بر باد است
نوابی

>>>   امریکا ... های نکتاهی دار دزد قومپرست و مفسد را با ....های ریشدار جاهل و عقبگرا تبدیل میکند تا همان اهدافش را که گروه اولی پیش برده نتوانست گروه دومی بپیش ببرد۰ استراتیژی امریکا مثل سابق پا برجاست فقط تاکتیک او تغییر میخورد۰

>>>   اصطلاح الیگارشی را به‌طور ساده برای تبیین نوعی نظام سیاسی به‌کار می‌برند که در آن گروهی کم‌شمار با روش‌های غیردموکراتیک حکومت می‌کنند و به تأمین هرچه بیشتر منافع خود می‌اندیشند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است