وضعیت به همین گونه باقی خواهد ماند؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۴:۰۱    ۱۳۹۹/۷/۲۲ کد خبر: 165139 منبع: پرینت

هر قدر مذاکرات بین الافغانی که در دوحه آغاز شده به درازا کشیده شود و هیات دو طرف به نتیجه ای نرسند به همان اندازه زمینه مداخله به خارجی ها بخصوص به مقامات امریکایی آماده میشود.
هر قدر که در مذاکرات بین الافغانی خارجی ها دخیل باشند به همان اندازه این مذاکرات شکننده و مورد تائید مردم قرار نمیگیرد و با گذشت زمان نتایج این مذاکرات منفی خواهد بود.

من فکر میکنم در قدم اول دولت افغانستان به یک اعتماد ملی، منطقوی و جهانی ضرورت دارد که متاسفانه با گذشت هر روز آهسته آهسته اعتماد اندکی که وجود داشت شکننده تر و مردم نسبت به آن بی باور شده میروند.
همچنان نا امنی های روز افزون مشکلات داخلی، اقتصادی، سیاسی هر روز دامنگیر مردم ما است که با آن دست و پنجه نرم میکنند.

زمامداران ما باید از این حقیقت چشم پوشی نکنند که ضعف مدیریتی دارند باید برای رفع این مشکل راحلی جستجو کنند.
اکثر وقت که من مینویسم بعضی از دوستان برایم میگویند جناب استاد راه حل را بنویسید راه حل چیست؟

به عیقده من فکر میکنم راحل این خواهد بود که باید هم گروه طالبان و هم دولت افغانستان به این باور رسیده باشند که صلح جاده یکطرفه نیست، باید چیزی داد و چیزی گرفت.
گروه طالبان هم از خود خواهی و غرور خود کوتاه نمی آیند و تاکید دارند که ما در میدان جنگ برنده و پیروز معرکه هستیم، طالبان نباید مغرور وعده های امریکایی ها باشند ارزش ها و معیار های مردم افغانستان را مد نظر بگیرند.
دولت افغانستان هم اگر به این عقیده باشد که بعد از این یکه تازانه و به تنهایی حکومت میکند، خواب است و خیال، زمان این حرف ها دیگر گذشته است.

همه میدانیم که شرایط فعلی افغانستان به گونه ای است که اجماع نظر وجود ندارد و بعضی اختلافات بین رهبران سیاسی نیز دیده می شود. برای غلبه بر این مشکلات باید هم دولت سازی کرد و هم ملت سازی و باید کشورهای بیرونی دست از مداخله در امور افغانستان بردارند و تا زمانیکه مداخلات بیگانگان در امور افغانستان خاتمه نیابد و همه باهم به یک تفاهم بین الافغانی که در آن تمام ارزش ها و معیار ها مدنظر گرفته شده باشد نرسند مشکلات این کشور هرگز حل نخواهد شد و وضعیت به همین گونه باقی خواهد ماند.

احمد سعیدی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
کشورهای خارجی
رهبران سیاسی
نظرات بینندگان:

>>>   سلام واحترام خدمت استاد سعیدی!
همه مشکلات ماریشه دریک مشکل داردوان انجمادفکری وتاخر عقلی تقریبا سرتاسری است.تحصیلکرده واگاه وبادردگویا کافراست نبایدبه حرف شان گوش داد.
این جهان گذرا وبی ارزش است.مهم زندگی بعدازمرگ است.زیادگپ نزن بیابریم که ملا صاحب چه میفرمایند.بااین طرزدیدتاپنجهزارسال دیگرمابجایی نمیرسیم.
یقین کامل دارم اخرت مان خیلی هم بدترازدنیای ماخواهدبود.
عاقل

>>>   با طالب وحشی باید با زبان زور صحبت شود طالب ....صفت زبان انسانی و اسلامی را نمیداند

>>>   سعیدی صاحب!
خودت کدام اشتوک نیستی و از سن و سال ات نیز فهمیده میشود که خودت شاهد مصالحه ملی دوران داکتر نجیب بودی.
آیا مجاهدین به دعوت داکتر نجیب لبیک گفتند و آمدند و با داکتر نجیب دولت وحدت ملی تشکیل دادند؟
حالا هم تکرار همان تاریخ است.
اگر طالبان بیایند و با دولت دست نشانده امریکا که نزده سال در مقابل شان جنگ کرده اند،یک دولت اعتلافی تشکیل دهند،حیثیت و آبروی جهاد خود را پایمال میکنند.
قوای امریکا از افغانستان در حال برآمدن است و شاید هم نظر به گفته خود دونالد ترامپ تا آخر امسال همه قوای امریکا از افغانستان خارج شود و این دولت توان مقابله با طالبان را ندارد و روز بروز طالبان به پیشرفت خود ادامه میدهند و این دولت را سقوط میدهند.
به درازا کشیدن مذاکرات نیز به نفع طالبان است و روز بروز ساحه نفوذ خویش را بیشتر میکنند.
طالبان نیز نظر به موافقتنامه یی که با امریکا کرده اند،تا خروج مکمل قوای امریکا،شاید به شهر های بزرگ حمله نکنند و بالای قوای امریکایی نیز حمله نمی کنند،چنانچه امریکایی ها در جنگ هلمند از فاصله بسیار نزدیک از هوا بالای طالبان راکت اندازی کردند،اما طالبان جواب ندادند.
به مجردی که قوای امریکایی همه از افغانستان بر آیند،اگر قوای امریکا به حملات بالای طالبان به طرفداری نیرو های دولتی ادامه بدهند،شاید از طرف طالبان به حملات متقابل مواجه شوند.
با بیرون شدن قوای امریکا از افغانستان،طالبان به شهر های بزرگ حمله میکنند ویکی پس از دیگری شهر ها را سقوط میدهند و کابل را تصرف میکنند.
بنأ هیچ وقت در فکر این نباشید که طالبان با رژیم کابل مصالحه میکند و دولت اعتلافی تشکیل میدهد.
این را باید خودت هم بذانی ث دیگران نیز بدانند.

>>>   به مجرد تکمیل فرار امریکایی ها ملت مسلمان افغانستان ریشه طالب های بی دین و نوکر پاکستان را چنان خواهد سوخت که اسلام آباد به لرزه بیاید.
ما کمر بسته ایستاده ایم تا از ملت مسلمان افغانستان و کشور اسلامی خود دفاع کنیم.
طالب و طالب دوستان باید آگاه باشند که این بار ما ستون های پنجم را خاکستر میکنیم.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است