پشتو سازی اصطلاحات فارسی در دانشگاه بلخ
 
تاریخ انتشار:   ۱۱:۵۹    ۱۳۹۹/۸/۲۳ کد خبر: 165498 منبع: پرینت

حمله تازه تروریستان فرهنگی در دانشگاه بلخ!
تروریزم فرهنگی که ارگ منبع و مرجع آن است در تازه ترین حملات خویش و با استناد بر دکترین پشتونیزیشن کشور، پس از تغییر لوگوی دانشگاه بلخ، و حذف دانشگاه از ان،‌ سرسختانه در تلاش اند تا زبان فارسی در دانشگاه بلخ، در زادگاه مولانا و دقیقی را افغانیزه کنند.

طبق آخرین خبر:‌
پشتو سازی اصطلاحات فارسی در دانشگاه بلخ!
طی دو سال اخیر با ریاست خلیل الله کلیوال پشتون تبار و شخص وابسته به حزب اسلامی آقای حکمتیار، دانشگاه بلخ بشدت در مسیر تعصبات قومی و سیاسی قرار گرفته است. هرچند او ظاهرا کوشش می‌کند که خود را یک انسان ملی‌گرا و غیر حزبی جلوه بدهد، اما تمامی تصامیم او در هماهنگی کامل با حلقات حزبی‌اش گرفته می‌شود.

از‌این‌روی پشتو سازی مطلق لوگو در زادگاه مولانا و خاستگاه زبان فارسی دری، و ممنوعیت اصطلاحات همانند دانشگاه، دانشکده و دانشجو در متون علمی از نمونه‌های برجسته‌ای اقدامات یک حلقه متعصب در دانشگاه بلخ می‌باشد، آثار علمی اساتید که با کلمات و واژه‌های فارسی نگارش یافته باشد، از طرف شورای علمی دانشگاه و وزارت دوباره مسترد می‌گردد.

افزون بر آن وی مستقیم برای گسترش نفوذ حزبش‌ گام می‌بردارد که مخالف نظام آزاد آکادمیک می‌باشد.
در‌این میان شماری اساتید فارسی زبان بخاطر پا‌بوسی و چاپلوسی با خاموشی این فضای اختناق آور را همراهی می‌کنند.
نفرین به تاجیکان و فارسی زبانانی که در دانشگاه بلخ خاموشی ‌می‌گزینند و مرکب فاشیزم شده‌آند. تاریخ ملت ما اینها را هرگز نخواهد بخشید.
و اما این والی مویده غنی-عطا چه نقشی دارد، جز تماشای تاراج ناموس فرهنگی بلخ و بلخیان؟ اگر تماشاگر نیست،‌ چیست؟

عبدالصبور رحیل


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
پشتو سازی
دانشگاه بلخ
نظرات بینندگان:

>>>   اینبار از بلخ جاروب شان میکنیم.
جنگ آمدنی است.
جنگ علم و جهل
طالب با جهالت مرکب و فاشیسم قومی با حمایت از طالب ما را مجبور میسازند که ریشه ۱۵۰ ساله شان را از دیار مولانا بکنیم و به کوه های سلیپان پرتاب کنیم.

>>>   کسی در دانشگاه بلخ پشتو سازی نمی کند.بلکه دوباره همان زبان دری را که در زمان ظاهر شاه و داود خان و رژیم خلق و پرچم وجود داشت،دوباره رواج میکنند.
حالا شاید بگویید که رواج چیست؟
مگر این کدام واژه زبان پشتو است؟
نی،رواج لغات لسان پشتو نیست،بلکه لغات سچه دری است که در لسان دری از آن استفاده میشود.
شاید بگویید که این واژه سچه جتماً واژه زبان پشتو است.
نی سچه نیز لغات ًزبان پشتو نیست،بلکه لغات اصلی زبان دری است.
به همینطور هزاران لغات های زبان دری است که با آمدن شما از ایران به افغانستان از زبان دری گم شدند و باید دوباره رواج پیدا کنند.

>>>   اقا رحیل
مولا نا جلال الدین رومی از شهر مزار بود؟
بالاتر از چهل فیصد نفوس ولایت بلخ پشتون استند
دری زبان مردم افغان ها هستند وزبان خود را احترام عمیق میګذارد

>>>   كدام حزب اسلامي؟ حزب اسلامي غير رسمي شاخه حكمتيار، ديگر ان شان و شوكت ودبدبه ندارد. مسكين براي بقاي خود، بخاطر مطرح ساختن خود و بخاطر اينكه از پول ملت به شكل طفيلي در قصر به زندگي ننگبن خود دوام بدهد، بَعضن إبراز نظر ميكند. اما او ديگر نه وزن دارد و نه هم ارزش. أعضاي سابق حزب اسلامي مزه چوكي و مقامهاي رسمي دولتي ، پول و سرمايه را چشيده اند، ديگر انها در خط حكمتيار نيستند.

>>>   اگراز افغانستان در میان کشورهای پارسی زبان گپ وگفتی میشود فقط از خاطرداشتن زبان شیرین فارسی(دری )است ولی متاسفانه و بدبختانه شاهد این هستیم که دیکتاتوران فرهنگ کش والبته بی فرهنگ وجاهل افراطگرا تیشه جهل برداشته وبر ریشه این زبان شیرین وگهربار میزنند.ای بیخبران بی فرهنگ بدانید افغانستان با زبان شیرین فارسی که مهد پرورش ادیبانی چون ناصرخسرو و...است هرگز با وجود شمایانی که بیرق فارسی ستیزی برداشته اید طراوت واصالت خود را از دست داده نمی تواند.فارسی در وگوهریست که هرگز در دریای جهل شما گم نخواهد شد.برهمه اساتید دانشگاههای افغانستان فرض است در حفظ وپاسداری از این زبان شیرین تا پای جان بمانند وهرگز اجازه ندهند افراط گرایان به عظمت آن آسیب برسانند.//
داکتر عبدالرب اچک زیMD

>>>   آقای عبدالصبور رحیل
ما فارسی زبانان حیا نداریم همین واژه دری را لطفن تحریم کنیم. دری دری گفتیم, نتیجه اش را دیدیم. یک کلام زبان ما فقط فارسی است.

>>>   جناب راحل!

مگر ازین مزدورانی که حالا همه تبدیل به غلامان حلقه به گوش و بلا گردان و سخنگوی فاشیزم قبیله گردیده اند توقع دارید٬ تا جلو پلان های شوم فاشیزم قبیلوی که دارد به مراحل آخر موفقیت برسد را بگیرند؟
اگر شمه ای غیرت در وجود ایشان بودی سالها قبل برای جلوگیری ازین سیلاب مدهش اقدام کردندی!

مگر در زمان همین سرسپرذگان ( فهیم و قانونی و عطا و اسماعیل و امرالله صالح و خلیلی و محقق و فرهنگیان مداح و مزدور و سایر غلامان نبود که بند « مصطلحات ملی» را فاشستان خر سوار از زیر ریش شان تیر کرده و در قانون اساسی جعلی گنجانیدند٬ که متاسفانه عواقب شومش را امروز با گوشت و پوست و استخوان لمس کرده و خنجر زهرآگین آن قلوب مارا نشانه گرفته است؟

مگر در زمان همین معاونان ریاست جمهوری ( فهیم و احمدضیا و قانونی تاجیک) نبود که نویسنده کتاب دوهمی سقاوی به حیث مشاور ارشد فرهنگی ریاست جمهوری (حامد کرزی و اشرف غنی احمدزی) مقرر و خطوط مش نگاشته در کتابش را در طول این مدت مو بمو در عمل پیاده کرد و هیچ صدایی هم از بزرگان تاجیک و هزاره و ترک درینمورد برنخاست.؟

مگر در زمان ریاست پارلمانی جناب قانونی نبود که قبیله پرستان در تالار مجلس همه وکلای غیر خودی را بیگانه و حرامی خطاب کردند٬ و به اساس رهنمود کتاب « دوهمی سقاوی» به همه بیگانگان راه برگشت به اوطان اصلی شانرا در صورت عدم اطاعت از خواست ساکنان اصلی کشور ( افغان/پشتون) که مراعتآ به ایشان حق زندگی داده شده نشان دادند؟

مگر کتاب سوزی وزیر اطلاعات و فرهنگ فاشست کریم خرم در زمان اقتدار همین جنابان تاجیک و ترک و هزاره صورت نگرفت؟
مگر همین معاونان جناب خلیلی و محقق نبودند که جلو خروش ملیونی مردم را که جنازه های تبسم هارا تا پشت دیوار های ارگ رسانیدند گرفتند؟
مگر همین تاج بخش اوزبیک نبود که هردو فاشست افغان (کرزی-احمدزی) را به مقام ریاست جمهوری رسانید٬ که بعد از اندک زمانی طرح ترورش را ریختند؟
مگر آبده محمد گل مومند فاشست با همه جنایات بشری اش در شمال کشور٬ در زمان قدرت فرعونی عطامحمد نور تاجیک و به فرمان وی برای خشنودی باداران فاشست در زادگاه مولینا ساخته نشد؟

تخریب و ریشه کن ساختن فرهنگ دیرینه ای کشور از حالا شروع نشده است که تازه متوجه شده باشید؛ تخریب مصلای هرات توسط عبدالرحمان سفاک٬ تخریب تمامی آثار گرانبهای فرهنگی شمال کشور توسط حنایتکاری به نام محمد گل مومند به امر نادر و هاشم٬ تخریب بت های بامیان توسط مزدوران طالب٬ کتاب سوزان کریم خرم و صدها و هزاران جنایات دیگر تاریخی فاشستان عقده مند که قلم از بیانش عاجز است..

باید صادقانه اعتراف کرد که ما به دست خویش دسته تبر فاشیزم را برای قطع درخت گشن فرهنگی تهیه کردیم ٬ و هم خود به دست غولان بیابان شمشیر دادیم تا سرهای مان را از تن جدا کنند؛

حالا داد و واویلا دردی را دوا نمیکند٬ به اصطلاح عوام ما داریم(بعداز....زدن چار زانو) می نشینیم. حالا بسیار دیر شده است تا با نوشتارهایی فیس بوکی چندی جلو اینهمه جنایات پلان شده را گرفت؛ و از غیرت رستمی و کمان آرش و شاهنامه فردوسی و ...سخن گفت..

غیرت بزرگان بی غیرت ما را مولانای رومی ( نباید بلخی خواند٬ چون از دید فاشستان هرآنچه مربوط به قبیله و شتر و غژدی کوچی نباشد از ایشان نبوده٬ چنانچه برای زدودن نام و نشان و زادگاه آن ابر مرد٬ آن خطه پاک را فرزندان قبیله محمدگل مومند بابا ٬ چون جمعه خان همدرد و گلبدین و غیره
از آن خویش کرده اند)چنین تمثیل کرده و میفرماید:

کنده ای را لوطی در خانه برد *** سرنگون افگند و در وی میفشرد
برمیانش خنجری دید آن لعین *** پس بگفت: اندر میانت چیست این؟
گفت: آنکه با من ار یک بدمنش *** بد بیندیشد٬ بدرم اشکمش
گفت: لوطی حمد لله را که من *** بد نیندیشیده ام با تو به فن
چونکه مردی نیست٬ خنجر ها چه سود *** چون نباشد دل٬ ندارد سود خود

>>>   صبور صبر کن!

>>>   "چراغی را که ایزد بر فروزد / هر آنکس پُف کند ریشش بسوزد"
. بجای حسادت و تخریب موریانه گونه زبان فارسی، باید روی زبان خود کار کنند. این متحجران حسود تلاش کردند که زبان رایج فارسی کشور را دری بنامند، بعد با جایگزین کردن وازه های خوددرآوردی پشتو چون پوهنتون، پوهنيز،ی. زیژنتون، درملتون، روغتون... زبان فارسی را از داخل مین گذاری کنند و اسم این اصطلاحات نامشروع را بگذارند مصطلحات ملی. بنازم این منطق و استدلال را.
شمس تمنا

>>>   اگر به این شئونیستها میدان داده شود چند صباح دیگر فارسی زبانان را مجبور خواهند که اسامی بچه های شان از زبان پشتو انتخاب کنند. جبونی و بی عرضگی فارسی زبانها پشتونها را جسور ساخته است.

>>>   تمام اینها بخاطر دشمنی اوغانها با ایران است
البته ایرانیها کم کم دارند فرق اوغان با تاجیک و هزاره رو بعد از چهل سال می فهمند
راه حل هم این است که دانشگاه زبان پشتو از زبان فارسی جدا شود.در پوهنتون به زبان پشتون تعلیم تربیه کنند.در دانشگاه با زبان فارسی تعلیم و تربیه شوند.اینطور اختلاف و بهانه ندارند و باعث رقابت بین دو طرف میشود
که فارسی زبانان با توجه به پیشرفت علمی کشور ایران و کمک کشور ایران و کتب ایرانی میتواند دست بالا را داشته باشد
خب وقتی اوغانها کنار نمی آید جدا شوند
هراتی از قم مقدس

>>>   دوستان عزیز افغانستانی من
ببخشید که مزاحم میشم و نظر میدهم
ولی بلخ و هرات و غزنی و... خواستگاه زبان فارسی است و شما باید وارثان شایسته ای باشید برای مولانا و ناصر خسرو و پیر هرات
نگذارید این رو از شما بگیرند
البته بصورت مسالمت آمیز و بدون پیش کشیدن بحث قومیتها که خود سم مضاعف است
من خیلی دوست دارم بیام بلخ و هرات و بقیه شهرهای تاریخی افغانستان رو ببینم که متاسفانه شنیده ام که آثار تاریخی افغانستان وضعیت خوبی از نظر مرمت و نگهداری ندارند
مخصوصا وقتی عکس آرامگاه ناصر خسرو را دیدم

>>>   بايد تمام دروس پوهنتون هاي كابل به زبان بين المللي يعني انگليسي تبديل گردد لكچر نوتها و لكچر بصورت كامل به انگليسي شود.تابه معيار پوهنتونهاي خارجي برابر گردد. تا از شر دزدان بيسواد فرهنگي رهاشويم .
ب.م از كابل

>>>   در بلخ پشتو ها ۷ درصد هم نیستند اکسریت بلخ و هری پارسی زبانان هستند اگر این واقعه در لوگر بود یا قندهار شاید نمی‌توانستیم مشکوک باشیم اما الآن یقین داریم یک توطیه بسیار زشت و ننگین و منفور پشت پرده است.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است