برنامه درون پهپادهای افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۱۰:۵۳    ۱۳۹۹/۷/۲۲ کد خبر: 165132 منبع: پرینت

یکی از مضامین دوران دانشگاه ما، الیکترونیک بود. همین مضمون مرا علاقمند ساخت تا در طول چندین سال گذشته، برنامه های درون ( پهپاد و یا هواپیماهای بی سرنشین ) در منطقه واز جمله برنامه درون افغانستان را دنبال کنم. تکنولوژی نسبتا ارزان درون در چند سال گذشته، برخی از کشورهای منطقه را قادر ساخت تا تعادل قدرت در منطقه را به نفع شان، تغییر بدهند.

دو کشور منطقه که امروز به قدرت های مهم درون تبدیل شده اند، و توانایی تولید انبوه در داخل را دارند، یکی ترکیه و دیگری ایران است. ترکیه، سالها قبل از امریکایی ها درون خریداری کرد، اما بعدا متوجه شد که امریکایی ها به خاطر حفظ برتری نظامی اسراییل، حاضر به فروش درون های مسلح به ترکیه نیستند. بعدا، ترکیه از اسراییل چندین درون خریداری کرد اما به زودی پی برد که اسراییلی ها در سیستم های ارسال تصویر آنها دستکاری می کردند، و اطلاعات دریافتی این درون ها قبل از رسیدن به ارتش ترکیه، به ارتش اسراییل فرستاده می شد. هدایت و اداره این درون ها هم در اختیار پرسونل اسراییلی بود. این درون ها در صورت خرابی، باید به اسراییل فرستاده می شدند و گاه سال ها طول می کشید تا دوباره به ترکیه تحویل داده شود. همین بود که ترکیه برنامه بومی خودش را روی دست گرفت و با سرمایه گذاری و تلاش جدی توانست در کمتر از ده سال خودش را به یکی از مهم ترین تولید کنندگان و صادرکنندگان درون در جهان تبدیل کند.

ایرانی ها به علت تحریم ها، راه دشوارتری را پیش رو داشتند، چون نمی توانستند، چیزی در این زمینه به صورت آزاد به دست بیاورند. آنها اکثرا از جاسوسی و انجنیری برعکس سود بردند و به این طریق توانستند یک برنامه بومی تولید درون را اساس گذاری کنند. ربودن کنترول چند درون پیشرفته امریکایی (همچنان اسراییلی و کانادایی) و فرود موفقانه آنها در ایران و انجنیری برعکس، راه ایران را برای تبدیل شدن به یک قدرت منطقوی درون، باز کرد. زدن سکوهای نفتی عربستان با استفاده از چندین درون، کارآیی درون و قدرت ایران در استفاده از آن را به خوبی نشان داد.

برنامه درون افغانستان را امریکایی ها بعد از 2014 با هزینه بیشتر از 170 میلیون دالر روی دست گرفتند. نظر به قیمت درون های ارزان ترکیه و چین، این یک هزینه کلان بود. بررسی چند ماه قبل امریکایی ها نشان می دهد که این برنامه با موفقیت چندانی پیش نرفته است. آنها ادعا می کنند که ارتش افغانستان توانایی استفاده درست از اطلاعات گردآوری شده این درون ها را ندارد، و در مواردی حتی اطلاعات دقیقی از محل تجهیزات ندارد. درون هایی که امریکایی ها در اختیار افغانستان قرار دادند درون های اسکن ایگل (Scaneagle) تولید یکی از کمپنی های مربوط بویینگ است. این درون ها، کوچک هستند، مسلح نیستند، باید از روی ریل پرتاب شوند، و فقط قدرت نظارت و دریافت و ارسال تصویر دارند.

افغانستان اگر بخواهد طالبان را در جغرافیای کوهستانی و گسترده اش، تحت فشار نظامی جدی اما کم هزینه بگذارد، و مراکز کلان نظامی و آموزشی آنها را نا امن و یا نابود کند، بهترین راهی که پیشرو دارد، استفاده جدی از درون های مسلح است. امریکایی ها به دلیل نزدیکی با پاکستانی ها، درون های مسلح پیشرفته در اختیار افغانستان نخواهند گذاشت. همکاری با کشورهای چون ترکیه و ایران، می تواند برای افغانستان لااقل در این زمینه فوق العاده مفید و حیاتی باشد. اما آیا افغانستان، توانایی تصمیم گیری و عمل مستقلانه را دارد؟

عبدالله وطندار


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پهپادهای افغانستان
اسراییل
نظرات بینندگان:

>>>   درک مسایل پهپادشایدبرای عده تااندازه مغلق باشد.
ولی درمورداینکه به ماگویا کمک کردندویاقرض دادندولی فعلا باخروج شان همه تاسیسات راتخریب میکنند چه بایدگفت؟
ازاینجاست که انهاییکه دانش،عقل ووجدان وضمیر واحساس نیک وطندوستی ومیهن پرستی داشتند،دها سال قبل ازدامن روسها محکم میگرفتند و فرایدمیزدند.مرگ برامپیالیزم جهانخوار.احماقت سرتاسری ملی مسبب اصلی شکست انها وبدبختی های امروزماست.
نوین

>>>   ایران موضوع حملات بالای تأسیسات نفتی عربستان را رد کرده است.
یک درون تجسسی که در خاک ایران سقوط کرد،دلالت بر این نمی کند که ایران از روی آن فابریکه تولید درون خود را ساخته باشد.
از طرف دیگر اگر ایران درون های مجهز با سلاح های پیشرفته میداشت،تا بحال در چندین نمایشگاه آن را نشان میداد و در تمرینات نظامی از آنها استفاده میکرد

>>>   نظر دهنده ای که گفته اگر ایران پهباد یا درون پیشرفته داشت آنها رو نشان میداد
دوست عزیز اگر شما ندیدی در رزمایش ها و حتی نمایشگاه ها که به همه دنیا نشون دادیم لطف کن در اینترنت سرچ کن و انواع اقسام پهبادهای ایران رو ببین
طبق اعلام معتبرترین مرکز سنجش قدرت نظامی کشورها:
ایران هم در قدرت موشکی و هم در قدرت پهبادی چهارمین قدرت جهان است
بعد شما میگی ایران اصلا پهباد مجهز نداره؟
پس سکوی نفتی عربستان رو یمن زده؟یعنی یمن با اون اوضاع پهباد مجهز داره ایران نداره؟عجب

>>>   بنظرم بهترین گزینه برای افغانستان خرید درون از ترکیه میباشد چون تکنالوژی بسیار پیشرفته دارد و در ضمن آمریکا هم کدام مخالفتی در خرید انها از ترکیه نخواهد کرد.

>>>   تلفط درون چی جوریه؟
درون یعنی داخل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است