جایزه صلح نوبل، جایزه بی اعتبار شده است
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۹    ۱۳۹۹/۷/۱۹ کد خبر: 165098 منبع: پرینت

دونالد ترامپ و فوزیه کوفی در جمله ۳۱۸ کاندید (۲۱۱ شخص، ۱۰۷ بنیاد) امسال جایزه صلح نوبل اند که مآیوس شدند. کاندیدهایی جایزه صلح نوبل کسانی اند که یک مقام رسمی (سیاسی یا علمی) آنرا پیشنهاد کند. بطور مثال کافی است یک یا دو وکیل پارلمان افغانستان بی بی گل را برای جایزه صلح سال بعد پیشنهاد کند. از میان کاندیدها جدی ترین آنها را کمیته نوبل لیست میکند و سپس به مطالعه دوسیه آنها میپردازد و سرانجام یکی را انتخاب میکنند. ولی انتخاب به سادگی نیست. در اغلب موارد مواضع و منافع ژیوپلیتیک در انتخاب سهم دارد.

در سال ۲۰۱۱ سیما سمر، رییس کمیسیون حقوق بشر، برای سومین بار متوالی کاندید بود. در پایان وی در میان ۵ نفر آخر از پیشتازان نوبل صلح بود. در ۲۴ ساعت اخیر وی برای گرفتن این جایزه با معترض چینایی لی زاو باو در رقابت بود. یادم میآید که روزنامه فرانسوی با من در مورد خانم سمر مصاحبه نموده بود که بعد از اعلان رسمی جایزه نوبل به او آنرا انتشار بدهد. اما، اما منافع ژیوپلیتیک و فشار روی چین موجب شد که در لحظه آخر لی زاو باو برنده اعلان شود.

کم نیستند کسانی که به هیچ وجه شایستگی جایزه نوبل صلح را ندارند. ما از زمانی که نلسون ماندلا بخاطر ایجاد صلح در افریقای جنوبی از طریق مبارزه مسالمت آمیز پیروزمندانه علیه نژاد پرستی و همزیستی میان سیاهان و سفید پوستان برنده نوبل صلح بود کمتر کسی را میبینیم که واقعآ شایسته این عنوان باشد.

بارک اوباما در اوج جنگ در افغانستان و عراق که امریکا پیش میبرد در سال ۲۰۰۹، یا قبل از آن اونگ سون ساتی که ژنوساید مسلمانان روهینگای برمنی را حمایت کرد و یا ملاله در سال ۲۰۱۴ برای ضدیت با طالبان پاکستان و ... همه ماهیت سیاسی دارند.

در سالهای اخیر کمیته نوبل خواست تا حدی چهره نامطلوب خود را ترمیم کند و بیشتر به بنیاد ها و سازمانهای بین المللی روی آورد. ولی بازهم در حالیکه همه منتظر سازمان جهانی صحت همراه با خانم اعلا صلاح، چهره محبوب تظاهرات سودان که منجر به نابودی رژیم اسلام گرا شد، بودند. سازمان جهانی غذا را انتخاب کردند که "نه سیخ بسوزد نه کباب". هم یک سازمان وابسته به ملل متحد است و هم مورد غضب امریکا مانند سازمان جهانی صحت نیست.

داکتر کریم پاکزاد


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
جایزه نوبل
اعتبار
نظرات بینندگان:

>>>   این تقلب کاری های برای جایزه نوبل تنها در ساحه سیاسی، ادبی (بمفهوم دیگر ادبی سیاسی)، صلح و.....نیست بلکه در عرصه هایی تکنالوژی وساینس هم صورت میگیرد. یعنی حالا انتخاب کاندیدان و برنده گان این جایزه هم سیاسی شده است. ایرانی هایی ضد دولت ایران شانس بیشتر برای دریافت این جایزه دارند زیرا امریکا جان می خواهد.
به همه ساینس دان ها و دست اندر کاران تکنالوژی لیتیم باطری معلوم است که خدمات و بازیافت هایی "میشل آرماند" از کشور فرانسه در ساحه این تکنالوژی غیر قابل انکار است مگر با تاسف برنده آن "ستانلی وایتینگهم" از امریکا اعلام شد. من در سال ۲۰۱۲ در کنفرانس لیتیم باطری در کوریای جنوبی اشتراک داشتم و بگوش خود شنیدم که "ستانلی" عدم باورش را به لیتیم باطری اعلام کرد و بجایی آن سودیم باطری را جاگزین بهتری معرفی کرد.
بیجا نیست که "ژان پل سارتر" نویسنده و فیلسوف فرانسوی در سال ۱۹۶۴ از قبولی این جایزه خود داری کرد، زیرا بزرگی او درین جایزه کوچک ارستوکراتیک نمی گنجید.
آزاده

>>>   دونالد ترامپ با وجودی که از توطئه ویروس کرونا سؤ استفاده کرده است و سه تریلیون دالر بودجه تحت نام حمایت از بخش های اقتصادی از دولت گرفته است و یک ونیم تریلیون دالر دیگر نیز بعد از انتخابات بودجه خواهد گرفت و معلومدار ازین پول ها خورد و برد و سؤ استفاده میشود،اما میداند که این یک توطئه مشترک چین و یک تعداد کشور های دیگر ،بشمول کشور های اروپایی است که بودجه های بزرگ را میگیرند و خورد و برد و سؤ استفاده میکنند، با اداره صحت ملل متحد است.
این ویروس فقط یک پروپاگند است.
همین حالا که شما روزانه شاید سی ویا چهل نفر مبتلا به ویروس کرونا دارید و هر روز در ستدیوم ورزشی هزاران نفر تماشای فتبال میکنید،در اروپا در بعضی کشور ها روزانه ده تا پانزده هرار مبتلا به ویروس کرونا قلم داد میکنند و تماشاچیان در مسابقات سپورتی وجود ندارد و محافل از بیست نفر زیاد تر اجازه ندارند.
در مجموع ادارات ملل متحد نیز کاملاً از سؤ استفاده از بودجه های تخصیص داده شده مبرا نیستند و در هر ارگان آن سؤ استفاده وجود دارد.
اما با وجود آنهم ازین که در شرایط فعلی با موجودیت تقریباً هشت ملیارد نفوس در روی کره زمین،مردم از گرسنگی نمی میرند،یک دست آورد اداره کمک های غذایی ملل متحد است.

>>>   در غرب معمول است هر مسلمان بنامى كه در كشور هاى اسلامى و غرب از حقوق زن ( فحشأ ، رقاصه گرى ، لباس برهنه پوشيدن و غيره ....) ، بر عليه اسلام قران و علماى دين و غيره موضوعاتى كه در اسلام منع است حرف زد و بر ضد أن مبارزه نمود انواع جايزه ها به وى تقديم مى نمايند و به القاب مختلف انها را تقدير مى نمايند . مثل همين كوفى كه اصلأ يك و .....است و در اصل مولى هم نيست و هيچ كاره مى باشد .

>>>   عجب !
در اول قرن بيستم آنتوان چخوف نويسنده بزرگ روس بيش از هر كس ديگر لياقت دريافت جايزه نوبل را داشت اما به دليل خصومت سياسى ميان دولت سويدن و روسيه ، انجمن نوبل بدون عذاب وجدان حق چخوف را به كس ديگر داد. شايد اگر جايزه به خانم سيما سمر ميرسيد تا اين حد بى اعتبار نميشد. اگر به خانم فوزيه كوفى هم نرسد آيا روشنفكران تاجيك هم تا اين حد آكادمى نوبل را بى اعتبار و بى حيثيت خواهند كرد ؟

>>>   وقتی که کوفی هیچ کاره است پس والده صاحبه محترمه شما باید کدام کاره یی باشد که کاندید جایزه صلح شود.
فهم ناقص از اسلام داعش و طالب و القاعده و حزب تحریر میزاید.

>>>   مانند رتبه های جنرالی درافغانستان همینطور ریشخندی شده

>>>   در غرب معمول است ....
اگر واقعا اینطور می بود حالا باید گلبدین ملاعمر ملا غیبت الله وسران جهادی افغانستان همه چندین جایزه نوبل وانولاع مکافات دیگر اخذ می کردند چون اینها از همه بیشتر اسلام را دین کشت و کشتار خشونت وتحجر وتاریک بین برای مردم وجهان معرفی کرده اند وبه همکین دلیل نفرت زیاد دراذهان جهاننیان تولید کرده اند ،

>>>   به نظر دهنده بی نمره پلیت هفتم!
بدون شک این جانیان جایزه نوبل را دریافت میکردند مگر از بخت بد شان "جایزه نوبل" تا هنوز برای "آدم کشی" و "تروریزم" تخصیص داده نشده همینکه بوجود آمد اول مادران تروریزم یعنی خاندان سعودی و بعد قاتلان حرفوی وهابی شان دریافت میکنند.
آزاده


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است