زبان بین المللی "افغانی" هم نان دارد و هم مقام
 
تاریخ انتشار:   ۱۸:۴۴    ۱۳۹۹/۷/۲۶ کد خبر: 165183 منبع: پرینت

این حرف من نیست:
"اگر غلام و نوکر کسی شدید؛ حتما غلام پولدار باید شوید"!

خوب بیاد دارم بعد از اشغال سرزمین ما توسط امریکا و انگلیس و سرازیر شدن چندین کشور خارجی به افغانستان بعد از 2001 چنان وضعیت جالبی در این کشور حکمفرما بود که پیر و جوان، مرد و زن... همه و همه مصروف فرا گرفتن زبان انگلیس و زبان یاد گرفتن ورد زبان ها شده بود و هرکسی را هم پرسان میکردید که فلانی کجا است و چه میکند؟ میگفتند مصروف رفتن و یاد گرفتن کورس انگلیسی است و بازار این کورس خیلی جمب و جوش بود و تعدادی هم بعد ها از اینطریق حق خود را گرفتند، صاحب ملک و منالی شدند و خصوصآ کسانیکه از پاکستان آمده بودند چند کلمه "یس سار" و یا نو سار " را یاد گرفته بودند و آنهایی که از بیرون بنام ترجمان و یا همکار دیسانت شده بودند در تاپ ترین وضعیت قرار داشتند.

یکی از دوستان خویش را در آنزمان پرسان کردم که اگر تا این حد علاقه به زبان داشتید چرا حالا و آنهم در این سن و سال میتپی؟ و چرا در زمان اش زبان روسی و یا هم عربی را تعقیب نکردید. پاسخ خوبی داشت: "والله زبان روسی نه نان دارد و نه ارزش و نشانی؛ آدم اگر نوکر می شود نوکر پول دار شود..."

حالا زبان بین المللی انگریزی را که بقول معروف هم نان داشت و هم نشان بجایش بگذاریم؛ زمان زبان بین المللی افغانی (پشتو) به گفته محمود طرزی پدر ژورنالیزم (پدر فاشیزم) که این را "زبان افغانی ملتی وطنی" نامیده بود در چند سال اخیر به استایل و یا مود روز تبدیل شده و زمان اش فرا رسیده است.

دیده میشود برای بسیاری ها که زبان (افغانی) زبان مادری شان نیست بخاطری که به مقامی و منزلتی برسند از گله عقب نمانند، کیسه شان هیچگاهی خالی نگردد، مطرح بوده باشند و از جایش کسی بیجایش نکنند؛ الحمدالله مصروف تمرین کردن این زبان بین المللی افغانی در بسا مجالس و سخنرانی اند که نان دارد و مقام...؛ که در شرایط فعلی و خواست زمان ارجحیت و مقام اش بالاتر از هر زبان دیگری خصوصا از زبان انگریزی است چه رسد به زبان مادری اش... و آنهم با چه دهن کجی بدتر از پشتو سخن زدن استاد خلیلی ...
زیرا نان دارد و مقام...

عطا صفوی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
زبان بین المللی
افغانی
نظرات بینندگان:

>>>   خدا را کھ سجدھ وعبادت نمی کنید امریکا ودلارھایش را سجدھ وعبادت میکردید ان ھم نشد حالا باید بمیرید ھمھ شما نوکری مردم را نمیکنید ونوکر بیگانھ گان ھستید۔

>>>   واقعا که در کشور شما زبان پشتو مورد ظلم و تمسخر قرار گرفته است
و فوم پرست تر از هزاره ها در افغانستان و جود ندارد
چه در ایران چه در افغانستان هزاره ها قوم همیشه ناراضی هستند
من تا بحال در این سایت ندیده ام به ....احترام گذاشته شود و همیشه پشتو رو تمسخر کرده اید و انگ فاشیسم به آنه میزنید
غافل اینکه انقدر تکرار کرده اید یادتان رفته که اقوام غیر پشتو مخصوصا هزاره ها به چه هیولایی تبدیل شده اید
....

>>>   در زمان داود خان کدام نفر والی قندهار مقرر شده بود.
او که به دعوت کدام قومی مشر به دیدن اش رفته بود.
بعد ازین که مهمانی خلاص شد و مهمانان رفت و یک نفر از مهمانان که به خانه اش رفت،خانم اش از او پرسید که :دا نوی والی سنگه یو سری دی؟
او جواب داد: والله یو دیر شه دریشی درلود ،یو شه سپین کمیس ذرلود،نکتایی هم شه و،دیر غت غت بوتان ذرلود.مگر چه کیناست،تس پارسی باندی خبری وکر.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است