خلیلزاد: ایران می‌خواهد آمریکا در افغانستان بماند
 
تاریخ انتشار:   ۲۰:۴۶    ۱۳۹۹/۷/۲۵ کد خبر: 165172 منبع: پرینت

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه دولت آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید ایران می‌خواهد آمریکا در افغانستان در یک جنگ غیرقابل پیروزی و پر هزینه مشغول بماند و دوست ندارد روند صلح افغانستان موفق شود.
به گزارش بی بی سی، خلیلزاد روز (پنجشنبه ۲۴ میزان) از دوحه قطر، در صحبت از راه دور با انستیتوی پیرسون دانشگاه شیکاگو، تشریحاتی مفصل در مورد روند گفتگو‌های صلح افغانستان، موضع آمریکا و چشم‌انداز پایان جنگ در افغانستان ارایه کرد.

خلیلزاد در مورد نقش ایران در روند صلح افغانستان گفت: "دو ایران وجود دارد، یکی وزارت خارجه ایران که اعلامیه‌هایی می‌دهد که می‌شود گفت موضع مثبت در قبال صلح افغانستان دارند و ایران دیگری هم هست که می‌خواهد آمریکا در افغانستان در یک جنگ ناموفق و پر هزینه مشغول بماند و از افغانستان به عنوان ابزار برضد آمریکا استفاده می‌کند. ایران دومی دوست ندارد روند صلح افغانستان موفق شود."
خلیلزاد گفت که او دوست دارد ایران در روند صلح افغانستان نقش مثبت داشته باشد.

در روزهای گذشته با شدت گرفتن جنگ در هلمند افغانستان، رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان در صحبت با یکی از روزنامه‌های بین‌المللی ادعا کرد که جنگ هلمند از سوی گروه‌هایی در میان طالبان راه انداخته شده که حمایت ایران و پاکستان را دارند.
اما عباس عراقچی چند هفته پیش در مورد رابطه ایران با گروه طالبان گفت که کشورش از دولت افغانستان و قانون اساسی این کشور حمایت می‌کند و باور دارد که گروه طالبان هم باید با به رسمیت شناختن قانون اساسی افغانستان، در ساختار سیاسی این کشور دخیل باشد.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
خلیلزاد
ایران
افغانستان
نظرات بینندگان:

>>>   اگر منظور از ایران اول همان ظریف آغا است، به گفته بسیار ایرانی ها او وزیر خارجه نه بلکه وزیر برجام است (معاهده ایران با چند کشور "دموکراسی!!!؟؟؟"). این ایران اول از جمع همان گروپ هایی خودی ما است که عشق امریکا دل هایی شان را هنوز گرم نگاه میکند. ایران دومی همان است که میداند دندان هایی گرازی امریکا همیشه برای دریدن وحشیانه آماده است.
آزاده

>>>   ایران می خواهد آمریکا از منطقه برود.

>>>   این یک دروغ کلان است.وشاید هم درپس پرده توافق ویاصحبتی با وزیر خارجه دولت غربگرای ایران،محمد جواد ظریف مرد خندان دیپلماسی شل وبی خاصیت برجامی که با ساده لوحی در برابر فریب آمریکا صنعت صلح آمیز هستوی ایران را برباد داد,شده باشد که هیچ ارتباطی به مردم ایران و نظام ان ندارد. خواست همه مردم ایران خروج بدون قید وشرط یانکی ها نه تنها از افغانستان بلکه از کل آسیای میانه واسیای جنوب غرب یعنی بگفته خود امریکاییها واروپاییان مبدل ایست یا خاورمیانه وخلیج فارس است. ایران خواستار ثبات کامل سیاسی واقتصادی وفرهنگی و استقلال کامل برای تمامی همسایگان خود، بخصوص افغانستان است چون استقلال وثبات در کشورهای همسایه استقلال وثبات و اقتدار برای خودش به ارمغان دارد//
داکتر عبدالرب اچک زیMD


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است