بایدهایی برای جو جوبایدن
تغییرات مهمی در سیاست داخلی و خارجی امریکا رونما خواهد شد، چون این ناگزیری امریکا است، رهایی امریکا از شریک دیوانه و کاوبای بچه گاوبازی چون ترامپ، لازمه اش تغییرات است که باید بیاید 
تاریخ انتشار:   ۱۵:۵۱    ۱۳۹۹/۸/۱۸ کد خبر: 165449 منبع: پرینت

ترامپ باید میرفت، اما میلیون ها رای که او در میدان کار و زار انتخاباتی از آن خود کرد برای ملت امریکا و سیاستمداران آن کشور باید شوکه آور باشد. چرا چنین شد؟ این میرساند که امریکا دچار شکاف عمیق سیاسی و فرهنگی است که به سادگی نمیتوان برآن غلبه کرد.

بایدن بی جهت نبود که پس از پیروزی اعلام کرد من رییس جمهور همه امریکاییان هستم و همه کسانیکه برای من رای دادند و یا ندادند. این حرف تعارفی نیست. بایدن و سیاستمدران امریکایی میدانند که 70 میلیون رای ترامپ شوخی نیست. این نشانه یک شکاف عمیق سیاسی فرهنگی را در جامعه امریکا نشان میدهد.

اکنون که بایدن پیروز انتخابات شده است، اما او در مسیر بسیار دشوار قرار گرفته است. بایدن باید آن قمارهای سیاسی که ترامپ در دوران 4 سال اقتدار تقریبآ فردی خود زد و همه چیز را با تویت هایش انجام داد و نوعی دهن کجی به غول های رسانه ای امریکایی هم بود، باید ترمیم کند و این «باید» ها در برابر او قرار دارد:

- بایدن باید به معاهده اقلیمی پاریس برگردد.
- بایدن باید مناسبات شکر اب شده و حتی مخدوش شده ای امریکا با اتحادیه اروپا را به حالت عادی برگرداند.
- بایدن باید در مناسبات خاور میانه تعادل برقرار کند.
- بایدن برای تعادل مناسبات خاورمیانه و برای جلوگیری از دست درازی بیشتر ایران به برجام برگردد تا ایران به سلاح هستوی دست پیدا نکند.
- بایدن باید تعادل مناسبات با کوریای شمالی را برقرار کند و هم کوریای جنوبی را از حمایت امریکا مطمیین سازد.
- بایدن باید از تقابل تجاری با بزرگترین اقتصاد دنیا یعنی چین، جلوگیری کند.

- امریکا اگر تصمیم خروج از افغانستان داشته باشد، باید مسوولانه خارج شود و بایدن در این زمینه ناگزیر است که به مشاوران امنیتی و نظامی پنتاگون و کاخ سفید گوش بدهد، تا این خروج مسوولانه صورت گیرد.

- بایدن باید جدا نسبت به توافقنامه دوحه که امتیاز بسیار بزرگی به تروریستان طالبی از سوی خلیلزاد و ترامپ داده شده بود، تجدید نظر کند و خلیلزاد را که موضعگیری یک جانبه قومی نسبت به طالبان داشت، از وظیفه اش خلع کند و معاون خلیلزاد که در این مذاکرات از حزب دموکرات بود، بجای او بگمارد، چون تجربه مذاکره نزدیک به دوسال با طالبان را دارد.

- بایدن هنگامی که از ملت نشدن افغانستان سخن گفت و هم راه نجات مردم افغانستان از این همه کشتار، تباهی و مصیبت در نظام فدرالی دانست. بهترین فرصت برای حل مشکل افغانستان دردوران ریاست جمهوری وی مساعد گردیده است. باید عملا در این زمینه دست بکار شو.د و برای فدرالی شدن افغانستان گام های اساسی بردارد.

تصور نشود که ما از پیروزی بایدن ذوق زده شده ایم؛ نخیر؛ هنوز راه درازی در پیش است و نمیدانیم که بایدن دست به چه تغییراتی خواهد زد. اما به یک اصل باور داریم که در کل تغییراتی مهمی در سیاست داخلی و خارجی امریکا رونما خواهد شد، چون این ناگزیری امریکا است، رهایی امریکا از شریک دیوانه و کاوبای بچه گاوبازی چون ترامپ، لازمه اش تغییرات است که باید بیاید. اگر تغییراتی نیاید بدان معنا است که انتخابات و رفتن یک حزب و آمدن حزب دیگر در امریکا هیچ معنایی ندارد.

علی تقوایی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ترامپ
بایدن
نظرات بینندگان:

>>>   بايدن ميخواهد از افغانستان مسئولانه خارج شود ولی افغانها هم مسئوليت دارند تا اين هيولای وحشی و ظالم را از ملک خود به زور خارج کند .
اين همه بمبارد ، ظلم و تحقير افغانها از طرف اين خونخوار جهانی مسئولانه بود که در وقت فرار مسئولانه عمل کند ؟

>>>   ازنظرنویسنده بایدن باید غلامان خویش درافغانستان قهرمان حمایت کنند پول بدهند ومردم افغانستان را بکشند زیرا مردم افغانستان سزاوار کشتن است که به خاطر ازادی کشورشان قبام کرده وجهاد برحق شان را تا سرمنزل پیروزی ادامه میدهند وای به جان جاسوسان امریکا اګر سربازان شان را از افغانستان بکشند که باید بیرون کنند بیرون شود جاسوسان شان نیست ونابود می شود علی تقوای شرمت باد که هنوز هم طرفدار اشغال افغانستان عزیز هستید مرګ به غلامان وجاسوسان
ګیلانی


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است