مراجعه روزانه ۲۰۰ تن به شفاخانه روانی در کابل
 
تاریخ انتشار:   ۰۸:۴۱    ۱۳۹۹/۷/۲۲ کد خبر: 165127 منبع: پرینت

در کابل، روزانه تا دوصد تن به‌علت ناراحتی‌های روحی و روانی، به شفاخانۀ صحت روانی مراجعه می‌کنند.
برخی از آمارها نشان می‌دهند که میان شصت تا هفتاد درصد شهروندان افغانستان، از ناراحتی‌های گوناگون روحی و روانی رنج می‌برند.

پزشکان در شفاخانۀ صحت روانی می گویند که بخشی از این افراد، کسانی است که در دورۀ شیوع ویروس کرونا در کشور به این ناراحتی‌ها گرفتار شده‌اند.
به گزارش طلوع، قدرت‌الله صدیقی، سرطبیب شفاخانۀ صحت روانی گفت: «مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی افغان‌ها را ضربات کوبنده زده‌اند؛ مشکلاتی که پیدا می‌شوند روی همین موضوع استند.»

محمد عظیم بیست و چهارساله از بیست‌روز بدین‌سو در شفاخانۀ صحت روانی در کابل زیر درمان قرار دارد.
محمد عظیم که رشته مهندسی را خوانده، می‌گوید که مشکلاتی چون ‌بی‌کاری و فکر تأمین نیازهای خانواده شش‌نفری‌اش، سرانجام او را به ناراحتی‌های روحی و روانی گرفتار کردند: «وزارت به وزارت، ریاست به ریاست گشتم و گشتم... اما وظیفه برایم پیدا نشد؛ مشکل من از همان‌جا آغاز شد.»

فضیله حورزاد، ورزشکاری‌ است که می‌گوید پس از سپری کردن بیماری کووید نُزده، در خودش ناراحتی‌های روحی را گواه شده‌است: «شخصأ روی خودم کرونا بیشتر تأثیر گذاشته. اگر من خودم را با یک سال پیش مقایسه بکنم، استرسم زیاد شده و احساس می‌کنم ذهنم کند شده و کم خواب شده‌ام.»

پزشکان بدین باورند که مشکلات روانی برجامانده در شماری از شفایافته‌گان بیماری کووید نُزده، ممکن است تا سال‌ها هم به‌درازا بکشند؛ از همین‌رو، نیاز است تا این شمار از افراد، همواره جزییات ناراحتی‌های روحی و روانی‌شان را، با نزدیکان‌شان و یا با پزشکان درمیان بگذارند و از این راه، خودشان هم در درمان هرچه زودتر خویش بکوشند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
روانی
مراجعه
نظرات بینندگان:

>>>   هنوز کجا است.
وقتی سیل و طوفان ختم شود ابعاد ویرانی و بد بختی آشکار میشود.
بعد ختم جنگ زخم های پنهان ملت آشکار خواهد شد.

>>>   با این همه جنایات فزیکی و روحی که "دموکراسی" از غرب تحفه آورده است باید کل کشور به بیمارستان روانی تبدیل شود.
آزاده


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است