ماجرای قاچاق ده کودک از بدخشان به پاکستان
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۱۲    ۱۳۹۹/۷/۲۰ کد خبر: 165100 منبع: پرینت

عبدالحمید جلیلی نماینده قنسولگری افغانستان که در جلسه دادگاه حضور داشت، به خبرنگاران گفت که کودکان از ولایت بدخشان افغانستان اند.
آقای جلیلی گفته است که این ده کودک به آکورا ختک توسط طالبان برای جذب در مدرسه های پاکستان قاچاق شده بودند.
وقار احمد ست، رییس دادگاه عالی پیشاور به قنسولگری افغانستان در این شهر دستور داده است این کودکان را به طور مصون به والدین شان تسلیم کنند.
این دادگاه به مقام های پاکستانی نیز دستور داده است تا در این زمینه تحقیقات انجام داده و یافته های شان را با دادگاه ارایه کنند.
پولیس به دادگاه گفته است که این کودکان از ولایت بدخشان بدون اسناد به پاکستان قاچاق شده اند و در مدرسه ای در شهر آکورا ختک در نوشیرا جذب شده بودند.

به گزارش آوا، روزنامه داون پاکستانی گزارش کرده است که یک افغان دارنده کارت مهاجرت درخواستی ای به حکومت داده و مدعی است از خانواده این کودکان است.
بر اساس گزارش این کودکان را او به پاکستان آورده و ادعا کرده است که این کودکان از سوی مدرسه ای در ختک برده شده و به او اجازه دیدن این کودکان را نیز نمی‌داده است.
پولیس به دادگاه گفته است که این کودکان به طور غیرقانونی به پاکستان آورده شده اند و هیچ سند معتبری ندارند، متقاضی نیز نمی تواند توضیح دهد که چگونه توانسته کودکان را به پاکستان وارد کند.

دادگاه عالی پشاور نیز به پولیس دستور بازداشت این فرد را داده و خواستار تحقیقات همه جانبه شده است.
زمانی که از شخص پرسیده شد چرا این کودکان – که همه ده سال و زیر ده سال اند – را به پاکستان آورده است، پاسخ داده که آن ها را برای فراگیری علوم دینی آورده است.
به هیات قضایی نیز گفته شده است که این کودکان به زنان پشتو و یا اردو بلدیت نداشته اند؛ از این رو برای آنان مترجم آورده شده بوده است.
مترجم نیز به دادگاه گفته است: “به نظر می‌رسد که تمام این کودکان ذهن شویی شده اند، آنان هر سوال را با هم پاسخ داده اند.”

دادگاه مقام های پاکستانی را نیز زیر سوال برده که چگونه از قاچاق این کودکان نهادهای کشفی آگاه نشده اند.
قاضی ست پرسید: “کودکان را از افغانستان به اینجا آورده اند و هیچ کس از این موضوع اطلاع ندارد. نهادهای کشفی چه کاری می‌کنند؟”
دادگاه همچنین به پولیس دستور داده است که کارمندان این مدرسه را نیز بازداشت کرده و از وجود سایر کودکان افغان در آن مرکز و یا سایر افراد نیز مطمین شدند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
قاچاق کودک
به پاکستان
نظرات بینندگان:

>>>   اين كدام كار جديد نيست ، شرائط زندگي و تعليم براي اطفال در اكثر مناطق بدخشان بسيار سخت و دشوار بود و است، و مردم اطفال شان را به مدارس ديني پاكستان ميفرستاند كه هم درس بخوانند و هم در مدارس زندگي نمايند، كه مولوي صاحب شهيد داكتر اياز نيازي هم در مدارس پاكستان و اكوره ختك درس خوانده بود، و از همان لحاظ به زبان پشتو تسلط داشت.

>>>   از طالبان غیر جنایت و اعمال ضد انسانی چه چیز را میتوان توقع داشت .؟ این ها از انسانیت بی بهره اند .

>>>   هرفامیل دوازده الی پانرده طفل تولد می کند روزی اشرا خدامیدهد و وزنش را زمین برمیدارد!!
وقتی روزی اشرا خدامیدهد چرا برای پاکستانی ها می فرستید؟؟
این فرهنگ پنجهزار ستاله ماست خداکند غربی این فرهنگ عالی افغانی مارا از بین نبرند!!
آنقدرپاکستانی هابرای ما مرغ نمی فرستند که افغانها صرف برای اینکه مدارس ترورست پرور پاکستانی برای اینها دال بدهند اطفال خودرا می فرستند
اطفال اینهابرابر چوچه یک مرغ هم نزد شان ارزرش ندارد
روزی اش را پاکستان میدهد وزنش را داغش می بردارد!

>>>   تا وقتی که جهل و نادانی مردم بیچاره ما را احاطه کرده باشد چنین وقایع از بین نخواهد رفت یک مرد نادار اگر سواد و دانش داشته باشد چرا ده تا چارده اولاد پیدا کند و از اعاشه و نفقه انها برآمده نتواند و اطفال خورد سن خودرا یا به دست ملا و طالب مفعول بسپارد و یا شاگرد سماوارچی بسازد تا از آن ها استفاده غیر اخلاقی صورت بگیرد.برای از بین بردن چنین فجایع اول باید کنترول ازدیاد اطفال در خاندانهای بی بضاعت انجام شود تا والدین برای سیر کردن شکم اطفال خورد سن خود آنها را بدست اشخاص مغرض نسپارند.
نوابی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است