فرهنگ اصیل افغانی با تیزس و مونوگراف (سند)
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۹    ۱۳۹۹/۸/۲۱ کد خبر: 165483 منبع: پرینت


فرهنگ اصیل افغانی

این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
فرهنگ افغانی
فرهنگ
نظرات بینندگان:

>>>   اگر جرات داشت فرهنگ اصیل افغانی را اول تعریف می کرد و اینطور سرگم مکتوب نمی نوشت.

>>>   این کدام گپ جالب نیست.
هر مملکت میخواهد لسان و کلتور و عنعنات و رسم و رواج های خود را حفظ کند.
آیا در زمان رضاشاه پهلوی در ایران کمیسیونی غرض جایگزینی لغات های عربی تشکیل نشد و لغات های عربی را از زبان ایرانی دور نکردند؟

این خو کدام حرفی نیه.
هر کشوری میخاد فرهنگ خوده رشد بده.
ما هم توی ایران وازه های عربی را از زبان خود بیرون کردیم.

>>>   گناه این سیستم فاشیست نیست، حق دارند چنین بگویند. منظور شان جلو گیری از رشد و انکشاف زبان فارسی-دری است. دگر بهانه نیافتند حالا از راه دیگر جنایت را به حق مردم. روا میدارند. این نظام فاشیست کور خوانده است.

>>>   نوید پارسا
جنون پشتونیسم و یا عقده حقارت در حکومت هرزه سالاری پشتون محور:
( کار برد اصطلاحات افغانی ؟ در تزس ها و مونوگراف ها )
ادبیات اصیل افغانی یعنی " پشتو " برای اصطلاحات علمی - حقوقی- سیاسی _ تخنیکی حتی امور دینی چیزی ندارند. کلمات فارسی و یا متداول در فارسی را مسخ و یا ترجمه به پشتو کرده اند و نامش را اصطلاح ملی میگذارند. " کلمات اودس - لمونځ- پوهنتون از آب دست - نماز و دانشګاه ګرفته شده است.. ...
و ده ها اصطلاح دیگربرای تمام وسایل زراعتی اصطلاحات فارسی را بکار میبرند چون در فرهنگ کوچیگری عقب مانده و رمه چرانی اصطلاحات شهری و زراعتی وجود ندارد.
در دانشگاه کابل در کتابخانه آن از امور مالداری ، زنبور داری تا زراعت ،فارمسی ، تاریخ _ علوم سیاسی و اجتماعی به هزاران کتاب به فارسی موجود میباشد.
به صد ها فرهنگ انگلیسی-فارسی ، آلمانی - فارسی ، فرانسوی -فارسی ووو با خود آموز و دستور زبان وجود دارد.
شاگردانی که مونو گراف ( از همه اقوام ) می نویسند و یا پژوهش های مختلفی را انجام میدهند ازین آثار استفاده می کنند.
درین عصر انقلاب دیجیتال و گسترش وسایل اطلاعات جمعی بصورت خواسته یا نا خواسته زبان فارسی به سوی سَره شدن و توحید و کار برد اصطلاحات مشترک روان است که مرهون تلاش بیش از نیم قرن اخیر در ایران میباشد به ویژه از سال های سی سده گذشته به بعد." اگر موضوعات سیاسی را کنار بگذاریم " ( امید یک کمیسیون مشترک فرهنگی ایران - افغان - تاجیکستان برای توحید و ایجاد اصطلاحات جدید تشکیل گردد "
از برکت خواندن و مراجعه به آثار چاپ شده در ایران بخش اعظم منورین ما به شمول دانشگاهیان در عرصه های مختلف تبارز نموده اند . حتی جنبش های راست و چپ در کشور ما مرهون کار سیاسیون چپ و راست ایران بوده اند از علی شریعتی - حسن البنا تا ایرج سکندری و نشرات حزب توده که آثار چاپ مسکو را ترجمه مینمودند..
یک ضرب المثل معروف است که گفته میشود : بگذار سگ عو عو کند کاروان به پیش میرود. غنی مریض روانی وقتی در دانشگاه کابل بود یادم میاید که مصاحبه یی انجام داد دران مصاحبه خبرنگار اصطلاح " شهروند " را بکار برد غنی گفت که من با اصطلاح " شهروند " و کار برد آن موافق نیستم. اما همین غنی را چند سال بعد خودم به گوش خود شنیدم که اصطلاح شهروند را در مصاحبه یی بکار برد و بکار میبرد. پس :
کاروان به پیش میرود بگذار سگ ها یی مانند صدیق الله بارکزی عو عو کنند.

>>>   وقتی میگویم ۹۹ فیصد افغان درسطح ماستروداکترهم احمق است.زیرباران سلی دوستان قرارمیگیرم.اینهم سندثبوت ادعای من.
جنابشان پوهنوال وریس انکشاف برنامه های علمی.
والولوادبیات اصیل افغانی یعنی چه؟
صرف یک لسان جانانه فارسی موجوداست لهجه ها درمناطق مختلف مثل سایرزبانهاتااندازه متفاوت است.
وپوهیدی که نه؟زما غولدنگ وروره.
عاشق العقل

>>>   Omar Mehraban
فرهنگ ستیزان بیمار و کم خرد عامل پسمانی و بدنامی کشور :
خلاصه کلام اینکه تلاش ها و کوشش های خرد ستیزانه و فرهنگ دشمنانه چندین ده و چندین صده بوده است که کشوری بنام افغانستان را پسمانده ترین ، بی سواد ترین ، جاهل ترین، بدنام ترین ، بی سلیقه ترین ، سرتمبه ترین ، متفرق ترین در بدر ترین کشور دنیا ساخته است ،حاکمان و رهبران پیشین اگر خرد سیاسی و دلسوزی انسانی برای عموم مردم می داشتند امروز ما چنین گدا، نامراد، بدنام در منطقه و دنیا نمی بودیم ، غنی نیز خلف همان هویت ستیزان بی آرزم است که از عقده حقارتی که دارد شدیدن رنج می کشد تا جایی که نه خودرا می شناسد و زمان را و نه مردم را این فرهنگ ستیزان و هویت دشمن و خرد گریز ، هم تاریخ را مردار کردند و هم طن را به قهقرا بردند و هم مردم را در بدر و خاک بسر ساختند.

>>>   Hadi Daryabi
بسم الله الرحمن الرحیم (ادبیات نامشروع)
بسم اللای رامان رییم (ادبیات اصیل افغانی)

>>>   ادبیات اصیل افغانی را با کدام معیار میتوان شناخت.
آیا بیانیه های پر از چیغ و فغان غنی شامل ادبیات اصیل افغانی است؟؟؟؟؟؟

>>>   افغان نام دوم قوم محترم پشتون است و نباید منحیث نام ملی همه شهروندان بر مردم یک کشور کثیر قومی بزور تحمیل شود۰
غیر پشتونهای ساده دِلی که از روی سادگی و خوبی خود را افغان مینامند، باید بدانند که فردا روزش که رسید، باز هم پشتون افغان اصیل میباشد، و با کوچکترین اعتراض که اگر انجام دهند، آنها افغان نا اصل میباشند، لهذا فریب بیجا بنام وحدت ملی باید نخورند۰
پشتونها تمامیت خواه هستند، به وحدت ملی واقعی باور ندارند، و بهترین کاری که میکنند به زور و به ریا همه را یکسان نام میگذارند، و این یکسان سازی جبری، آنهم بنام قوم خودشان را وحدت ملی تلقی میکنند۰ ماده چهارم قانون اساسی خود به مکر و ریا بالای مردم تحمیل شده و محتوای آن دروغ محض است و یک خیانت است۰
وحدت ملی این شکل بدست نمی آید۰ کار و مبارزه درازی در پیشرو داریم۰

>>>   فرهنگ اصیل اوغانی؟؟؟؟؟؟؟
حماقت های این تیم فاشیستی را نهایت نیست.
شاید صالح در 06:30 جرئیات این فرهنگ اصیل را تشریح کند.

>>>   بسیار خوب!

>>>   کاملا قابل درک است چون ماقطعا دیگرمشکلی نداریم باید سالها روی دوکلمه دانشگاه وپوهنتون باهم درگیرباشیم.وقتی میگویم دانشگاه توبه نیکی میدانی منظورم پوهنتون است وتوچون گفتی پوهنتون درک میکنم مقصدت دانشگاه است.پس جنگ ودعوا ونزاع برای چه؟
من دوقسم خررا میشناسم دمداروبیدم.
بشیربشارت

>>>   پس ای کودنان به ظاهر نمایندگان مهد فرهنگ والا ی خراسان بزرگ!
تا چه زمانی بلاگردان پالیسی های فاشستی قبیله گران میباشید؟
تا چه وقت فاشسزم قبیله را به بهانه اینکه این ناشی از دید اشخاص و افراد است و نه پالیس دولت؛ براات میدهید؟

چه زمانی به آگاهی میرسید که؛ تنها مخکش ها و رییس احصاییه مرکزی و وزیر اطلاعات و فرهنگ وقت ( کریم خرم) تفکر و دید شخصی را ابراز نکرده اند٬ بلکه این پالیسی نهادینه شده ای قبیله گرایان است و نمایندگی از طرز تفکر قبیله است٬ برای نابودی همه هست و بود تاریخی و معنوی و فرهنگی تان؟

این را چگونه برایتان تفهیم کنیم که وقتی پای منافع قبیله در میان باشد همه در یک آخور سر میگذارند.این مهم نیست که وی چپی هست یااخوانی٬ طالبی هست و یا داعشی٬ غربی هست یا شرقی٬ زن هست یا مرد٬ شهری هست یا دهاتی٬ مدرسه ای هست و یا هم دانشگاهی.

مولینای بزرگ خواب بردگان چون شما را با این چوب میکوبد تا مگر از خواب غفلت بیدار تان سازد٬ میفرماید:
کنده ای را لوطی در خانه برد *** سرنگون افگند و در وی میفشرد
برمیانش خنجری دید آن لعین *** پس بگفت: اندر میانت چیست این؟
گفت: آنکه با من ار یک بدمنش *** بد بیندیشد٬ بدرم اشکمش
گفت: لوطی حمد لله را که من *** بد نیندیشیده ام با تو به فن
چونکه مردی نیست٬ خنجر ها چه سود *** چون نباشد دل٬ ندارد سود خود

>>>   افغان را از ستان حذف کن ! ستان واژه پارسى است. و اين واژه پاک پارسى که تازيان چون الفباى شان نامکمل و ناقص براى گويش واژهاى ناب و پارسى است در جمله زبان وادبیات اصیل افغانی نيست.
"تون" لغت اوغانى است. زبان ستيزان شرافت و حيثيت وعزت وهويت ندارند. ماهى اول از کله اش بوى بد بالا. لعنت باد به بر سران پارسى ستيز !
مير حکومت زبان ستيز بى غيرت کابل
که سران دولت کابل لوله دراز غذاي بابا امريکا و ۴۰ دزد اش را در دهن خود مى چوشد و از سوى ديگر از زير نشيمند شان منابع سرشار ستان من راو خورآسان من و سرزمين گشتاشب واسپنديار و رستم و آرش و سياوش و رودابه سودابه و کاوه آهنگرکمانگير و کمان رستم --- پيمان نامقدص ۴۰+۱ با دولت درمانده اصيل اوغان و برادران طالب کثيف و وحشى و تروريستى اسلامنيستى اتحاد نامقدس زبان ستيزى قوم- پرستى اقوام افغانى منظور پشتونهاى دوصد قومه و هزارن قبيله خيل زى زوى احد اقل ۲۶سال است که منابع سرشار ستان ما را مى ربايند. افغان - اين ناله ٬ غوغا ٬ غالمغال و فغان و افغان کنان ستان مرا لدوستان ٬ جعلستان ٬ جهلستان٬ کشتارگاه ٬ لانه گرم برادران تروريست کردند.

>>>   بشیربشارت،
این نصیحت هایت را برو برای "ولسمشرت " بگو تا در صادر کردن فرمان های انقلابی اش در نظر داشته باشد۰ ما در هرحال از زبان هویت و فرهنگ کهن خود دفاع میکنم و فاشیزم اوغانی را نمیگزاریم بر آن پیروز گردد۰
...

>>>   بشیربشارت،
این نصیحت هایت را برو برای "ولسمشرت " بگو تا در صادر کردن فرمان های انقلابی اش در نظر داشته باشد۰ ما در هرحال از زبان هویت و فرهنگ کهن خود دفاع میکنم و فاشیزم اوغانی را نمیگزاریم بر آن پیروز گردد۰
....

>>>   اینها آنقدر متعصب و کوردل هستند که تنها کاربرد چند واژه سجه پارسی ـ دری مرچ را چون آتش در آنجای شان شعله ور میسازد۰ و وقتی علیه این غولگری شان اعتراض هم کنی آنها بر تو برچست متعصب را میزنند و دروغ های احمقانه ئی چون مصطلحات ملی یا ادبیات اصیل اوغانی را که هیچکدام آنها تعریف و توضیحی هم ندارند بهانه می آورند۰ عجب ..... مردمی را گیر مانده ایم؛ متعصب هم شدیم ما۰


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است