شوونیست اعظم ارگ در پی چیست؟
 
تاریخ انتشار:   ۱۲:۰۶    ۱۳۹۹/۸/۲۳ کد خبر: 165500 منبع: پرینت

دیروز در رسانه های اجتماعی مکتوب رسمی اي دست به دست شد که در طی مراحل رسمی از مقام ریاست جمهوری، اداره امور... تا مؤسسات تحصیلات عالی راه پیموده بود. دراین مکتوب از شوونیست اعظم ارگ (اشرف غنی) فرمانی صادر شده بود که تآکید بر درنظر گرفتن «ادبیات اصیل افغانی» شده بود. این اولین بار نیست که گروه کوچک و شوونیست ارگ دست به تفرقه افگنی و تحریک احساسات مردم می زند. فارسی ستیزی دراین سرزمین پیشینه ی تاریخی دارد. از روشنفکراین شوونیست ها گرفته الی تکنوکرات ها و اسلام گرایان شان در دامن زدن به تعصبات زبانی و قومی هیچگاه تآخیر و تعلل نورزیده اند. چرا؟

این گروه های منزوی و بی ریشه در پی چی هستند و از شعله ور کردن آتش نفاق و دشمنی میان اقوام این کشور چه به دست می آورند؟
به باور من، دو مساله اساسی پشت این سناریو شوم پنهان شده و هر دویش سیاسی است. اولی جدا کردن زبان فارسی و فارسی زبانان از ریشه های اصلی و اصیل آن را نشانه گرفته و با جدا کردن این زبان از پیشینه و پشتوانه ی قوی تاریخی ـ فرهنگی تلاش در تضعیف کردن آن دارد. و دومی مربوط گروه های منزوی و بی ریشه ارگ و امثالش می شود که با ایجاد تفرقه و تعصبات زبانی و قومی میان مردم می خواهند از اقوام شریف پشتون سرباز گیری کنند و حمایت و طرفداری شان بدست آورند و بقای خود را در قدرت و تاراج سرمایه های این کشور تضمین کنند.

اما، همانگونه که تا حال با وجود این همه توطئه و طرح ریزی تضعیف زبان فارسی، این زبان قویتر، باورتر و حتا در سطح جهانی گسترده تر شده از این به بعد هم خواهم شد؛ زیرا ریشه های این زبان چنان قوی و محکم است که اکنون به یک درخت تنومند و ستبر تبدیل شده که از جا کندن آن خیال و محال بیش نیست.

همینگونه این گروه های بی ریشه هرچند بتوانند از عده ای جاهل و بی خبر از خود، مردم و منافع کلان ملی کشور سرباز گیری کنند، اما از افرا وطن دوست و آگاه مربوط به هر قوم و زباني که باشند، نمی توانند. در نهایت این قماش محکوم به شکست و زوال اند. تاریخ به یاد دارد که برخی از این گروه ها که ماهیت و اصلیت شان را در پشت دین و اعتقادات مردم پنهان کرده بودند، امروز منزوی و در چاه عزلت فرو افتاده اند.

به یقین کامل که این تکنوکرات های خایین و بی ریشه که اشرف غنی اکنون در رأس آنها قرار دارد سرنوشتی بهتر از این نخواهند داشت.

با حرمت
اکبر نوابی


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
ارگ
تکنوکرات
نظرات بینندگان:

>>>   غنی احمق است و حواریون غنی بیسوادان دنباله رو احمق.
تا سه ماه دیگر غنی و حواریون اش نه در قدرت هستند و نه در افغانستان.
ما میمانیم و طالب
اگر طالب آدم شد و از راه مذاکره پیش آمد منتظر نتایج مذاکرات میمانیم در غیر آن با بسیج همگانی طالب را از ریشه نابود میکنیم و بادار پاکستانی اش را در دنیا خجالت میسازیم.

>>>   درست فرمودید نوابی صاحب خداوند غنی و دار و دسته تکنوکرات اش را زودتر گم کند تا ملت از شر نفاق و شقاق اندازی انها در بین اقوام با هم برادر و برابر در امان گردند چون ارگ نشینان کدام پشتوانه مردمی مانند طالبان جهنمی ندارند بخاطر بقای قدرت خود شان دست به قومگرای و نفاق بین اقوام کشور زده اند در حالیکه در گذشته چهل سال شان در خارج اصلا به هیچ قوم و زبانی علاقه نداشتند جز زبان خارجی حتی خانم های اکثر شان خارجی مخالف مذهب و دین اسلام است که تا حال هم مسلمان نشده و اولاد های شان در خارج هستنداز کلتور و فرهنگ و زبان های کشور ما چیزی نمیدانند ارگ نشینان هم به مجرد که از ارگ بیرون گردند دوباره بخارج بر میگردند با بکس های پر از دلالر ملت را بحال خود شان که در بد بختی غرق کرده اند میگذارند .

>>>   گلوبلایزیشن چیست و چه معنی دارد و کاربرد آن چیست لطفظا درین باره دوستان
درک و نظر خویش را بنویسند . من هم بعدا در ردیف دوستان درک و نظر خویش را خواهم نوشت .
م.ش.ف کابل

>>>   مير حکومت زبان ستيز بى غيرت کابل

>>>   غنی فاشیست از فرصت داشتن صالح خودخواه و عقده یی در کنار خود حد اکثر استفاده را میکند و تا جای ممکن اهداف فاشیستی خود را زیر نام صالح و با تائید صالح پیاده میکند.
فارسی ستیزی و پشتو سازی امورات روزمره یکی از خواب های غنی است که با تائید صالح بد بخت به تعبیر مینشیند.

صالح قبول کرده که به معراج ترقی سیاسی اش رسیده و با ایجاد حکومت موقت، خواسته یا نا خواسته به تقاعد سیاسی سوق میشود و به این لحاظ عقده های چرکین خود را میگشاید و حتی به تعمیر بیچاره سینما پارک هم رحم نمیکند.
غنی با دادن فرصت های اندک برای خر دوانی صالح به این سیاست مدار عقده یی فرصت تاخت وتاز داده و در عوض فرصت تعقل و دور اندیشی اش را گرفته و صالح هم سرشار از باده خود خواهی دو اسپه میتازد و بر همه اعمال غنی و فاشیستان همرکاب غنی مهر تائید میگذارد و فرصت پرداختن به فارسی و جلو گیری از فارسی ستیزی را ندارد و شاید در تذکره برقی اش هم خود را سه پارچه قومی و زبانی کند.

عاقبت افرادی مثل صالح تفاله شدن از طرف فاشیسزم و رانده شدن از متن جامعه و زادگاه اش خواهد بود.
نمونه اش استاد عطا است که از بیکاری دوباره هوای جنگیدن به سرش زده.
فارسی زنده است و زنده میماند هرچند که فرزندان نا خلف این زبان زبونانه از زخم زدن به این مادر و زبان مادری چشم پوشی کنند.

>>>   به عوض منفی گرایی محض در جهت وحدت و حفظ اصالت فارسی و پشتو باشیم که پر از لغات خارجی شده و به خاطر دشمنی و کینه با غنی هر اقدام دولت رد نکنین به وطن ضربه نزنید.

>>>   متعصبین نمیدانم که بازبان فارسی وبا فارسی زبانان چه دشمنی دارند ما با هیچ زبان وهیچ کس مشکلات ودشمنی نداریم اما اینها فکر میکنم که به مشکلات روانی دچار. هستند. که خداوند برای شان شفای عاجل نصیب بگرداند زیرا هرقدریکه به زبان فارسی دشمنی کنید زبان فارسی شیرین تر وقویتر میشود زیرا ازبین بردن زبان فارسی کار. ساده نیست که شما همچو فکر کرده اید زیرا سراسر گیتی با این زبان ادب گره خورده است وحتی کلمات فارسی در. زبان شما هم گنجانیده شده است

>>>   متعصبین نمیدانم که بازبان فارسی وبا فارسی زبانان چه دشمنی دارند ما با هیچ زبان وهیچ کس مشکلات ودشمنی نداریم اما اینها فکر میکنم که به مشکلات روانی دچار. هستند. که خداوند برای شان شفای عاجل نصیب بگرداند برایشان خاطر نشان نمایم که زبان فارسی زبان عام است وزبان چندین مملکت است ویک زبان کوچک

>>>   بسیار متأسفم که مردم ما به حد رشد فکری نرسیده اند تا پشت صفحه افغانسازی را بخوانند، پشت ورق افغانیت زبان افغانی است، به باور تعدادی از دانشمندان هویت خودش زبان است یعنی زبان هویت وهویت یعنی زبان، بناء هویتی بدون زبان بوده نمیتواند، ازینرو افغانیزم ها درپی حذف زبان پارسی وجاگزین کردن زبان افغانی اند تا هویت کاذب وجعلی افغانیت معنا پیداکند.


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است