کنار گذاشتن غنی و آمدن دولت عبوری
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۴۶    ۱۳۹۹/۷/۲۰ کد خبر: 165111 منبع: پرینت

اگر سفر غنی به قطر را با فاکت های داده شده همراه بسازیم، به این نتیجه میرسیم که امریکا غنی را به شدت تحت فشار قرار داده است تا کنار برود. اما این شاگرد دست آموز ولی شوخ امریکا اکنون بنای سرکشی گذاشته و هنوزهم روی «یا ارگ و یا مرگ» پا میفشارد. لذا برای صراحت دهی این مساله به این داده ها توجه کنید:

- اینکه خلیلزاد، میلر و افراد سی آی ای، بعد از بیرون کردن کل هیات همراه با غنی از اتاق جلسه، به غنی چه گفته اند، روشن نیست. اما یک چیز دقیق است آن اینکه که مذاکرات میان افغانها باید برمبنای توافقنامه میان امریکا و طالبان پیش برده شود، در بدل طالبان آتش بس میکنند. پیشبرد مذاکرات برمبنای این توافقنامه به معنای نادیده گرفتن و کنار رفتن حکومت غنی است.

- غنی بعدآ در انستیتوت دوحه این بغض را بیرون داد و گفت که توافق صلح به معنای رسیدن به صلح نیست، هرگونه توافق با طالبان باید از فیصله پارلمان و لوی جرگه بگذرد.

- حمدالله محب در یک حرکت واکنشی گفت که: توافقنامه میان طالبان و امریکا نمی تواند بر مردم افغانستان تحمیل شود.

- خلیلزاد در واکنش به سخنان غنی و محب گفت که: خودخواهی ها را باید کنار گذاشت، از این فضا باید برای آوردن صلح در افغانستان استفاده کرد، در غیر آن افغانستان به سوریه تبدیل میگردد.

تمام این کنش ها و واکنش ها نشان میدهد که غنی باید تن به کنار رفتن بدهد. چون ترامپ یکی از دستاوردهای مهم اش را، گویا به توافق صلح افغانستان گره زده است. گرچه غنی و تیم ارگ شاخ و شانه نشان میدهند، اما در آخرین تحلیل مانند گذشته از خط قرمز «یا ارگ و یا مرگ» هم عدول خواهند کرد. چون تمام راه ها به روی شان بسته شده است.

اگر با تامل و دقت، به عمق سیاسی این مسایل توجه گردد، هیچ راهی دیگری بجز از ایجاد حکومت عبوری و یا موقت باقی نمی ماند. چون جامعه از امارت طالبان و هم از جمهوریت غنی راضی نبوده و حتی منزجر اند. لذا برای کنار گذاشتن غنی و عدم تحویل دهی و یا قدرت گیری خالص طالبان، دولت عبوری متشکل از بیطرفان، الزامی و حیاتی است. چون این دولت عبوری هم میتواند حافظ دستاورهای 19 ساله باشد و هم از تسلط یک جانبه و مطلق طالبان جلوگیری نماید، تا زمینه برای انتخابات سراسری مساعد گردد که طالبان و همه نیروها در این انتخابات شرکت نمایند. الا بدون دولت حایل و یا عبوری در صورت قدرت گیری خالص طالبان، ما درگیر یک جنگ خونین تا سرحد تجزیه ای کشور خواهیم شد. چون شکل گیری مقاومت ملی در قبال تهاجم و وحاکمیت یک جانبه قومی مذهبی طالبان الزامی و حتمی می باشد.

علی تقوایی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
غنی
دولت
نظرات بینندگان:

>>>   پشتون درانی و سدوزایی ندارد همه پشتون هستن این دیگر اقوام است که از پنچشیری دور شد دیوانه میشه


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است