جهش دوباره کرونا در هرات
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۳۴    ۱۳۹۹/۷/۱۹ کد خبر: 165092 منبع: پرینت

پس از هفته‌‎ها، شیوع ویروس کرونا دوباره سیر صعودی به‌خود گرفته‌است و تنها در ولایت هرات، از میان ۲۷۰ نمونۀ مشکوک کرونا ۱۲۰نمونۀ آن مثبت تشخیص شده‌است.
این آمار اما مربوط به ۴۸ ساعت گذشته‌است. اما در کابل در ۲۴ ساعت گذشته ۷۷ رویداد تازه مثبت ویروس کرونا ثبت شده‌است.
به گزارش طلوع، شمار مبتلایان به بیماری کووید نزده در ۴۸ ساعت گذشته در هرات برابر است با شمار مبتلایان در پنج روز پیش از آن.

ظاهرأ به‌نظر می‌رسد که موج دوم کرونا در راه است. اما چگونگی هزینه شدن کمک‌های جهانی و بودجۀ حکومت برای مبارزه با ویروس کرونا با شک و تردیدهایی روبرو است.

رییس دیدبان شفافیت می‌گوید که حکومت دربارۀ چگونگی هزینه شدن این پول‌ها پاسخگو نیست.
اکرام افضلی گفت: «حکومت افغانستان در رابطه به مصرف بودجه کرونا حسابده نبوده‌است و در بسیاری موارد که ما اطلاعات خواستیم یا اطلاعات را به دسترس ما قرار ندادند و یا اطلاعات ناتکمیل داده‌اند.»

در همین حال، نمایندۀ برنامۀ توسعه‌ای سازمان ملل متحد برای افغانستان می‌گوید که مبارزه حکومت با فساد اداری و بهبود حکومت‌داری در مبارزه موثر با ویروس کرونا مهم اند.
وزارت مالیه می‌گوید نهادهایی که در بخش مبارزه با ویروس کرونا کار می‌کنند هنوز گزارش‌های نهایی شان را دربارۀ چگونگی هزینه کردن بودجه‌های شان به این وزارت نفرستاده‌اند.

شمروزخان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه گفت: «مجموع پول جامعۀ جهانی و بودجۀ حکومت افغانستان برای مبارزه با ویروس کرونا حدود ۱۹.۸میلیارد افغانی بوده‌است.»
محمد هدایت، مشاور رسانه‌یی معاون دوم رییس‌جمهور نیز بیان داشت: «این تعهد باقی است که در برابر کمک‌ها و مصرف کمک‌های جامعه جهانی و بودجه کرونا پاسخ‌گو و حسابده باشیم.»

در همین حال، دادستانی اعلام کرد که برخی از پرونده‌های اتهام فساد بر مقام‌های پیشین و برحال وزارت صحت عامه و شماری از رییسان شفاخانه‌ها در ولایت‌‎ها بررسی شده‌اند.
جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی بیان داشت: «قضیه مربوط چهار ولایت تحقیقاتش از سوی دادستانی صورت گرفته و همکاران ما در آستانه جمع‌بندی و تصمیم‌گیری دربارۀ این قضیه هستند.»

ادارۀ عالی بازرس به روز سوم ماه سنبله شماری از مقام‌های کلیدی وزارت صحت‌عامه را به‌شمول وزیر پیشین این وزارت، به اتهام حیف و میل پول مبارزه با ویروس کرونا به دادستانی معرفی کرد.
نهادهای ناظر بر مبارزه حکومت با فساد این اقدام را نمادین و دستاوردسازی در بخش مبارزه با فساد برای نشست جینوا خوانده‌اند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کرونا
هرات
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است