ربانی: با پروسه‌ صلح نباید پروژه‌ا‌ی برخورد شود
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۲۶    ۱۳۹۹/۷/۲۰ کد خبر: 165102 منبع: پرینت

صلاح الدین ربانی که روز جمعه (18 میزان)، در مراسم نهمین سالگرد ترور برهان‌الدین ربانی رییس پیشین شورای صلح در بدخشان صحبت می‌کرد، گفت که برخورد پروژه‌ای با پروسه‌ی صلح، نبود یک چارچوب کلان و همه‌شمول ملی، ثمره اش رسیدن به بن‌بست و خلق بی‌اعتمادی بیشتر نسبت به آینده‌ی صلح‌آمیز در افغانستان است.
به گزارش صبح کابل، صلاح‌الدین ربانی، رییس حزب جمعیت اسلامی افغانستان، تاکید کرده است که با روند فعلی گفتگوهای صلح افغانستان، نباید به صورت پروژه‌‌ای برخورد شود.

آقای ربانی، تاکید کرد که صلح عادلانه و پایدار در افغانستان، تنها با حضور و مشارکت معنادار جوانب اصلی منازعه و همه نیروهای مردمی در یک چارچوب کلان و همه‌شمول ملی، امکان‌پذیر است.
او گفت که پس از سال‌ها جنگ و خون‌ریزی، اکنون روزنه‌ی کوچکی برای پایان‌دادان مسالمت‌آمیز منازعه در افغانستان ایجاد شده که امیدوارکننده است و جمعیت اسلامی افغانستان نیز، به پروسه‌ی صلح کنونی از همین چشم‌انداز می‌بیند.

به گفته‌ی ربانی، تنها در چارچوب پروسه‌ی کلان و همه‌شمول ملی است که می‌توانیم به بررسی و شناسایی ریشه‌های اصلی جنگ داخلی و خارجی و هم‌چنان در مودر پسا‌صلح افغانستان، کار و گفتگو کنیم.
رییس حزب جمعیت، گفت: «به همین دلیل خواستار صلح جدی، عادلانه و پایدار در کشور هستیم؛ زیرا در صورت تداوم جنگ، همان‌گونه که در گذشته هزینه‌های بزرگی پرداخته ایم، در آینده نیز هزینه‌های سنگین را پرداخت خواهیم کرد.»

آقای ربانی، در حالی این سخنان را مطرح می‌کند که مراسم گشایش گفتگوهای صلح افغانستان، روز شنبه (۲۲ سنبله)، در دوحه، پایتخت قطر برگزار شده است؛ اما تا هنوز که نزدیک به چهار هفته از گشایش گفتگوهای صلح در قطر می‌گذرد، هیات‌های دو طرف به دلیل دو مورد اختلافی، نتوانسته اند، گفتگوهای اصلی را آغاز کنند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ربانی
صلح
نظرات بینندگان:

>>>   گفتگو های صلح تا انتخابات امریکا ادامه دارد و بعد متوقف میشود.
طالبان موجود در قطر همه ممنوعالخروج خواهند شد.
ملا هیبت سر به نیست میشود و ملا برادر در یک حادثه کشته میشود.

>>>   اولا که سالروزشهادت استاد بزرگوار را بجناب محترم صلاح الدین ربانی وسایر اعضای فامیل آن بزرگ مرد تسلیت عرض داشته واز خداوند بزرگ برای روح استاد بزرگوار طلب آمرزش میخوام .
وبعد استاد بزرگوار در زندگی پر بارشان همچو یگ پدر بزگواربا مردم بودند واز هیچ جانفشانی دراه آزادی وآزادگی مردمش دریغ نورزیدند ،راه ورسم استاد از آغاز مبارزات انسانی شان تا شهادت وبه حق تسلیم شدن شان صادقانه وبدون تبعیض در بین ملت افغانستان


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است