با هیات طالبان در دوحه روی زمین نشستیم و حرف زدیم
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۴۲    ۱۳۹۹/۷/۲۰ کد خبر: 165106 منبع: پرینت

در حاشیه دیدار اخیر اشرف غنی از دوحه، گروهی از مدیران رسانه‌ها و خبرنگاران ارشد رسانه‌های داخلی و خارجی با گروهی از اعضای هیات طالبان در دوحه دیدار کردیم که در شبکه‌های اجتماعی توجه کاربران زیادی را جلب کرد.

قطر در چند سال گذشته به دلیل گره خوردن آینده سیاسی افغانستان به مذاکرات صلح جاری در دوحه، در محور توجه افغانهای زیادی قرار گرفته، پیش از این نیز میزبان گروه بزرگی از سرمایه گذاران افغان بوده است.
قطر که امروز یگانه و بزرگترین دفتر سیاسی طالبان در آن است، از ماه‌ها به این‌ سو شاهد برگزاری مذاکرات میان آمریکا و طالبان بود و به تازگی هم محل برگزاری مذاکرات بین الافغانی صلح است.

در چند روز گذشته دوحه به دلیل سفر هیات بلندپایه دولت افغانستان به رهبری رئیس جمهور غنی بار دیگر سرخط خبرهای رسانه‌های افغانستان و جهان قرار گرفت.
اما آنچه در حاشیه این سفر، بیشتر در شبکه‌های اجتماعی توجه کاربران را کسب کرد، دیدار ما (گروهی از مدیران رسانه ها و خبرنگاران ارشد رسانه‌های داخلی و خارجی) با گروهی از اعضای هیات طالبان در دوحه بود.

این جمع طالبان به شمول عبدالسلام حنفی معاون دفتر سیاسی، خیرالله خیرخواه عضو هیات مذاکره کننده، گل محمد رئیس تشریفات، محمد نعیم سخنگوی هیات مذاکره کننده، احمدالله وثیق و عمار یاسر اعضای دفتر سیاسی طالبان را در مهمانخانه شان که حدود ۱۵ دقیقه با محل اقامت ما فاصله داشت، در آخرین ساعات سفر دو روزه ‌ی ما به دوحه ملاقات کردیم.

حویلی کوچک بدون آرایش در یک محله‌ای که تازه سنگ بنای ده‌ها ساختمان گذاشته می‌شدند، واقع بود. اتاقی که به آن رهنمایی شدیم، سنتی بود اما از نوع شیک آن. از مبلمان مدرن خبری نبود اما تشک و بالشت‌ها به شیک‌ترین مدلی که تا حالا دیده ام. در هوای تقریبا ۳۸ درجه با آب سرد، چای سبز، شیرینی و میوه خشک و تازه از ما پذیرایی کردند.

شاید حضور یک زن، نجیبه ایوبی، مدیر کلید گروپ، شبکه رسانه‌ای در کابل در جمع بیست نفری در آن اتاق برای طالبان تازه نبود، زیرا این گروه از شروع مذاکرات با آمریکا در دو سال پیش و گفتگو با دولت افغانستان در چهار هفته اخیر، بارها به طور مستقیم با یک یا چند زن خبرنگار روبرو شدند.

اصل حرف آنها این بود که "طالبان دو دهه پیش نیستند" که در افغانستان حکمروایی داشتند. امروز در دست هر یک از مقام‌های این گروه دست‌کم یک مبایل هوشمند با انترنت سریع است.
این اعضای دفتر سیاسی طالبان در "عین سنتی بودن، آزادی بیان را به عنوان یک ارزش می‌پذیرند" اما به این باور اند که رسانه‌ها باید "فرهنگ و عنعنات افغانستان را مد نظر داشته باشند."

محور کلی بحث ما، آینده فعالیت رسانه‌های داخلی بود، رسانه‌های که در بیست سال گذشته متولد شدند، جان گرفتند و در شرایط جنگی این کشور قربانی هم دادند.
دولت افغانستان بارها گفته آزادی بیان و رسانه‌ها که به عنوان یکی از بزرگترین دستاوردهای دو دهه اخیر است، در میز مذاکرات به عنوان خط سرخ مطرح خواهد بود.

هیات افغانستان در پی چه بود؟
هیات افغانستان در این سفر به هدف موفقیت روند مذاکرات و تحکیم صلح به دوحه رفت تا سه مرام را دنبال کنند، برداشتن سد راه مذاکرات، دستیابی به کاهش خشونت و آتش بس دایمی و دسترسی به یک توافق سیاسی که منجر به پایان خونریزی‌ها در افغانستان شود.

این هیات در دیدار با مقام‌های قطری خواست "تا دولت قطر در کامیابی پروسه صلح کمک کند". وزارت خارجه افغانستان گفته در روزهای آینده تلاش‌های بیشتر و هماهنگ شده‌ای صورت خواهد گرفت، اما جزییات بیشتر نداده است.

گفتگو بین گروه‌های تماس روی تدوین اصولنامه ظاهرا روی یک موضوع (اساس قرار گرفتن توافقنامه امریکا و طالبان) برای مذاکرات بین الافغانی تا هنوز متوقف شده، موضوعی که برای دولت افغانستان بحث حیثیتی دارد.

ورود یک میانجی برای از سرگیری گفتگوها مردود است، اما اعمال فشار از سوی امریکا و قطر میزبان مذاکرات، بی‌اثر نخواهد بود.

خلیل نوری
بی‌بی‌سی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
رسانه ها
نظرات بینندگان:

>>>   منظور شان از اینکه طالبان دو دهه پیش نیستند چه است؟
آیا درک و فهم شان از اسلام نسبت به دو دهه پیش فرق کرده؟
آیا می پذیرند که دو دهه قبل اعمال غیر اسلامی انجام دادند و حالا باید هم معذرت خواهی کنند و هم غرامت بپردازند.
در غیر آن تغیر یعنی چه؟

>>>   نظامیان اردوی ملی زمین قبرستان شهدای اردوی ملی را تخریب وبدن انتقال میت ها بجای دیگر بالای شان خانه میسازند
رئیس ارکان قول اردو باخبرنگاران درمورد پاسخ نگفت

>>>   من بسیار متاسفم که همه میبینیم، نمایش ها و ترانه های عدیده در پرده های متفاوت از هم توسط شبکه ی اطلاعات انگلیس در دوحه، با چه واژه ها و جملاتی زیبا گزارش داده میشود.اما نفس مطلب را درک نمی‌کنیم که این نمایش و نشست ها با تروریزم طالبانی، گور مرم کشور مان را حفر میکند. با پایان این نمایشنامه، ما منتظر حاکمیت پاکستانی‌ها باشیم که برای شان انگلیس برنامه‌ریزی می‌کند. امارت اسلامی چهارده قرن پیش را بر گرده مردم افغانستان تحمیل کرده که آنگاه، ژورنالیست و خبر نگار جرآت نوشتن یک سطر درد دل مردم را هم نداشته باشند. اما بازهم متوجه میشویم که این تبلیغات بازهم از جایی ریشه میگیرد که بیشه در استخبارات ام آی یکی دارد.
مردم مان باید هوشیار و بیدار باشند!!!
حاکمیت شلاق و وحشت، ترور و اختناق را میخواهند تحمیل بکنند!
گلا جان از لغمان شریف

>>>   پس باید سر ک....ر مینشستید؟

>>>   طالبها که فرهنگ میگویند آن فرهنگ نیست جهالت است

>>>   زنده بادامارت اسلامی افغانستان بخیرصلح بیاید دیگرنظرمردم بدرهیچکس نمیخورد خو ست خدامیشوددالرخورها ازصلح بیزاراستند مردم مظلوم افغانستان صلح میخوهند واسلام میخوا هند
آقچه

>>>   طالب افراطی در بین مردم افغانستان جا ندارد و طالب را مردم بعنوان قاتل، وحشی، نادان و مزدور امریکا و پاکستان میشناسند و از طالب هیچوقت راضی نمیشوند


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است