خارجی ها قبل از خروج همه چیز را نابود می کنند
 
تاریخ انتشار:   ۰۱:۴۶    ۱۳۹۹/۷/۲۵ کد خبر: 165163 منبع: پرینت

همزمان با کاهش نیروهای خارجی در افغانستان، باشندگان پروان از نابود شدن بخشی از تأسیسات پایگاۀ هوایی بگرام در این ولایت خبر می‌دهند.
شماری از باشندگان ولسوالی بگرام می‌گویند که نیروهای امریکایی با بانابود کردن بخشی از تأسیسات اطراف پایگاۀ نظامی بگرام، محوطۀ این پایگاه را کوچک ساخته‌اند.
آنان می‌افزایند که تقریبأ هر روز گواه بیرون شدن تجهیزات و وسایط نظامی نیروهای خارجی در موترهای باربری از پایگاه هوایی بگرام هستند.

مسکین‌یار، باشندۀ بگرام گفت: «دیوارها را تخریب کردند. در داخل بیس‌ها اتاق‌های بسیار خوب بود، یک بازار بسیار زیبا و مقبول بود؛ کل شان تخریب شدند و انفجار داده شدند.»
به گزارش شفقنا، محمد صدیق سکندری، بزرگ قوم در بگرام نیز افزود: «دوباره همان میدانی را که در زمان طالب به ویرانه و زمین سوخته مبدل شده بود، طوری تخریب صورت می‌گیرد که دوباره به حالت اولی برگردد.»
عبدالحکیم همدرد، باشندۀ روستای جان قدم ولسوالی بگرام هم اظهار داشت: «رنجرها بود، وسایط دولتی بود، تمام شان از طریق یک ماشین تخریب می‌شود؛ بیرون انداخته می‌شود به دو صد یا سه صد از همین مسیر می‌رود به طرف پاکستان.»

کوچک سازی میدان هوایی بگرام و کاهش در فعالیت‌های نظامیان امریکایی در این پایگاه بر زند‌گی باشندگان ولسوالی بگرام تأثیر گذاشته است و شمار زیادی را بیکار کرده‌است.

داوود خان، کارمند پیشین میدان هوایی بگرام گفت: «متأسفانه نه تنها من که یک بیست و پنج هزار یا حدود سی هزار نفر کار می‌کردیم کل ما را کشیدند، کل ما بیکار و بی‌سرنوشت شدیم.»
ویس‌الله تاج، فرماندۀه پولیس بگرام نیز افزود:«آن‌ها به حساب عدم ضرورت شان به دیوارهای سمنتی که نزدیک به قریه جات بودند و ساحات زیادی را تحت پوشش قرار دادند دور ساختن خود را از ساحه همین چیز عنوان کرده‌اند.»

شمار پایگاه‌های بزرگ و کوچک ارتش ایالات متحده در افغانستان حدود هفتصد پایگاه گزارش شده‌است. در اوج حضور امریکا در افغانستان شمار نظامیان این کشور به یکصد هزار تن می‌رسید اما اکنون شمار آنان به چهار هزار و هشت صد تن است و رییس ‌جمهور ترامپ حتی بربیرون شدن کامل این نیروها تا کمتر ازسه ماه دیگر تأکید کرده‌است.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
بگرام
خارجی
نظرات بینندگان:

>>>   امریکایی ها برای کشتار مردم و تخریب آمده بودند تخریب پایگاههای امریکایی برای این است که مردم افغانستان از آنها استفاده نکنند زیرا انها برای کشتار بودند و برای استفاده مردم ساخته شنده بودند. به امریکا هیچوقت اعتماد نیست

>>>   بر کفار نباید اعتماد کرد.
کفار و طتلبان برادران همدیگر اند.
کمر ها را ببندید که موج دوم مقاومت این بار پوز طالب را به خاک خواهد مالید.
وقتی یازنه های طالب به امیریکا برگردند ، طالب هم نزد پدر اندرش به پاکستان باید برود.

>>>   چرا به ارتش افغانستان نمی دهند؟
شاید گزارش ها در مورد تخریب تجهیزات و بخش هایی از پایگاه هوایی بگرام از سوی امریکایی ها را دیده و یا شنیده باشید. چرا این تجهیزات و تاسیسات را به جای تخریب به ارتش افغانستان تحویل نمی دهند؟

انگلیس ها در سال 2014 پایگاه هوایی بزرگ "کمپ بسشن" (بخشی از کمپ شورابک در هلمند) را تحویل ارتش افغانستان دادند، اما قبل از تحویل، مدت 5 ماه، چندین تن تجهیزات مهم و به درد بخور آن را تخریب کردند. حتی ماشین مخصوص بزرگی را از بریتانیا به افغانستان برای تخریب مرمی و مهمات برده بودند.
چاقوها، سلاح های اضافی، سیم برق، مهمات سبک و سنگین، موترهای ملکی، بایسکل و ... را همه تخریب کرده، یا به شکل آشغال دور انداختند و یا به شکل پرزه به مردم محل فروختند.

وقتی کمپ را به نمایندگان ارتش افغانستان تحویل دادند به جز دیوارهای کانکریتی، چیز به درد بخوری ناچیزی در آن باقی مانده بود. هنگامی که خبرنگار از افسر مسوول تخریب می پرسد که چرا این تجهیزات را به جای تخریب به نیروهای افغانستان نمی دهید، او می گوید که نمی داند و دستور از بالا آمده است.

واشنگتن پست، چند روز قبل در گزارشی از گردیز در پکتیا به داستان بسته شدن یکی از کمپ های امریکایی ها در آنجا پرداخته بود. در این گزارش می خوانیم که وقتی امریکایی ها بدون آگاهی نیروهای افغانستان، کمپ را ترک می کنند، هیچ چیزی بر جای نمی گذارند جز چهار دیواری ها و آشغال. یکی از نظامیان افغانستان در حالی که در میان آشغال به جا مانده از امریکایی ها قدم می زده به واشنگتن پست گفته بود: "آشغال تنها چیزی است که برای ما باقی گذاشته اند. این میراث آنها است."

عبدالله وطندار

>>>   عنوان (خارجی ها) شایدبرای این مطلب نادرست باشد.
زیراروسها هنگام که درک کردندماداخل احمقستان هستیم وباید ازینجاخارج شویم،نه تنها چیزی را تخریب نکردند بلکه داروندار خودرا به شمول تجهیزات نظامی رادرخدمت مردم ودولت ان وقت قراردارند. عدم شناخت دوست ودشمن وتفریق انهاازعلایم بارز احماقت است.
عاقل

>>>   امریکا نمیدانم چرا بھ پاکستان کھ ھزاران سربازش را توسط طالبان کشتند بجای تنبیھ جایزھ میدھد وبھ خودشان ھم خیانت میکند؟پاکستان کان تروریستھاست،آیا خیانت دیگر بس نیست،امریکا سھم پاکستان را با سلاح میدھد وخودشان وکشورھای عضو ناتو معادن افغانستان را غارت کردند و دیگر بھ صرفھ نیست و مجبورند سھم پاکستان را بدھد وبرود بیرون۔


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است