امرالله صالح "ايشجي" ثاني
 
تاریخ انتشار:   ۰۱:۴۳    ۱۳۹۹/۷/۱۸ کد خبر: 165081 منبع: پرینت

ايشجي ازبيك با حراج گذاشتن... خود در برابر نيروهاي اشغالگر، سياسيون، قشر تحصیل کرده و عام مردم خواست، بزعم خود خواست حریفش دوستم را از صحنه سیاسی نظامی حذف و خود را جایگزین رهبری قوم باعزت ازبک اعلام نماید، اما او نمیدانست با پرداخت چه قیمت و تاوانی؟
بدون شک این به حراج گذاشتن تصمیم شخص «ایشجی» نبود، اراده سیاست گذاران داخلی و حامیان اشغالگر شان بود که از موجودیت جنرال دوستم در نظام بعنوان معاون اول حراس و دلهره داشتند و خواستند با این نقشه کشی اورا در میان مردم افغانستان بخصوص قوم با عزت ازبیک شخصیت کشی نمایند در حالیکه شمشیر او را بران تر در برابر ایشجی نسبت به گذشته ساختند بدون اینکه ایشجی جزیی ترین نفعی را جز سرافگندگی کسب کرده باشد.

نتیجه این سناریو به نفع دولتمردان پشتون تمام شد، جنرال دوستم را به زور باداران خارجی شان برای مدتی به ترکیه تبعید نمودند و پست معاونیت اول را بحالت تعلیق در آوردند و خود به عملی ساختن پلان های قومی و شئونیستی شان با قوت تمام ادامه دادند. سرانجام جنرال دوستم پیروز میدان شد و نقشه پردازانیکه او را میخواستند محاکمه کنند به او رتبه «مارشالی» دادند و چندین وزارت و پست های بلند دولتی را در اختیار طرفدارانش سپردند که متاسفاسانه «ایشجی» را غرض مداوا حتی به خارج از کشور نفرستادند! این است استفاده جویی قومی سیاست گذاران پشتون افغانستان و در راس اشغالگران حامی آنها!!!

موضوع محوری بحث اینجا، امرالله صالح یا «ایشجی ثانی» قوم سرافراز تاجیک است. پشتون ها در افغانستان در پهنای تاریخ بیشتر از دو سده شان که زمام افغانستان را به حمایت استعمار گران معین در اختیار دارند با عملی نمودن این قبیل شیوه ها حکمروایی خودرو درین قلمرو و جغرافیای فعلی بنام افغانستان به پیش میبرند.

انتساب امرالله صالح به اشاره مستقیم خارجی ها بالای غنی احمدزی تحمیل شده ورنه صالح قبل از آن یکی از منتقدین سرسخت و بلامنازعه اشرف غنی و تیمش بشمار میرفت و اصطلاح «نکتایی داران باد اورده و بدون ریشه» از حرف های بجامانده او است که علیه غنی و دارو دسته آش در تظاهرات استفاده میبرد.

سیاست گذاران پشتون و حامیان برونمرزی شان، در عملی سازی پروژه های قومی و ضدملی در افغانستان نیاز به کسانی از اقوام دیگر کشور دارند که نه تنها بلی گو باشند بلکه، آنچه میخواهند را توسط اینگونه اشخاص در ساحات تحت نفوذ قومی و تباری شان عملی نمایند.

نیرو های جهاد و مقاومت مرتبط به هر قوم و قبیله بزرگترین سد در برابر بیعدالتی های سیاست گذاران دولتی محسوس می‌شوند و حضور فعال دارند و به نحوی از انحا مانع عملی سازی پلان های شان میشوند. استعمارگران خارجی و گردانندگان نظام قومی «پشتونیزم» با راه اندازی نقشه هایی چون تطمیع، حذف فزیکی، آوردن فشار و دستگیری سران آنها، خواستند تا این صداهای رسای عدالت خواهی را خاموش کنند و در خاموشی آنها از نیروی خودی شان با اجیر سازی بعضی از شخصیت ها استفاده برند.

همه میدانند که شخصیت های بزرگ جهاد و مقامت چون استاد ربانی شهید، احمد شاه مسعود شهید و صدها و هزاران چهره های تابناک دیگر را با این پروژه های بزدلانه از سر راه خود برداشتند. بی خبر از اینکه آنها هرکدام شان صاحب یک مکتب فکری بودند و امروز پیروان شان چند برابر نیرومندتر از دیروز شده است.

صالح«ایشجی ثانی» با انتسابش در پست معاونیت اول به خارجی ها و گماشته های داخلی شان وعده سپرده که پلان های آنها را مطابق میل و دلخواه شان عملی خواهد کرد.
در اولین پلان «ایشجی ثانی» به دستگیری عبدالحمید خراسانی اقدام و با استفاده از صلاحیت دولتی اش او را به حبس کشاند که سر انجام با فشار های پیهم مردم رها گردید.
پلان دوم آن دستگیری جنرال دین محمد جرات بود که چندین بار اقدامش برای دستگیری او بی نتیجه و به موفقیت نیانجامید.

اقدام دیگر آن بالای کرام الدین کرام بود که با استفاده از نیروی کماندو و نیروهای زمینی نیمه شب هنگام خواست اورا دستگیر و کام باداران داخلی و خارجی اش را شیرین نماید که خوشبختانه موفق نشد. ناکامی او در پنجشیر سبب شده است که خارجی‌های حامی تیم پشتونیزم دولتی همگام با زمامداران دولتی پنجشیر هراس، پلان خطرناک دیگری را طراحی کرده اند تا با نا امن سازی پنجشیر اقدام به استقرار نیروی نظامی در آنجا نمایند. که اقداما تاخیر دو بار حمله طالبان به این دره شامل همین همین پروژه «برهم زنی امنیت پنجشیر» است که قصدا از طریق دولت و حامیان خارجی شان به راه افتاده است.

ممکن است این حملات تا زمانی ادامه یابد که مردم پنجشیر از مقامات دولتی بخواهند تا نیروهای حافظ به آن دره گسیل شود. من مطمئن هستم که احمد جوان و تحصیل یافته «مسعود ثانی» از همچو پلان های شوم مطلع خواهند بود و آنها را به همیاری قوماندانها و مجاهدین کاملا تحت نظر و خنثی خواهند نمود ولکه ننگین و شرم آور را بر جبین صالح «غلام بچه دربار» و «ایشجی ثانی» حک خواهند ساخت. انشاءالله.

امرالله صالح«ایشجی ثانی» میخواهد در قدم اول از کسانی چون عبدالحمید خراسانی، جنرال دین محمد جرات، کرام الدین کرام و... عقده گشایی کند که از آنها در آوان بی سرسرنوشتی درد کشیده بود، دردی به بسان «ایشجی» از جنرال دوستم، اما سنگین تر و عمیقتراز آن.

سروش


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امرالله صالح
ايشجي ثاني
نظرات بینندگان:

>>>   ملت مقاوم و بیدار و همیشه در سنگر
پنجشیر چون دژ مقاوم و پناه گاه مطمئن دلیر مردان سلحشور برای همیشه سنگر سنگر داران جهاد و مقاومت بوده و خواهد بود.

>>>   غنی ده گیر ملاه ها داده اش.
بدخشان

>>>   اینهایکه نامبری. خراسانی و کرام طفل هستند درست مانند قانونی و منصور که یکی با دو میل کلاشینکوف خود را مانند شوی شار مطرح میسازد و دیگر چندان کاری نکرده است. به برادران 5 شیری بگوید اگر شما تنها شوید دیگر کسی در مجلس اجازه داخل شدن برایتان نخواهد داد. امرزو پروانی دربه در شده از دست شما شد. تخاری جنرال ندارد از دست شما است. بدخشانی در هلمند و قندهار قتل میشود از دست شما است. در بلخ امنیت نیست از دست شما است. کندز در آتش می سوزد از دست شما است. دلیل اش فقد قدرت است و بس. موتر زره.بادیگارد.لپ و چب ولو که برای یک ساعت باشد. قوماندانان سمت شمال را شما کشتید. در قتل استاد ربانی.جنرال داود.سعید خیلی.احمد شاه مسعود.بهادر مدافع. وصدها فرمانده نامدار دیگر شما دست داشتید و خودتان هنوز زنده هستین. خلاصه کلام تاجیک.ازبک و هزاره برای تان میگویم اگر این ها را تنها نمایند دلتان را از زندگی سیاه می کنند
ازبک

>>>   امرالله صالح بچه است هیچگا ه کار عاقلانه انجام داده نمیتواندو بس.

>>>   امرالله صالح خودش را شرافت پروانی جور کرده بی خریطه فیر میکند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است