سفارت‌های خارجی محل «کمیشن‌کاری» شده‌است
 
تاریخ انتشار:   ۰۹:۵۱    ۱۳۹۹/۷/۲۴ کد خبر: 165154 منبع: پرینت

سفارت‌های خارجی به محلی برای «دکانداری» و «کمیشن‌کاری» مبدل شده و شهروندان برای اخذ ویزای این کشورها مجبور به پرداخت مبالغ هنگفت می‌باشند.
به گزارش آوا، میررحمان رحمانی رییس مجلس در نشست عمومی روز چهارشنبه (23 میزان) گفت که سفارت‌ برخی کشورها به ویژه پاکستان، ایران، ازبکستان، تاجکستان، ترکیه و هندوستان به محلی برای دکانداری مبدل شده است.
او به کمیسیون روابط بین‌المللی مجلس وظیفه داد تا ذریعه یک مکتوب این موضوع را به این سفارت‌خانه‌ها اخبار کند که آیا سفرای کشورهای یاد شده در این مورد آگاهی دارند یا خیر.

بر بنیاد گفته‌های رحمانی؛ صدور ویزا برای شهروندان کشور با اخذ پول هنگفت غیرقانونی بوده و باید به سرعت جلو فساد در این روند گرفته شود.
در همین حال رمضان بشر دوست، نماینده کابل گفت که سفارت‌های خارجی در کشور به ویژه سفارت‌های ایران، پاکستان، هندوستان، ازبکستان، تاجکستان و ترکمنستان به یک دکان تبدیل شده‌اند.
او اضافه کرد که هرچند ویزای کشورهای خارجی رایگان می‌باشد و نباید در قبال آن پول گرفته شود؛ اما این‌سفارت‌خانه‌ها هر ویزه را تا 500 دالر به مردم افغانستان می‌فروشند.
او تاکید کرد که رییس مجلس باید یک مکتوب به سفرای مربوطه روان کند و جویا شود و بپرسد که آیا سفیر از این موضوع اطلاع دارد و یا خود سفیر در این دزدی شریک است.
بشردوست ادامه داد: تعدادی از مقام‌های جهادی، چپی و دموکرات افغانستان توزیع ویزا به متقاضیان را زیر نام کمیشن‌کاری به اجاره گرفته‌اند.

بلقیس روشن نماینده فراه، نیز گفت که کشورهای همسایه بدون گرفتن پول به مردم ویزا نمی‌دهند و از طرف دیگر جنرال جرات و شماری دیگر از مقام‌های جهادی توزیع ویزا را اجاره کرده‌اند و از هر متقاضی تا 250 دالر کمیشن دریافت می‌کنند.

محمد هاشم، نماینده فاریاب نیز گفت: شرکت‌هایی که مسوولیت صدور ویزای هند و ترکیه در کابل را بر اساس قرارداد به عهده گرفته‌اند، تابع هیچ قانونی نیستند و از صدور ویزا کاسبی و دکانداری ساخته‌اند.

گل احمد کمین، نماینده قندهار نیز خواستار شد تا جلو فساد در صدور ویزای کشورهای ایران، پاکستان، هندوستان، ترکیه و تاجکستان برای اتباع افغانستان گرفته شود و مشخص شود که در این فساد، کارمندان سفارت‌ها نیز دست دارند یا خیر؟

این در حالی است که بیشتر مردم افغانستان برای تداوی به پاکستان، ایران، هند و ترکیه می‌روند.
ازدحام بیش از حد در سفارت‌های پاکستان، ایران، هند و ترکیه موجب شده تا در بازار سیاه ویزه پاکستان تا به ٢٠٠ دالر، ویزه هند و ایران تا به ۵۰۰ دالر و ویزۀ ترکیه تا به 2000 دالر امریکایی به فروش برسد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سفارت‌های خارجی
کمیشن‌کاری
نظرات بینندگان:

>>>   سر دزد کلان غنی در ارگ است

>>>   مثل دورانی که مجاهدین به کابل آمدند و باشندگان کابل به خارج فرار میکردند،حالا نیز آمد آمد طالبان شروع شده است و باز باشندگان کابل فرار میکنند.
در تیوری اقتصاد یک چیز را بنام عرضه و تقاضا میگویند.
زمانی که عرضه زیاد و تقاضا کم میشود،نرخ اجناس ارزان میشود.اما زمانی که عرضه کم و تقاضا زیاد باشد،نرخ اجناس قیمت میشود.
ویزه کشور های خارجی نیز در حقیقت عبارت از یک جنس است و یا به عبارت دیگر خدمات است.

>>>   بااطمینان کامل که همه کارکنان سفارت به شمول سفرادرین تجارت پردرامد شریک هستند.دریک وطن که ازالف تایاهمه دزداند.اگرخارجی که مربوط این دولت هم نیست دزدی نکننداحمق اند.وخارجیها هیچ وقت خوش ندارند که احمق باشند.
عاقل

>>>   بایددرک کردکه مسولین سفارت باگرفتن احمق پولی ازماهیچ عملی مخالف منافع کشورشان انجام نداده اندبلکه درحقیقت این پولها به شکلی به کشورشان انتقال پیدامیکند،و این عمل درجهت مصالح کشورمربوطه شان است.
عادل


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است