اگر مال شما نیست، پس دزدیده اید؛ برگردانید
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۲    ۱۳۹۹/۷/۲۰ کد خبر: 165113 منبع: پرینت

"اگر این مال شما نیست، پس دزدیده اید؛ بهتر است برگردانید."
بالاخره عذاب وجدان و لکه های ننگین استعمارگری؛ چپاولگری و غارتگری صده های قبل دولت شاهی هالیند را مجبور ساخت تا تصمیم بگیرد که صدها هزار آثار تاریخی، گنجینه های پربها، جواهرات و اشیایی قیمتی دیگری.... را که در طول تاریخ از کشور های جهان خصوصآ کشورهای مستعمره خویش به غارت برده بودند دوباره به صاحبان اصلی شان که دولت ها و ملت های مستقل اند برگرداند.

در کشور شاهی هالیند در قلب شهر امستردام موزیمی وجود دارد به اسم "رایکس موزیم" که یکی از مشهورترین موزیم جهان شمرده میشود و در درون این موزیم صدها هزار اثر هنری و نقاشی جواهرات و آلماس بی نظیر ازشاهان... وجود دارد که در مستعمره هالیند قرار داشتند در حالیکه مالکین اصلی اش کشورهای مستعمره شده چون افریقای جنوبی، اندونیزیا، قسمتی از هند، سریلانکا، تایوان، امستردام جدید (نیویارک موجود) تشکیل میدهد.

با اینکه گفته میشود این ابتکار انسانی را رییس این موزیم و چند موزیم هالیند زمانی آغاز کردند که اعتراضات و جنبش سیاهان در امریکا و در بسیاری از کشورهای اروپایی غربی در سالجاری آغاز گردید، ولی روحیه عمومی این است که به این لکه ننگین تاریخ باید خاتمه داد و به این منطق انسانی که: "اگر این مال شما نیست، پس دزدیده ایید؛ بهتر است برگردانید."

کارشناسان این بخش معتقید هستند و کمیسونی در این مورد کار میکند اگر این داشته های امروزی که تعداد شان به صدها هزار میرسد که باید برگردانیده شوند، ممکن است با برگردانیدن این آثار و گنجینه های تاریخی این موزیم و چند موزیم دیگر در هالیند بسته شوند؛ زیرا این موزیم از آثار و گنجینه های دیگران نفس میکشید و شهرت جهانی از حساب سرقت اموال دیگران کسب نموده بود.

مسوولین و کمیسون مربوط به این نظراند باید اشتباه بی عدالتی که سرقت گفته میشود و نیز به لکه نژاد پرستی دیروز باید خاتمه داد و به آن دوران "طلایی" که شرم تاریخ است باید نقطه پایانی کزاشت و حتی صدها اسم نژاد پرستانه که بالای این آثار گزاشته بودند تغییر اسم دادند و حذف نمودند.

اما پدر و مادر استعمارگر (انگلیس) که آثار و گنجینه جواهرات جهان را قرنهاست به غارت برده است از جمله از کشور ما هنوز که هنوز است در ضمن اینکه در سکوت مرگبار فرو رفته است بلکه در طول بیست سال اخیر به این روش ادامه میدهند و از همه جالب اینکه به برکت توافقنامه ننگین "بن" که اضافتر از 40 کشور و دررآس شاه سالار غارتگر (امریکا) این سرزمین را لگد مال کردند و اینکه چه چیزی و با چه مقداری را به سرقت برده اند و غارت نموده اند متاسفانه معلوم نیست.

برگردان بفارسی
عطا صفوی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
امستردام
موزیم
نظرات بینندگان:

>>>   هالند دین شان انسانیت است به همین دلیل وجوان شان قبول نکرد که مال مردم را بخود متعلق وحلال معرفی کنند،
اگر دین شان مسلمانی می بود غنیمت گفته وقت هضم میکردند

>>>   نگران نباشید در ایران بسیار بسیار آثار آن ها موجود است و فقط یک هزارم آنرا که یکبار به نمایش گذاشتند از آثار پیکاسو و...

>>>   خشک کوه لوگر را مکمل به سرقت برده اند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است