جو بایدن مخالف حضور نظامی در افغانستان
جو بایدن در طول دوران کار خویش بحیث معاون رییس جمهور امریکا در دو دوره بارک اوباما سخت مخالف حضور نظامی امریکا و افزایش این نیروها در افغانستان بود 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۵۵    ۱۳۹۹/۸/۱۸ کد خبر: 165444 منبع: پرینت

قابل توجه آنانی که مطلب شان را در مورد انتخاب جو بایدن بحیث رییس جمهور امریکا با خدا کند و انشالله و امیدواریم که چنین و چنان شوند شروع می کنند باید بدانند که جو بایدن را مانده که خدا هیچ کاری نمی تواند که این خیال و خواب شما را برآورده سازد. زیرا تا وقتی شما خود حرکت نکنید از خدا برکت توقع نداشته باشید!

روی کار آمدن جو بایدن یک تحول بزرگ در سیاست امریکا در بخش داخلی و خارجی است. ساکنین افغانستان بشرطی از این تحول بزرگ بهره مند شده می توانند که سیاسی چال رفته بتوانند. سیاست جهانی شباهت به تخته قماربازی دارد. اینکه کی ها در این قمار برنده می شود مربوط به مهارت و تجربه قمار باز است!

جو بایدن در طول دوران کار خویش بحیث معاون رییس جمهور امریکا در دو دوره بارک اوباما سخت مخالف حضور نظامی امریکا و افزایش این نیروها در افغانستان بود. همچنان وی طرفدار خروج هر چه زودتر این نیروها از خاک افغانستان است. به این معنا نیست که بایدن از حمایت سیاسی خویش نسبت به افغانستان دست بردار است. جو بایدن تلاش دارد مسوولیت نظامی را اردوی ملی افغانستان بدوش گرفته و از خاک و وطن خویش دفاع نمایند اگر براستی هم این ها به خاک و وطن خویش علاقمندی دارند.

حضور نظامی امریکا در افغانستان برای این کشور مصرف کمر شکن پولی دارد. امریکا نمی تواند و نمی خواهد این مصرف کمر شکن را بخاطر هیچ متحمل گردد. مثلا مصرف نگهداری و حفظ یک سرباز امریکایی در نبرد افغانستان سالانه یک ملیون دالر برای امریکا خرچ دارد. امریکایی ها بدون در نظرداشت اینکه کی در راس قرار دارد نمی خواهند این مصرف را متقبل گردند!

جابجایی سربازان امریکایی صرف در ولایت هلمند برای یک مدت معین بعد از روی کار آمدن بارک اوباما بودجه ای نیاز داشت که برابر بود با کمک های سالانه امریکا برای مصر، متحد استراتژیک دوم امریکا در شرق میانه بعد از اسراییل در حالیکه جمعیت این ولایت ۴ فیصد جمعیت کل افغانستان بود. امریکایی ها باور دارند هر قدر امریکا خود را در افغانستان دخیل تر سازد توقع و خواست ساکنین افغانستان از امریکا بیشتر می گردد. آوردن صلح در افغانستان برای امریکا شباهت به ساختن یک شکاف در قعر بحر پیدا کرده است.

در یک مورد امریکایی ها طی گزارشی به قصر سفید اظهار داشتند که حامد کرزی رییس جمهور افغانستان حتی توقع دارد امریکا یک پرستار شوخ و شنگ دختر امریکایی را توظیف نماید تا لته های کون میرویس جان پسرش را تبدیل کند زیرا زینت خانم دلش برداشت نمی کند دستش را با چتلی میرویس جان آلوده سازد!

حامد کرزی در جریان سفر جو بایدن به کابل در سال ۲۰۰۹ از وی توقع داشت که سربازان امریکایی بجای جنگ با طالبان در افغانستان باید پاکستان را مورد حمله نظامی قرار دهد تا پشتونستان آزاد و لوی افغانستان ایجاد گردد. اما همین خواست این مفلوک سبب شد که جو بایدن بدون درنظر گرفتن تشریفات رسمی با کوبیدن مشت بالای میز خشم خود را ابراز کرده و اتاق را ترک کرد!

عبدالحمید


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
بایدن
افغانستان
نظرات بینندگان:


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است