اگر اتفاقی به رییس جمهور بیفتد؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۰۵    ۱۳۹۹/۷/۲۱ کد خبر: 165123 منبع: پرینت

قانون اساسی افغانستان چه می گوید، اگراتفاقی به رییس جمهور بیفتد؟
بنده نمیدانم تا حل چنین سوالی در افغانستان در مورد رییس جمهور مطرح شده است؟
در انتخابات ریاست جمهوری امریکا سوالاتی مطرح میشود که اگر ترامپ درگذشت چه افرادی جانشین او خواهند شد.

بد نخواهد بود ببینم قانون اساسی افغانستان در این مورد چه می گوید.
اگر رییس جمهور در افغانستان به عوامل مختلف فوت کند و یا احتمالا ترور شود چه خواهد شد؟ آیا معاون اول او جانشین او می شود؟
چون در انتخابات ریاست جمهوری هرکشور همانطور که رییس جمهور مورد بررسی اینکه آیا توان اداره کشور را دارد قرار میگرد، در مورد معاون او هم چنین فکر می کنند. چون در حقیقت اگر رییس جمهور مدت طولانی مریض شود یا به مسافرت برود و یا فوت و یا ترور شود این معاون اول است که وظیفه او را برای مدتی به عهده می گیرد.

گرچه افغانستان یک کشور عجیب و غربب است در تمام دوره هایی که رییس جمهور مساقرت رفته، معاون او به طور دقیق تمام قدرت را در دست نداشته است.
سوال اصلی این است که آیا واقعا اگر اتفاقی به رییس جمهور بیفتد، معاون اول او امرالله صالح تا ختم دوره ریاست جمهوری و انتخابات آینده میتواند جانشین قانونی او باشد؟

قانون اساسی در این مورد چه می گوید و قانون شناسان افغانستان چه نظر دارند؟
طوری نشود که اگر چنین اتفاقی افتاد ما در مقابل عمل انجام شده قرار بگیریم.
آیا قانون اساسی افغانستان در این مورد وضاحت دارد؟ آیا جنگ داخلی برای گرفتن قدرت آغاز نخواهد شد؟ هیچ انسانی نمیتواند بگوید تا چه زمانی زنده است.

محمود منجم زاده


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
مرگ
رییس جمهور
نظرات بینندگان:

>>>   Wahed Haqiqat
جناب منجم زاده خدمت تان عرض کنم مطابق ماده ۶۷ _۶۸ قانون اساسی در صورت فوت رئیس جمهور معاون اول در صورت فوت معاون اول معاون دو و در صورت فوت معاونین رئیس مشرانو جرگه و در صورت فوت وی رئیس ولسی جرگه۔ اما در صورت فوت همه اینها وزیر خارجه رئیس جمهور خواهد شد۔ منتهی این ریاست موقتی بوده و تا سه ماه باید انتخابات برگزار نماید و خودش نیز میتواند یکی از کاندیدا باشد۔

>>>   محمود هاشمی
صددرصدجنگ داخلی شرومیشود

>>>   در قانون اساسی صلاحیت له معاون اول داده شده است.
چنانچه در دوران کرزی،هر وقتی که به خارج سفر میکرد،این صلاحیت را به معاون اول میداد تا برگشت اش ،وظایف او را پیش ببرد.
اما اشرف غنی ازین کار انکار میورزد و میگوید که چون ما در عصر کمپیوتر و انترنت و عصر دیجیتال رندگی میکنیم،بنأ پیش برد امور دولتی از خارج نیز در هنگام سفر امکان پذیر است،بنأ او در هنگام سفر اش به خارج،این وظیفه سرپرستی رابه معاونین اش ارجأ نمی کند.
چنانچه حالا در حالت موجودیت ویروس کرونا نیر در بسیاری کشور ها ،هم کار ها از خانه بطور دیجیتال به پیش برده میشود و هم تحصیل و آموزش در مکاتب و پوهنتون ها بطور دیجیتال به پیش برده میشود.
شاید در آینده ها رهبران روبات های هم شکل خویش را بسازند و داده های مغزی خویش را در روبات هم شکل خویش اپلود کنند و بعد از مرگ شان روبات هایشان کارشان را پیش ببرند.
یک روبات هم شکل شان نیز در سر قبر شان خواهند گذاشت که هرکس به زیارت شان می آیند ،با آنها صحبت کنند و خاطرات دوران زنده بودن شان را به آنها حکایت کنند.

>>>   منجم زاده صاحب فکر می کردم خیلی فهمیده هستید مگر بسیار بی معلومات بوده اید.
کاملن بی خریطه فیر کرده اید.
مطالعه مطالعه......

>>>   غنی به قانون اعتقاد ندارد و ناقص اصلی قانون خود غنی است زمانیکه قانون صراحت دارد که در نبود ریٌس جمهور معاون اولش به جای وی امور کشور را اداره و رهبری می کندپس چرا به این امر قانون عمل نمی کندو از تن دادن به قانون می ترسد از قانون و از مرگ ترسیدن کار انسان های ضعیف و ناتوان است. از همان است که هر جا میرود صالح را به همرا دارد کار که در سایر کشور ها معمول نیست و عجیب معلوم می شود.

>>>   اقای منجم زاده!
واقعا براستی نمیدانیددرسالهای اخیرچه کسانی ریس جمهورما راتعیین کرده واگراتفاقی بیافتدچه کسانی تعیین خواهدکرد؟
مامای من وتوزنده باشد.قابل تشویش نیست.
عاقل

>>>   آیا واقعا پس از اشرف غنی طبق قانوان اساسی معاون اول اگر پشتون هم بنا شد می تواند جاینشین ریس جمهور شود چوت نا حال در تاریخ افغانستان غیر از استاد ربانی و حبیب الله خان کلکانی ریس حکومت افغانستان نبوده اند .

>>>   بخاطر همین اتفاق است که رئیس صاحب جمهور همیشه معاونش را درسفرداخل یا خارج با عود می برد که اگر چیزی شد هردو یکجاباشند

>>>   غنی در ظرف یک ماه زیر خاک میرود.

>>>   چرا به افکارمایوسانه ودلخراش توجه دارید؟ باید به افکار امیدوارکننده و وحدت ملی توجه داشته باشید.دانشمندان واهل سیاست افغانستان هم پیام مایوس کننده به مردم میدهند که واقعا جای تاسف است.انشالله افغانستان به طرف صلح عادلانه وامنیت پایدار به پیش میرود وپروسه صلح به یاری خداوندجل جلاله درداخل وخارج افغانستان درحال موفق شدن است
.ع.ناصری

>>>   محترم ع.ناصری!
اگربگوینددراینده نزدیک صلح سرتاسری تامین میشود.حتماانتقادخواهیدکردکه چرادروغ میگویید.
نوری

>>>   اقای نوری!بعضی موقع انسان صلح را از وضعیت موجود بررسی میکند الحمدالله وضعیت پروسه صلح درداخل وخارج روبه بهبودی است.تلاش ها وتفاهم دربین نمایندگان حکومت ومخالفین مسلح درحال رسیدن به صلح وخاتمه جنگ خانمانسوز ادامه دارد.انشالله روزی شاهد صلح عادلانه پایدار وامنیت داییمی درافغانستان جنگزده وویران شده باشیم.اگر ماامید وار به پروسه صلح ووحدت ملی درافغانستان باشیم دروغ وکذب نخواهد بود بلکه نزدیک شدن به صلح وامنیت میباشیم.
ومن الله التوفیق.عبدالرشید ناصری ازآسترالیا


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است