خلیلزاد به دنبال جایگزینی یک فرمول سیاسی جدید
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۰۹    ۱۳۹۹/۷/۲۲ کد خبر: 165129 منبع: پرینت

زلمی خلیلزاد در تلاش است تا فرمول جدید سیاسی که متناسب با خواست طالبان و پاکستان است، جایگزین سیستم فعلی کند.
به گزارش آوا، رحمت الله نبیل رییس اسبق امنیت ملی با انتشار یک تصویر در صفحه توییترش نوشته که "یک نکته اساسی که زیاد مورد توجه قرار نگرفته، این است که خلیل‌زاد در صدد نفى كردن توافق نامه بن و ارزش ها و ساختارهای آن است."

او نوشته که "وى {خلیلزاد} بار بار گفت كه براى افغانستان يك "فرمول سیاسی جدید" لازم است، به عبارت دیگر داكتر خليلزاد اکنون به خواست هاى پاکستان و طالبان پيوسته است."
نبیل نوشته خلیلزاد بدين وسيله در تلاش است تا توافق نامه "فرمول جديد سياسى" را كه متناسب با خواست طالبان و پاکستان باشد، جایگزین سيستم فعلى (توافقنامه) بن بسازد.
او در ادامه متن خود نوشته که من فکر می کنم احتمالاً "فرمول سیاسی جدید" اين چنينى باشد.

این در حالی است که بیش از یک ماه از آغاز گفتگوهای بین الافغانی در دوحه قطر می گذرد، اما طرفین تا کنون به توافقی دست نیافتند.
منابع از قطر اعلام کردند که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان، روز گذشته با هیات های دولت افغانستان و طالبان دیدار داشته است.

طالبان اصرار دارند که فقه حنفی بنیاد مذهبی اصلی تصمیم‌گیری‌ها در مذاکرات صلح باشد و از مذاهب دیگر نامی برده نشود. این در حالی است که قانون اساسی کنونی افغانستان، در مادۀ ۱۳۱، مذهب جعفری را به‌رسمیت شناخته ‌است.

برخی از اعضای هیات‌های مذاکره کننده می گویند یکی دیگر از خواست های طالبان این است که توافقنامه این گروه با آمریکا باید توافق‌نامه "مادر" تلقی شود و مذاکرات میان‌افغانان بخش جدایی‌ناپذیرآن باشد و هرگاه توافقنامه صلح طالبان و آمریکا نقض شود، طالبان به ادامۀ مذاکرات میان افغانان پایبند نماند.
این دو موضوع از موارد اختلافی بین نمایندگان دولت افغانستان و طالبان است، که تا کنون در مورد آن توافقی صورت نگرفته است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خلیلزاد
سیستم جدید
نظرات بینندگان:

>>>   انهای که در سیایت خارجی ها بالخاصه امریکای ها بلد اند نیک میدانند خلیل زاد ویا هر زاد وولد دیگری نمیتوانند برنامه بدهند گرچه خانم یهودی ایشان از تیوریسن های مشهور ضد اسلامی اند حتی انها نسز صرف میتوانند نظر بدهندولی در سیاست های کلی کمیته ها وتیوریسن های معروف در پشت صحنه ای گردانندگان امور قرار دارندوباید هم چنین باشدچون اینهادعوی رهبری جهان را دارد وبا همه ای دنیارقابت دارندخیردلیلبه این مدعا اظهارات ترامپ در مورد خلیلزاد است که گفته است او <خلیلزاد> شیادیست که فقط به درد صلح میخورد انچه امروزه رخ میدهد ویا عملی میسازنداز سالها قبل طرح وپیشبینی گردیده که مرحله به مرحله تطبیق مینمایندیگانه شخصیت عالی که توانست پروگرامهای انهارا چند سال به تعویق اندازد قهرمان ملی بود که به همان جرم اورا شهید نمودند
گلنبی عیدی زاده

>>>   این "نوکرزاد" در غم بردن بادار اش " ترامپت" است وبرایش کار جور میکند، ورنه در امریکا بدرد چوب دیگدان هم نمی خورد.
آزاده

>>>   خیلزاد بنبال تخریب افغانستان و کشتار عمومی مردم است

>>>   بیچاره آنهائیکه تا دو هفته دیگر میمیرند مگر خبر ندارند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است