عبدالله: در مذاکرات قطر هیچ پیشرفتی وجود ندارد
 
تاریخ انتشار:   ۰۷:۳۵    ۱۳۹۹/۸/۲۴ کد خبر: 165505 منبع: پرینت

پس از در حدود دو ماه رأی‌زنی‌های هیات‌های مذاکره‌کنندۀ افغانستان و طالبان در دوحۀ قطر، عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحۀ ملی می‌گوید که در این مذاکرات هیچ پیشرفتی وجود ندارد.
آقای عبدالله که روز جمعه در نهمین «نشست امنیتی هرات» سخن می‌زد، تأکید کرد که هنوز راه دشواری در روند صلح در پیش است.

مذاکرات میان هیات‌های دوطرف به تاریخ ۲۳ ماه سنبله سال جاری هجری خورشیدی آغاز شدند. در پی آغاز این مذاکرات انتظار می‌رفت خشونت‌های طالبان در افغانستان کاهش یابند، اما برعکس خشونت‌ها افزایش یافته‌اند.
به گزارش طلوع، در پی افزایش خشونت‌ها، گزارش‌هایی نشر شدند که گویا هیات افغانستان دوباره به کابل فراخوانده خواهند شد؛ اما عبدالله عبدالله گفت که هنوز تصمیمی در اینباره گرفته نشده‌است.

عبدالله عبدالله گفت که محاسبۀ طالبان دربارۀ کارگیری از افزایش خشونت برای امتیازگیری در مذاکرات صلح، اشتباه است: «پیشرفت هنوز نداریم. امروز راه‌حل چیست؟ هیات را بخواهیم و بگویم که دیگر حضور شما [در دوحه] ضرور نیست، چون نتیجه نگرفته‌اید در جریان دو ماه. آیا همین کار شود خوب است یا کار دیگری؟»

بربنیاد آمارهای وزارت دفاع ملی، هم‌اکنون جنگ در ۲۷ولایت کشور میان نیروهای امنیتی و طالبان جریان دارد – خشونت‌هایی که عبدالله عبدالله از آن به‌عنوان مانع در روند صلح یاد کرد: «خشونت ازدیاد پیدا می‌کند. ترس دربین مردم زیاد می‌شود. ترس و وحشت ایجاد می‌شود و یک وقتی هم گذاشته می‌شود برای صحبت و مذاکره – بدون این‌که یک نیت محکم در قبالش باشد. اگر این‌طور یک محاسبه باشد، این یک نسخه برای ادامۀ جنگ و پیچیده‌تر شدن اوضاع افغانستان و اوضاع منطقه است.»

در همین حال، اچ.آر مک ماستر، مشاور امنیت ملی پیشین رییس‌جمهور امریکا از واشنگتن می‌خواهد که بر پاکستان، ایران، چین و عربستان سعودی فشار بیاورد تا به گفتۀ او این کشورها از پشتیبانی از طالبان دست بردارند: «ایران و پاکستان کم از کم نقش تخریبی کمتر داشته باشند، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و حتا چین کمک‌های شان را به طالبان ادامه ندهند.»

سخنرانان دیگر نشست روز در هرات، دربارۀ احتمال‌ها در سیاست‌های حکومت تازۀ امریکا در قبال روند صلح افغانستان پرداختند.
از این میان، رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی گفت: «بحث این‌که آیا بایدن از مذاکرات صلح یا تفاهم‌نامۀ قطر بیرون خواهد شد؛ من فکر نمی‌کنم که بیرون شود. سوال دوم هم این است که آیا داکتر صاحب خلیل‌زاد در این بحث خواهد ماند؛ من زیاد حدس می‌زنم که بلی.»

داوود مرادیان، رییس انستیتیوت مطالعات استراتژیک افغانستان نیز افزود: «اگر ما تمام امید مان را به خارجی‌ها داشته باشیم، راه حل نیست. مردم افغانستان در هر چهار گوشۀ کشور که هستند، باید مورد اعتماد باشند. صلح واقعی باید از این خانه شروع شود.»

بن‌بست در مذاکرات دوحه پس از آن کلید خورد که هیات افغانستان پافشاری طالبان بر مبنا قرار گرفتن توافق صلح امریکا با طالبان در مذاکرات صلح دوحه را رد کرد.
اخیرآ اما فوزیه کوفی، عضو هیات مذاکره کنندۀ گفت که امیدواری‌هایی ایجاد شده‌اند که اختلاف‌ها حل شوند.

با این همه، زلمی خلیلزاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان در دیدار با مولوت چاووش اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه دربارۀ روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرده‌است.
مولوت چاووش اوغلو، می‌گوید که ترکیه نیرومندانه از روند صلح افغانستان پشتیبانی می‌کند.

کد (9)


این خبر را به اشتراک بگذارید
تگ ها:
عبدالله
مذاکرات
نظرات بینندگان:

>>>   آخرین اوغان با پیراهن جان خود خواهد جنگید۰ این گروه اهلی شدنی نیستند؛ غیر اوغان های کشور باید بسیج شوند و باید بدانند که یگانه راه نجات آنها از دست این بدوی های شرور فقط و فقط تجزیه کشور بین اوغان و اتحاد قوم های غیر اوغان کشور است و بس۰

>>>   طاابان این فاحشه های جنگره ، در مقابل پول خود را به پاکستان گرو کرده اند و پاکستان این کثیف ها را به امریکا و چین و ایران و روسیه به کرایه داده و خانم هایشان را نزد خود نگاه کرده.

راه حل تصفیه با پاکستان است.
اما مشکل در کجاست؟
اوغان های وطن ما از یک طرف ادعای ملکیت بر خیبر پختونخوا را دارند به اظافه بلوچستان، و از طرف دیگر برای اخذ شناختی کارت پاکستان با همدیگر رقابت دارند و در این وضعیت مدیریت صلح نا ممکن است.

طالب وسیله است و بی اراده.
مذاکرات دوحه بین امریکا و پاکستان است و پاکستان منتظر خروج امریکا و بعد یورش ....های طالب به شهر ها.
امریکا اهدافی دارد و پاکستان تمام اهداف امریکا را به شمول رفع غرایز آنچنانی شان تضمین میکند و در عوض دست باز در افغانستان میخواهد.

جال در افغانستان در قدم اول اوغان ها با هم به یک اجماع برسند و بعد با باقی شهروندان افغانستان به یک اجماع برسند و آنگاه یک حکومتی که در راس آن اوغان نباشد باید به وجود بیاید و در نهایت به مشکلات فرا کشوری بپردازد.
تا این کار صورت نگیرد این وطن آرام نمیشود.

>>>   این راه که رفته به ترکستان است وقتیکه ریس مصالحه یک مملکت یک ایزک باشد و نصف روز او در ارایش ګاه بګذرد از ان مصالحه چی امید دارید و طالب ها عبدالله را به حیث یک مولی سفید ارزش نمیدهد و امریکا حالا صد فیصد مطمین شده که حکومت فاسد افغانستان در دست دزد لچک و خود فروخته ها است و نمیخواهد که ازین به بعد یک دالر خود را ضایع نماید اگر کسی باشد بایدن ویا کدام خوک دیگر سوم چوب سوخت حکومت بی دین و بی پایه افغانستان به اصطلاح اردوی ملی نیز به خلاصی است روزانه صداهای انها مانند رمه گوسفند میمیرد ولی حکومت کفن انرا برایش نمیدهد و میدانند که این احمق هستند و از حماقت ایشان استفاده میکند نود هشت فیصد حکومت در دست بی دین ها است اگر هر لحظه کدام واقعه می‌شود طیاره ها برایشان آماده است میرود پیش شوی مادران خود امریکا و انگیس ودیگران باز همه همین چوب سوخت اردوی ناملی می ماند و غم افغانستان پس هر عسکر که زیر بیرق افغانستان ‌تحت امر غنی کل مرغ و عبدالله ایزک میجنگند باید از غنی ‌عبدالله بخواهند که بچه های خودرا از امریکا و اروپا بیاورند و در پهلوی چوب سوخت افغانستان شانه به شانه بجنگد چون وطن صرف چوب سوخت نیست از کل مرغ و ایزک هم است

>>>   افغانستان بار دوش جامعه جهانی بود،کم بود که حالا هیأت مذاکره کننده صلح نیز باردوش جامعه جهانی،خصوصاً قطر شده است،در صورتی که با امریکا موافقه کرده باشد که مصارف مذاکرات صلح افغانستان را به عهده میگیرد.
هیأت مذاکره کننده قصداً مذاکرات را طولانی میکنند تا وقت بیشتر در قطر بمانند و نان و معاش و سفریه مفت بگیرند و در هوتل های مجلل رندگی کنند و عیش و نوش کنند.
اگر سفریه هیأت دولتی مذاکره کننده به دوش دولت باشد،باید پارلمان وزیر مالیه را بخواهد و برایش بگوید که یا هیأت مذاکره کننده دولت با طالبان صلح کنند و به یک نتیجه برسند و در غیر آنصورت سفریه شان قطع شود و دوباره به افغانستان برگردند و یا از کمر خود در قطر نان بخورند و زندگی کنند.

>>>   گر ادی خودت را هم ریس مصالحه بسازیم بازهم صلح با یک گروه وحشی بیفرهنگ جاهل زورگوی و تمامیتخواه ممکن نیست۰ صلح با انسانها میشود نه با یک گروه بدوی و جاهل مثل بیفرهنگ های طالبان وحشی۰

>>>   به عبدالله گفته شود که آزادی طالبان خودش کاسه گرم تر از آش بود

>>>   به عبدالله گفته شود که آزادی طالبان خودش کاسه داغترتر از آش بود.
حافظه تاریخ کور نیست ،این عبدالله بود که مانند سال ۲۰۰۱ با خاین زاد دست به دسیسه زد

>>>   گر ادی خودت را هم ریس مصالحه بسازیم بازهم صلح با یک گروه وحشی بیفرهنگ جاهل زورگوی و تمامیتخواه ممکن نیست۰ صلح با انسانها میشود نه با یک گروه بدوی و جاهل مثل بیفرهنگ های طالبان وحشی۰


مهلت ارسال نظر برای این مطلب تمام شده استپربیننده ترین اخبار 48 ساعت گذشته
کليه حقوق محفوظ ميباشد.
نقل مطالب با ذکر منبع (شبکه اطلاع رسانی افغانستان) بلامانع است