دو دستگی در دولت، طالبان و آمریکایی ها در افغانستان
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۲۰    ۱۳۹۹/۷/۲۳ کد خبر: 165148 منبع: پرینت

در عملکرد و سیاست های جاری در کشور نه تنها بین رهبران دولت افغانستان دو دستگی وجود دارد بلکه بین طالبان نیز دو دستگی وجود دارد.
از سوی دیگر طوریکه دیده میشود بین مقامات امریکایی بخصوص پنتاگون و قصر سفید نیز دیدگاه ها و نظریات خیلی متفاوتی در مورد افغانستان وجود دارد.
بطور مثال دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا میگوید تا آغاز سال نو عیسوی اکثر نظامیان خویش را از افغانستان بیرون مینمایم و همچنان آقای ترامپ در حملات خونین طالبان در ولایات مختلف افغانستان خاموش است و هیچ عکس العمل ندارد اما بر عکس نظامیان آمریکا خلاف نظریات دونالد ترامپ میگویند تداوم حملات طالبان بر شهرها و عدم قطع روابط گروه طالبان با القاعده و داعش، باید در تعهد امریکایی ها بخصوص قرار داد را که آقای خلیلزاد با طالبان انجام داده تجدید نظر شود.

طوریکه دیده میشود از نخستین روز های آغاز مذاکرات صلح زلمی خلیلزاد با طالبان پنتاگون نظری متفاوت به روند صلح افغانستان داشته است. با وجود مخالفت های سریع و امتیاز دادن زیاد به گروه طالبان از طرف دونالد ترامپ و خلیلزاد.

به باور من کاخ سفید نا عاقبت اندیشانه عمل میکند اما برعکس پنتاگون در تلاش است که در چارچوب موافقت‌نامه‌ی امنیتی و استراتژیک با افغانستان تعهدات را که نموده اند آنها را حفظ کند. این تعهد را می‌توان در آخرین همکاری نیروهای هوایی آمریکایی با نیروهای امنیتی افغانستان در جنگ اخیر هلمند به تاریخ 19 میزان 1399 مشاهده کرد.

به باور من دونالد ترامپ که در حال حاضر رییس جمهور امریکا است یک سیاستمدار دور اندیش و با تجربه در قضایای ملی و بین المللی نیست بلکه یک رهبر پوپولیست و خود باور است.

به عقیده من درحال حاضر نظامیان آمریکایی برخلاف کاخ سفید و وزارت خارجه، آن کشور دید استراتژیک‌ تر نسبت به تحولات افغانستان دارند. این دید باعث شده است که آنها تا کنون هیچ تغییر مثبت را در استراتژی و تاکتیک‌های طالبان مشاهده نکنند. از این منظر، احتمال دارد که پنتاگون بعد از این نسبت به ریيس جمهور امریکا نقش سازنده تری را در قضیه افغانستان و منطقه بازی کند نه رییس جمهور امریکا.

احمد سعیدی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
طالبان
آمریکا
دولت
نظرات بینندگان:

>>>   اعلان پنتاگون برای خروج کامل نیرو های امنیتی،از یکطرف بی غیرتی و شکست و گریز را نشان میدهد و از طرف دیگر باعث ضعیفی مورال دولت و منسوبین امنیتی افغانستان میشود.
اعلان دونالد ترامپ برای خروج کامل نیرو های امریکایی از افغانستان،نظر به وعده های زمام انتخابات آغاز دور اول انتخاباتی اش است که به مردم امریکا داده است و میخواهد این وعده خویش را تحقق بخشد و منابع که از درک ختم جنگ در افغانستان در بودجه پس انداز میشود،در راه های دیگر استفاده میشود.

>>>   همه ای انچه گفته امدید محتمل به نظر می اید اما یک ابر قدرت بزرگ وبه زعم خودشان رهبر سیاست های جهانی اگر تا اینحد روی یک موضوع مهم مختلف النظر ومتشتت باشند دیگر دیر دوام نخواهند اوردواصل قضیه چنین است که فیصله ای مسایل بزرگ را درانجا یک یاچند نفر نمیتوانند پس از شور ومشورت کمیته های بزرگ ومقتدر تصمیم گرفته میشود وخیلی کارها وبرنامه هاهم انی ویکباره اجرا نمیشود از مدت ها قبل پروتوکول وپلان ونقشه درست می نمایند وبعد ها اهسته اهسته در منصه ای تطبیق واجرا قرار میدهندوباز در موضوع افغانستان حساسیت های روس وچین وترکیه وهند وایران قابل درک اند هرانچه ترامپ وخلیلزاد بخواهند وبگویند ان نخواهد شد مجبور اند یا میدان را ترک نموده قضیه را به تکه دار سابق <پاکستان >واگذار نمایند که اوبعدا توافق منطقوی را روی موضوع کشور ما بگیرند ویا خود رضایت سایر کشورهارا کسب نمایند انچه هدف اساسی غرب در مساله ای افغانستان است فقط تشدیدجنگ وقتل وخون ریزی است ولی این که اراده ای پرودگار چه است خداوند میداند وبس
گل نبی عیدی زاده

>>>   آقای سعیدی!
شما روزی (سال های ۹۰) از حضور نیروهای شوروی در افغانستان دفاع می کردید. امروز، حضور نیروهای امریکائی در این کشور را مورد تائید قرار می دهید. چه شد که ۱۸۰ درجه تغییر موقف دادید؟ البته ارزش بالای دالر ولینعمت امروزی شما بر روبل روسی، ممکن است نقش اساسی را در این نعییر موقف بازی کرده باشد. ولی باید بدانید که امریکا نیز روزی گلم کثیف و فرسودهٔ خود را از افغانستان جمع خواهد کرد. در آن وقت حضور چه نیروئی را مورد پشتیبانی قرار خواهید داد؟
حمدالله همکار

>>>   سه هفته آینده سرنوشت ساز است.
غنی بابا را باید در پهلوی امان الله خان در جلال آباد دفن کنند.

>>>   ما آخرش نفهمیدیم شما مردم افغانستان چی میخواهید؟
از یه طرف میگید کشور ما تحت اشغال آمریکاست و مستعمره آمریکا هستیم
بعد وقتی آمریکا می خواهد نیروهایش را بیرون بکشد بهش انتقاد می کنید
واقعا شما رسانه های افغانستان دنبال چه چیزی هستید؟
عزیزجان حرف اول و آخر رو همون دونالد ترامپ میزنه نه پنتاگون چون فرمانده کل نیروهای مسلح آمریکا رییس جمهور آمریکاست
ترامپ چون همکاری بخشی از مردم افغان روبا طالبان فهمید دیگه بی خیال افغانستان شد

>>>   به احترام به اقای سعیدی!
دروطن ماهیچ چیزی ابداقابل پیشگویی نیست.زیراانسانهای نورمال زندگی ندارند.اضافه تراز۹۹،۹ تاخرعقلی پیشرفته دارندبی انکه متوجه باشند.
مگرکدام یک ازین تحولات قابل پیشگویی بود؟
-سقوط ظاهر توسط داود.
-سقوط داود توسط حزب دیموکراتیک.
-خفه کردن تره کی توسط امین.
کشته شدن امین توسط روسها.
خلع کارمل توسط روسها.
-به داراویختن نجیب توسط طالبان.
-سقوط مجاهلین توسط طالبان.
-سقوط طالبان توسط امریکا.
انتخاب کرزی توسط امریکا.
-انتخاب غنی توسط امریکا.
-انتخاب عاقل پس ازغنی توسط امریکا(شوخی).
خلاصه هیچ چیزقابل پیشگویی نیست.سرفرازی همه ارزوی من است.
عاقل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است