حمله بر دانشگاه کابل پس از شش ساعت پایان یافت
 
تاریخ انتشار:   ۲۱:۱۰    ۱۳۹۹/۸/۱۲ کد خبر: 165374 منبع: پرینت

گروهی از مردان مسلح وارد دانشگاه کابل شدند و دانشجویان را در صحن دانشگاه و در شماری از بخش های دیگر این دانشگاه، به گلوله بستند.
این رویداد در حوالی ساعت یازده و سی دقیقه پیش از چاشت رخ داد و با رسیدن نیروهای امنیتی به محل، مهاجمان در برخی از ساختمان های دانشگاه جابجا شدند و با این نیروها، به درگیری پرداختند.
وزارت امورداخله می گوید که سه مهاجم پس از شش ساعت درگیری با نیروهای امنیتی از پا درآمدند.

هرچند وزارت امور داخله کشته شدن نوزده تن و زخمی شدن بیست و دو تن را در این حمله تایید می کند، اما برخی از منابع از جان باختن در حدود بیست تن و زخمی شدن چهل تن دیگر در این رویداد سخن می گویند.
رویدادی که گروهی از مردان مسلح ناشناس که می‌گویند شمارشان به چهار تا شش نفر می‌رسیده، آغازگرش بودند.

به گفته دانشجویانی که از این باران گلوله‌ها، جان به سلامت برده‌اند، مهاجمان از یکی از دروازه‌های فرعی دانشگاه به داخل هجوم آوردند و هرکسی را که سرراه‌شان ‌آمد، به گلوله ‌بستند.
این جوان که تازه توانسته است خودش را از دانشگاه بیرون بکشد، می‌گوید که دو مهاجم مسلح با کلاشنیکوف و تفنگچه بر صنف آنان یورش آوردند. او از غلتیدن بیش از ده هم‌صنفش در خون‌شان یاد می‌کند و این صحنه را تکان‌دهنده می‌گوید.

در این میان، بستگان شماری از دانشجویان هم که از سرنوشت آنان خبری نیست، در برابر دروازه‌های دانشگاه کابل در چندین سمت، ایستاده‌اند و می‌کوشند از آنان خبری یابند.
به گزارش طلوع، حمله بر دانشگاه کابل که پیش از چاشت دوشنبه رخ داد، تا ساعت‌ها به‌ درازا می‌کشد.
نیروهای امنیتی در محل می‌گویند که گیرماندن شماری ازدانشجویان در ساختمان‌ها، کار عملیات پاک‌سازی آنان را کُند ساخته است.
در این مدت، هرچندی صدای تیراندازی و نیز گاه صدای انفجارهای خُردی از داخل دانشگاه به گوش می‌رسد.
وزارت امور داخله می گوید که در این حمله ۱۹ تن جان باختند و ۲۲ تن دیگر زخم برداشته اند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
دانشگاه کابل
حمله مسلحانه
نظرات بینندگان:

>>>   از صفحه انترنتی بی بی سی
دولت افغانستان فردا سه‌شنبه ۱۳ عقرب را به دلیل حمله خونین امروز به دانشگاه کابل ماتم ملی اعلام کرده است. وزارت صحت افغانستان گفته که در این حمله ۲۲ نفر کشته و ۲۲ نفر زخمی شده‌اند. مقامات گفته‌اند همه کشته شدگان این حمله غیرنظامی و اکثریت‌شان دانشجویان دانشگاه کابل هستند.
اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نطق تلویزیونی ساعتی پیش این حمله را محکوم کرد، آن را جنایت ضد بشری خواند و گفت "انتقام این حمله را چند برابر خواهیم گرفت."

باز هم گپ مفت اگر اینقدر رئیس جمهور قدرت و همت دارد تمام مجرمین تروریست و جنایتکار که در بندی خانه های افغانستان در قید هستند از فردا حکم اعدام آنها را صادر و برای تمام نظامی ها گفته شود طالبی داعشی و جنایتکاری را زنده دستگیر نکنند فقط یک مرمی و بس باز کسی مرد شود که ........
حالا کجا هستند سازمان های حقوق بشر وووووو

>>>   ههههههههههههههههههههه مى گويند دزد در سر خود پر دارد امراله خان صالح بدون كدام سند و إثبات در دقايق اول اظهار نمود كه كار طالبان است .

>>>   ....بر طالبان خون خوار و شرم باد بر دولت فاسد آقای غنی بخدا خسته شدیم از بس گفتیم که خدا بیآمورزد جنت جای شان باشد تسلیت باشد ما مردم بیچاره تا چی وقت کشته شویم امنیت مردم بیچاره را کی باید بگیرد چی باید کنیم که کشته نشویم از دولت فاسد آقای غنی پرسان کنند که دیگه کجا مانده که طالبان و هم فکران شان انتحار کنند انفجار کنند در همه جا و مکان انتحار و انفجار کردن.
فقد همین مانده که طالبان و همفکران شان به بستر خواب آقای غنی و آقای صالح هم انتحار و انفجار کنند شرم است به شما به عنوان دولت و دولت ساز.
ضیائی

>>>   همین تروریست هایی که کشتار دانشگاه را راه انداختند معاینات DNA کنید بعد معلوم میشود که آزاد شده های 5000 تروریست طالب است.

>>>   "امرالله" خان گفته بود که همه خروس هایی جنگی از ترس او فرار کرده اند. پس حتمی این خروس ها از اشرفک و یا خودش است (حالا میدان برای شان خالی شده است)؟؟!!؟؟
آزاده

>>>   غنی لاف نزن، از خودت تا همان مامور آبدارچی در کشورت، به دهل غرب می‌چرخد. شما نه صلاحیت داری و نه اختیار، پس خاموش باش تا اربابت رخصت دهد که چیکارکنی. شما فقط اجازه داری عذر بخواهی و ماتم داری کنی

>>>   بازهم اشرف غنی و پاکستان و اتحادیه اروپا عمل تروریستی را تقبیح کردند!
معلوم نیست این تقبیح کردن های دنباله دار رییس جمهور و دوستانش تا چه زمانی ادامه خواهد یافت و کدام یک از دردهای مادران داغدار به سوگ نشسته را دوا خواهد کرد؟

و چرا از صدها کمیسیون های توظیف شده برای تحقیق این جنایات در طول بیست سال حتی یکبار هم نتایج تحقیق شانرا افشا نکردند و با مردم شریک نساختند تا تسلی خاطر بازماندگان قربانیان جنایات بشری را فراهم نماید؟

جالب تر اینکه برای اولین بار ریاست امنیت ملی خلاف روال همیشگی اظهار نکرد که مهاجمین را شورای کویته گسیل کرده بود و این نهاد از قبل در مورد آگاهی داشتند.

یک موضوع مهم دیگری که بایستی آگاهان سیاسی و استخباراتی ما در موردباید غور دقیق نمایند اینست که؛ خبرنگار تلویزیون آریانااظهار داشت: «« بعد از اینکه کارمندان امنیت ملی ساحه را تلاشی نمودند چند لحظه بعد تیراندازی شروع شد»».

اظهارات این چنینی پرسش هایی را در قبال دارد که مسوولین باید به آن پاسخ ارایه کنند:

۱. چگونه ممکن است که کارمندان امنیت در حین تلاشی چهار تن از جنایت کار تا دندان مسلح را در صحن دانشگاه متوجه نشدند؟

۲. این چهار تن چگونه با سلاح و مهمات دست داشته داخل محوطه دانشگاه شدند٬ در صورتیکه در هردو دروازه وردوی از تمامی عابرین تلاشی جدی صورت گرفته و کارت شناسایی تقاضا میشود؟

۳. ازینرو یگانه طریقه ممکن عبور این مهاجمان را از دروازه های ورودی آنهم در روز روشن میتوان چنین حدس زد:

الف - انتقال توسط خود کارمندان امنیت ملی به داخل بدون تلاشی

ب - منحیث بادیگاردان بزرگان عالی مقام دولتی که در نمایشگاه حضور به هم رسانیدند(وزیر٬ وکیل٬ سناتور...)

مورد دیگری هم که نباید ازان سرسری گذشت همانا ادعای طالبان مبنی بر این که عمل تروریستی دانشگاه کار ایشان نبود؛ شاید این ادعای ایشان نیز برای اولین بار درست بوده و حقیقت را گفته باشند.

به دلیل اینکه طالبان حالا متحد تازه ای دارند و آن ورور گبدین حکمتیار است٬ وی بعد از نشست های پشت درهای بسته با باداران قدیمش بطور یقین تعهداتی را به ایشان داده باشد.

موصوف در پیاده ساختن چنین جنایات تروریستی از یکطرف ید طولایی دارد و از جانبی نیز به این اعمال دهشت افگنانه ای خویش توجیه شرعی به نام (استشهادی) قایل است.

حکمتیار با دانشگاه کابل عناد دیرینه و به خصوصی دارد؛ از تیزاب پاشی به روی دختران دانشجو تا قتل سیدال سخندان٬ تا اخراجش از دانشگاه٬ و حالا هم استشهادی های نسل جدید موصوف در محوطه دانشگاه به مراتب دوآتشه تر از زمان جوانی خودش در دانشگاه پنج دهه قبل اند.

اینکه ذبیح الله مجاهد چند روز قبل در مورد سهم حزب اسلامی ابلاغیه صادر کرد؛ آگاهان باید درک میکردند که هدف سهم حزب در همین موارد تروریستی است٬ ورنه به حساب سهم اشتراک در هیهت دولت در نشست دوحه سهم برازنده حزب معلوم است.

و ااین نهایت ساده لوحانه خواهد بود اگر مفسرین سیاسی ما چنین برداشت کنند که طالبان برای اشتراک یکی دو تن افراد اضافی حزب اسلامی در دوحه چنین اعلامیه ای رسمی صادر کنند.

اگر امنیت ملی واقعآ خواهان جلوگیری از کشتار بیدریغ و ریختن خون های پاک جوانان ما در نهادهای امنیتی و مراجع تعلیمی و تحصیلی باشد٬ یکبار سری به (قلعه الموت) حکمتیار در دارالامان بزند و ببیند که پشت دروازه های آن خانه امن و حصار نهایت محافظت شده چه میگذرد.

>>>   خبر در گیری در دانشگاه کابل دقیق است اما گزارش ان توسط رسانه ها کشور دروغ محض است واین مردم افغانستان اند که می شنوند ومی بینند الی در دیگر دنیا علناً کار دروغ رسانه هااجنبی را نقد وبرملا می ساختند
شما قضاوت کنید در یک دانشگاه که یکصد هزار محصل اموزشش می بیند ایا 19 تن جان باخته در هر صنف درسی دانشکده حقوق اضافه از 70 محصل می اموزد او رسانه چی او رسانه که دروغ را به ملت زرق میکنی
درقدم دوم فعالیت قطعات خاص 2 تروریست را در 8 ساعت از بین بردن برا ی هیج نظامی قابل قبول نیست.
قیام

>>>   تو چه مقدار زخم در زخمي
تو چه بر باد رفته‌ای كابل!
چقدر دور مانده‌ا‌‌ي از خويش
وه چه از ياد رفته‌اي كابل

آي كابل من و تو مي‌دانيم
همه يك كاسه است و يك آش است
زخم‌هاي تو تازگي دارند
و آن‌چه كه تازه تر نمك‌پاش است

>>>   بخدا قسم که غنی یهودی تا زمانیکه در قدرت باشد اگر مردم افغانستان روی ارامی را دید من خود را حلق آویز می کنم این شخص یک انسان یهودی است مردم بسیار بی غیرت شده اند چرا علیه این یهودی قیام نمی کنید فقط ۵۰۰ نفر در طول ۲۰ سال است در قدرت


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است