از حاکمیت نه، از قانون و نظام دفاع کنید
پیشنهاد میکنم که مردم افغانستان به دفاع از نظام و قانون اساسی نه از حاکمیت باید ایستادگی کنند. اینکه کسی از راس حکومت میرود و یا می آید هیچ ارزشی ندارد 
تاریخ انتشار:   ۱۹:۴۲    ۱۳۹۹/۷/۲۱ کد خبر: 165126 منبع: پرینت

بیایید از چیزی که زندگی تان را خراب کرده است، جوانی تان را گرفته است، کشور تان را ویران ساخته است، شما را فقیرتر و گرسنه تر کرده است دفاع نکنید.
بیاید با واقعیت ها کنار بیاید، درک حقایق در ابتدا مشکل است اما سالها راحت خواهید شد.

همه میدانیم که در حدود یک ماه از آغاز مذاکرات بین الافغانی در دوحه میگذرد.
و امروز ده روز میشود هیات افغانی و طالبان روبرو نه نشسته اند و روی اجندا هیچ نوع توافق و صحبتی صورت نگرفته است.
بدون تردید مذاکرات به بن بست رفته است، بن بست این مذاکرات که هر دو جانب هم گروه طالبان و هم نمایندگان دولت افغانستان به نتیجه ای نمی رسند چند اصل دارد که قرار ذیل است.

۱- هر دو طرف یعنی هم گروه طالبان و هم هئیت دولت افغانستان صلاحیت تصمیم گیری را ندارند باید بجا های دیگری مشوره شود.
۲- از طرف دیگر از اول تا آخر گروه طالبان اصرار داشتند که هر فیصله ای مطابق شریعت، سنت، و مطابق احکام اسلامی باید انجام شود. اما حالا میگویند نخیر دیگر فیصله ها مطابق شریعت اسلامی باشد اما پیوند و یا آغاز باید مطابق مذاکراتی باشد که ما با امریکایی ها انجام داده ایم یعنی مذاکرات را که با خلیلزاد انجام داده اند او را مقدم تر از شریعت اسلامی میدانند.

از سوی دیگر حرف های وجود دارد که فقه جعفری باید مورد سکوت قرار گیرد. که این هرگز مورد قبول و پذیرش نیست، فقه جعفری در قانون اساسی در دین در مذهب و در باور های مردم افغانستان مورد قبول و تایید قرار گرفته است.
هیچ کس نمیتواند سکوت کند و هیچ نمیتواند فقه جعفری را از قلم بی اندازد.
در ضمن اگر هیات افغانی این موضوع را قبول کرده باشد گناه بزرگی را مرتکب شده اند.

در حال حاضر این بن بست و اینکه به نتیجه نرسیده اند به این معنی که زمینه برای مداخله خارجی ها و زمینه برای خلیلزاد و امریکایی ها مهیا می میشود که باید در امور افغانستان مداخله کنند و هر دو طرف را مجبور بسازند تا توافقنامه را امضا کنند.
به باور من این است که پاکستان در منطقه برای امریکا یک اسراییل دیگری است، یعنی تفاهمی را که زلمی خلیلزاد با پاکستان کرده است میخواهد بر سر افغانستان به هر نحو که باشد باید قبول کند.

همین امریکایی ها تلاش دارند که طالب را در افغانستان بیاورند اگر طالبان در راس قدرت هم نباشند حد اقل بالای ۶۰ فیصد که امریکایی ها با طالبان توافق کرده اند به طالبان قدرت را تسلیم کنند.
ولی با دریغ و درد خیلی متاسف هستم که حکومت افغانستان با گذشت یک سال جرات این را نکرد که برای مردم افغانستان وضاحت دهد که در مذاکرات خلیلزاد با طالبان چه گذشته است و حالا چی میگذرد و چه سرنوشتی در انتظار مردم افغانستان خواهد بود.

همه شاهدیم که متاسفانه دولت افغانستان در اثر فشار امریکایی ها بخصوص زلمی خلیلزاد و پمپیو پنج هزار طالب را که رها کردند تعداد زیادی از آنها دوباره به میدان های جنگ بر گشتند.
با رهایی پنج هزار طالب جنگجو که یک تعداد قوت های مسلح ما بی روحیه شدند و به این باور هستند که ما هر قدر فربانی بدهیم قربانی های ما مدنظر گرفته نمیشود. کسانی را که قاتل مردم بودند ما گرفتار کردیم اما دولت بدون کدام قید و شرط آنها را رها کردند.

مردم افغانستان حق دارند که از دولت بپرسند شما که پنج هزار طالب را آزاد کردید و می گویید که در جرگه مشورتی هم فیصله شده بود با رهایی این پنج هزار طالب آیا از امنیت نسبی بر خوردار شدیم آیا صلح برقرار شد، آیا طالبان حاضر شدند که بدون قید شرط با شما مذاکره کنند. آیا با رهایی این پنج هزار طالب کدام مفادی بدست آوردید؟
باید آقای غنی این را به مردم جواب بدهد که نتیجه این عمل شان چی بوده؟

همچنان با ایجاد شورای مصالحه ملی فکر میکردیم که امیدواری های پیشرو باشد اما طوریکه دیده میشود ارگ ریاست جمهوری مسوولین شورای مصالحه را تا هنوز نه معاشی داده و نه امتیازی که این خود یک چالش است در راه شکستن پروسه صلح.

درست است مردم افغانستان باید از جمهوریت، دمکراسی و آزادی دفاع کنند ولی اگر مردم به این عقیده باشند که جمهوریت تنها از آقای اشرف غنی، امرالله صالح و یا از آقای سرور دانش است، نخیر بلکه اینها تا هنوز نتوانسته اند از جمهوریت، دمکراسی و آزادی درست پاسداری نمایند اینها نتوانسته اند تمام ارزش ها را مد نظر بگیریند ولی نظام مربوط به مردم افغانستان است.

من پیشنهاد میکنم که مردم افغانستان به دفاع از نظام و قانون اساسی نه از حاکمیت باید ایستادگی کنند. اینکه کسی از راس حکومت میرود و یا می آید هیچ ارزشی ندارد.
ولی دفاع از نظام دفاع از آزادی و دفاع از استقلال فرض همه ای ما است که باید به دفاع از آن ایستادگی کنیم تا یکبار دیگر ما در یک منجلاب دیگری غرق نشویم.

من به همه مردم افغانستان پیشنهاد میکنم که ما باید به این عقیده رسیده باشیم که این حاکمیت توان پاسخگویی به ارزش های ملی و مردمی را ندارد. باید بدانیم که این وطن تنها وطن آقای اشرف غنی، عبدالله، صالح و یا هم از دانش نیست وطن مربوط به تمام اقوام افغانستان میشود.

ما چرا بخاطر نجات وطن خود چرا بخاطر ارزش ها و منافع ملی وطن خود دست بدست هم نمیدهیم، این خاموشی بز دلی، کم دلی و کم همتی ما را نشان میدهد. بیایید خود دست و آستین بر زنیم و تکیه بر بود و نبود این رهبران نکنیم، دلیرانه برایم نجات وطن خود گام برداریم.
خاموش نشستن گناه، بی غیرتی، بی حرمتی به ارزش های ملی است.

احمد سعیدی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
قانون
نظام
طالبان
نظرات بینندگان:

>>>   به قول یکی از فرمانده هان داکتر نجیب که درهمین دولت کنونی هم خدمت میکرد و به شهادت توسط زاده پنجاپی یعنی طالب رسید در سخنرانی هایش می‌گفت که تا مردم افغانستان مثل مرده ها زنده گی کنند و سر شان را پایین انداخته اند هر که از راه برسد و بهش زور میگویند وتو سری خور دیگران میشوند فعلا که مردم افغانستان مرده است وتو سری خور دیگران هستند. حالا کی زنده خواهد شد، خداوند داند.
امیری

>>>   پردم در بین دو سنگ آرد میشوند.
یک طرف طالب و تمام کفریاتش زیر نام اسلام
طرف دیگر مثلث خبیثه غنی ، صالح و دانش به اظافه عبدالله ایزک.
مردم هردو را نمیخواهند.
نه طالب و نه ارگی ها و ایزک ها
فقط مشکل در این است که مردم اعتماد خود را نسبت به همه از دست داده اند.
به هرکه اقتدا کردند شیطان بر آمد.
نمونه آخرش عطا محمد لافوک و دروغ گوی بود که دیدیم چه گفت و چه کرد.
اگر مردم یک رهبر قابل اعتماد پیدا کنند مثل قرغزستان واری نه طالب دم شان را گرفته میتواند و نه خبیثون و خبیثات ارگ.

>>>   جناب سعیدی!
به نرخ روز نان خوردن نتیجه اش همان است که می بینیم. دگراندیشانی چون شما و از قماش شما هیچگاهی مسیر فکری و استقامت سیاسی از خود تبارز ندادند تا مردم بیچاره بدانند که به کدام راه روان هستید. مخالفت های گذرا و مقطعی کسانی چون شما به گفته مولانای روم:
گرنبودند این شفیعان در وجود ***** این جدایی بین خلق و حق نبود

مارا به چنین سرنوشت غمناک دچار ساخته است. اگر شما حالا به این عقیده رسیده اید٬ مردم بیسواد و عوام ما سالها قبل به درک این حقیقت تلخ رسیده بودند. حالا جناب عالی هنوز هم با شعارهای میان تهی٬ تذویری و روشنفکرمآبانه بدون نشان دادن مسیر روشن و درست و سترانیژ ی کارآمد میخواهند مردم را اغفال نموده و معلوم نیست که با دادن شعاری این چنینی:

« من به همه مردم افغانستان پیشنهاد میکنم که ما باید به این عقیده رسیده باشیم که این حاکمیت توان پاسخگویی به ارزش های ملی و مردمی را ندارد. باید بدانیم که این وطن تنها وطن آقای اشرف غنی، عبدالله، صالح و یا هم از دانش نیست وطن مربوط به تمام اقوام افغانستان میشود.»

از مردم چه میخواهید و به کدام مسیر میخواهید ایشان را رهنمایی میکنید؟

>>>   افغانستان در تب بی رهبری میسوزد
سال ۱۳۹۸ یک چند هفته یک روباه مکاری
لاف مردی زد . مردم بی وسیله در فقدان رهبری به دور او جمع شدند اما وی نان و نمک را خودونمکدان را شکست

>>>   سعیدی صاحب غیرت تو برای همه معلوم است زیاد لاف نزن باز اگر اشرف غنی بچه ات را در ارگ به یک مقام مقرر کند همین دهن بی دروازه تو قفل سنگی انداخته میشود و حتی در مقابل تمام ناملایمت های حکومت فعلی روزه گنگه را میگیری و خاموش میشوی بهتر است ازین یاوه گویی ها پرهیز کنی زیاد شرمنده شدی بس است.
کمال


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است