سینما پارک به پیشواز طالبان تخریب شد
 
تاریخ انتشار:   ۲۱:۳۶    ۱۳۹۹/۸/۲۰ کد خبر: 165479 منبع: پرینت

سینما پارک در گوشه پارک شهر نو کابل در اواخر دهه پنجاه خورشیدی ساخته شد.
در این سینما بیشتر فیلم‌های سینمای بالیوود هند نمایش داده می‌شد که در میان مردم آن زمان محببوبیت داشت.
سینما پارک در کابل یکی از ۱۷ سالن نمایش فیلم در کشور بود.

پس از آنکه اولین سینمای افغانستان در سال ۱۹۲۳ در دوران حکومت امان الله تاسیس شد برای اولین بار یک فیلم صامت در لغمان به نمایش درآمد.

در زمان حکومت ظاهر شاه دوباره سینما گشایش یافت و در کنار آن دو یا سه سینما‌ی کوچک دیگر نیز در کابل و در قندهار و هرات گشایش یافت.
مردم با سینما پارک کابل خاطره دارند. خاطراتی که این بنا را به یکی از بناهای محبوب دل ها در تاریخ کشور ثبت کرده بود.

دولت ویرانگر قبیله به پیشواز از طالبان (قسمت دیگر قبیله) بناهای تاریخی کشور را یکی پس از دیگری نابود می کند تا زمینه حکومت امارتی فراهم آید.
برخی از خود فروختگان و تشنگان قدرت نیز رهزنان قبیله را همراهی می کنند و تمامی تقصیر را گردن می گیرند.

انگار دیگر همه مشکلات و معضلات کشور به پایان رسیده و اینک نوبت به تخریب بناهای قدیمی و محبوب مردم رسیده است. گویی این حکومت به همه وظایف خود عمل کرده و در این برهه باید به بناهای قدیمی را نابود کند.

کد (10)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
سینما پارک
تخریب
نظرات بینندگان:

>>>   عطا صفوی
هموطن گرامی !
من وتو چه کاره این ملک هستیم؟
چرا اینقدر سرو صدا و دلخوردکی دربین یک دیگر ؟
وقتی وطنت را از بنیاد تخریب می‌کنند خشت های اصلی اش یعنی زبانت را میبرند، تاریخ ،فرهنگ وهویت ات یکی پی دیگر نابود وجعل میکنند و همین اکنون کوچه وپس کوچه های شهر ت پر ازلکه ها ی خون دیده میشود ، وبلاخره درحالیکه سقف خانه ات درحال فروریخن است ؛ ولی نمیدانم چرا بخاطرازبین بردن چندانه خشت کهنه وآهن زنگزده یک تعمیر اینقدر ناراحت هستیم و صفحات مجازی را پرکرده اییم؟.
سرومال مال صدقه سرشان ، بگزارید هرچه میکنند حق دارند ، من وتو که هستیم ؟ « سر پیاز کون پیاز» ؟ دل شان بلند منزل می‌سازند ویاهم پمپ استیشن تیل . بقول معروف دلشان بایسکیل شان ... ماملت صبوری هستیم ، خداوند صابرین را دوست دارد. وقتی خود به سکوت عادت کرده اییم فقط سرجنباندیم و نعره تکبیر گفتیم وهرکه آمد چک چک کردیم ؛ بهتر است حالا شوله تان را بخورید وپرده تان را بکنید. آمین.
با اینکه نغز میدانم تخریب قطعآ وهیچگاهی با فرهنگ انسانی ساز گار نیست ، ولی وقتی هستی و موجودیت من وتو در معرض نابودی قرار دارد پس قضاوت کنید که عمق فاجعه درکجاست؟

>>>   Hasan Ali Adalat
حلقه تنگ قدرت ، در درون ارگ امرالله صالح را در مقابل اذهان عامه قرار داده اند !
قدرت اصلی در درون ارگ در دست آنهای اند که مسأله جنگ و صلح ، تقرری ها و قرارداد ها را رهبری می کنند و این حلقه کوچک امرالله صالح و سرور دانش را مصروف کارهای کرده اند که در شأن یک شهردار ، قومندان امنیه کابل و یا سخنگو است .
امرالله صالح اکنون پلان های داوود سلطان زوی را عملی می کند و مصروف ویرانی و تخریب عماراتی است که هیچ ربطی به امرالله صالح ندارد .
مگر تخریب سینما پارک و یا جمع آوری پسته های امنیتی در درون شهر کابل و یا جریان ترافیک وظیفه امرالله صالح است ؟
از نگاه روانشناسی امرالله صالح جنون شهرت طلبی دارد و میخواهد که نامش در سر زبانها باشد اینکه چگونه باشد برای نامبرده فرق نمی کند .
امرالله صالح با داشتن سه صد نفر بادیگارد خود را سلطان شهروندان فقیر ، بی واسطه و بی بضاعت فکر می کند و همه روزه رویا های شبانه خود را ساعت شش و نیم صبح در صفحه فیسبوک خود می گذارد که اکثراً تکراری و دوام خواب های شب گذشته است .
آنچه که حقیقت دارد این است که امرالله صالح نمی داند که سخت از جانب حلقه تنگ قدرت در درون ارگ مورد استفاده قرار گرفته است و به کارهای مصروف شده است که هیچ ربطی به آن ندارد .

>>>   نماد شرم برای صالح و شهر دار زن باره و لی غیرت اش

>>>   اگر هر تعمیر کهنه و متروک و محقر که نام یک مکان عامه و یا فرهنگی هم بالایش
باشد و خود به تجمع معتادین و . . .
تبدیل شده باشد و جان انسان هارا هم
تهدید کند به قصد نوسازی و احیا بصورت
بهتر ، مدرن با مواد و مصالح عصری و نمود و نقشه ای خوب آباد گردد چه بدی دارد؟ طوریکه مواد فروریختهء آن شهادت
میدهد تقریبآ خامه و رو به سقوط بوده
اگر خدانخواسته سقوط میکرد و ضرر مالی و جانی را سبب میشد آنوقت عکس العمل شهریان عزیز مسلمآ طور دیگر میبود . بیبینید دیگر مود چوب پوش و نیم خام و نیم پخته ازبین رفته .
اگر شهریان میگویند هر چه بود میبود چون یادگار گزشته بود . میتوانید ادعا
و پیشتهاد کنید که یک رسم و یا تندیس
آن با تاریخ مهم (از نظر شما ) یا غیر
مهم از نگاه دیگران با کمی تشریحات در
یکی از صفحهء دیوار تعمیر جدید ترسیم گردد .
م . ش . ف کابل

>>>   صحرا کریمی نه در کابل بوده است و نه در کابل تولد شده است. بلکه در ایران تولد شده است و با لهجه و فرهنگ ایرانی بزرگ شده است و نه در سینما پارک کدام فلم دیده است و نه هم از فلم هایی که در سینما پارک نمایش داده میشد که اکثراً فلم های هندی بود،خوشش می آید.
از همین خاطر او سخت با سلیم شاهین مخالف است که طرفدار فلم های هندی است و خود را دهرمندر دهرمندر میتراشد و فلم های هندی مانند پر میکند.
خاطرات سینما پارک در روان کسانی است که در گذشته ها درین سینما ها تکت های سینما را بازار سیاه میکردند و به قیمت بالا میغروختند.
خاطرات این سینما در روان کسانی است که با زحمت پانزده افغانی پیدا میکردند و از میان صد ها نفری که در دهن عرفه تکت فروشی این سینما برای گرفتن تکت حمله میکردند،مثل بز کش ها یک قطعه تکت بدست می آورد و داخل سینما میشد و از دیدن فلم های هندی است میبرد.
خصوصاً بعد از دیدن فلم،چند وقت بعد که از دهن یگان رستورانت همرای رفیق اش تیر میشد و خواندن آن فلم را از داخل رستورانت مینشتید،به رفیق اش میگفت که بچیم،این فلم را دیده بودی؟ مه دیدم .چه فلمی بود.دهرمندر و همامالینی کار کرده بود.چه فلم جنگی و عشقی بود.ای خاندن از فلم راجاجانی است که همامالینی همرای پریم چوپره میخانه که دهرمندره زورش بته.
دهرمندر و جانی واکر از پشت درخت ها سیل میکنند و جانی واکز گردنک میزنه و دهرمندر قهر میشه.

>>>   صحرا کریمی شیر دختر وطن که یک تنه در برابر حماقت صالح و شهر دار فاحشه پرور اش ایستاد، نشان داد که زن بودن ضعف نیست و مرد بودن قوت نیست.
غیرت و همت و شهامت هرسه در وجود لطیف این شیر دختر وطن یکباره تجلی کرد و ک نشان داد که چه مرد هایی که با رسیدن به گوشه یی از قدرت تبدیل به هیولای توحش و تبخر میشکند و فکر میکنند که گویا عقل کل هستند.
نشان داد که چه مرد هایی به وزن چند صد کیلویی و دهان چند متری مثل موش پنهان میشوند تا نشود که گزند شهر دار زن باره لکه یی بر دامن عفت فامیل شان بگذارد.

به این شهر باید گریست که هر بی خرد و جاهلی گاه در هیکل کرزی و گاه در هیکل غنی و گاه در هیکل صالح و گاه در قامت انسان شرف باخته یی مثل داود بچه سلطان ، یکه تاز میدان قدرت میشوند و دمار از روزگار شهر بر می آورند.

در پنج سال سیاه طالب این عفریت جهل و خشونت هیچ سینمایی را در شهر کابل ویران نکرد اما صالح در چند روز پیش کار سلطان ارگ شدن بر تاریخ فرهنگی این شهر تازید و نشان داد که از درون تهی است و از بیرون رنگ شده رنگ ریزان گونا گون.

سینمای پارک بر تو تسلیت باد که امروز چنان با هیبت بر زمین نشستی که ویرانگرانت از عرق خجلت و عذاب وجدان و شرمساری دوران یارای زبان گشودن ندارند و بعد شرمسار شدن چهار زانو مینشینند و بر فرهنگیان صدا میزنند که اگر طرحی جانشین دارید به داد ما برسید.

بهترین طرح ساختن یک منار شرم است در جایگاه سینمای پارک.
حد اقل تا آنگاه فرهنگیان فرهیخته یک توغ سیاه ماتم را در جایگاه سینما پارک ایستاده کنید تا مردم فرهنگ پرور کابل جنده مراد خویش را بر آن ببندند تا مگر در روزی و روزگاری انسانی در این سرزمین پیدا شود تا از فرهنگ و میراث فرهنگی این شهر پاسداری کند.

فرهنگیان کابل!!!!!
جوقه جوقه به سر خاک توده سینما پارک حضور پیدا کنید وفاتحه فرهنگ و میراث فرهنگی را بخوانید و برای رها شدن این شهر از شر شیطان و صالح و داود بچه سلطان به درگاه خدا پناه ببرید و دست دعا بردارید ک بگوئید که از بد بد تر اش توبه.
قلدری صالح و پیشکاری شهردار بی فرهنگ در تخریب میراث فرهنگی شهر کابل ثبت تاریخ شد و نام نوی به به آقای صالح کمایی کرد و ثبت تاریخ شد.

امرالله صالح مخرب میراث فرهنگی شهر کابل
داود بچه سلطان پیش دوک صالح مخرب
تمام دم و دستگاه قلدر و فاشیست ارگ فدای یک قطره اشک شیر دختر وطن ، صحرا کریمی باد.

>>>   چماق و بزن بهادر ، اصطلاحات ايرانى هستند.
ما به جاى چماق ، چوب و سوته مى گوييم و به بزن بهادر ، دعوا جلاّب ، شليطه ( سليطه ) و بى آب مى گوييم.
فارسى ، زبان رسمى است در ايران. اما لهجه اصفهانى با لهجه خراسانى فرق دارد. حتى لهجه قمى با لهجه تهرانى فرق دارد.
نكته : به خدا و به مقدسات و به زبان مشترك مان قسم ، به ايرانيان كه هموطنان فرهنگى ما هستند ، عشق و احترام دارم اما من با لهجه مادرى خود ، انس و الفت بيشترى دارم.
دانشجوى زبان و ادبيات فارسى هستم. همسرم هميشه به شوخى به من مى گويد : تو در پاس داشتن پارسى و در نگهدارى و نكو داشت لهجه ها و گويش هاى آن ، از فاشيسم و نازيسم هم بالاتر رفته اى. و من به همسرم كه روحانى است و سيد نصرالدين نام دارد ، هميشه به شوخى مى گويم : شما هم در لطيفه گويى و شوخ طبعى از ملا صاحب نصرالدين هم بالاتر رفته اى.
نمى دانم شايد من خداى نكرده كه خاك به دهانم به فاشيسم متمايل شده ام.
با احترام و ادب ، حسينى هستم.

>>>   من که چیزی برای ستودن نمیبینم.
اگر این تعمیرقابل ترمیم ومرمت میبود صالح هیچگاهی اقدام به تخریب ان نمیکرد، اواز جمله اشراربی فرهنگ نیست. صالح انسان بادانش،باکلتور، اگاه ووطندوست است.
مشکل خانم کریمی اینجاست که درین تصمیم ودرین اقدام بایدحرف اول را من میزدم وچرامن به حاشیه رانده شدم.
عاقل

>>>   به بانو صحرا کریمی ، دختر شجاع وطن هزار سلام.
درد و بلایت به فرق شهردار زنکه باز و بی غیرت بخورد و اولاد صالح مثل دانشجویان دانشگاه کابل مزه انتحاری و انفجاری را بچشند.

>>>   این خانوم سلبریتی شجاع هست؟
شجاع دختران و پسران دانشجو و دانش آموز افغانستان هستند که بارها با اینکه حملات انحتاری و بمبگذاری در اماکن علمی شده ولی باز هم برای تحصیل و رهایی از جهل شجاعانه برمی گردند به دانشگاهها مدارس...
نه این خانوم که واسه دیده شدن دست به اعتصاب غذا زده واسه یک مکان مخروبه
چرا نمیره جلو اداره امنیت و نیروهای نظامی اعتصاب غذا کنه و بگه تا امنیت دانش آموزان و دانشجویان تامین نشود من از اینجا نمیروم
آخرم یه پولی از سهم بازسازی میگیره میره
به اینجور آدمها میگن پوپولیست
فقط دنبال دیده شدن است

>>>   بیچاره صالح
زورش به ارگ نرسید زد به سینما پارک

>>>   کسانیکه به گپ های کلیشه یی و مدرن گونۀ امرالله صالح فریب میخورند، خیلی هم خوشباور و ساده اند!
امرالله صالح با تراشیدن ریش، اصلاح کردن موی سر، پوشیدن دریشی و بستن نیکتایی نه مدرن میشود و نه مترقی! امرالله صالح تربیت یافتۀ دست جهادیها و پاکستانی ها است، این آدم بظاهر روشنگر و روشنفکر، ذهن خطرناک تخریبات را دارد که هرگز به تمدن باورمند نیست.
هر فرد دیگری که اندکی حس وطنپرستی و مردم دوستی را میداشت، واکنش اقشار مختلف کشور در پیوند به تخریب سینما پارک برایش کافی بود اما این آقای صالح است که با داشتن غرور و خود بلند بینی کاذبانه اعتنایی به این نظریات ننموده و با کمال خود خواهی شیفتۀ تطبیق حکم خودخواهانۀ خود است، از وی انتظاری نداشته باشید، بگزارید آخرین یادگاری های فرهنگ مترقی کشور را تخریب نماید، او خود اصلاً دارای کدام فرهنگ معین نیست پس فرهنگ دیگران برایش چه اهمیتی میتواند داشته باشد.
میهن زرغون

>>>   صحرا کریمی بد کرد

>>>   صالح جاسوس وداود زی طیاره دزد با انچام این جنایت قبرخود را کندند

>>>   صالح خان كمر را براى ويرانى كشور بسته نه ابادى . نميدانم سينما پارك چرا خار چشمش شده بود . اى كاش همان سينما را براى چند فاميل غريب و خيمه نشين مى دادند تا از گزند سرماى زمستان در امان مى ماندند .

>>>   امرالله پنچرمین همان ضرب المثل واقعت شد که گفته اند از خاطر یک شبش پوستین را سوختاندن شما که دو نفر پودری را از سینما منع کرده نتوانستید و سینما را ویران کردید پس همرای طالب لشکر که بنام خدا برآمده اند چطور مقابله میکند بهتر است که جل و پست تان را جمع کنید و بروید به موتر شویی خود شما دزد ها به درد مردم نمیخوری شما بیسواد های احمق نیکتایی پوش غنی کل مرتد

>>>   من به صالح ودرک ودانشش باورکامل دارم.به یقین درمحل این سینمای مخروبه تعمیرمجلل دیگری به یک هدف بزرگترمطرح است.خوب میشداگرخانم کریمی درجریان گذاشته میشدولی باگریان وچیغ وفریادخودرامطرح ساختن کاردرست نیست.
عاقل

>>>   بگذارند بمیرد انسان احمق دنبال نام و نشان و شهرت است. صدیق افغان هروقت بی پول میشد اعتصاب غذا میکرد.
کوه کن

>>>   دیشب در خواب بودم،ابتدانوری داخل اتاقم شد وبعدمردی صدازد.برخیز وبرجایت بنشین.وقتی برخاستم وبرجایم نشستم !دیدم مردی لاغری باریش فرانسوی،کله تاس،هردهدستش درجیبهای واسکتش خودرالنین معرفی کردوچنین ادامه داد.
ای لنین اخرزمان برخیزودست بکارشوکه کارگران جهان همه متفرق شدند،همبستگی انترناسیونالستی ازهم پاشید،امپریالیزم جهانخوار بیدادمیکندوفاصله میان فقرا واغنیاروزتا روز بیشترمیشود.زودباش ودست به کارشو.
حال نمیدانم چه کارکنم؟میترسم اگراین واقیت راقصه کنم درهرات مردم من رالت وکوب ودرروسیه خواهند کشت.به مشوره شما نیازدارم.
محمدزرگی ازهرات.

>>>   به نظر دهنده هشتم!
ملا محمد زلمی بیچاره از پیشرفت تخنیک دنیا خبر نداره.کدام شخص حتماً در مسجد و یا خانه یی که بوده است،توسط هولوگرام کدام ویدیو پخش کرده است و او بیچاره فکر کرده است که جبرییل است و پیام پپیعمبری برایش آورده است.
مسؤلین امنیتی نیز بجای آن که یک موضوع را تحقیق کنند و بررسی کنند،بیچاره را بندی کردند و مورد لت و کوپ قرار دادند.
بیچاره رها شد و پاکستان رفت و در آنجا از طرف طالبان کشته شد.
اگر به همو بیچاره نشان میدادند که توسط هولوگرام او را فریب دادند،شاید به اشتباه خود پی میبرد و توبه میکرد و هیچ کدام گپ نبود.
این نشانه عدم توجه و عدم آگاهی مسؤلین امنیتی از بعضی جقایق پیشرفت های علمی و تخنیکی است که سبب چنین حوادث میشود.
برای آگاهی بیشتر از هولوگرام،میتوانید ویدیو های بیشتر را در یوتیوب ببینید.

>>>   امرالله صالح مخرب سینما پارک
داود بچه سلطان پیشدوک مخرب سینما پارک

>>>   جناب آقای صالح، کار خوبی نبود که آثار ملی کشور رو نابود کردید، ویرانی برای سه دقیقه است با یکه بم میتونی شهری رو به آتیش بکشی اما آبادانی یه محله و یا ساختمان ممکنه چند ماه و حتی سال رو در بر بگیرد، ای خدا، و این که پروژه کار های جنابعالی زود تر و جاده‌ای های شهر تمیز و پاک از کارگران روز مزد و لقمه نانی حلال و سر گفت بالا های مقام ریز دست و پای برزگان له میشن ، گناهی بزرگی دیگریست که بار گناه بزرگی رو شانه هایت حس می‌کنی کار های تون رو به عجله انجام میدهید ، چرا در دستور کار خود کشتن و نابودی قاتلین مردم جوانان کشور که همه روزه پرپر میشن کاری نمی کنید ،قدرت و زور تو رو در نا بودی و انتقام خون جوانان و مردم بی دفاع افغانستان خواهانیم .

>>>   کاش شما افغان ها واسه امنیت محصلان و دانشجویان کشورتون کمپین میزدید
کاش واسه اون بچه محصلان کوثر کمپینی واسه محافظت از مکانهای علمی و تحصیلی مثل مدارس و آموزشگاه میزدید
هرکاری میکنم نمیتونم درک کنم شما رو
اون خانوم که فقط دنبال دیده شدن است
باورم نمیشه واسه یه سینما اینطوری می کنند ولی واسه اون آدمهای بیگناه دانشگاه و مدرسه کوثر اعتصاب غذا نکردید بلکه اعتصاب اکسیژن نکردید

>>>   با تخریب سینمای پارک کاملا مخالفیم و واقعا تخریب فرهنگ است. لیکن این خانم مهاجر ایرانی که خودش آغشته به مواد مخدر می‌باشد و دختر اشرف غنی بنام مریم جان غنی هنگامیکه ارشیف افغان فیلم را به ارگ انتقال می‌داد و از آن مواد های مهم افغانستان صرف بخاطر منفعت شخصی خود استفاده کرد و میکند چرا صدا بلند نکرد و در مقابل مبلغ هفت میلیون افغانی از پول های افغان فیلم را به جیب زده و در قلعه فتح الله خانه گرفت این پول از کجا شد؟ در حالیکه بیچاره خودش مهاجر بیش نبود.اینک با این حرکات عوام فریبانه به چشم مردم خاک نزند و برای خود رکلام نکند و باید بداند که از اجراات اش در افغان فیلم هم با خبر استیم ایشان تعداد زیادی کارمندان افغان فیلم را از کار برکنار نموده اند که البته تمام شأن مربوط اقوام تاجیک و پشتون می‌باشند و به عوض ایشان اجنت های ایران را جابجا نموده اند.و حال آمده رول دختر فیلم را بازی مینماید این اعتصاب شما در صورتی قابل قبول میبود که خودتان اولاً معتاد مواد مخدر نمی بودید و دوم اینکه خودت فاشیست نمی بودی. برایت توصیه مینمایم تا به جان مردم زدن را رها نمایی و از مقام والای زن استفاده ابزاری نکنی در غیر آن مطالب دیگر هم است که افشا خواهد شد.
ځلاند اتمر

>>>   .... باد بر صالح
....باد بر سلطان زوی فاحشه پرور
....باد مر مردم کابل که نتکانستند جلو تخریل نماد فرهنگی شهر خود را بگیرند.
صالح
حال اگر جای سینمای پارک هرچه بساری به خانمت تقدیم اش کن
شهردار کثیف
هرچه جای این ساختمان بسازی به همان خانمی که در حال زنا با او دستگیر شدی به همان خانم تقدیم اش کن
.....
در شهری که صدای شهریان شنیده نمیشود اگر طالب بیاید و دره بزند یا صالح باشد و ویران کند هیچ تفاوتی ندارد.
صالح امروز به زور فاشیست ها این حماقت را انجام دادی مگر فردا از دست این فاشیستان به دره شیران پناه نبری که تو ناصالح و نا خلف هستیی
.....
.....
.....

>>>   تمام مشکلات کابل حل شد و فقط همین سینما پارک مانده بود.
جای شرم است به ما که شهریان این شهر فلاکت زده هستیم.
هر احمقی شهردار میشود و هر ناصالحی صاحب اختیار

>>>   صحرا کریمی،
شیر دختر افغانستانی
با ایستاد شدن در داخل سینما پارک و ایستادگی در مقابل تیم فاشیست ارگ و صالح نا صالح و سلطان زوی فاحشه پرور نشان دادی که غیرت و همت داشتن بستگی به مرد بودن ندارد ، تو شیر دختر وطن با غیرت تر از صالح و شهردار زن باره بودی و این دو کثیف شرف باخته حتی حرمت یک زن را هم زیر پا کردند و متوسل به خشونت شدند.

غنی فاشیست ویرانه های دارالامان را دوباره ساخت
مگر صالح عزت فرهنگی و تاریخ کابل را به خاک یکسان کرد.
حال اگر صالح آسمان را به زمین بزند نزد شهریان کابل به اندازه سرگین گاو ارزش ندارد.
و تو شیر دختر وطن با افتخار و سر بلند زندگی کن که در حد توانت آنچه میتوانستی انجام دادی مگر افسوس که با آدم ها نه بلکه با فاشیست ها و نوکران بی غیرت فاشیست ها مقابل هستی.

>>>   فرق بین صالح و طالب در چی است؟
طالب ریش دارد و صالح بی ریش است
در عمل هردو سینما را و فرهنگ را و نماد تاریخی شهر را ویران میکنند.

>>>   این را باید همه بدانند که سینما جای فحشا و بی دینی است هر سینمایی اگر باشد ولی در شرایط فعلی این عمل امرالله صالح یک عمل احمقانه و دور از انسانیت است اگر امرالله ناصالح مرد هست اولتر زمین های غضب شده دولتی که بالا یش بلند منزل ها از طرف وحشی صفت ها اعمار شده تخریب نماید در سینمای پارک کدام مشکل نیست جای دولتی است واگر سینما تخریب شد فراد در جایش کدام وحشی که شاید دست همین پنچرمین صالح نیز همرایش باشد هوتل و یا بلند منزل شخص آباد خواهد شد در این جا به تمام همشهریان فرض است که نگذارد این پنچرمین به بهانه های مختلف زمین ها ‌تعمیرات دولتی را غضب کند

>>>   دزد در تاریکی میدزدد و صالح و بچه سلطان در تاریکی نماد عزت فرهنگی و تاریخ سینما را تخریب میکنند.

>>>   اگر تعمیر سینمای پارک قدامت تاریخی
مثلا دو قرن که یاد گار و مبین یک دوره بدوی و مدنیت آن دور شناخته شود
تخریب نه کردن و ترمیم اساسی شود بهتر و مرجح است که ویران نه شودوالا
منهدم شود و در جایش یک مرکز فرهمگی
و بنای به درد بخور آباد و فعال شود
چه عیب دارد به شرط که اول پلان و نقشه
و اپروول یعنی تایید آن بگزرد و بدون
معطلی به کار آبادی آن شروع و اقدام گردد تا محل تجمع و تسهیلات و تشویق و تکثر معتادین نه گردد.
م . ش . ف کابل

>>>   صحرا کریمی
تو گریه مکن
دخترم، خواهرم
تو گریه مکن
ما دعا میکنیم که در بدل تخریب تاریخ فرهنگی شهر کابل خداوند خانه امرالله صالح و شهر دار زناکار بچه سلطان را خراب کند و فرزندانشان را به سرنوشت دانشجویان دانشگاه کابل گرفتار کند.

>>>   فاشیست ها از صالح بلدوزر جور کرده اند .
صالح در غم دزد های سر کوچه است اما در تدارکات فاشیستی ارگ دزدان قبیله ملیون ها دالر را میدزدند.

>>>   آقای صالح
چند تا بلند منزل زورمندان را تخریب کردی که بعد لاف زدن ات درست آید.
به فرهاد دریا نوشتی که
از میان دیو های مست باید بگذریم
دیو های مست در تدارکات ارگ مشغول دزدی های ملیون دالری هستند و تو در پس کوچه ها دنبال خس دزد های وطندار ات
امروز هم پارلمان بودجه دزد ها را رد کرد و هم اداره بازرسی اعلان کرد که دزدی در ارگ است .
و جناب عالی تمام زور پلیس و ژاندارم ات به یک دختر خانم محترم به نام صحرا کریمی رسید که با زور و قلدری با چشمان اشک بار از سینما پارک بیرونش کردی و سینما را شب هنگام دزدانه ویران کردی
عجب شمشیر در ......فیل زدی
خجالت بکش
این دولت بد بخت جناب عالی به فامیل های شهدای دانشگاه تا حال حد اقل یک افغانی کمک هم نکرده و امروز گذارش کابل فنس را ببین که پدر زیبای شهید میگوید که ۸۰۰۰ افغانی پول قبر را قرض کردم و پول تهیه غذا به اشتراک کنندگان جنازه را نداشتم و مردم گرسنه بر گشتند و بعد زار گریست.
خجالت به تو به غنی به این دولت و به این ملت
خدا جان غضب خود را به این شهر نازل کند که از شر شما و غنی و طالب و هر دیوانه مست دیگر این ملت نجات پیدا کند.
شرمتان باد دولت مردان جاهل پر مدعا
خانه تان خراب باد و اولاد تان مثل دانشجویان دانشگاه پارچه پارچه باد
آمین

>>>   خر چه داند قدر حلوا و نبات
توبره کاه داند و کنج رباط
این خر ها به اهمیت تاریخی ابدات فرهنگی چه میدانند۰
یک دزد دیسانتی مریض می آید و تصمیم تخریب یک سمبول تاریخی فرهنگی شهر را میگیرد و یک چاپلوس هویتروش بی مایه و بی همه چیز هم از او دفاع میکند۰

>>>   بچه کوچولو یعنی چی نه آب میخورم نه نان
که چی بشه؟به نظرم هیجانش زیاد شده
آدم مادرزن ادیسون بگیره جو نگیره
فردا هم میگه من خودکشی میکنم اگر گوش نکنید
چرا همه در حال نمایش دادن خودشون هستن و میخوان از خودشون قهرمان خیالی بسازن واسه مردم
به جای این برو بشین جلوی دانشگاه کابل یا جلوی مدرسه کوثر و یا از همه بهتر جلوی سازمان امنیت کشورت بخاطر اعتراض به پرپر شدن دانشجوها و محصلان بیگناه.این همه آدم مرده خانوم میخواد بره بخاطر سینما آب و نون نخوره.برو به خانواده شهیدان دانشگاه و مدرسه کوثر سر بزن خانوم سلبریتی
جانم فدای ایران

>>>   ایقه لاف و پتاق
آخر زورش ده سینما پارک رسید.
آدم بی عرضه

>>>   هی ، هی عجیب زمانی و عجیب وقتی شده . به حال انسان ها که روز صد ها نفر در افغانستان کشته می شود کسی چنین نمی گیرید که به حال سنیما می گیریند . در این زمان در جیب هرکس یک سینماست نه مردم به سینما علاقمنننند اند و نه این فلم های مضخرففففففف. انوقتهای که در سینما پارک و سینما زینب فلم های ایرانی و کاوبایی نمایش داده می شد و ما مردم شهرنو به شوق می رفتیم هم گذشت .

>>>   سلام آقای امینی
این دشمن مشترک مردم هملن کسانی اند که قرار است با تخریب سینمای پارک ملیون ها دالر را به جیب بریزند .
اما مساله جای دیگریست . در این سرزمین همیشه تخریب و ویرانی بوده و خواهد بود . در زمان ظاهر شاه سینمای تاریخی و قدیمه پلمیر را که به شکل بنا های صفوی ساخته شده بود ، ویران کردند و به جایش چهارده منزله آباد نمودند در ان زمان طالبان و یا وطنفروشانی وجود نداشت که باعث تخریب سینمای پامیر شوند . در واقع در این این سرزمین ، افراد دلسوز و عاقل و بالغ به قدرت تکیه نمی زنند کسانی سکان عمومی را به دست می گیرند که یا هموشمند نیستند و یا هم برای دزدی و غارت بنا های تاریخی را تخریب و ویران می کنند .

>>>   موقعیت سینماپارک ازنگاه اقتصادی بسیار یک جای پرمنفعت است درطول 18یا 19سال میشودکه زورمندان دولتی به بهانهای مختلف اماکن تاریخی ودولتی را بسیارباپول کم گرفتن ودرجای آن هوتل های مجلل وبلند منزل هاساختن سینما پارک هم ازجمله امین سناریوها است بنآمردم که خواب باشند حق وحقوق مدنی اجتماعی خودرانفهمد وهر روز درسرک کوچه درسنگرکشته می شوندخداوندج این ملت را ازخواب غفلت بیداروظالمین وغلامان امریکا انگلیس را درجهنم دور یانزدیک می اندازدانشا الله.

>>>   زن به این کارها نمی خورد زن را چه به دخالت در امور مملکت داری - این زن مگر شوهر ندارد - سیاست و تصمیم گیری کار مردان است نه زنان به مصداق ضرب المثل این زمین و این گاو و گاو آهن که باید شخم بزنیم سیاست هم مثل زمین است که باید شخم بزنیم و تنها مرد میتواند شخم بزند زیرا در سیاست باید مثل گاو بود تا بشود گاو آهن را تکان دهیم و فشار را تحمل کنیم زن به درد سیاست نمی خورد و عقلش ناقص است
متخصص علوم و فنون اسلامی

>>>   صحرا کریمی بد میکند پشت این جوانان که روزانه کشته میشود لبخند میزند و پشت سینما گریه میکند ....

>>>   من به صالح ودرک ودانشش باورکامل دارم.
به یقین درمحل این سینمای مخروبه تعمیرمجلل دیگری به یک هدف بزرگترمطرح است.
خوب میشداگرخانم کریمی درجریان گذاشته میشدولی باگریان وچیغ وفریادخودرامطرح ساختن کاردرست نیست.
عاقل

>>>   - بشى خوار ( بنشين خواهر ) كم عيارى كو ( كم رندى و عيارى كن ) !
اين جمله نيش و كنايه دار و عتاب آميز از ما زنان عامى و عادى اما با ادب افغانستان خطاب به زنان اينچنينى است.
- بشى بشى كم غر گرى كو !
و اين جمله از ما زنان عامى و عادى اما رك گوى افغانستان خطاب به زنان اينچنينى است.
من نه سياست خوانده ام و نه به سياست علاقه دارم اما حس ششم زنانه، هرگز به ما زنان دروغ نمى گويد.
در ماجراى كورس كوثر و دانشگاه كابل اين خانم كجا بود ؟!
- زن غر ، روى ديده اش تَر.
اين ضرب المثل ميراث گرانبهاى مادر كلان هاى با سرگذشت و با تجربه و سرد و گرم چشيده و خود و بد ديده ، براى ما زنان امروزى است.

>>>   عاقل
تو اگر عاقل میبودی گپ بی عقلی نمیزدی.
بانو صحرا کریمی به سطح بین‌المللی مشهور است و مطرح ، نیازی به مطرح شدن ندارد.
اما وقتی دیو مستی مثل صالح و آدم پستی مثل داود مشهور به بچه سلطان از پاچه بکشند و بر نماد فرهنگی و تاریخ سینما یورش ببرند ، یک دختر خانم که مسئول اداره افغان فلم است چه کاری کرده میتواند غیر اینکه خود را به کشتن بدهد.

اگر صالح و شهردار بی عرضه اش پلان آباد سازی دارند بروند و در قدم اول سرک حلقوی شهر کابل را بسازند و بعد سرک های ارتباطی به حلقه داخلی را بسازند تا مشکل ازدحام ترافیکی حل شود.
اگر سینما پارک ده سال دیگر هم متروک میماند کدام مشکلی ایجاد نمیکرد.
طالب به صالح کار خانگی داده تا پبش از رسیدن اش به شهر راه طالب را صاف کند و این .... به طالب خوش خدمتی میکند.

>>>   جناب متخصص علوم و فنون اسلامی، مگر جنابعالی از یه زن زاده نشدید ؟ اگر عقل زن ناقض است عقل شما چی ؟ حتمن شما هم از عقل ناقص خویش توانستند که در دانشگاه از علوم و فنون برسید ،افرین به نوشته های ناقصی تان ، اگر خانم خدیجه که محمد بهش ازدواج کرد و خانم بنزنس داشت و پولدار بود و تجارت میکرد و اگر کسی عقل ناقصی داشته باشد می‌تواند تجارت کند؟

>>>   ازمواد منهدم شده معلوم است که تعمیر
به نام سینما ،استهلاک شده و دیگر به درد نمیخورد.
بلکه برای تجمع مردم و لو سینما یا هر مقصود دیگر جان انسان های
داخل و دور و بر آنرا تهدید میکرد .
بناء نبودش به از بود . جایش تعمیر اساسی و مدرن دیگر درین موفعیت حساس
آباد گردد خواه سینما یا مرکز فرهنگی
دیگر نه چوب پوش و خامه و ریشخند .
من تصمیم معاون رییس جمهور را منطقی
و مناسب میدانم. بگویید تا چند سال دیگر آیا
این کهنه اغیل را میتوانستید نگاه دارید و به کدام کار آمد. برادران منتقد احساساتی باید رفتاری کنند تاکه
مارک ماجرا جو را نخورند.
باز هم م. ش.ف کابل

>>>   تخریب اثار تاریخی به هیچ وجه توجیه ندارد در سایر کشور ها هرانچه ابدات تاریخی شان است حفظ وترمیم مینمایند درینجا به دستور اجانب وگرفتن پول ورشوه از بیگانگان همه دار وندار تاریخی وطن عزیز را ویران مینماینددر اصل پشت سر این ویرانگری ها دست های خارجی قرار داشته این تخریب کارها به اراده واختیار خود نیستند اگر قرار باشد اثار تاریخی را نابود ساخته وبجای ان مراکز فرهنگی بسازید طالب جنایت کار هم حق دارد بگوید ما بت بامیان را بخاطری منفجر ساختیم تا درجای ان یک مرکز فرهنگی بسازیم!!! در واقع طالب های لنگی دار با این طالب های نیکتای پوش هیچ فرق ندارندهرکدام خشتی ازین ویرانه میکنند وباز تخریب کاری های خودرا توجیهی علمی مینمایند دوسه ماه قبل سلطان زوی سینما چاک راتخریب نمود بجای اینکه مجازات شود مدال گرفت وبه اینکار خود هم حتما جایزه ای بزرگ خواهد گرفت
نفس هردم زقصر عمر خشتی میکند بیدل
برای تعمیراین ویرانه معماری چنین بای
معلم محمد داود از لیسه ای صمیم سانچارک

>>>   عوض تخریب یک ساختمان تاریخی مشکل متادین را حل نمایید. نکندعاقل کاری که بارآردپشیمانی. یاامو قصه درخت های هرات است که یک شاروال شاند ودیگرش که آمدقطع شان کرد.

>>>   شهردار کابل از تاریخ هنر و از مهندسی تاریخی و از تاریخ اجتماعی و یاد بود خاطرات چه میفهمد؟؟؟
بچه سلطان فقط بلد است که با فاحشه ها چه در ارگ و چه در بیرون از ارگ چگونه خوشرفتاری کند.

فرهنگیان عزیز ، سینماگران شریف ، مردم کابل ، عزیزان مسکن گزین در حوالی پارک شهر نو!!!!!!
به میدان بیائیید و یک زنجیره انسانی در پیرامون سینما پارک به وجود بیاورید تا شهردار زنباره و بی شرف نتواند سینما را ویران کند.
از انتقاد های فیس بوکی چیزی ساخته نمیشود.
به میدان بایید و در مقابل این شهر دار بی عزت و بی شرف بایستید.
بچه سلطان اگر سینما ویران شد ، بنیاد زندگی تو هم ویرانتر خواهد شد.
این قانون هستی است.
اگر مرد هستی و فهم داری گپ را میگیری.
در غیر آن سزای قروت آب گرم است.

>>>   کی میگویید که امکان باز سازی آن وجود ندارد؟
من خودم شرکت ساختمانی دارم باز سازی آش می‌کنم.
این ساختمان اصلا در جنگ‌ها هیچ صدمه ندیده چون ساحه شهر نو ساحه جنگی نبوده .
این ساختمان کاملا سالم است و اصلا به باز سازی ضرورت ندارد . صرف به مدرن سازی و رنگمالی ضرورت دارد .
شرکت ساختمانی برادران

>>>   صالح شرمت باد
صالح شرمت باد صالح شرمت باد
تو ویرانگر هستی نا سازنده
نام تو در تاریخ به نام تخریب کننده تاریخ فرهنگ سینما ثبت میشود
تو و این شهر دار فاحشه پرور ات نه فهم مسلکی دارید نه فهم فرهنگی دارید و نه صلاحیت انجنیری ومهندسی
فقط در تبانی با فاحشه های ارگ میخواهید تاریخ فرهنگی کابل را به خاک بکشید.

تو چند روز دیگر معاون اول خواهی بود؟؟؟
و این شهر دار کثیف به زودی بر میگردد امریکا تا فاحشه خانه های مدرن خود را راه بیندازد.
نام تو و نام این شهردار کثیف به حیث نابود کنندگان فرهنگ کابل ثبت تاریخ شد.
لعنت به تو و شهردار ات

>>>   صالح و سلطان زوی اشتباه میکنند و تا ابد نام شان به حیث مخربین فرهنگی ثبت ناریخ میشود.

>>>   خوب شد که ویران کرد یک مرکز منکرات از بین رفت.
ناصر

>>>   صالح با این کار نابخردانه تمام کارهای خوب خود را تا حالا ضرب صفر میکند.

>>>   کدام خر پول محل را زیر چشم کرده و با دادن رشوه به "امرالله" و شاید هم غدودی به داوود جان آنرا زیر نام فرهنگ سالون خواهد ساخت!!!! "من مرده و شما زنده خواهید دید".
آزاده

>>>   اول باید پرسان شود که در جای آن چه ساخته میشود؟
آیا پس یکدسینما ساخته میشود و یا کدام مرکز فرهنگی دیگر؟
آیا مساحت آن به مساحت فعلی خواهد بود و یا با تخریب این سینما مساحتی را برای ساخت کدام بلند منزل شخصی خالی میکنند.
اولاً نقشه ساختمان بعدی را ریاست جمهوری با ریاست افغان فلم در اختیار قرار بدهند که چی است و ریاست افغان فلم با مردم در میان بگذارد وبعداً در مورد تخریب و یا عدم تخریب آن تصمیم اتخاذ شود.

>>>   صالح زایی داودزایی هواکش زاده طیاره دزد بد میکنندسینمای تاریخی پارک را ویران میکنند مردم باید مانع شوند

>>>   ناصر
اول به خانه خود نگاه کن که چه منکراتی در آن جریان دارد.
خداوند پرده پوش اگر پرده بدرد شاید مادر و پدر ات از هم جدا شوند.

>>>   طالبان سینمای ولایت فاریاب راکه دریک موقعیت خیلی خوب قبلا اعمار شده بود را درزمان حکومت خود تخریب کردند
همینطور سینمای هرات را سنگسار وتخریب کردند
عربستان عهمین حالا برای اعمکار سینماها تخصیص صادرمیکند
درترکیه پاکستان ایران مصر لبنان الجزایر بحرین سودان یمن لیبی وهمه کشورهای جهلان سینما موجود است
اسلام راکه مولاناهای تروئرست پاکستانی برای طالبان افغانستان تدریس نموده از اسلام اصلی متفاوت است
ر

>>>   برای خوشنودی طالبان واعتماد سازی معاونصاحب این کار را اجرا میکند

>>>   بالمقابل طالبان یا همان اشرار ماوشما هم خدمتی چنینی انجامداده اند:
۸صبح، کابل: مقام‌های محلی در غزنی می‌گویند که طالبان حدود ۶۰۰ متر از شاهراه غزنی – پکتیکا را تخریب کرده است.
واحدالله جمعه‌زاده، سخنگوی والی غزنی، روز دوشنبه، نزدهم عقرب به روزنامه ۸صبح گفت که شاهراه غزنی – پکتیکا در ساحه «خانی‌بابا» از مربوطات ولسوالی اندر توسط طالبان تخریب شده است.
او گفت که طالبان دو روز پیش توسط تراکتور این شاهراه را تخریب کرده‌اند

>>>   باقی همه کابل راآباد کرده اندصرف همین تعمیر باقی بود که باید آباد گردد!!!

>>>   کسانیکه به ویرانگران بت های بامیان نفرین میفرستادند، حالا به صالح نابکار نیز باید نفرین بفرستند چون سینما نیز محل پخش فلم هست و مشابهت با پت پرستی دارد.
جالب اینجاست که این جاهل نیکتایی پوش سودایی در سر دارد تا پارک را با ملحق ساختن ساحه سینما وسعت دهد. شما جنابان به عوض وسعت ساحه پودری ها و چرسی ها باید قسمت اصلی پارک را از آنها پاک کنید خوبتر و بهتر خواهد بود.

>>>   این تعمیر با وسایل و اثاثیه کهمه ، چرکین و چوبی خود در شهر نو مایه ننگ تمدن بود ، هیچ اثر معماری قدیمی مانند قصر بالاحصار ، قصر دارالامان ، منار های هرات و غور و یا مساجد قدیمی برخوردار نسیت ، یک تعمیر بی قالب و کهنه که در وسط پارک با شرایط گذشته که نه پارکینگ برای مراجعین دارد و نه به شرایط سینما های عصری موجود میخواند . تخریب آن واجب است . اګر دو باره احیا شود با شرایط حاضره زمان تمام پارک شهر نو باید برای پاکینگ آن تخصیص داده شود و بدین ترتیب پارک شهر نو به حیث یگانه محیط سبزاز بین میرود . شما اصلن برای خود نمائی و یا افکار ضد حکومتی تان به این مسئله چسپیدید . به دها آثار تاریخی درین شهر بهتر ازین به ویرانه تبدیل و در حال نابودی اند چرا توجه ندارید که به این تعمیر کهنه و غیر فنی ی که نمود شهر را بهم زده داد و فریاد میزنید .

>>>   میگویند زنها از تولد ماندند دایه میشوند این زمامداران کاغذی هم کار های اساسی وبنیادی وعمران وبازسازی ازدستشان برنمی اید مجبور با ویران کردن ها نام میکشند این که انجا معتادین مواد مخدر جا گرفته بود این هم از ضعف وناکارامدی شما است اول چرا معتادها با این اشکاراوعلنی جا های مخصوص دارند واگرهم باشد ازهمچو جاها جمع اوری وتداوی انها اسانتر است نسبت به مخفی گاه ها وباز کسانی که قدرت تخریب یک جای تاریخی را دارد کشیدن انها از همچو جاها برایشان خیلی سهل واسان است در اصل خارجی ها میخواهند تاریخ واثار تاریخی ومردهای اگاه وازاد را درین کشور نیست ونابود نمایند تا مزدوران شان بخاطر ارام واسوده خدمتگذاری نمایند دیروز بت بامیان امروز سینما پارک وفردا یک جای تاریخی مهم دیگر همچنان سران وسردمداران اگاه وغیور مارا یکی پی دیگری سر به نیست کردند اینها باخداوند جنگ را اغاز کرده اند وانشاءالله ناکام ونامراد خواهند شد
حاجی ولایت خان صافی مقیم پاریس

>>>   اآقای محترم بجای ساختن مرکز مدرن برو خونه بساز این مهاجرین افغانی از ایران برگردند
خیلی تابلو میخوان رانت خواری کنند مثلا بگن نوسازیش شد مثلا یک میلیون در صورتیکه میشه پونصد و پونصدش میزنند به جیب
تو ایران انقدر ما از اینها داریم
برو آقاجان خونه بساز مهاجرین شما برگردند
نمیشه تو ایران جامعه دسپورا مثل جامعه دسپورا ارامنه تو جهان راه بندازی
این یعنی بشه نفوذ افغانستان دز ایران
که اصلا واسه ایران راه نداره همچین چیزی
پس اگه نشستی به اینها تابعیت بدن بعد از ده نسل هم نمیدن.از من گفتن بود

>>>   امرالله صالح تخریب کننده فرهنگ تاریخی شهر کابل
سلطان زوی متخصص هوا کشی فاحشه های شهر

>>>   خنجر افراطگری بر قلب خاطرات مردم کابل زدند تاریخ این ویرانگری را فراموش نمیکند.

>>>   Mohammad Aref Abassi
خبر تخریب تعمیر سینمای پارک شهر نو سخت متأثرم ساخت. این سینما و محیط دور پیشش یاد آور بهترین خاطرات شهروندان کابل بود. سینمای پارک با ایجابات خاصش در پوشیدن لباس و آداب مراعات نوبت در خریداری تکت و احترام به خواهران و مادران هم شهری نماد آداب، اخلاق و فرهنگ هم شهریان بود. این سینما با نمایش تازه ترین و مشهور ترین فلم های امریکایی که در ایران به زبان فارسی با مهارت خاص تخنیکی مبدل می شد مورد علاقۀ خاص جوانان قرار داشت و این سنما میعادگاه دل باختگان جوان بود که با نیم نگاه معشوقه مسرور و سرشار می شدند. سینمای پارک و رایحۀ دل پذیر کباب کبابیان و آب ولایتی فروش آن تفرج گاه خانواده ها در شب های جمعه بود و به اصطلاح جشن بود.هر هم شهری از شب های ماهتابی با سرود ها و موسیقی هنرمندان جوان ذرپارک شهرنو و ، سنمای پارک و رستورانت های دور و پیش آن خاطرات فراموش ناشدنی دارند.
سینمای پارک با درد و حسرت به یاد آورندۀ بهترین، آرام ترین و مسرت بار ترین دوران زندگی نه تنها کابلیان بلکه مردم افغانستان بود.
در ممالک دیگر چنین بناء ها ی تإریخی را به حیث موزیم های ثقافتی و هنری نگه می دارند ولی در ملک ما اولیاء امور بدون درک چنین اهمیت و ارزش تأریخی آن را ویران می کنند.
افسوس!

>>>   Khadija Shirmohammadi
برای اولین بار در عمرم، امروز داخل سینمای افغانستان را دیدم البته این چنین بدون سقف و با حفظ مسائل دینی و امنیتی! نه تنها امروز داخل سینما را دیدم بلکه چندین شخص متشخص و فرهنگی را نیز اطراف سینما دیده و به اهمیت فرهنگی و ارزش والای این سینما نیز پی بردم!
در این چند روز آنقدر کلمه سینما را دیده و شنیده ام که حتا یک دهم آن خود سینما را ندیده و یا در مورد آن قبلا نشنیده بودم. دهه هاست این سینما همچنان بی مصرف و خراب در وسط شهر کابل افتاده است. سوالهای زیادی برای پرسیدن است از بزرگواران که امروز این چنین ناراحت هستند. چرا حالا که می‌خواهند خراب اش کنند مهم شد؟ چرا وزارت اطلاعات و فرهنگ از این همه بودجه و پروژه که می‌گیرد این مکان را ترمیم نکرد؟ چرا یک هنرمند آنجا برنامه اجرا نکرد و پول اش را برای ترمیم آن اختصاص نداد؟
چرا کارگردانان، بازیگران و هنرمندان اهل سینما و تئاتر هیچ اقدام و دادخواهی برای بازسازی و فعال شدن آن نکردند؟ چرا عکاسان محترم گالری عکس شان را آنجا برپا نکردند تا محراق توجه مردم و دولت قرار بگیرد؟ چرا آنجا هیچ برنامه تفریحی، هنری و آموزشی برگزار نشد؟چرا هیچکس تکت رفتن به آن سینما را نخرید؟ چرا خبرنگاران از وضعیت بد سینما گزارش درست نکردند؟ و هزارن چرای دیگر.
رفتن به آنجا کسر شأن و بد نامی داشت. ارزش تهیه گزارش نداشت، ارزش صحبت کردن و یا دادخواهی برای ترمیم و فعال سازی نداشت. در عجبم یک شبه این چنین مهم شد! دیده و شنیده بودیم که در افغانستان مرده بد و زنده خوب نداریم حالا این مثال در قسمت تمام موضوعات در افغانستان صدق می کند. خبرنگاران، نمایندگان مردم در پارلمان، جامعه مدنی، افراد فرهنگی و با نفوذ و همه ما منتظر یک موضوع داغ در فیسبوک هستیم تا مطلبی را بنویسم و جلب توجه کنیم وسلام!
متأسفانه، حالا هم هیچکس طرح بدیلی برای ساختن یک سینمای مجهز و امروزی به دولت نداد. نمی‌دانم هنوز هم باید امید به داشتن و رفتن به سینما را در دلهایمان نگه داریم یا نه؟ روزی خواهد رسید که فیلم سینمایی درست حسابی و زیبای افغانی روی پرده تلوزیون در افغانستان نشان داده شود؟ به هر حال، امیدوارم حداقل فرزندانمان با نواسه هایمان یکجا در صلح و آرامش، خاطرات شیرین سینما رفتن را باهم رقم بزنند.
اگر از خراب شدن این مکان چندان ناراحت نیستم به این دلیل است:
تقریبا 14 سال پیش وقتی نوجوانی با آرزوها و آرمان‌های زیادی بودم برایم فرصت طلایی آمدن به کابل همراه خواهر بزرگ ام فراهم شد. از آنجائیکه سروکارمان با وزارت امور زنان بود هر روز از جلوی این سینما میگذشتیم. یک روز از خواهرم خواهش کردم به عشق دوران کودکی محروم مان از تلوزیون و سینما، به سینما برویم. خواهرم بعد از تحقیق به من گفت همه می‌گویند آنجا اصلا جای مناسبی نیست به هر چیز می‌ماند الا سینما! هیچ دختر تنها و حتا خانواده ها آنجا نمی‌روند. هفته ای یکی دوبار فیلم هندی و یا آمریکایی می‌گذارند که آنهم تعداد خیلی کمی از افراد بخاطر اهداف خاص شان آنجا می‌روند. خلاصه از سینما رفتن منصرف شدیم و امیدوار که در آینده خودمان و فرزندان مان صاحب سینما شویم. با گذشت بیش از یک دهه وقتی صاحب فرزند شدیم و دوسال پیش که کابل آمدیم دخترم فاطمه یک شب گفت،” مامان بریم همو جائیکه هند می‌رفتیم،تلوزیون بزرگی داشت، عینک می‌زدیم، خوردنی می‌خوردیم “ منظورش سینما بود.اینبار از همسرم خواستم که سینما برویم اما او هم با معلومات و تعریف هایی بدتر از 14 سال پیش آمد. خلاصه کلا از رفتن به سینما در این کشور دل کندیم و این مکان در دلمان برای همیش ویران شد. پس با این شرایط هیچ حسی برای آن مکان نمی‌ماند.

>>>   عایل شبروز
دوستان عزیز !
با وجود مخالفت ها بالاخره سینمای پارک تخریب گردید و با تایید دیدگاه های فرهنگیان پیشنهاد می گردد که در این محل بر علاوه ی ساخت و ساز یک سینمای معیاری ، یک مجتمع فرهنگی ، اعمار یک تالار زیبا و یا تالار ها برای راه اندازی محافل فرهنگی دولتی و غیر دولتی و یک کتاب خانه ی مجهز در نظر گرفته شود.
مسوولین محترم میتوانند با پذیرش این پیشنهاد به تمام خواست های فرهنگیان و همه باشندگان شهر کابل در خصوص غصب نشدن این ساحه پاسخ مثبت و قانع کننده ارائه نمایند.

>>>   در وقت که جور بود هم جندان غلاقمند های نداشت

>>>   این تعمیر با وسایل و اثاثیه کهمه ، چرکین و چوبی خود در شهر نو مایه ننگ تمدن بود... ههههههه
خر چه داند قدر حلوا و نبات
توبره کاه داند و کنج رباط
این ...ها به اهمیت تاریخی ابدات فرهنگی چه میدانند۰
یک دزد دیسانتی مریض می آید و تصمیم تخریب یک سمبول تاریخی فرهنگی شهر را میگیرد و یک چاپلوس هویتروش بی مایه و بی همه چیز هم از او دفاع میکند۰

>>>   Hamid Rahguzar
ویرانه ای بیش نیست شهری که سینما ندارد
امروز جامعه ما در ناهنجاری کامل و بد فرهنگی بسر می برد. ستون های اخلاقيات و ادب و تربیت در جامعه ما فرو ریخته است.
به همان شکلی که جامعه به مکتب و دانشگاه نیاز دارد، به سینما و تياتر هم به عنوان بستر مناسب فرهنگ سازی و ذهنیت و شخصیت پروری نیز نیاز مبرم دارد.
ریشه اکثریت مشکلات اجتماعی در جامعه ما در عدم فرهنگ سازی است. فرهنگ سازی در زمینه های مختلف اجتماعی....
در گذشته ها وقتی کسی سینما می گفت؛ گویی یک تصویر زشت و نا مطلوب در ذهن ما ترسیم می کرد.
در حالی که چنین نیست. سینما بهترین مکتب فرهنگ سازی است. رفتن به سینما و چگونگی رفتار تماشاچیان و برخورد ها، ثبت و یاد داشت می شود. فرهنگ سازی یعنی از ایستادن در صف ورود به سینما و ازیت نکردن و نریختن آشغالی در درون سینما...
اما فلمی كه در سينما مي بینیم بايد جوانب فرهنگی، هنری، روان شناختی... را به دقت لحاظ کرده باشد. اين ربط مي گيرد به مديريت وزارت فرهنگ و اداره سينماهای همان كشور.
دانشمندان بعد از كتاب، انسان ها را به رفتن سینما و دیدن فلم تشويق مي كنند.
اکنون ما ابتدايي ترين مسؤليت هاي اجتماعي مان را انجام نمي دهيم. وقتي كه شهرداري حتا برای لوحه ها و بخاطر فرهنگ سازي هیچ برنامه یی ندارد و یک سينمای قدیمی هم تخريب مي شود، به آينده جامعه قطعن نمي توان باور ایجاد کرد.

>>>   رسول پویان
خاطرات مردم کابل
سینمای پارک شـهر نو نمـاد زنده بود
خـاطـرات مـردم کابـل ازان تابنده بود
شـام پنجـشـنبه و دیگـرگاه آدینه هـنوز
در کـتـاب یـادگار کابلـسـتـان زنده بود
فیلم های گونه گون بر پردۀ نـرم خیال
داسـتان زنــدۀ دیـروزهـر بـیـنـنـده بود
یاد منتو و کباب شـهـر نـو جـاویـد بـاد
کلچه شیرین وشورآن بسی ارزنده بود
شورنخود سرکه دارو یاد بولانی بخیر
چای سبز هل دارش با لب پرخنده بود
هرکه ویران کرده آثار گـرانـقـدر هنر
پیش تاریخ و به نزد نسلها شرمنده بود
از مصلای هـریـوا جیج دل گـردد بلند
تیغ ویـرانساز رحمن خانیان درّنده بود
نـالـۀ بـودا تـا روز ابــد آیــد بـه گـوش
سـینۀ تاریخ ازان درد فـزون آکنده بود
درهریوا کرد طالب سینما را گرخراب
تیشۀ افـراطیت همـرای این پرونده بود
سینمای شهرنوراگرچه ویران کرده اند
گوهری دریاد تاریخ وطن رخشنده بود
سینمای شهـر نـو کابل و شهـر هـرات
در دل فرهنگ دوران نوین زیبنده بود
آنچـه نـادانی ز آثار هـنر ویـران کـرد
هـر یکـی اسـتـارۀ رخـشـنـدۀ آینده بود
12/11/2020

>>>   خبرنگاران هرات
دیشب موتر۴۰۴ از هرات الی قندهار در حرکت بوده که درمسیرچهارسوی گذره هرات ۳نفرمسافرسوار در اتوبوس میشه میره داخل اتوبوس میشینه و حرکت میکنه بعدا که از ادرسکن تیر میشه ازساحه آنتن موبایل تیرمیشه همین ۳نفر میایه تفنگچه را به ته گوش موتروان میگیره وموتر ۴۰۴ایستاد میکنه ویک موتر شخصی دیگر از دزدان میایه جلو اتوبوس ایستاد میشه و تمام مسافرین را لغ میکنه یعنی پول ومبایل های شان میگیره


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است